Má smysl se učit Vim nebo Emacs?

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #60 kdy: 14. 02. 2011, 11:49:12 »
Zvláštní je, že když je debata o ViM nebo Emacs, tak jsou nejaktivnější uživatelé, kteří ty editory neviděli vůbec nebo jen z povzdálí a vůbec nepochopili jejich koncept :)

Za prvé je třeba rozlišovat původní Vi a ViM. Ač je hlavní koncept stále stejný, původní Vi byly značně omezené s ohledem na dobu svého vzniku. Proto je možné, že třeba podporují šipky jen v Normal modu nebo dokonce vůbec, obvykle nemají vícenásobné undo, práci s více soubory atd.

Oproti tomu ViM je moderní editor, který zachovává původní koncept práce, ale navíc má všechno, co by měl mít moderní editor, včetně výše jmenovaného a IDE funkcí a přidává další užitečné příkazy navíc, a taky skriptování pro snadnou tvorbu pluginů.

Tvrzení, že ViM je v dnešní době zastaralý, protože dnešní klávesnice mají šipky, nebo nemá klávesové zkratky kompatibilní s jinými editory, je zcela zcestné a absurdní. Podstatné omezení člověka je to, že má pouze deset prstů a tím daný velmi omezený rozsah klávesnice, na kterém se může efektivně pohybovat. I když budete mít klávesnici jako varhany, tak počet ruk zůstává stejný. ViM možná zanikne, až se naučíme klonovat ruce...

Pochopte, že než vůbec pustíte tu svou šipku, tak já mám ve ViM dávno opraveno, uloženo a zkompilováno a jsem o problém nebo dva dál. Třeba motion vertikální "HML" i horizontální "fFtT;," zcela vymažou to otravné sledování kurzoru než dojede na místo. Viděl jsem, jako strašně cool featuru, že v jiných editorech si můžu ve File open dialogu otevřít dva soubory najednou. ViM, od doby, co má gtk verzi, má tyhle dialogy samozřejmě taky, i menu, i toolbar. Ale stejně je téměř nikdo nepoužívá. Za prvé, než se vůbec doklikáte k tomu prvnímu souboru, tak přes tab-completion ve ViM mám otevřených souborů pět, za druhé, otvírání souboru je jeden z nejméně efektivních způsobů, jak otevřít soubor. Obvykle použije buď tags nebo se přepne pouze na soubor, který už má otevřený. Právě dělám na projektu, kde mám ve ViM otevřených 183 souborů. Ve Visual Studiu a většině jiných běžných-kompatibilních-editorů byste se z toho zbláznil, ve ViM se mezi nimi přepínáte během zlomků vteřiny.

Ono celkově, kdyby ten editor byl nesmyslně navržený a zastaralý, tak nemá tolik nových uživatelů. Jenže 100% z nich používá předtím jeden z těch běžných-kompatibilních-editorů a ve chvíli, kdy překročí jistou hranici na křivce učení, tak už se nechce vrátit, přesto, že ten výběr stále mají. Už jsem párkrát zažil situaci, kdy jsme měli team-work, něco vyráběli, já seděl u editoru a psal, ostatní koukali. A následně říkali, že nechápou jak s tím editorem tak rychle dělám. A to byli lidi, kteří už tu hranici překročili a ve ViM už byli efektivnější, stejně tam byl ještě obrovský prostor pro zlepšení...

Citace: ondra.novacisko.cz
Souhlasím s tím, že admini asi vi(m) využijí, ale nejvíc mě překvapují lidi, co v tom programují. Když hledají definici funkce, hledají to 'grepem', překlad pouští napsáním 'make'

Tohle, bohužel, asi nejpřesněji vystihuje Vaše příspěvky. Mluvíte o věcech, o kterých nevíte vůbec nic a často si je ani nedokážete představit. Na hledání definic funkce jsou tags. Na make skutečně slouží příkaz make, ale má plnou integraci s editorem, takže poskytuje stejné pohodlí jako IDE. Já jej mám mapovaný na F9, kompatibilně s Borlandem, ale stejně obvykle nepoužívám, bo - viz dříve - :make napíšu rychleji, než ten F9 vůbec najdu.
Je to jako neandrtálci vysvětloval princip atomového reaktoru. On je spokojený, že má zdi své jeskyně, kde mu hoří oheň, což je pro něj to nejlepší, co doposud viděl. My si bez vypínače na světlo či topení už nedokážeme život představit. Takže my ViM-áci máme násobnou efektivitu práce a Vy máte svůj dokonalý editor, aspoň v rámci té své jeskyně. Enjoy ;)

