Jak poslat USD z USA do ČR

Jenda

Jak poslat USD z USA do ČR
« kdy: 03. 01. 2018, 10:19:44 »
Ahoj,

občas konzultuju pro člověka z USA a pořád zápasíme s tím, jak mi má posílat peníze. Jedná se řádově o tisíce USD ročně (sorry javamane, dost z toho jsou náklady).

On je osoba (ne firma) v USA a já mám USD účet u Fio. Cíl: aby se jeho dolary objevily na tomto účtu.

Co jsme už zkusili:
  • PayPal. Strhává si procenta z převodu a umím z něj vytáhnout jenom CZK a ještě má strašně nevýhodný kurz, takže celý ten řetěz sežere klidně 15 % z převáděné částky. Pak jsme narazili na nějaký AML limit a se skřípěním zubů jsem jim tam poslal oskenovanou občanku, výpis z účtu a vzorek ušního mazu. Pak jsem ten účet nějakou dobu nepoužíval, expirovala k tomu přiřazená karta, první tisícikoruna prošla a pak účet zablokovali a zbytek zabavili. Na supportu je indický automat. Not anymore.
  • Wire transfer. Napsal mi, že z internet bankingu umí posílat jenom lokální platby, a že musel jít fyzicky do banky, vyplnit spoustu formulářů, pak to úřednice pokazila, vyplnil formuláře znova, zaplatil nevímjaký poplatek a že už to nikdy v životě dělat nebude.

Aktuální kandidát na další pokus je https://transferwise.com/. Bohužel taky neumí přenést do ČR dolary, ale alespoň nemá tak nevýhodný kurz a poplatky. Nevíte ještě o nějakém jiném způsobu? Možná Western Union? Nejlepší by pro něj asi bylo, kdyby mohl někam přijít s kreditkou a ono by se to stalo, v nejhorším lokální wire transfer.

PS: příjmy daním a plánuji v tom pokračovat, otázka tedy nezní „jak sem dostat dolary aby si toho nevšiml finančák“ ;)

PS2: na bitcoin ho asi nepřekecám, navíc většina směnáren pro lidi z EU nutí EUR SEPA platby a USD nejde vytáhnout


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #1 kdy: 03. 01. 2018, 11:01:45 »
Neslo by to pres ucet v bance, ktera ma filialku jak v CR, tak v USA? Napriklad Deutchebank, ale asi budou i jine. Pokud tedy tak daleko poskytuji standardni sluzby pro smrtelniky.

<sfaf

Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #2 kdy: 03. 01. 2018, 11:18:10 »
neslo by nakoupit zlato a poslat v baliku?

Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #3 kdy: 03. 01. 2018, 11:21:05 »
Online wire transfer bývá bezproblémový u mezinárodních bank (třeba Citi). Tak ať se domluví s kamarádem který má u takové banky účet a pošle to přes něj.

Jenda

Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #4 kdy: 03. 01. 2018, 11:22:27 »
JardaP .: To bych si asi musel založit účet v té americké pobočce, ne?

<sfaf: Ano, může mi poštou poslat bankovky a já je složím na pokladně Fio. Neuvěřitelné, ale vyjde to levněji než ostatní způsoby (stejně už si občas vyměňujeme balíčky s hardwarem, které jsou pojištěné). Akorát nevím, jak moc se mu to bude chtít udělat :-).

Jaroslav Hájek: OK, zkusím mu to navrhnout.


