Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #15 kdy: 08. 01. 2018, 02:14:24 »
[...]bych mnohem raději a klidně bych oželel i nějakou tu sekundu navíc při bootu z SSD[...]
btw: kdyz sem nepouzival sifrovani LUKS celeho disku, tak sem s Xubuntu 14.04 (tedy s upstart) z SSD na i5-2520 mel za 5-6vterin, takze sem nechapal co by systemd mel jeste zrychlovat ;)

Já si taky myslím, že u SSD to nemá (už) význam. Pomáhalo to u točivého disku, to jo. Pak to začalo být složité a nabalovat na sebe věci takovým způsobem, že spolehlivost je místy v háji, spousta softu se musela předělat, aby to fungovalo stejně, jako doposud, protože systemd to chování změnil atd., takže myslím, že to za tohle nestojí. Kdyby zůstal jako v začátcích jednoduchým initem, tak se o výhodách dá mluvit. A hlavně, když bych nechtěl, vyměním za něco jiného a finito. Dnes téměř nemožná věc. 


Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #16 kdy: 08. 01. 2018, 10:28:19 »
Původně jsem se zařekl že tu nebudu živit offtopic, ale hádejte co se mi dneska stalo.

Samozřejmě nějaká windowsí aktualizace mi zase zapnula to zkriplený vypínání a systemd to samozřejmě nerozdejchal. Takže ro, nofail. Jeden by řekl že jestli je to dobře dokumentovaný chování tak to instalačky zohlední a pro disky zvolené při instalaci nabídnou ten nofail samy.

Žijeme v zajímavých časech.


Disclaimer, názory zde uvedené jsou jen moje vlastní a jejich účelem není a) živit flame, b) živit offtopic, c) živit trolly, d) vtloukat je někomu do hlavy. Za jejich čtení nesete plnou odpovědnost. Nejedná se o návrh na uzavření smlouvy, leda že je tak příspěvek výslovně označen. Váš operátor vám může měřit a účtovat data rozdílně. Výrobek může obsahovat stopy arašídů a mléka.

Ladislav Michl

Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #17 kdy: 08. 01. 2018, 11:23:58 »
Jakýkoliv hibernovaný systém při startu očekává data na disku ve stejném stavu, v jakém je zanechal. Mountovat v takovém případě jeho diskový oddíl z jiného systému rw je přinejmenším odvážné. Dalo by se na tom zkoumat, jestli odvážnému štěstí přeje ;-)

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #18 kdy: 08. 01. 2018, 13:29:36 »
Samozřejmě nějaká windowsí aktualizace mi zase zapnula to zkriplený vypínání

Windows prostě delší dobu aktualizační kanál používají i na spoustu jiných věcí, než na aktualizace... C'est la vie!

a systemd to samozřejmě nerozdejchal. Takže ro, nofail. Jeden by řekl že jestli je to dobře dokumentovaný chování tak to instalačky zohlední a pro disky zvolené při instalaci nabídnou ten nofail samy.

No ono to sice známé je, ale není to s tím tak jednoduché. Viz třeba Strip `nofail` option in mount.fuse helper, protože "nofail" bylo do doby, než se to objevilo v systemd výchozí chování, takže když to bylo takhle najednou "agresivně" změněno, aniž by se to domluvilo s těmi, které to postihuje, tak to - jak je to u systemd už skoro "tradicí" - rozbíjí jiné věci, protože si to někdo naimplementuje takto bez ohledu na ostatní.

Takže se nedivím, že to není (zatím) na instalačkách, protože nikdo není schopen říct, co všechno by to naopak mohlo pokazit.

Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #19 kdy: 08. 01. 2018, 17:14:33 »
No, moje představa (která nehraničí s trestním zákoníkem) je ta, že distro jako ubuntu by mi při instalaci, když volím že se má někam připojit NTFS, mohlo nabídnout že tam nofail dopíše samo. Přeci jenom agresivita windows je světoznámá a vyřešilo by to velkou část problémů (byť netvrdím že všechny).


nobody(ten pravej)

Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #20 kdy: 08. 01. 2018, 18:11:22 »
Jakýkoliv hibernovaný systém při startu očekává data na disku ve stejném stavu, v jakém je zanechal.[...]
problem je ze (windows8+ faststart chovani) neznalej uzivatel mountuje (domele) vypnuty system na ntfs ;-)
mount.ntfs samozrejme (a logicky) hibernovanej (ani hybridnehibernacnevypnutej) ntfs disk nedovoli mountnout rw a upozorni uzivatele (v logu ci konzoli) ze je to z tohoto duvodu...

No, moje představa [...] je ta, že distro jako ubuntu by mi při instalaci, když volím že se má někam připojit NTFS, mohlo nabídnout že tam nofail dopíše samo. [...]
tak teoreticky ano, stejne tak by mohlo v takovem pripade (nebo jen v pripade ze na ntfs oddilu uvidi Windows) mohlo zobrazit informaci ze W8+ hibernujou i pri vypnuti a jak vypnout posahanej faststart, ale...