Načtení audio textu

Mark55

Načtení audio textu
« kdy: 01. 01. 2018, 12:15:21 »
Ahoj, mám dotaz, chtěl bych teď po novém roce načíst cca 10 stránek textu do audio, nemam s tím žádne zkušenosti, o kvalitu mi moc nejde, ale chci to udělat alespoň rozumně, mám pořídít externí mikrofon nebo stačí např. co je na sluchátkách a případně v jakém software to nahrát a čím to prohnat  (filtry) apod, děkuji za rady. Mark


anonymous coward

Re:Načtení audio textu
« Odpověď #1 kdy: 01. 01. 2018, 12:48:42 »
software: urcite Audacity, tipy pro nahravani mluvene slova snadno vygooglis, dokonce existoval nejaky balicek zalozeny na Audacity, ale pripraveny specialne na mluvene slovo (vychozi nastaveni, filtry navic)

hardware: nevim, co mas za sluchatka, ale pokud je to nejaky levny headset, tak doporucim alespon Zalman Zm-Mic1 za 150 korun... jinak stolni mikrofon asi nejlip do USB, at se netrapis s napajenim, kolem 1000 korun je nejvic doporucovany nejaky Samson Meteor*, co si vzpominam, nebo potom je popularni Blue Yeti (ale ne uplne nejlepsi)

P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Načtení audio textu
« Odpověď #2 kdy: 02. 01. 2018, 02:13:35 »
Na té kvalitě celkem záleží. Nejde o hifi pocit, ale že nekvalitní nahrávka unavuje posluchače, působí protivně. Čím méně ozvěny, tím lépe. Pověš za sebe nebo i kolem sebe koberec nebo deku. Tlustší ubrus taky na stůl, pokud mikrofon stojí na stole. Na mikrofonu by měl být molitan nebo pop filtr, aby při každém B P F nevznikal pazvuk od fouknutí.

Sluníčkář sedminetečný

Re:Načtení audio textu
« Odpověď #3 kdy: 02. 01. 2018, 03:01:06 »
Já do toho občas fušuji, tak poradím, jak bych to dělal já. Pro základní nahrávku postačí i míň profi přístup.

Doporučuji externí mikrofon (třeba superlux nebo behringer jsou levné a docela slušné) + popfilter.

Místnost to chce trochu zatlumit: pozor obzvlášt na velké rovné tvrdé plochy. Občas pomůže postavit za sebe třeba matraci.
Ideální řešení jsou erudovaně umístěné absorbery, difuzery a basstrapy v rozích. Pokud molitan, tak open-cell a nečekat zázraky.

Nahraj to třeba v softwaru ardour. Umí velmi pěkně nahrávku i základní editaci a běhá hezky na linuxu s JACK i ALSA.

Pokud mikrofon šumí, tak použit spektrální denoiser (LV2 plugin noise repellent https://github.com/lucianodato/noise-repellent).
Dále pro úpravu zvuku můžeš velmi dobře použit parametrický ekvalizér a kompresor (návody na youtube bývají +- dobré), dobrý je třeba FOSS balík pluginů: https://calf-studio-gear.org/
Dále můžeš použít limiter ještě za kompresorem. Rozumně nastavený ti sníží dynamický rozsah a bude ti nahrávka znít hlasitěji. (opět návody na youtube)

Dej si pozor na multiband kompresi - svádí to k tomu si zvuk komplet doprasit. Použij jen, když víš co děláš.

Při exportu si můžeš výstup normalizovat.

Mark55

Re:Načtení audio textu
« Odpověď #4 kdy: 07. 01. 2018, 11:11:29 »
Hoo, děkuji informací mnoho, je to svět sám pro sebe.
Začínám první experimenty.