Jemné trhání u některých videí

noger

Jemné trhání u některých videí
« kdy: 10. 02. 2011, 15:07:35 »
Zdravím,
mám problém s jemným trhaním ako vo vlc, tak aj v smplayer. Nieje to typicky tearing ako prezentujú niektoré foto na webe. Je to len jemnučké trhanie, ktoré je na nevydržanie ( som trochu náročný na obraz a zvuk). Mám pocit, že je problém v počte snimkov vo videách, niektoré idú bez problémov, a niektoré nie. Viem že je tam rozdiel v nejakých desatinách ( 23,xxx a 29, xxx fps ).
Mám v tomo už docela chaos, neviem si poradiť. Skúšal som aj na otcovom PC, má grafiku nVidia GF9500GT a tam mu to robí tiež.
Predpokladám, že to nieje ani tak problém ovládačov, ale asi skôr kodekov, že si nevedia poradiť s tým snímkovaním.

Monitor 1920x1080 (cez HDMI) (60hz)
primárny display 1600x800 (notebook) (60hz)
distro Ubuntu 64bit
drivery: ATI catalyst 11.1
Videá : avi, mkv, (rôzne ripy), a aj Samsung test video v rozlíšeniach 720p, 1080i.
Neviete ako a čo nastaviť aby videá išli bez tohoto nepíjemného javu? Niekto si to možno ani nevšimne, ale mne to trhá srdce.

Ak potrebujete nejaké logy, prípadne ako vyzerajú mojé konfiguráky, pls napíšte aj ako sa k nim dostanem, bo som začiatočník (som polročný ubunťák).

P.S.: vo win7 to nerobí, čiže videá sú určite OK.
Za akúkoľek pomoc vopred ďakujem
« Poslední změna: 10. 02. 2011, 15:52:33 od Petr Krčmář »


trubicoid2

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #1 kdy: 11. 02. 2011, 10:43:13 »
no a jak presne to trhani vypada? me se nekdy zdalo, ze mam jakoby sikmou caru pres TV, ktera jako obraz rozkrajuje?

noger

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #2 kdy: 11. 02. 2011, 10:58:29 »
no a jak presne to trhani vypada? me se nekdy zdalo, ze mam jakoby sikmou caru pres TV, ktera jako obraz rozkrajuje?
To čo popisuješ ty ( šikmá čiara, alebo vodorovná), sa nazýva myslím tearing. Je možné to odstrániť zapnutím Vsync.
To čo popisujem ja, je jemné trhanie. Tento jav je najviac viditeľný, ak je pred kamerou statický záber napr. krajiny a kamera sa začne pohybovať, alebo zoomovať, tak po krajoch vidíš jemné trhanie. Myslím si že to može mať niečo spoločné s 60Hz monitorom a snímkami filmu, tie sú v rôznych ripoch rôzne.

trubicoid2

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #3 kdy: 11. 02. 2011, 12:34:40 »
a mas nejakej ukazkovej soubor, kde je to hodne videt?

Anonymous

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #4 kdy: 11. 02. 2011, 13:05:23 »
na XBMC forech jsem cetl o silencich, co si nastavovali frekvenci LCD na 23.498 (nebo kolik to je). Zkratka proto, ze 60/75/120Hz neni nasobkem snimkove frekvence filmu.
Ja to zkousel u sebe na TV ale jelikoz jsem pak mel brutalne pomalou odezvu mysi a tak nejak me 60Hz nevadi, tak jsem se na to vybodl. Mozna to je ale cesta - nastav si frekvenci LCD na snimkovou frekvenci filmu :)


noger

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #5 kdy: 11. 02. 2011, 14:22:09 »
na XBMC forech jsem cetl o silencich, co si nastavovali frekvenci LCD na 23.498 (nebo kolik to je). Zkratka proto, ze 60/75/120Hz neni nasobkem snimkove frekvence filmu.
Ja to zkousel u sebe na TV ale jelikoz jsem pak mel brutalne pomalou odezvu mysi a tak nejak me 60Hz nevadi, tak jsem se na to vybodl. Mozna to je ale cesta - nastav si frekvenci LCD na snimkovou frekvenci filmu :)

Díky za nápad, je to jedno z riešení, ale sám si spomenul hlavný neduh tohoto riešenia a to nevyhovujúce vizuálne správanie sa pracovného prostredia. Čiže dajme to ako posledné možné riešenie;-) Asi aj dnes vyskúšam doma čit o naozaj pomôže.
Mám ešte otázku na čo presne slúži deinterlancing(dúfam, že som to správne napísal).

klusacek2

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #6 kdy: 11. 02. 2011, 14:56:18 »
Deinterlacing je odstraneni prokladaneho radkovani. Analogova televize mela obraz ktery se skladal ze 2 pulsnimku, jeden pulsnimek obsahoval liche radky, druhy sude radky, sejmute z kamery o 20 ms pozdeji. Byla to metoda jak snizit blikani obrazu bez nutnosti prenaset 2* tolik dat. 

Pro video je to dostacujici ale
pro pocitace se to ale ukazalo byti nevhodne, protoze staticke obrazky (treba pismenek) pak bud blikaji (pokud jsou vodorovne cary siroke 1 pixel) nebo poskakuji nahoru a dolu s frekvenci 25 Hz (kdyz jsou vodorovne cary 2 pixely siroke). Takze se od toho nakonec upustilo, ovsem je tu spousta videii natocenych drive ktere jsou prokladane a pokud je prehrajete na neprokladanem monitoru bez upravy tak se pohybujici-se predmety rozpadnou do jednotlivych radek, coz je velmi neprijemny artefakt.

