Expert na modifikace ThinkPadů z Brna

Expert na modifikace ThinkPadů z Brna
« kdy: 04. 01. 2018, 14:35:14 »
Ahoj, jiz nejakou dobu se snazim najit nekoho, nejlepe z Brna, kdo ma zkusenosti ohledne modifikaci laptopu rady ThinkPad.

Nebyl jsem si jisty, jestli napsat do sekce Software ci sem do Hardware... Resim totiz upravu meho ThinkPadu T420 a tyka se jak o Hardware tak i o Software.
(a take bych mimo jine rad navazal kontakt s nekym, kdo se modifikaci (at uz jakoukoliv) techto i jinych laptopu zabyva.)

Konkretne bych chtel nejakym zpusobem "vyresit" situaci ohledne oskliveho Intel AMT.

Neco jsem si ohledne tohoto precetl a dozvedel se o Coreboot a Libreboot - Mel by tady nekdo s timto zkusenost? Jsem vice mene "nuceny samouk", neznam ve svem okoli prave o nikoho, kdo by se podobnou veci nejak zabyval...
ale v tomto pripade nutne potrebuji trochu te lidske pomoci.

Proto se tu obracim na Vas  :)
« Poslední změna: 08. 01. 2018, 08:39:39 od Petr Krčmář »


jsieur

Re:"expert" na ThinkPady Brno
« Odpověď #1 kdy: 04. 01. 2018, 15:05:36 »
Skus https://base48.cz/, v Prazskom Brmlabe to urcite niekto riesil.
Ja mam take ambície, ale este som sa k tomu nedokopal, ale kamos ma i5 .. tusim TP X220 to je, kde si vymazal z firmwaru IME a fici v pohode. Ten postup/sw sa da urcite vygooglit na githube, lebo ho spominal. A "stazoval" si, ze si musel zohnak klipy na cipy.

Na OpenAlte bola taka prednaska, tusim aj na LinuxDays, ale boli to tí istý ludia.
https://www.superlectures.com/openalt2017/prestavba-thinkpadu-x230-aneb-posledni-pouzitelny-ntb

Re:"expert" na ThinkPady Brno
« Odpověď #2 kdy: 04. 01. 2018, 15:30:05 »
Skus https://base48.cz/, v Prazskom Brmlabe to urcite niekto riesil.
Ja mam take ambície, ale este som sa k tomu nedokopal, ale kamos ma i5 .. tusim TP X220 to je, kde si vymazal z firmwaru IME a fici v pohode. Ten postup/sw sa da urcite vygooglit na githube, lebo ho spominal. A "stazoval" si, ze si musel zohnak klipy na cipy.

Na OpenAlte bola taka prednaska, tusim aj na LinuxDays, ale boli to tí istý ludia.
https://www.superlectures.com/openalt2017/prestavba-thinkpadu-x230-aneb-posledni-pouzitelny-ntb

diky, na  https://base48.cz/ se zkusim podivat.

Prave diky prednaskam na LinuxDays mi vsechno tohle ohledne IME atp. lezi porad v hlave a chtel bych se zase neco vice naucit.
V nejlepsim pripade rovnou nahrat CoreBoot.

Nemluve o momentalni situaci a problemu, ktery se tyka chyby v mikrokodu Intel procesoru... rozhodl jsem se, ze uz toho mam dost a chci co nejvice alespon potlacit tenhle paskvil.

U me je ten problem, ze na takoveto velike zasahy si sam netroufnu - jak jsem zminoval jsem spis samouk, tim jsem chtel take jednoduse naznacit, ze moc zkusenosti s takovym zasahem do HW a SW nemam. Nerad bych si bricknul laptop  :(
uz se mi totiz podarilo jednu T420 takto "rozbit"... bohuzel jsem v BIOSu vypnul Intel AMT, notebook se pri "save and exit" v BIOS nastaveni freeznul a musel jsem laptop natvrdo vypnout. Od te doby system nenabootuje absolutne nic a je v nekonecnem reboot loopu...

Potreboval bych proto nejakeho supervisora, "mentora" rekneme  :)

A diky za komentar! Byla by nejaka sance na poskytnuti nejakeho kontaktu na toho tveho kamose?

