Extrakce obrazových dat z TIFF

dan67

Extrakce obrazových dat z TIFF
« kdy: 23. 12. 2017, 19:36:16 »
Za prvné, všem hezké, klidné, pohodové Vánoce...a pro ty, co je tráví u počítače na rootu...dotaz :-)

Potřebuju extrahovat z tiffu obrazová data, v surové podobě, tak jak jsou uložená. Jestli jsem dobře pochopil tiff specifikaci, tak uříznout tiff hlavičku.
Hledal jsem (asi špatně), ale nenašel jsem žádnou utilitu, která by to udělal. Nemáte někdo nějaký tip?

Upřesnění...
Hromada tifů, takže nic klikacího, ale pro příkazovou řádku, ideálně pro win :-(

« Poslední změna: 26. 12. 2017, 20:15:30 od Petr Krčmář »


gll

Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #1 kdy: 23. 12. 2017, 19:49:56 »
co chcete dělat s těmi daty?

tady máte návod v Pythonu na načtení do numpy pole

https://stackoverflow.com/questions/7569553/working-with-tiffs-import-export-in-python-using-numpy/7572079#7572079

Kód: [Vybrat]
from PIL import Image
import numpy

im = Image.open('a_image.tif')
imarray = numpy.array(im)

dan67

Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #2 kdy: 23. 12. 2017, 20:10:29 »
Jsou to 16bit grayscale lossless jpeg, které předhodím dalšímu programu, který ale nechce tiff. A ideálně je potřeba je zachovat v původním stavu, v původní kvalitě.

Dík za tip, jen ten python... :-(

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #3 kdy: 23. 12. 2017, 22:17:52 »
A neslo by to konvertovat do nejakeho jineho formatu bez komprese, aby se co nejvice zachovala puvodni data? Treba bmp bez komprese, jestli to ten program umi. Tim by se snad nic nezoralo a byl by to mensi oser.

Ferko

Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #4 kdy: 23. 12. 2017, 22:29:30 »
Tak tak napr imagemagick a konvert do loseless formatu co podporuje ten tvuj mrdkon.


unicode

Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #5 kdy: 23. 12. 2017, 22:42:13 »
Nevim jestli zrovna BMP podporuje 16bit grayscale, ale traba PNG ano.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #6 kdy: 23. 12. 2017, 23:20:36 »
Nevim jestli zrovna BMP podporuje 16bit grayscale, ale traba PNG ano.

Melo by. Otazka je, jestli ten zazracny program, ktery neumi tiff, jeden z nejstarsich, dosud zijicich formatu, bude zvladat png.

dan67

Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #7 kdy: 23. 12. 2017, 23:34:33 »
Konvert do jiného formátu je problém. Jak z hlediska "podpory" v PC nestandartní 16b hloubky grayscale, tak, hlavně, zachovat původní data, tak jak jsou.

Neřešte co, proč, jak, kam... Ale, podle mě, "jednoduchý" úkol/problém. Tiff je kontejner pro obrazová data. Obalený nějakou obálkou. Rád bych tu obálku odstranil a získal její obsah.
Když "konvertuju" video z něčeho do MKV, přes avidemux, dám audio i video COPY, tak výsledek je skoro hned. MKV je jako jako TIFF, kontajner, jen zabalí původní do jiné obálky. A já bych chtěl obrácený postup. Jednoduše, tupě...obrazová data z tiffu uložit do souboru.

Když na to není program, tak s pomocí vzorové implmentace tiffu si ty data vyštípu sám "vlastním" kódem. Ale pokud už to někdo udělal předemnou, tak proč se s tím mořit znova...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #8 kdy: 24. 12. 2017, 00:07:21 »
Tiff je kontejner pro obrazová data. Obalený nějakou obálkou.

To sice jo, ale jestli se dobre pamatuji, tak tiff je proklete komplikovany format s milionem ficur. Samozrejme, ne vsechny ty ficury musi byt ve vasich souborech pouzity, ale podeziral bych, ze se bude jednat o slozitejsi ukol, nez odstraneni hlavicky a nasypani zbytku nekam.

tomson

Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #9 kdy: 24. 12. 2017, 01:43:14 »
Netuším jak často budete převádět a co po převodu následuje (zmíněná nutnost příkazové řádky), ale převod hromady 16bit gray tifs do jiného formátu zvládá např. Photoshop či Zoner jako dávku. Na MacOS např systémový Automator.

Některé sw nezvládají otevřít tif pravě z důvodu použité jpg komprese.

Kit

Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #10 kdy: 24. 12. 2017, 03:17:26 »
Které 16bitové formáty zvládá ten konzument?

gll

Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #11 kdy: 24. 12. 2017, 09:52:00 »
Konvert do jiného formátu je problém. Jak z hlediska "podpory" v PC nestandartní 16b hloubky grayscale, tak, hlavně, zachovat původní data, tak jak jsou.

Neřešte co, proč, jak, kam... Ale, podle mě, "jednoduchý" úkol/problém. Tiff je kontejner pro obrazová data. Obalený nějakou obálkou. Rád bych tu obálku odstranil a získal její obsah.
Když "konvertuju" video z něčeho do MKV, přes avidemux, dám audio i video COPY, tak výsledek je skoro hned. MKV je jako jako TIFF, kontajner, jen zabalí původní do jiné obálky. A já bych chtěl obrácený postup. Jednoduše, tupě...obrazová data z tiffu uložit do souboru.

Když na to není program, tak s pomocí vzorové implmentace tiffu si ty data vyštípu sám "vlastním" kódem. Ale pokud už to někdo udělal předemnou, tak proč se s tím mořit znova...

když uřízneš všechna metadata, tak se ti ztratí i informace o rozměrech. To opravdu chceš?

dan67

Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #12 kdy: 24. 12. 2017, 10:10:36 »
když uřízneš všechna metadata, tak se ti ztratí i informace o rozměrech. To opravdu chceš?

Neztratí, jsou v těch zabalených datech. Vyzkoušeno ručním odmazáním hlavičky.
Pokud jsem to dobře pochopil. tak se vezme komplet img soubor - bmp,jpg,png....  a přidá se k němu tiff meta informace.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #13 kdy: 25. 12. 2017, 01:35:34 »
Pres libtiff muzete cist obrazova data jak jsou. My to pouzivame na DNG soubory s nestandardni jpeg kompresi (12bit - extended profile) protoze ty neumi otevrit klasicky libjpeg, kdyz je zkompilovany jen pro 8bit coz je zvykem.

TIFF opravdu neni obaleny jiny soubor, je to TIFF - format sam o sobe. To, ze obsahuje jinou kompresi napr. JPEG ktera si nese hlavicky neznamena, ze to dokazete spravne rekonstruovat bez tech metadat ktere v tiff hlavickach jsou.
« Poslední změna: 25. 12. 2017, 01:38:11 od RDa »

dan67

Re:extrakce obrazových dat z tiff
« Odpověď #14 kdy: 25. 12. 2017, 10:13:40 »
Díky. s libtiff-em už si hraju. Z hlavičky přečíst offset a délku obrazových dat a překopírovat...což je, pro mě, "náročné" :-(
Plus pro kontrolu další data z hlavičky...

Pro ty 16b lossless jpegy na vzorových datech platí, že "stačí" obrazová data. Jinak beru, že tiff není "jen" obálka. To bylo takové zjednodušení.