K úplně původnímu příspěvku. Viz diskuse výše. Editor nemá smysl se učit jen abyste ho uměl. Pokud jej berete jako primární editor pro svou práci, tak doporučuju následující kroky:

1) pusťte si vimtutor (nikdy jsem jej nepoužil, ale vypadá celkem užitečně)
2) týden používejte editor
3) přečtěte si quick reference
4) týden používejte editor
5) přečtěte si quick reference
6) měsíc používejte editor
7) přečtěte si quick reference
8) používejte editor a kdykoli Vás napadne, že by šlo něco dělat líp mrkněte do helpu, nejspíš taková funkce bude existovat

Good luck.


ondra.novacisko.cz

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #61 kdy: 14. 02. 2011, 15:01:33 »
Citace
Zvláštní je, že když je debata o ViM nebo Emacs, tak jsou nejaktivnější uživatelé, kteří ty editory neviděli vůbec nebo jen z povzdálí a vůbec nepochopili jejich koncept :)
Nápodobně. Valná většina lidí, co obhajuje Vim neumí pracovat v běžných programátorských editorech

Citace
Pochopte, že než vůbec pustíte tu svou šipku, tak já mám ve ViM dávno opraveno, uloženo a zkompilováno a jsem o problém nebo dva dál. Třeba motion vertikální "HML" i horizontální "fFtT;," zcela vymažou to otravné sledování kurzoru než dojede na místo.

HML: Visual Studio: Ctrl+End, Ctrl+Home, pravda Middle nemám.
Jinak cool featura je Ctrl+I (eclipse: Ctrl+J) inkrementální hledání. Rozhodně nešoupám šipkou, a pokud musím, tak přes Ctrl+šipka, skáče to po větších kusech.

Citace
Viděl jsem, jako strašně cool featuru, že v jiných editorech si můžu ve File open dialogu otevřít dva soubory najednou. ViM, od doby, co má gtk verzi, má tyhle dialogy samozřejmě
Viz první odstavec. Většinou preferuju práci s projekty, kde neřeším, které soubory mám otevřené, ale když už něco nemohu najít, mám tam projekt managment (který umí samozřejmě inkrementální hledání, takže vaše Esc a něco a doplnění jména zdrojáku mám podobně: hotkej na přepnutí do projekt okna a inkrementální hledání.

Citace
projektu, kde mám ve ViM otevřených 183 souborů. Ve Visual Studiu a většině jiných běžných-kompatibilních-editorů byste se z toho zbláznil, ve ViM se mezi nimi přepínáte během zlomků vteřiny.
Nedokazujte, že jste VS viděl z rychlíku  :D

Citace
Citace: ondra.novacisko.cz
Souhlasím s tím, že admini asi vi(m) využijí, ale nejvíc mě překvapují lidi, co v tom programují. Když hledají definici funkce, hledají to 'grepem', překlad pouští napsáním 'make'
Tohle, bohužel, asi nejpřesněji vystihuje Vaše příspěvky. Mluvíte o věcech, o kterých nevíte vůbec nic a často si je ani nedokážete představit. Na hledání definic funkce jsou tags. Na
Jasně, jako by Vim nebyl default editor na produkčních a vývojových strojích :-)

Citace
nepoužívám, bo - viz dříve - :make napíšu rychleji, než ten F9 vůbec najdu.
F9 je v horní řade, blok nad Backspace, levá klávesa. Najdu i potmě, do půl sekundy. Ukažte že jste rychlejší. (A navíc to není :make, ale Esc:makeEnter). Ale jestli Vám to přijde rychlé.