Re:"expert" na ThinkPady Brno
« Odpověď #3 kdy: 04. 01. 2018, 20:26:25 »
Starú T420, by sa možno dalo oživiť transplantáciou obsahu flash pamäte z ekvivaletného funkčného notebooku. Alebo nie. Závisí, čo sa stalo. Redukcia a deaktivácia ME (vrátane odstránenia AMT) a flashovanie coreboot by možno bolo úspešnejšie. Potom je tam menej divných vecí.

Čo sa týka flashovania, najjednoduchší je priamy externý prístup do flash pamäti. Letovať netreba, ale potrebuješ rozobrať notebooku a nejaký hardvér na čítanie (niečo SPI, dobrý zdroj napätia, odporúčam SOIC-clip).

Skúsenosti s me_cleanerom mám. Je to jednoduché, najťažšia časť je zapojiť hardvér. Coreboot si plánujem nastaviť, ale zatiaľ som sa k tomu nedostal, takže s tým neviem veľa poradiť.

Ak máš záujem, o pár týždňov by v Bratislave mal byť ME cleaning workshop.

?

Re:"expert" na ThinkPady Brno
« Odpověď #4 kdy: 05. 01. 2018, 00:58:19 »
Jo, já se teď snažím dát coreboot na jednu starší desku co se mi tu válí a pak případně i do svýho thinkpadu.

Ale jak už to u linuxových komunitních projektů bývá, cesta je to dosti trnitá. Odkazy na hotový binárky jsou mrtvý, dokumentace a návody jsou nekompletní či zastaralý, oficální návod na kompilaci nefunkční.


Re:"expert" na ThinkPady Brno
« Odpověď #5 kdy: 05. 01. 2018, 09:19:53 »
Starú T420, by sa možno dalo oživiť transplantáciou obsahu flash pamäte z ekvivaletného funkčného notebooku...

Čo sa týka flashovania, najjednoduchší je priamy externý prístup do flash pamäti. Letovať netreba, ale potrebuješ rozobrať notebooku a nejaký hardvér na čítanie (niečo SPI, dobrý zdroj napätia, odporúčam SOIC-clip).

Ak máš záujem, o pár týždňov by v Bratislave mal byť ME cleaning workshop.

Ano, u te me stare T420 je nejpravdepodobneji corrupted flash pamet na cipu, alespon to je muj odhad na zaklade tooho co se stalo a co se deje pri bootu a celkove...
Co se tyka rozebirani, tak s tim problem nemam. Ve volnem case "renovuji" notebooky - opravuji fyzicke vady, cistim apod... jedine na co si zatim sam netroufam jsou zasahy do zakladni desky a pod. Mikropajku mam, ale nemam zadne zkusenosti. Stejne tak co se tyce manipulaci se zdrojem napeti pro tyto a podobne ucely, zaprve zadny nevlastnim a za druhe se na to opet necitim  ;D
Co mi teda chybi je nekdo kdo by mi pomohl primo - jak kolega ted psal, vetsina veci jsou bohuzel jak to chodi out-of-date a podobne...
Mel by jsi prosim nejake konkretnejsi informace ohledne toho ME cleaning workshopu? Zaujalo me to a rad bych se tam urcite podival! :)

Jo, já se teď snažím dát coreboot na jednu starší desku co se mi tu válí a pak případně i do svýho thinkpadu.

Ale jak už to u linuxových komunitních projektů bývá, cesta je to dosti trnitá. Odkazy na hotový binárky jsou mrtvý, dokumentace a návody jsou nekompletní či zastaralý, oficální návod na kompilaci nefunkční.

Prave... tohle je uz celkem advanced vec pro me, jako relativne novacka... Nejsi prosim nahodou z Brna?


?