Deinterlacer se snazi ty chybejici radky dopocitat, coz neni uplne trivialni. Jednoduse se to da delat treba linearni interpolaci barvy ze sousednich radku, pokud byl v tom miste detekovan pohyb (velka zmena barvy), ale asi je vam jasne ze tato metoda muze selhat, treba v pripade ze se divame na staticky obrazek pruhu.

Lepsi reseni by bylo sledovani sceny na urovni pulsnimku a detekovani hranic objektu a jejich nasledna registrace mezi jednotlivymi pulsniky a presamplovani s vyuzitim informace z obou pulsnimku. Ovsem asi jeste porad to nejde delat on-line (leda mozna s vyuzitim vypocetniho vykonu graficke karty).


noger

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #7 kdy: 11. 02. 2011, 17:50:12 »
ďakujem za vysvetlenie klusacek2. :)

Neviem si to vysvetliť, ale ozaj si neviem rady s tým problémom sekania. Sekanie je veľmi jemné. Vo VLC je badatelnejšie ako v SMplayer. Ale ani jeden z prehrávačov mi to neprehrá tak ako by som si želal..:(
Keď zadám možnosť, aby vynechávalo snímky, tak je sekanie neskutočne časté..cca 1 frame/sec (od oka).Bez vynechávania snímkov je obraz plynulejší, avšak stále je badatelné jemné trhanie.

Neskutočne budem vďačný tomu, kto si pre mňa nájde čas a bude to možné vyriešiť.

klusacek2

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #8 kdy: 12. 02. 2011, 09:42:38 »
Hele a neni to nakonec tim ze nestiha CPU, kdyz rikas ze to reaguje na frame-dropping? Co je to za video? Nejake high-definition? To mi obcas taky trha..

Treba uz ve windows stihli implementovat dekodovani na vice jadrech nebo to dekoduji v graficke karte, to myslim mplayer stale nema i kdyz se na tom pracuje.....  To by vysvetlovalo proc to dela jen linux.


noger

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #9 kdy: 13. 02. 2011, 14:34:01 »
Ide o .mkv kontajner. Videá sú HD = 1080i, 1080p, 720p atď. a robia to aj DVD  z adresára na disku. Vyťaženie procesoru je ako pri HD, tak aj pri DVD cca na 50% plus mínus 10%. Mám Intel Core2duo 2.1GHz a Grafiku ATI mobility HD 4330.
Čo som spomínal, že to robí aj u otca, on má teraz nový AMD Athlon X3 a nVidiu GF 9500GT.

Tak pochybujem, že to je výkonom notebooku, prípadne u môjho otca výkonom desktopu.

Áno, vo Win7 je to riešené pomocou akcelerácie GPU a funguje to vynikajúco. Avšak rád bys om používal Ubuntu, za pol roka, čo skúšam rôzne OS a distrá mi vyhovuje najviac a tento problém s videom je zatial jediný dôvod prečo nemôžem vymazať zo všetkých PC a NTB Windows. 

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #10 kdy: 13. 02. 2011, 18:49:57 »
Podobné chování pozoruju taky, na různých počítačích s různými grafikami. Jemné trhání je vidět zejména u scén, kdy se kamera plynule posouvá, anebo třeba u závěrečných titulků. CPU se při tom všem relativně fláká a děje se to i při přehrávání z ramdisku.

Čím to je nevím, nicméně žádné srovnání s Windows nemám, neb žádný takový stroj nevlastním. Takže nevím do jaké míry je to „normální“.

Lael Ophir

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #11 kdy: 13. 02. 2011, 22:06:39 »
Jo, podobné problémy s přehráváním videa na Ubuntu můžu potvrdit. Nešlo na to koukat. Kupodivu přítelkyně ten problém vůbec neregistrovala, nevěděla o čem mluvím.
Protože běžně Linux nepoužívám, tak jenom jeden nápad. Přehrávačům videa na Linuxu lze nakonfigurovat použití různých výstupů (VDPAU, OpenGL, SDL, GGI atd). Zkuste si vyhledat command line parametry pro svůj přehrávač, a změnit typ výstupu.

Mimochodem už ve Windows 3.1 si stačilo stáhnout runtime Video for Windows, a šlo přehrávat bez trhání všechno, na co měl člověk kodek a dost silný CPU. Je smutné řešit na Linuxu trhané přehrávání videa o 20 let později.

noger

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #12 kdy: 14. 02. 2011, 08:49:09 »
Podobné chování pozoruju taky, na různých počítačích s různými grafikami. Jemné trhání je vidět zejména u scén, kdy se kamera plynule posouvá, anebo třeba u závěrečných titulků. CPU se při tom všem relativně fláká a děje se to i při přehrávání z ramdisku.

Čím to je nevím, nicméně žádné srovnání s Windows nemám, neb žádný takový stroj nevlastním. Takže nevím do jaké míry je to „normální“.

Zdravím Aleš, presne toto je môj problém. Škoda že sa to musí riešiť v dobe, keď všetci používame pri jedle vidličky a nože (rozumej 21. storočie). Problémy s videom som neriešil nikdy, bo som používal Win. Jedinú vec ktorú som riešil sú kodeky. Je to naozaj smutné. Pevne verím, že sa nám to tu podarí.

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #13 kdy: 14. 02. 2011, 08:49:22 »
Ja podobne trhání kdysi taky pozoroval. Stacilo vypnout kompozitni efekty a zmizelo to. A na pc kde mas tu nvidii, dopoporucuji jako video vystup pouzit vdpau.

nhx

Re: Jemné trhání u některých videí
« Odpověď #14 kdy: 14. 02. 2011, 08:50:10 »
Je smutné řešit na Linuxu trhané přehrávání videa o 20 let později.

Přijde-li vám to smutné, můžete se směle pustit do opravy.