Citace
1) pusťte si vimtutor (nikdy jsem jej nepoužil, ale vypadá celkem užitečně)
2) týden používejte editor
3) přečtěte si quick reference
4) týden používejte editor
5) přečtěte si quick reference
6) měsíc používejte editor
7) přečtěte si quick reference
8) používejte editor a kdykoli Vás napadne, že by šlo něco dělat líp mrkněte do helpu, nejspíš taková funkce bude existovat
Skvělé. Teď jste to trefil. Já naštěstí nikdy žádnou dokumentaci k editoru nečetl. Všechný funkce jsem našel v Menu  ;D

Mimochodem, vimtutor je fakt síla:
Kód: [Vybrat]
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                 Lekce 5.3: VÝBĚROVÝ PŘÍKAZ ULOŽENÍ


            ** Pro uložení části souboru napiš  :#,# w SOUBOR **

  1. Ještě jednou napiš  :!dir  nebo  :!ls  pro výpis aktuálního adresáře
     a vyber vhodný název souboru jako např. TEST.

  2. Přesuň kurzor na vrch této stránky a stiskni  Ctrl-g  pro zobrazení
     čísla řádku.  ZAPAMATUJ SI TOTO ČÍSLO!

  3. Nyní se přesuň na spodek této stránky a opět stiskni Ctrl-g.
     ZAPAMATUJ SI I ČÍSLO TOHOTO ŘÁDKU!

  4. Pro uložení POUZE části souboru, napiš  :#,# w TEST  kde #,# jsou
     čísla dvou zapamatovaných řádků (vrch, spodek) a TEST je název souboru.

  5. Znova se ujisti, že tam ten soubor je pomocí  :!dir  ale NEODSTRAŇUJ ho.

To neumí pracovat s bloky?

Anonymous

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #62 kdy: 14. 02. 2011, 15:48:30 »
Citace
Zvláštní je, že když je debata o ViM nebo Emacs, tak jsou nejaktivnější uživatelé, kteří ty editory neviděli vůbec nebo jen z povzdálí a vůbec nepochopili jejich koncept :)
Nápodobně. Valná většina lidí, co obhajuje Vim neumí pracovat v běžných programátorských editorech

Ondro promin, ale tohle je trochu fail. Tazatel polozil dotaz na textovy editor a Ty tu porad dokola obhajujes neco, co sice s textem umi pracovat taky, ale pouziva se k necemu jinemu. To je jako by ses ptal, zda je lepsi Skodovka nebo Kia a lide by Ti tvrdili, ze nejlepsi je prece 6-ti napravovy tahac. Oboji ma sice kola a volant, ale slouzi k necemu jinemu


ondra.novacisko.cz

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #63 kdy: 14. 02. 2011, 15:52:16 »
Ondro promin, ale tohle je trochu fail. Tazatel polozil dotaz na textovy editor a Ty tu porad dokola obhajujes neco, co sice s textem umi pracovat taky, ale pouziva se k necemu jinemu. To je jako by ses ptal, zda je lepsi Skodovka nebo Kia a lide by Ti tvrdili, ze nejlepsi je prece 6-ti napravovy tahac. Oboji ma sice kola a volant, ale slouzi k necemu jinemu

Já netušil, že srovnáváte OpenOffice s Emacs a s vimem :-D, když už je řeč o textových editorech. Jinak pokud jde o kategorii, tak Vim je určitě nejlepší editor configuračních souborů. Ale to je asi tak všechno. Na druhou stranu, pro linux určitě výborný nástroj, protože tady jsou na to uživatelé zvyklí (konečně i v tom vimtutoru je na konci návod, jak si nastavit vlastní nastavení do "vimrc".

Emacs jsem nikdy neviděl, takže o něm nepíšu.

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #64 kdy: 14. 02. 2011, 17:17:11 »
Na začátek k předchozímu příspěvku. Já s tím textovým editorem nesouhlasím - ViM samo o sobě na stránkách tvrdí, že je programátorský editor a z mého pohledu to srovnání snese. Samozřejmě, pokud znáte ty programátorské funkce.

Nápodobně. Valná většina lidí, co obhajuje Vim neumí pracovat v běžných programátorských editorech

Nesmysl, není to sice 100% jako u běžných-kompatibilních-editorů, ale i tak to odhaduju minimálně na polovinu.

Citace
Pochopte, že než vůbec pustíte tu svou šipku, tak já mám ve ViM dávno opraveno, uloženo a zkompilováno a jsem o problém nebo dva dál. Třeba motion vertikální "HML" i horizontální "fFtT;," zcela vymažou to otravné sledování kurzoru než dojede na místo.

