Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací

Linuxák02

Dobrý den. Začal jsem instalovat Arch linux, tedy nabootoval jsem flash disk nejdříve na Arch linux 18.3 (myslím, že je nejnovější), ale pak jsem narazil na ARCH ANYWHERE.
Zkoušel jsem postupovat dle tohoto návodu: http://arch-linux.cz/instalace-archu/
Ale sekl jsem se u obrázku s "Nyní se stáhnou a zavedou zrcadla:". To jsem klikl, ale chtělo to hned po mě připojení k WiFi, což jsem udělal, vyhledalo mi to, zadal jsem správné heslo, potvrdil a nic. Pak jsem podle příkazu zkontroloval připojení a žádné nebylo. Nevím si rady, zda-li mi nechybí nějaký síťový ovladač, sám nemám nyní tušení, jak ty ovlasdače (zuk, graf. kartu, síťový) přes ARCH nainstaluji. Mohl by mi prosím někdo s tou WiFi pomoci? Je lepší instalovat s ARCH Anywhere? Dělám dobře? Děkuji
Postup, který na Anywhere dělám:
1. kliknu na Arch Anywhere Installer (x86_64)
Načítá mi
2. Dle tohoto návodu (http://arch-linux.cz/instalace-archu/) se mi objeví nabídka. Napíši přes "root@arch-anywhere~# arch-anywhere"
3. Objeví se mi výběr jazyka: zatrhnu ENGLISH
4. Objeví se mi: Vítejte v Arch linux .... Chcete začít s instalací? Dám ANO
5. Objeví se: Update mirrorlist: Dám Download & Rank New Mirrors (myslím, že je to nejlepší možnost)
6. Objeví se mi, že je třeba k instalaci ARCH připojení k internetu, ale to nefunguje.
Mám na výběr:
ip add ip link wifi-menu
Wifi-menu nefunguje, jak jsem popsal výše. Asi to potřebuje nějaký ovladač. Děkuji za pomoc.


Jenda

Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #1 kdy: 30. 12. 2017, 22:34:09 »
Zkus se připojit ručně z konzole: zastav network manager, běží-li nějaký, vytvoř konfigurák pro WPA supplicant, pro WPA2-PSK to je:
Kód: [Vybrat]
network={
  ssid="síť"
  psk="heslo"
}
a spusť
Kód: [Vybrat]
wpa_supplicant -Dwext -iwlan0 -c wpa.conf
Následně můžeš pomocí dhclient wlan0 zažádat o IP adresu a zkusit standardní síťovou diagnostiku, tj. ping na bránu (zjistíš pomocí ip r), ping ven do internetu a resolvnutí nějakého doménového jména.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #2 kdy: 30. 12. 2017, 23:01:52 »
Jestli je to nejaky jeste normalni stroj, ktery ma diru na kabel, tak by bylo lepsi to nainstalovat pres drat.

Jinak by bylo dobre napsat, co je to za wifinu (asi lspci v rootovske konzoli). Jestli je to treba nejaka sracka od Broadcomu, tak s temi byvaji problemy. Nekdy jdou rozchodit pres nejaky oser, nekdy vubec. A je mozna, ze ovladac na takovy krap neni zahrnut v Arch anywhere, i kdyz treba existuje.

Linuxák02

Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #3 kdy: 30. 12. 2017, 23:33:27 »
Jenda:

 
Citace
Zkus se připojit ručně z konzole: zastav network manager, běží-li nějaký, vytvoř konfigurák pro WPA supplicant, pro WPA2-PSK to je:

Jak? Normálně před instalací přes příkaz. řádek? To má ale text na 4 odstavce. Přeci do příkaz. řádku mohu dát pouze jeden řádek, poté když dám ENTER, potvrdím to, neposunu na další odstavec.

JardaP .:
Citace
Jinak by bylo dobre napsat, co je to za wifinu (asi lspci v rootovske konzoli).
.


Co máš na mysli? Poskytovatele? Jak to zjistím?

Neviditelný

Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #4 kdy: 31. 12. 2017, 00:33:24 »
Nejaktuálnější instalačku Archu stáhni odsud: https://www.archlinux.org/download/ a postupuj podle návodu zde: https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide Je sice anglicky, ale nejde o nic složitého. Arch se dá takto nainstalovat za cca 10 minut. wifi-menu by mělo fungovat za předpokladu, že nechybí firmware pro WiFi adaptér. Pošli výpis z lspci, bude tam něco jako
Kód: [Vybrat]
03:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Ultimate-N 6300 (rev 3e)


nobody(ten pravej)

Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #5 kdy: 31. 12. 2017, 01:39:43 »
Jak? Normálně před instalací přes příkaz. řádek? To má ale text na 4 odstavce. Přeci do příkaz. řádku mohu dát pouze jeden řádek, poté když dám ENTER, potvrdím to, neposunu na další odstavec.
nic ve zlem, ale Arch ani Archanywhere neni pro cloveka co nechape ze existuje neco jako vytvoreni textoveho souboru, ani ze v "prikazovem radku" jde zadavat delsi text, ani ze jde posouvat jeho historie... no a uz vubec ne nekdo kdo ma pocit ze otazka jaka wifi ma odpoved "mam poskytovatele pepu z vedlejsi vesnice" :-)

pokud teda jen netrolis, nainstaluj Xubuntu, tam mas sanci ze Wifi pujde rovnou, stejne jako hromada jinejch veci ktera by te v Archu zastavila... az si to osahas a pochopis zaklady, ma cenu zkouset Arch ;-)

kk

Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #6 kdy: 31. 12. 2017, 12:02:34 »
tady je vse prehledne popsano:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Wireless_network_configuration

Bylo by dobre napsat typ pocitace a wifi karty, cetl jsem to jen letmo, ale tohle jsem tam nevidel.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #7 kdy: 31. 12. 2017, 12:09:35 »
JardaP .:
Citace
Jinak by bylo dobre napsat, co je to za wifinu (asi lspci v rootovske konzoli).
.


