Jaký SW na NAS?

LM

Re:Jaký SW na NAS?
« Odpověď #15 kdy: 05. 01. 2018, 06:17:00 »
Zrovna přes vánoce sem tohle řešil. Koupil sem si vlastní řešení, dal si ho pod stromeček (páral sem se s tím od rozbalení pod stromkem až do tří ráno 25.12.) Nakonec sem skončil u OpenMediaVaultu s tím, že mám 4jádro Celeron, 8GB RAM a celé mi to běží ve VMware ESXi - jediný problém byl s rozjetím VMware na atypickém HW, ale dalo to pár hodin pátrání po netu a už to funguje jak má. Jak už tu někdo psal, freeNAS potřebuje alespoň 8GB RAM, jinak je to docela peklo a ani těch 8GB nezaručí, že je vše OK. OMV funguje s 6GB RAM jak po másle - smb sdílení, torrent client, plex server - vše najednou a naprosto v pohodě


Re:Jaký SW na NAS?
« Odpověď #16 kdy: 05. 01. 2018, 08:20:37 »

Pardón, rozepsal jsem se tak až jsem zapoměl na původní dotaz.
Pokud budeš vycházet jen z HW které máš a stačí Samba pak nejjednodušší bude Debian či jiná distribuce, udělat SW RAID a hotovo. Více bych se s tím nedrbal.

Asi to tak opravdu dopadne. Nic moc od toho nečekám, bude to jen úložiště na filmy a seriály.


Díky všem za názory.

vilem

Re:Jaký SW na NAS?
« Odpověď #17 kdy: 05. 01. 2018, 13:12:37 »
Doporucuju Xpenology
 je to software z NASu Synology

milous

Re:Jaký SW na NAS?
« Odpověď #18 kdy: 05. 01. 2018, 18:03:40 »
Doporucuju Xpenology
 je to software z NASu Synology

neni xpenology uz nejakou dobu mrtve? jakoze lze instalovat pouze jakesi starsi DSM verze?
nejakou dobu jsem to pouzival na testy/backupy ale do produkce bych to nedal ani kdyz to bylo jeste zivouci..
ale uz to delsi dobu nesleduju, takze budu rad za aktualni stav
btw pouzivam k plne spokojenosti FreeNAS 11 a hejkam nadsenim

Re:Jaký SW na NAS?
« Odpověď #19 kdy: 05. 01. 2018, 21:55:36 »
Mrtvé to není i verze 5.2 je stále oficiálně podporovaná. DSM 6.2 lze instalovat - Synology ale hází dost klacky pod nohy (FreeNAS, NAS4Free, Openfiler atd. jako zadarmo ok, ale na DSM to nemá ani náhodou)

Má to jen dva zásadní zádrhely
1) legálnost
2) opatrnost při update (Synology pochopitelně vůbec neřeší cizí krabice)

Ovšem oproti těm řešením zadarmo je to zcela jiná liga.
Takže za mě
a) udělat si fakt sám (ideálně jako VPSko)
b) na holé železo Synology DSM / Xpenology (hotswap apod. osadit lze i desítky disků)

Ideálně ale koupit ten jejich 2x10Gbit model :-)

Doporucuju Xpenology
 je to software z NASu Synology

neni xpenology uz nejakou dobu mrtve? jakoze lze instalovat pouze jakesi starsi DSM verze?
nejakou dobu jsem to pouzival na testy/backupy ale do produkce bych to nedal ani kdyz to bylo jeste zivouci..
ale uz to delsi dobu nesleduju, takze budu rad za aktualni stav
btw pouzivam k plne spokojenosti FreeNAS 11 a hejkam nadsenim
« Poslední změna: 05. 01. 2018, 22:01:37 od Jan Forman »
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci


Re:Jaký SW na NAS?
« Odpověď #20 kdy: 05. 01. 2018, 23:32:35 »
Měl jsem chvíli FreeNAS, ale poté jsem se na to vyprdnul a nainstaloval Debian 8 a na to OMV 3. Později (a v tuto chvíli) Debian 9 + OMV4.

Pokud ti něco chybí v OMV4, tak se to dá nainstalovat. Ve FreeNASu se to moc nedalo zvlášť mi tam chyběl tuším PyLoad.

Každopádně na přehrání tvé sbírky doporučuju nainstalovat Emby (případně i do dockeru) případně closed source alternativu v podobě Plex

Já na svém NASu mam 8 GB RAM a stačí to. Sice kvůli ZFS (a dalším programům, co tam běží) zvažuji upgrade, ale to odhaduji až na příští rok.

?

Re:Jaký SW na NAS?
« Odpověď #21 kdy: 06. 01. 2018, 00:31:41 »
FreeNAS. Kolik žere RAM nevím, když mu 8GB co má jeho VM rezervováno nebude stačit, tak mu dám víc.

Hellraiser

Re:Jaký SW na NAS?
« Odpověď #22 kdy: 06. 01. 2018, 17:35:59 »
No ja jsem celkem spokojenej s OMV. Bezi mi tu na nejakym Pentiu 4 nebo co to je za vrak a po tydnu vyvoje z nej pres TV out muzu poustet filmy na crt televizi, ktera je nespis stara jako ja.
Sice chvily trva nez si clovek zvykne na rozhrani, ale vetsina blbosti v nem je tak nejak standartnich jako v kazdem routeru.
Hlavni vyhoda je minimalni hardwerova narocnost a hodne pluginu (nejlepsi jsou tusim neoficialni nebo extra nebo tak neco), takze vyhoda pro notorickyho klikace jako jsem ja.
Nicmene pokud vam staci pouze sdilet soubory pak je jakekoliv distro+samba asi vhodnejsi.