HML: Visual Studio: Ctrl+End, Ctrl+Home, pravda Middle nemám.
Jinak cool featura je Ctrl+I (eclipse: Ctrl+J) inkrementální hledání. Rozhodně nešoupám šipkou, a pokud musím, tak přes Ctrl+šipka, skáče to po větších kusech.

HML je začátek/konec/střed aktuální stránky. Ctrl-Home/End začátek/konec souboru. To je hodně slabé pro vertikální pohyb. Ctrl+šipka je taky dost na dlouho a navíc je implementován buď jako dost pomalý, kdy zastaví na každém speciálním znaku nebo naopak přeskočí místo, které člověk hledá, protože pro něj dost speciální není. "FfTt;," je přesné a statisticky rychlé. Nehledě na to, když děláte tupou práci, tak kombinace line motion, středník/čárka, tečka je neocenitelná. Ale to jsme zase u neandrtálců, tohle prostě nepochopíte, dokud to neuvidíte a nepoužijete...

Viz první odstavec. Většinou preferuju práci s projekty, kde neřeším, které soubory mám otevřené, ale když už něco nemohu najít, mám tam projekt managment (který umí samozřejmě inkrementální hledání, takže vaše Esc a něco a doplnění jména zdrojáku mám podobně: hotkej na přepnutí do projekt okna a inkrementální hledání.

Jenže musíte znát přesné jméno a celé ho napsat. Já udělám tab-blik-tab-blik, lenost zvítězila a stejně jsem rychlejší...

Mimochodem, k tomu Esc, jak ho pořád zmiňujete, to je jedna z věcí, kterou jste nepochopil. Default mod je Normal. Insert se používá jenom na napsání textu a hned poté se přepíná do Normal. Z pohledu ostatních editorů je to dost netypické, ale je to klíčem k efektivitě. Divil byste se, jak málo se mezi těmi mody přepínáte. Ale to jsme opět u tématu neandrtálců...

Citace
projektu, kde mám ve ViM otevřených 183 souborů. Ve Visual Studiu a většině jiných běžných-kompatibilních-editorů byste se z toho zbláznil, ve ViM se mezi nimi přepínáte během zlomků vteřiny.
Nedokazujte, že jste VS viděl z rychlíku  :D

Bohužel ne. Mimochodem, víte o tom, že zaměstnanci Microsoftu si napsali do VS plugin, který interní editor nahradil editorem ViM?

Citace
Tohle, bohužel, asi nejpřesněji vystihuje Vaše příspěvky. Mluvíte o věcech, o kterých nevíte vůbec nic a často si je ani nedokážete představit. Na hledání definic funkce jsou tags. Na
Jasně, jako by Vim nebyl default editor na produkčních a vývojových strojích :-)

To, že něco umíte pustit, něco v tom napsat a ukončit, neznamená, že to znáte. Což je  z Vašich příspěvků evidentní.

Skvělé. Teď jste to trefil. Já naštěstí nikdy žádnou dokumentaci k editoru nečetl. Všechný funkce jsem našel v Menu  ;D

Znovu opakuji - chcete-li menu, máte ho mít. ViM má menu, toolbar, všechno navíc customizovatelné (je tam i ten make mimochodem). Dříve či později ale zjistíte, že je lepší ušetřit místo na dva vertikální řádky, bo GUI obecně je velmi neefektivní.

K bodu "nikdy jsem žádnou dokumentaci" nečetl, se vrátím později.

Mimochodem, vimtutor je fakt síla:
Kód: [Vybrat]
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                 Lekce 5.3: VÝBĚROVÝ PŘÍKAZ ULOŽENÍ


            ** Pro uložení části souboru napiš  :#,# w SOUBOR **

  1. Ještě jednou napiš  :!dir  nebo  :!ls  pro výpis aktuálního adresáře
     a vyber vhodný název souboru jako např. TEST.

  2. Přesuň kurzor na vrch této stránky a stiskni  Ctrl-g  pro zobrazení
     čísla řádku.  ZAPAMATUJ SI TOTO ČÍSLO!

  3. Nyní se přesuň na spodek této stránky a opět stiskni Ctrl-g.
     ZAPAMATUJ SI I ČÍSLO TOHOTO ŘÁDKU!

  4. Pro uložení POUZE části souboru, napiš  :#,# w TEST  kde #,# jsou
     čísla dvou zapamatovaných řádků (vrch, spodek) a TEST je název souboru.

