Meteostanice a domácí automatizace

Wisconsin

Meteostanice a domácí automatizace
« kdy: 04. 01. 2018, 00:57:47 »
Ahoj,

už nějakou dobu pracujeme s kamarádem na projektu, který se původně plánoval jako domácí automatizace u nás. Frontend řeší celý on, já spíš backend, plánování, systém a HW.

Postupně se začalo nabízet, jestli to nezpřístupnit veřejně pro zájemce u nás na Gitlabu.

Nyní mi jde o vaše názory, jestli má něco takového smysl i pro širší veřejnost, jestli to zveřejnit na gitlabu a začít zdarma nabízet.

V backgroundu toho hlavního projektu je Giom 3K, na tom druhém je vidět jen cca jedno hotové procento, ten má převzít úlohu prvního a celou jeho funkčnost, plus jak je v náhledu poschodí i automatizaci a výpisy dalších senzorů + řízení.

Co si o tom myslíte, bude o to někdo stát, pokud to volně zveřejníme a postupně doděláme dockerizaci, customizaci a podobně?

Moc děkuji.

Wisconsin

Odkazy:
http://meteostanice-dev.kumpacka.eu/homepage (Tohle je hotové rozhraní pouze pro zobrazení počasí)
http://meteostanice.kumpacka.eu/dashboard (Toto je jen úplný začátek nového projektu, který pojme původní projekt, plus řízení domu)


fish

Re:Meteostanice a domácí automatizace
« Odpověď #1 kdy: 04. 01. 2018, 08:13:01 »
Sám řeším něco podobného, takže za mě by asi zájem byl. (můj projekt je zatím ještě v plenkách)
Konkrétně řeším řízení topení přes Raspberry+arduino spínající relátka se senzory z ESP8266 s BME280.
Časem přibyde kontrola hladiny vody ve studni, teplota vody v bazénu, atd...

Jak moc je to ten projekt pružný na HW a přidání například řízení topení?

Honza

Re:Meteostanice a domácí automatizace
« Odpověď #2 kdy: 04. 01. 2018, 08:49:48 »
A posílají vám ty meteostanice ty údaje třeba rovnou do chytrých hodinek přes Bluetooth? Nyní je obvyklé se přes Wifi připojit k Internetu, aby člověk věděl, jaká je teplota za oknem... což je dost na hlavu...
Ale pokud máte webovku, kde se ty údaje lokálně shromažďují, tak to ještě taky není úplně ono...

Yarda

Re:Meteostanice a domácí automatizace
« Odpověď #3 kdy: 04. 01. 2018, 08:59:39 »
Koukal jsem se na ty odkazy, nenašel jsem (možná jsem jen špatně hledal) stručný popis toho projektu, takový, abych to pochopil i já a případně se o to začal zajímat.

Wisconsin

Re:Meteostanice a domácí automatizace
« Odpověď #4 kdy: 04. 01. 2018, 17:48:16 »
Sám řeším něco podobného, takže za mě by asi zájem byl. (můj projekt je zatím ještě v plenkách)
Konkrétně řeším řízení topení přes Raspberry+arduino spínající relátka se senzory z ESP8266 s BME280.
Časem přibyde kontrola hladiny vody ve studni, teplota vody v bazénu, atd...

Jak moc je to ten projekt pružný na HW a přidání například řízení topení?
Ahoj, celkem ses trefil, na podpoře ESP8266 s BME280 zrovna pracuji. :) Takže tam můžeš počítat s plnou podporou a co se týká vnitřního řízení topení, tam jsem měl v plánu koupit nějaké hotové hlavice přímo na topení s API, to je tedy aktuálně naše představa, protože pytlíkování něčeho svého mi v tomto případě nepřijde úplně rentabilní. Dále bude jako jedna z prvních zahrnuta podpora pro Philips Hue.

Abych ještě trochu doplnil představu o tom jak to celé funguje, na Linuxu existuje shellový script, který vyčítá každých pět minut přes snmp data z Giomu, která ukládá do MySQL. Zatím je celá koncepce tak, že si externí vps vyčítá z domácího serveru jak aktuální data, tak starší nacachovaná, aby to nebylo tak náročné na DB. Tento koncept chceme ale překopat, aby se s externí vps vůbec nepočítalo, zrovna tohle by mělo být v následujících několika dnech asi hotové.

Nyní je prakticky hotový a k nabídnutí jen ten první link, to z toho druhého je vše co tam zatím je a pouštíme se do toho. Nejdřív do toho bude přepracována celá funkčnost z toho Giomu, potom začneme dělat dál. Jak jsem psal, kdokoli se může přidat, jen co doladíme pár scriptů, kde jsou zatím hardcodované adresy a podobně. Hned potom to půjde ven.

Pro komponenty, pro které nebude nativní podpora (bude to veřejně dostupné, ať si tedy podporu pro svůj konkrétní HW dopíše, kdo chce) je možnost přidat do domu čidlo, kterému se přiřadí ikonka, název a shellový script, který se vykoná a návrat tohoto scriptu bude vypsán u čidla. To je tím pádem jen pro čtení, ale lepší způsob jak přidat podporu pro externí neznámá čidla jsme nevymysleli.


Yarda:
Na nějakém základním readme.md pracuje aktuálně kamarád, mělo by snad být velmi brzy dostupné.

Honza: Myslím, že můj obecný popis z prvního odstavce toto objasňuje. Snažíme se o to, aby to nijak centralizovaně nic nedělalo, tam je to trochu jinak u Hue, i když to také šlape offline na lokální IP...

Pokud má někdo další dotazy, neváhejte.

Díky, Wisconsin