Re:"expert" na ThinkPady Brno
« Odpověď #6 kdy: 05. 01. 2018, 19:01:37 »
Před třetí hodinou ráno jsem úspěšně dokončil kompilaci kompilátoru i corebootu a desku flashnul. Nyní končím na černé obrazovce. :-)

Budu se tedy muset podívat, zda to alespoň něco píše na sériovej konzoli. Což mě donutilo osadit a připájet pin header na Raspberry Pi Zero W, který jsem koupil hned první den co vyšlo a od tý doby jsem se k němu moc neměl. A pokud nebude konzole k ničemu dobrá, použiju ho k flashnutí jinýho obsahu. Čip na mojí desce je naštěstí v DIP8 socketu, takže jsem dneska za 1,5Kč koupil socket a zbytek už je už jen 8 drátů. I tak se už nevejdu na stůl...

Z brna ani poblíž nejsem.

Vida, zatím se mu udělala SD karta pro malinu.

Re:"expert" na ThinkPady Brno
« Odpověď #7 kdy: 10. 01. 2018, 17:50:55 »
Stejne tak co se tyce manipulaci se zdrojem napeti pro tyto a podobne ucely, zaprve zadny nevlastnim a za druhe se na to opet necitim  ;D
Laboratórny zdroj je dobrá vec, no tiež ho nemám. Použil som 3.3v výstup z jednej dosky a trochu odporu pomedzi, aby som niečo neupražil.

Co mi teda chybi je nekdo kdo by mi pomohl primo - jak kolega ted psal, vetsina veci jsou bohuzel jak to chodi out-of-date a podobne...
Mel by jsi prosim nejake konkretnejsi informace ohledne toho ME cleaning workshopu? Zaujalo me to a rad bych se tam urcite podival! :)
Spomínaný workshop plánujem organizovať. Zatiaľ ste dvaja, čo prejavili záujem, tak asi by niekto aj došiel. Vysvetlím na ňom všetko potrebné na flashovanie. Celé to ešte treba podrobnejšie vymyslieť, pripraviť a dohodnúť priestory. Určite oznámim, keď bude jasný termín.

Zvažujem o cca 3 týždne, pracovný deň vo večerných hodinách, so začiatkom okolo 18-tej až 19-tej. Vyhovuje?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"expert" na ThinkPady Brno
« Odpověď #8 kdy: 10. 01. 2018, 18:25:45 »
Laboratórny zdroj je dobrá vec, no tiež ho nemám. Použil som 3.3v výstup z jednej dosky a trochu odporu pomedzi, aby som niečo neupražil.

Nevim, co jste pripojoval, ale srazet napeti odporem by nemuselo byt moc chytre. Priste bych asi radsi zkusil diody v serii, ubytek 0,6 V na diodu.

Jenda

Re:"expert" na ThinkPady Brno
« Odpověď #9 kdy: 10. 01. 2018, 18:50:43 »
Nevim, co jste pripojoval, ale srazet napeti odporem by nemuselo byt moc chytre. Priste bych asi radsi zkusil diody v serii, ubytek 0,6 V na diodu.

To nebylo na srážení napětí (deska je na 3.3 V), ale pro omezení škod v případě zkratu.

Re:Expert na modifikace ThinkPadů z Brna
« Odpověď #10 kdy: 15. 01. 2018, 14:32:29 »
Spomínaný workshop plánujem organizovať. Zatiaľ ste dvaja, čo prejavili záujem, tak asi by niekto aj došiel. Vysvetlím na ňom všetko potrebné na flashovanie. Celé to ešte treba podrobnejšie vymyslieť, pripraviť a dohodnúť priestory. Určite oznámim, keď bude jasný termín.

Zvažujem o cca 3 týždne, pracovný deň vo večerných hodinách, so začiatkom okolo 18-tej až 19-tej. Vyhovuje?


Tak ja jsem clovek bez auta co bydli a pracuje v Brne... takze pokud to bude Patek tak by to asi slo. Nejlip by mi vsak vyhovoval vikend.

Jinak mimochodem, stale jsem problem nevyresil. Coreboot necham na jindy tedy...

Nicmene bych moc rad nejak vyresil muj problem s "mrtvou" T420...
Jak jsem uz psal, potreboval bych nekoho z Brna/Breclav a blizke okoli, kdo by byl schopny prehrat flash pamet na desce. Mam jak onu mrtvou T420 tak druhou funkcni, kterou momentalne pouzivam. Chtel bych ozivit tim padem tu "mrtvou"...

Najde se nekdo prosim?