  5. Znova se ujisti, že tam ten soubor je pomocí  :!dir  ale NEODSTRAŇUJ ho.

To neumí pracovat s bloky?

Je to tutoriál. To vysvětluje minimálně body 1 a 5, body 2-4 částečně taky, bo učí uživatele principy. Ve verzi tutoriálu, kterou mám já, se používá už Visual mod (bloky). Tedy odpověď: Umí, Visual mod může být znakový, řádkový nebo sloupcový a je tam už hodně dlouho (minimálně verze 4.x, kdy jsem začal ViM používat).

Skvělé. Teď jste to trefil. Já naštěstí nikdy žádnou dokumentaci k editoru nečetl.

Váš problém. Já ji četl a při tom, kolik času strávím v editoru, mi ušetřila spoustu času. Výsledkem je moje násobná efektivita a Vašich padesát příspěvků na téma, jak je něco nepoužitelné/nefunguje/nelíbí se Vám to. Enjoy ;)



ondra.novacisko.cz

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #65 kdy: 14. 02. 2011, 17:59:24 »
HML je začátek/konec/střed aktuální stránky. Ctrl-Home/End začátek/konec souboru. To je hodně slabé pro vertikální pohyb. Ctrl+šipka je taky dost na dlouho a navíc je implementován

Sorry, spletl jsem se Ctrl+PgUp, Ctrl+PgDw

buď jako dost pomalý, kdy zastaví na každém speciálním znaku nebo naopak přeskočí místo,
Ctrl+šipka nahoru je cool funkce. Scroluje, ale přitom se nepohne s kurzorem :-)


rychlé. Nehledě na to, když děláte tupou práci, tak kombinace line motion, středník/čárka, tečka je neocenitelná. Ale to jsme zase u neandrtálců, tohle prostě nepochopíte, dokud to neuvidíte a nepoužijete...
Ctrl+I; Ctrl+ (IIIIIIII) .. držím Ctrl a mačkám I

Viz první odstavec. Většinou preferuju práci s projekty, kde neřeším, které soubory mám Jenže musíte znát přesné jméno a celé ho napsat. Já udělám tab-blik-tab-blik, lenost zvítězila a stejně jsem rychlejší...

Ctrl+F6 intEnter (eclipse s nabindovanou klávesou Ctrl+F6)
A stojím na interface.cc a mohu editovat.

VS tak daleko ještě nedošel, zato má pěknou funkci Ctrl+TAB, kdy přepínám mezi posledními soubory.

Mimochodem, k tomu Esc, jak ho pořád zmiňujete, to je jedna z věcí, kterou jste nepochopil. Default mod je Normal. Insert se používá jenom na napsání textu a hned poté se přepíná do
Normal. Z pohledu ostatních editorů je to dost netypické, ale je to klíčem k efektivitě. Divil byste se, jak málo se mezi těmi mody přepínáte. Ale to jsme opět u tématu neandrtálců...
Já mody nepřepínám. Většinu času trávím psaním. Tedy já bych byl většinou v modu Insert. Mimochodem, vimy co máme na testovacích strojích umí šipky, takže většinou stačí zmačknou i (nebo a) a pak už to používám jako běžný textový editor. A když jsem hotov, zmačknu Esc:wEnter

Je to tutoriál. To vysvětluje minimálně body 1 a 5, body 2-4 částečně taky, bo učí uživatele principy. Ve verzi tutoriálu, kterou mám já, se používá už Visual mod (bloky). Tedy odpověď: Umí, Visual mod může být znakový, řádkový nebo sloupcový a je tam už hodně dlouho (minimálně verze 4.x, kdy jsem začal ViM používat).

Závěr, nečtěte tutorialy, místo základní práce vás naučí assembler :-)

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #66 kdy: 15. 02. 2011, 09:18:46 »
buď jako dost pomalý, kdy zastaví na každém speciálním znaku nebo naopak přeskočí místo,
Ctrl+šipka nahoru je cool funkce. Scroluje, ale přitom se nepohne s kurzorem :-)

Mimo téma. Ve ViM Ctrl-E/Y, v insert mod Ctrl-X Ctrl-E/Y, ale to neřeší problém výše.

