Tisk na Linuxu trvá 15 minut

tisk a lin

Tisk na Linuxu trvá 15 minut
« kdy: 06. 01. 2018, 20:37:11 »
Zdar, když mám něco tisknout na linuxu, tak je to k "popukání". Proč po odkliknutí příkazu k tisku trvá 15 minut než se začne tisknou obrázek asi 5MP na 1 A4? Nikde ani nejde najít, kde je dialogové okno ke správě tisku, či abych si aspoň prohlíd, co se hodlá tisknout. Mám Fedoru 27+Gnome, tiskárna HP laserjet. Kde se aspoň nastaví tiskové parametry, protože je dle mě problém v konverzi  případně módu rastr/vektor.

A to není jen teď, pokaždé když má dojít k tisku na linuxu, tak je to  horor.
« Poslední změna: 07. 01. 2018, 22:20:37 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
localhost:631

man cups

Fantomas

Tyhle problemy s tiskem jsem uz davno vzdal, mam windowsacky spooler a pres xerox drivery tisknu na jakoukoliv tiskarnu. Sice mam o jednu masinu navic, ale zadne cekani a spolehlivost na vysoke urovni.

jv0

Pokud uvedete přesný typ tiskárny, tak by se dalo poradit líp.

Používáte HPLIP? https://en.wikipedia.org/wiki/HP_Linux_Imaging_and_Printing
Osobně ho používám (v průvodci instalací tiskárny si sám stáhne správný ovladač) a neměl jsem s HP Laserjet takovýto problém.

MasoxCZ

Tyhle problemy s tiskem jsem uz davno vzdal, mam windowsacky spooler a pres xerox drivery tisknu na jakoukoliv tiskarnu. Sice mam o jednu masinu navic, ale zadne cekani a spolehlivost na vysoke urovni.

Jen pro pořádek se zeptám, proč si ten tiskový server nehodíš do virtuálu? Ušetříš fyzickou mašinu, port ve switchi, elektriku, kravál, místo na stole, a další krám do kterýho se práší.


programatoreee

Tyhle problemy s tiskem jsem uz davno vzdal, mam windowsacky spooler a pres xerox drivery tisknu na jakoukoliv tiskarnu. Sice mam o jednu masinu navic, ale zadne cekani a spolehlivost na vysoke urovni.

Jen pro pořádek se zeptám, proč si ten tiskový server nehodíš do virtuálu? Ušetříš fyzickou mašinu, port ve switchi, elektriku, kravál, místo na stole, a další krám do kterýho se práší.
Dobrá rada, ale jak to řeší pomalý tisk z linuxu?

nobody(ten pravej)

totalni hovor je kdyz tazatel chce poradit, ale nenapise jakej model tiskarny ma, neni schopen se podivat do nastaveni tisku
https://wiki.gnome.org/action/subscribe/Design/SystemSettings/Printers
nenapise jakej ovladac pouziva a odkud, jestli vubec ho instaloval, nenapise zda koukal do nastaveni cups, atd...
https://wiki.mojefedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:tisk

Fantomas

Jen pro pořádek se zeptám, proč si ten tiskový server nehodíš do virtuálu? Ušetříš fyzickou mašinu, port ve switchi, elektriku, kravál, místo na stole, a další krám do kterýho se práší.
Ja ten spooler pouzivam sitove, tisknu na nej z nekolika masin bez ohledu na me pracovni pc. Zere to sice proud, ale v tom mnozstvi se to ztrati. Doma bych to do virtualu hodil.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
totalni hovor je kdyz tazatel chce poradit, ale nenapise jakej model tiskarny ma, neni schopen se podivat do nastaveni tisku

Přísně vzato mi to nepřipadá jako dotaz, ale stížnost, jakoby si zakladatel vlákna jen chtěl poplakat na rameně...

Osobně popisované problémy nemám a to jsem už zprovozňoval hromady tiskáren v Linuxu. Ne že by s tím občas nebyly nějaké potíže, ale když jsou, je to obvykle na výrobci, který si děsně sedí na svém übertajném know-how, jak ta jeho očesaná tiskárna potřebuje od počítače předžvýkat data, protože použít nějaký GDI tisk mu tiskárny o pár centů slevnilo, než kdyby tam naimplementoval nějaký standardní tiskový jazyk.

Nevím jak v Gnome, používám ho málo, ale v KDE je nastavení tiskárny v tiskovém dialogu takové, jaké bych ho očekával, nastavit jde obvykle nejen to, co umožňuje ovladač tiskárny, ale často i různé jiné vychytávky podle aplikace...

PS: Za to u Windows, tam bych mohl povídat příběhy, kterak něco (ne)tiskne, kde se to ztrácí, proč to chrlí papíry, proč je to najednou offline, když před pár sekundami vyjel jiný tisk, proč při zapojení tiskárny do volného USB se znovu instaluje ovladač, proč se ovladač nenajde, přestože je prokazatelně na disku, proč je potřeba na síťovou tiskárnu nějaký extraudělátor od výrobce, když to jde bez něj jasně a logicky, proč na dodaných médiích je nefunkční ovladač, proč nefunguje to či ono ap., prostě horor u věcí, u kterých stačí u Linuxu tiskárnu připojit a do pár sekund tisknu, aniž bych se musel shánět po médiu, stahovat ovladač z netu, spouštět nějaký složitý a často špatně funkční instalační Wizard atd.