Co máš na mysli? Poskytovatele? Jak to zjistím?

Mam na mysli, jaky kus hardware tam dela wifi. To zjistis tak, ze si pustis terminal (takove to cerne okno), v nem pustis su -, aby ses prepnul na roota a v kurzoru budes mit # namisto $. Nasledne pustis prikaz lspci a okopirujes sem relevantni radek, viz priklad vyse. Otazka je, jake je to heslo. U instalacnich verzi Linuxu to byva root nebo take byva prazdne. Jinak to musis nekde vygooglovat.

Pripojuju obrazek, protoze obrazek pri rekne vic nez tisic slov.

Linuxák02

Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #8 kdy: 31. 12. 2017, 14:42:13 »
Tady to je:



Omlouvám se za fotky, ale zatím negeneruji do souboru (nemám do čeho vygenerovat .txt), jelikož zatím nemám v pořádku náhradní OS.

Typ notebooku: Asus M51VA-AS043C

Linuxák02

Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #9 kdy: 31. 12. 2017, 14:44:01 »
LSPCI:


D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #10 kdy: 31. 12. 2017, 15:03:46 »
No nevim jak u jinych ale me treb rtl811 delal strasny alotria :(
Zkus se podivat na tenhle navod, mozna tam bude neco co by ti mohlo pomoci: https://unixblogger.com/2011/10/18/the-pain-of-an-realtek-rtl8111rtl8168-ethernet-card/

Neviditelný

Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #11 kdy: 31. 12. 2017, 15:24:48 »
Tady to je:



Omlouvám se za fotky, ale zatím negeneruji do souboru (nemám do čeho vygenerovat .txt), jelikož zatím nemám v pořádku náhradní OS.

Typ notebooku: Asus M51VA-AS043C
Tohle vypadá v pohodě. Intel 5100 na Linuxu funguje naprosto v pohodě, akorát je nutné nainstalovat firmware. Nevím, jak je na tom instalačka Arch Anywhere, ale standardní Arch ISO ten firmware má.
Že se firmware zavedl bys měl poznat za diagnostického výpisu takto: dmesg | grep iwlwifi. Výpis může být delší, ale měl by obsahovat řádek podobný tomuto:
Kód: [Vybrat]
[    3.817084] iwlwifi 0000:03:00.0: loaded firmware version 9.221.4.1 build 25532 op_mode iwldvm

Teoreticky by mohl být problém s regulatory domain, pokud ta WiFi sít běží na kanálech, které nejsou povolené ve všech regionech. Nevím, jestli jsou na instalačce Archu všechny potřebné nástroje a jaká regdom je nastavená jako výchozí ale dočasně změnit regdom na české předpisy by mělo jít takto:
Kód: [Vybrat]
iw reg set CZ

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #12 kdy: 31. 12. 2017, 15:28:43 »
@D.A. Tiger: Ta rtl je dratova, on chce wifi.

@Linuxák02: Intel wifi link 5100 by podle tvrzeni Intelu mela mit podporu v jadre: https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000005511/network-and-i-o/wireless-networking.html Potiz je, ze ten clanek je necele 2 tydny stary a nepisi tam ktery model od ktere verze jadra ma podporu, takze by se mohlo jednat o to, ze podpora je v novem jadre, ktere jeste neni v distribuci s Archem.

Zkus si v rootovske konzoli pustit prikaz lsmod a podivej se, jestli tam je nekde modul, ktery by se dal identifikovat jako patrici k te wifine. Tedy asi by mel v nazvu intel, 5100 nebo mozna 51xx nebo tak neco.

Take je mozne, ze v Archu rozhodli, ze tahle wifina je zatim prilis exoticka a nezahrnuli pro ni do instalace irmware.

Nejjednodussi by asi bylo, kdyby sis nekde pujcil USB wifi dongle, idealne nejaky starsi, anebo to nainstaloval pres drat. Tim by sis usetril vrasky a po instalaci a rebootu by wifina nejspis sla a pokud ne, dalo by se to nejak resit. Jadra a jine veci v instalacich obcas nebyvaji kompletni, aby se usetrilo misto a mozna je tomu tak i u toho, co pouzivas ty.

Neviditelný

Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #13 kdy: 31. 12. 2017, 15:42:28 »
@D.A. Tiger: Ta rtl je dratova, on chce wifi.

@Linuxák02: Intel wifi link 5100 by podle tvrzeni Intelu mela mit podporu v jadre:
IWL 5100 je karta, co jsem měl v notebooku z roku 2009. Když mrkneš blíže na výpis lspci, zjistíš, že tazatelův notebook je z podobné éry. Karta je řízená ovladačem iwlwifi a fungovala mi naprosto bez zádrhelů už někdy od jádra 2.6.29, akorát je potřeba ten firmware.

Linuxák02

Re:Arch linux - nemohu se připojit k WiFi - již před instalací
« Odpověď #14 kdy: 31. 12. 2017, 16:04:21 »
Dal jsem příkaz "arch-anywhere"

a poté:



Vypadá to, že firmware se načetl, ale nejede při přihlašování.