Nehledě na to, když děláte tupou práci, tak kombinace line motion, středník/čárka, tečka je neocenitelná.
Ctrl+I; Ctrl+ (IIIIIIII) .. držím Ctrl a mačkám I

Blbé je, že zruší Visual, který máte právě označený. Takže, když chcete smazat třeba vše do konce řetězce, tak utíkáte k šipkám, ve ViM je to krásně jednoduché dt".  Konsistence napříč mody. Tečka pak neruší historii motion, takže se tohle dá použít na tupou práci - mačkáte tři klávesy a děláte zázraky. Mimochodem, stále se  pohybujeme na nižší dívčí, tohle jsou naprosto základní motion.

Ctrl+F6 intEnter (eclipse s nabindovanou klávesou Ctrl+F6)
A stojím na interface.cc a mohu editovat.

VS tak daleko ještě nedošel, zato má pěknou funkci Ctrl+TAB, kdy přepínám mezi posledními soubory.

Pokud jde o první soubor. Ale budiž, když Vám to stačí... Jak jsem psal výše, stále jde o ty méně efektivní cesty jak otevřít soubor.

Přepínání mezi posledními soubory má ViM taky (:b#, u mě mapováno na \b), ale opět příliš nevyužívám. Odpověď zní Ctrl-O/I a Ctrl-T, což prochází jump (big motion) historii, respektive tags historii. Efektivita úplně někde jinde.

Já mody nepřepínám. Většinu času trávím psaním. Tedy já bych byl většinou v modu Insert. Mimochodem, vimy co máme na testovacích strojích umí šipky, takže většinou stačí zmačknou i (nebo a) a pak už to používám jako běžný textový editor. A když jsem hotov, zmačknu Esc:wEnter

To je pak těžké. V tom případě používáte notepad a to se nedivím, že nejste spokojen, v tom bych naprosto souhlasil. Opravte tedy všude ve svých příspěvcích "ViM je nepoužitelné" na "notepad je nepoužitelný" a nedorozumění je vyřešeno.

Psaním stráví asi každý dost času, ale jde o to, že když už je třeba se přesunout/opravit, tak je Insert mod, ať už ve ViM nebo v běžném-kompatibilním-editoru neuvěřitelně neefektivní. Mimochodem, Ctrl-O přepne z Insert mod do Normal na jediný příkaz. Ale je to danajská rada, Ctrl-O je proti konceptu ovládání.

Ještě bych tu rád vyvrátil jeden mýtus, který se zde často přímo či nepřímo opakuje, a to, že to přepínání Normal/Insert něco stojí. Není tomu tak.
S jedinou vyjímkou "i" obsahuje každý příkaz pro přepnutí do Insert i motion, "a" posun doprava, "I" na začátek řádku (textu), "A" na konec, "Oo" navíc řádek vkládají, o "c" bych psal ještě týden. Situace, kdy chcete vkládat přímo na místo, kde máte kurzor, se téměř nevyskytují. Takže stejně musíte obvykle udělat motion a přepnutí do Insert proběhne jen jako side-effect. Hezké situace jsou i při editaci, typicky C-like kód
Kód: [Vybrat]
if (blabla) {
        statement
}
V běžném-kompatibilním-editoru píšete "if (blabla) {<Enter>}<Up><End><Enter>", ve ViM to bude "if (blabla) {<Enter>}<Esc>O". Takže šipky umlátíte, zatímco ve ViM jste v plusu a ještě k tomu nemusíte odbíhat mimo základní klávesnici. A znovu opakuju, že se pohybujeme na nižší dívčí, "c" doplněný třeba text-objects je efektivitou zcela nesrovnatelný.

Závěr, nečtěte tutorialy, místo základní práce vás naučí assembler :-)

To je diskutabilní. Při psaní jednoduchých maker (mapování) na krátkou tupou práci se ty základy můžou hodit. Ale uznávám, že v tomto případě se ta část tutoriálu opravdu nepovedla. Možná jej někdo opsal z tutorialu pro Vi, který Visual mod neměl. Ale i tam by to bylo jednodušší udělat přes mark a tečku.


No nic. Mým cílem nebylo vypsat tady základy ViM, od toho tu jsou odkazy na články, ale vyvrátit některé bludy, které jste tu šířil na základě své neznalosti ViM. To se doufám povedlo a původní tazatel se tak bude moci rozhodnout na základě skutečných možností jednotlivých editorů.