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #5 kdy: 03. 01. 2018, 11:23:27 »
co virtualni bankovni karta ?

napr. https://www.entropay.com/

y,

Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #6 kdy: 03. 01. 2018, 11:25:40 »
Resil jsem to, ale nevyresil. Resp. vyresil jsem to tak, ze zena dostala US kreditku. Dalsi extra penize prevadim wire-transferem z BoA na CZ ucet v USD ($40 na jejich strane a asi $10 na CZ strane), jde bez problemu zadat pres web-banking.
Duvod proc jsem to vzdal je, ze pokud jsem zkoumal slozitejsi cestu, tak zaplatim poplatecek tady, poplatecek tam a ve vysledku jsem na tom stejne. Ale treba jsem jen malo vytrvalej -- urcite me zajima, pokud to nejak zazracne vyresite.
Ad kreditky -- jdou,myslim, koupit i "prednabite" darkove karty od VISA (a i jinych spolecnosti asi). Jen pozor na podminky, rada karet ma "foreign transaction fee" -- musel jsem si zadat o kreditku, ktera je oznacena jako "travel card". Debitka s nulovym foreign transaction fee ani nesla, ale oni je moc nepouzivaji.

Jinak -- lidi v usa maji radu kreditek a k nim casto otevrene bankovni ucty (kvuli credit history). Takze si myslim, ze budto keca, nebo si rika, ze to nejakej east-europe slav musi soupat nohama a klopit hlavu a dava vam to trosilinku sezrat.

x

Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #7 kdy: 03. 01. 2018, 11:33:00 »
Teď budeme zkoušet https://www.roklen.cz/roklenfx/ tak uvidím. Jinak zatím všechny pokusy nahradit PayPal nečím výhodnějším narazily.

filip

Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #8 kdy: 03. 01. 2018, 11:34:50 »
V USA stale jeste hodne jedou seky. At ti jednoduse vypise sek a posle postou. Sek je na tebe a kdyz se ztrati, tak ho nikdo jiny nevybere. Ty si tu pak vyberes banku s nejnizsim poplatkem na proplaceni seku.
Timto zpusobem mi treba z USA vratili preplatek dani.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #9 kdy: 03. 01. 2018, 11:38:45 »
JardaP .: To bych si asi musel založit účet v té americké pobočce, ne?

Mysle jsem to tak, ze si oba zalozite ucet u DB nebo jine banky s filialkou na obou koncich. Pak on posle prachy na svuj ucet a odtamtud prevede na tvuj. Otazka je, jestli to ta banka bude uctovat jako mezinarodni transakci nebo jako prevod v ramci dvou uctu jedne banky, coz by melo jine naklady. A na to se musis jit vypat do te banky, protoze nemam tuseni, jak to pytlikuji.

y,

Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #10 kdy: 03. 01. 2018, 11:39:22 »
V USA stale jeste hodne jedou seky. At ti jednoduse vypise sek a posle postou. Sek je na tebe a kdyz se ztrati, tak ho nikdo jiny nevybere. Ty si tu pak vyberes banku s nejnizsim poplatkem na proplaceni seku.
Timto zpusobem mi treba z USA vratili preplatek dani.
Sek je rozhodne moznost. Sekove knizky maji snad i deti. Jen tusim, ze banky tady delaji rady sceny a docela to trva (coz bylo dulezite pro mne, ale mozna ne pro tazatele).

lope

Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #11 kdy: 03. 01. 2018, 11:49:25 »
Mne chodi dolary ze citibank Hong Kong do USD uctu v Raifce. Neplatim ani korunu, vzdy prijde cela castka do jednoho dne. Zeptej se v Raifce.

Sinedos

Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #12 kdy: 03. 01. 2018, 11:53:24 »
Co takhle použít kryptoměnu k tomuhle ? :-)

Sten

Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #13 kdy: 03. 01. 2018, 11:58:32 »
Western Union je taky možnost. Doručuje na účet v CZK, při složení peněz hotově u agenta je poplatek za převod 30 USD a kurzový rozdíl od středu je asi 2 %, převodem (či kartou) nemá poplatek, ale kurzový rozdíl je asi 5 %. Hlavně ať to nepošle pro výběr v hotovosti, to je hodně drahé.

Trubicoid2

Re:Jak poslat USD z USA do ČR
« Odpověď #14 kdy: 03. 01. 2018, 11:58:58 »
Co ten estonský TransferWise, to by mělo být výhodnější než PayPal