Pro úplnost samozřejmě http://www.vim.org, kde lze najít i "programátorské" featury, jako integrace se SVN/CVS/další, IntelliSense pro většinu použitelných jazyků atd.

ondra.novacisko.cz

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #67 kdy: 15. 02. 2011, 10:12:35 »
V běžném-kompatibilním-editoru píšete "if (blabla) {<Enter>}<Up><End><Enter>", ve ViM to bude "if (blabla) {<Enter>}<Esc>O". Takže šipky umlátíte, zatímco ve ViM jste v plusu a ještě k tomu nemusíte odbíhat mimo základní klávesnici. A znovu opakuju, že se pohybujeme na nižší dívčí, "c" doplněný třeba text-objects je efektivitou zcela nesrovnatelný.

Zase dokazujete, že ty editory neznáte
Kód: [Vybrat]
if (blabla<end>{<enter>dalsiPrikaz
Protože ( automatický doplní ) a pokud zmačknu enter za {, tak se to automaticky sformatuje a strčí mi to kurzor už dovnitř bloku.


Uzavřu diskuzi touto větou: Nevím, Vim možná nabízí efektivnější práci pro určité úlohy, nehádám se, otázkou je, o kolik procent. Má smysl překopat veškeré zvyky práce s editorem, abych zvýšil svou efektivitu o procenta? Když pak spoustu času promrhám jen tím, abych se domluvil s gdb, který není schopen ladit moje několikrát do sebe vnořené šablony (s tím třeba VS nemá problém). Nevím. Člověk kolikrát získá procenta na práci s textem, ale ztratí tím, že své studium nevěnoval spíš subjektu (jazyku a technikám) a píše konstrukce, které jsou neefektivní a musí se složitě opisovat. Tak si to přeberte.

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #68 kdy: 15. 02. 2011, 10:25:34 »
V běžném-kompatibilním-editoru píšete "if (blabla) {<Enter>}<Up><End><Enter>", ve ViM to bude "if (blabla) {<Enter>}<Esc>O". Takže šipky umlátíte, zatímco ve ViM jste v plusu a ještě k tomu nemusíte odbíhat mimo základní klávesnici. A znovu opakuju, že se pohybujeme na nižší dívčí, "c" doplněný třeba text-objects je efektivitou zcela nesrovnatelný.

Zase dokazujete, že ty editory neznáte
Kód: [Vybrat]
if (blabla<end>{<enter>dalsiPrikaz
Protože ( automatický doplní ) a pokud zmačknu enter za {, tak se to automaticky sformatuje a strčí mi to kurzor už dovnitř bloku.


Uzavřu diskuzi touto větou: Nevím, Vim možná nabízí efektivnější práci pro určité úlohy, nehádám se, otázkou je, o kolik procent. Má smysl překopat veškeré zvyky práce s editorem, abych zvýšil svou efektivitu o procenta? Když pak spoustu času promrhám jen tím, abych se domluvil s gdb, který není schopen ladit moje několikrát do sebe vnořené šablony (s tím třeba VS nemá problém). Nevím. Člověk kolikrát získá procenta na práci s textem, ale ztratí tím, že své studium nevěnoval spíš subjektu (jazyku a technikám) a píše konstrukce, které jsou neefektivní a musí se složitě opisovat. Tak si to přeberte.

Naprosto zbytečný flame.
Tazatel se ptal na dva textové editory, podle všeho na *nixových systémech.

Podle mého je vim vytuněný textový editor (kdo je zvyklý na emacs, bude to samé psát o něm).

Začít se tu dopátrávat jakýchsi vizardů, seznamů prvků třídy po stisknutí tečky, možností menu a podobných "životně důležitých" fíčurrk má dle mého smysl, až se budou srovnávat různá IDE ...
Všechny zmíněné vychytávky bývají součástí IDE, u kterých je editování textu až někde na konci reklamních blábolů ...

"Argumentovat" tím proti vimu/emascu je jen ubohá a hloupá demagogie ...

PS: Mi vim vyhovuje, Tobě ne. Já s tím nemám problém...
PPS: jak s původní otázkou souvisí to gdb, to už jsem vůbec nepochopil ...

ondra.novacisko.cz

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #69 kdy: 15. 02. 2011, 10:38:11 »
PPS: jak s původní otázkou souvisí to gdb, to už jsem vůbec nepochopil ...

Z toho si nic nedělejte. Já zase nepochopil celý Váš poslední příspěvek  ;D

PetrSou

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #70 kdy: 15. 02. 2011, 23:22:04 »

    Ctrl+šipka nahoru je cool funkce. Scroluje, ale přitom se nepohne s kurzorem :-)



Mimo téma. Ve ViM Ctrl-E/Y, v insert mod Ctrl-X Ctrl-E/Y, ale to neřeší problém výše.



Kurzor ujíždí spolu s obrazovkou. Kdyby byl na stejné pozici jen se skolovalo, to by bylo lepší.
To nejde? Nevíte někdo jak ve vimu?

ooo

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #71 kdy: 16. 02. 2011, 04:50:43 »
Clovek co nejdriv hani editor kvuli tomu, ze si neumi nastavit klavesnici, neumi pochopit ze editor muze pracovat ve dvou modech a nebo neumi najit na klavesnici dvojtecku a nasledne srovnava trojhmatovy zkratky obriho programovaciho nastroje s lehkym editorem nema vsech pet pohromade. Nemluve o averzi k manualum...

Uz radsi nepiste, delate ze sebe cim dal vetsiho osla.

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #72 kdy: 16. 02. 2011, 07:50:05 »
Mimo téma. Ve ViM Ctrl-E/Y, v insert mod Ctrl-X Ctrl-E/Y, ale to neřeší problém výše.

Kurzor ujíždí spolu s obrazovkou. Kdyby byl na stejné pozici jen se skolovalo, to by bylo lepší.
To nejde? Nevíte někdo jak ve vimu?

[count]Ctrl-U, [count]Ctrl-D (default count je 'scroll' option, čehož default je půl stránky, takže je třeba explicitně zadat jedničku), ale popravdě mi takový příkaz nedává příliš logiku. Mrkněte na option 'scrolloff', jestli to není to, co hledáte...

PS: Když už tu odpovídám, ještě se vrátím k jedné připomínce:
Citace: ondra.novacisko.cz
Zase dokazujete, že ty editory neznáte
if (blabla<end>{<enter>dalsiPrikaz
Protože ( automatický doplní ) a pokud zmačknu enter za {, tak se to automaticky sformatuje a strčí mi to kurzor už dovnitř bloku.
No, tušil jsem, že se toho chytnete... Šlo o vysvětlení principů, bohužel mě lepší neumělý příklad nenapadnul. Samozřejmě vím, že moderní editory mají pro tyhle věci advanced podporu. Ostatně včetně ViM, jak zmínil někdo hned ve třetím příspěvku: http://vimeo.com/3535418 . Ale tohle u toho odkazu je to už otázkou osobních preferencí...
« Poslední změna: 16. 02. 2011, 08:00:38 od kvr kvr »

zatt

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #73 kdy: 16. 02. 2011, 15:14:50 »

Já netušil, že srovnáváte OpenOffice s Emacs a s vimem :-D, když už je řeč o textových editorech.

Je to sice prilevani oleje do ohne, ale opraste si nazvoslovi pane.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Textov%C3%BD_editor
Openoffice rozhodne neni textovy editor

koroptev

Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« Odpověď #74 kdy: 16. 02. 2011, 16:13:37 »
abych taky prispel svym dilem - ruzna Vim komba jsou castym argumentem v diskuzich; ovladani Vimu jde stopro proti zakladnim principum dobreho UI, clovek u toho musi premyslet (pokud uz nektera nejede po pameti - operace ve Vimu jsou natolik atomicke, ze poskytuji velmi siroke "vyjadrovaci" moznosti), coz naprostou vetsinu lidi (jak rikam, pokud uz svoji mnozinu komb nemaji najetou) zdrzuje + odrazuje naprostym nestandardem (v porovnanim se vsim soucasnym); je to ale supr vec na interaktivni vyrabeni maker, prave pro tu atomicnost a mnozstvi operaci; vse ostatni (nez onen interface - pokud ho clovek povazuje za vyhodu) je dle meho nazoru jinde (nemusi nutne znamenat v podobe jedne aplikace) reseno lepe; existuji editory (Wingware, Comodo), ktere maji Vi/m keybindingy