Jak na občasná Windows legálně?

nobody(ten pravej)

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #30 kdy: 08. 12. 2017, 22:37:17 »
Jen s malým dodatkem, že na používání toto není "legálně", tento mechanismus existuje jen pro případy, že nemůžete mít k dispozici aktuálně instalační číslo, aby Vás Windows nenechaly na holičkách. Určitě však není legální takto windows provozovat bez licence, nebo dokonce i s jasným plánem licenci vůbec nenakoupit.
Win7 pri preskoceni zadani licencniho cisla pri instalaci ANI pri rearm toto neoznami, tedy uzivatel nic nelegalniho pouzitim Instalacky nebo oficialniho predinstalovaneho nastroje NEdela ;-)


nobody(ten pravej)

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #31 kdy: 08. 12. 2017, 22:45:07 »
Zdravím všechny příznicve svobodného SW.
[...] musím použít aplikaci tvořenou jen pro windows, která na wine vždy padne.
jeste asi dobre se zeptat, jakou verzi Wine si zkousel? zkousel si i special/vzdy_novejsi https://wine-staging.com ?
co zkusit specialnejsi/castecne_komercni verzi Wine => https://www.codeweavers.com/products/crossover-linux/download ? (info o nove verzi: https://www.linuxexpres.cz/novinky/microsoft-office-2016-v-linuxu)

?

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #32 kdy: 08. 12. 2017, 23:26:57 »
Na následující stránce by měla být možnost stáhnout přímo ISO, bez nástroje.
https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10ISO/

Je to stránka pro uživatele nekompatibilních OS (ať již starých windows nebo jiných) Třeba na telefonu mi to funguje, na počítači s windows mě to přesměruje na stránku s nástrojem.


nobody(ten pravej)

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #33 kdy: 09. 12. 2017, 00:02:55 »
a jeste moznost, zkusit tu app pustit pod opensource ReactOS...

Jirka1

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #34 kdy: 09. 12. 2017, 00:20:49 »
Na následující stránce by měla být možnost stáhnout přímo ISO, bez nástroje.
https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10ISO/

Je to stránka pro uživatele nekompatibilních OS (ať již starých windows nebo jiných) Třeba na telefonu mi to funguje, na počítači s windows mě to přesměruje na stránku s nástrojem.
Je tam potřeba vlézt buď z XP nebo Linuxu. Od Win7 to stahuje "nástroj" a zdržuje...
Asi bych ale nainstaloval Win7, licenci lze získat za pár šupů i se samolepkou a pak s pravostí SN není problém. Fakticky lze na to samé SN rovnou nainstalovat i Win10, ale vzhledem k jejich otravnosti to snad za to ani nestojí. Kupodivu špatná není ani kombinace Win8 + Classic shell. Tam lze stále aktualizace konfigurovat normálně a přitom to má dlouhou podporu.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #35 kdy: 09. 12. 2017, 01:32:23 »
a jeste moznost, zkusit tu app pustit pod opensource ReactOS...

Ano, ale celkem zive vidim, jak to dopadne. Pri trose stesti to pujde aspon nainstalovat, doufam, ze to ma HW podporu aspon pro ten virtual. Jinak ReactOS vybira kod z Wine, takze kdyz neco nebezi na Wine, je sance, ze to nepobezi ani na ReactOSu.

nobody(ten pravej)

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #36 kdy: 09. 12. 2017, 04:45:31 »
Jinak ReactOS vybira kod z Wine, takze kdyz neco nebezi na Wine, je sance, ze to nepobezi ani na ReactOSu.
Pokud se nepletu tak i obracene cerpa Wine z ReactOS a take ma samozrejme nektere veci uplne jinak, takze je i sance ze pokud tazatelova aplikace ve Wine pada zrovna na tom co maji odlisne, tak to v ReactOS naopak muze fungovat, zaroven ReactOS vysla ted nova verze 6.12.2017 a take je (jeste nezodpovezena) otazka jakou ze verzi Wine tazatel zkousel, kazdopadne za zkousku nic neda ;-)

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #37 kdy: 09. 12. 2017, 06:43:55 »
Win7 pri preskoceni zadani licencniho cisla pri instalaci ANI pri rearm toto neoznami, tedy uzivatel nic nelegalniho pouzitim Instalacky nebo oficialniho predinstalovaneho nastroje NEdela ;-)

To se mýlíte. Přečtěte si licenční ujednání, jaké máte práva k užití software. .... Jo aha, vy žádné licenční ujednání uzavřené nemáte, protože jste nic nekoupil, že? Hm, pak máte práva nulová. ((zjednodušeně řečeno)).

Je velký omyl, že pokud něco jde nainstalovat, nebo proaktivovat, nebo provozovat bez aktivace, že je to ekvivalent legálnosti. I kdyby v celých Windows vůbec žádný aktivační mechanismus nebyl, nesmíte se prostě dotknout autorského díla, ke kterému nemáte práva (Autorský zákon).

brk

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #38 kdy: 09. 12. 2017, 09:40:12 »
Ještě technická. Pokud se dobře pamatuji, tak OEM snad už někdy od dob XP SP3 by se z licenčního hlediska nemělo virtualizovat vůbec.

Já tohle občasné použití Windows, když jednou do roka potřebuji flashnout nějak krám a podobně, vyřešil Windows 10. Ještě před vydáním jsem si nainstalovat nějakou testovací verzi a ona mi zůstala plně funkční aktivovaná i po vydání finální verze. Jsem ale v jakémsi Insider programu a pořád mi tam chodí testovací verze.

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #39 kdy: 09. 12. 2017, 10:10:21 »
Ještě technická. Pokud se dobře pamatuji, tak OEM snad už někdy od dob XP SP3 by se z licenčního hlediska nemělo virtualizovat vůbec.

Ne, nemělo. Na takovou práci pak slouží MAPS - Microsoft Action Pack Subscription a MSDN - Microsoft Developer Network, které poskytují licence k internímu a vývojovému použití.

V praxi se to ale toleruje, když má uživatel licenci OEM zaplacenou a virtualizací frapantně nepřekračuje "běžné uživatelské použití", i kvůli tomu, že vyčíslení takové škody by bylo zbytečně složité, samotná škoda by byla pod hranicí trestnosti (přestupek) a vlastně ani není cílem Microsoftu likvidovat vývojáře, kteří si tu a tam pustí virtuálku. (Obdobně se toleruje určité procento podlicencování v korporátní sféře, a to i pod volnou hranici, které dávají některé licenční programy - např. OVS).

?

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #40 kdy: 09. 12. 2017, 11:03:08 »
Asi bych ale nainstaloval Win7, licenci lze získat za pár šupů i se samolepkou a pak s pravostí SN není problém. Fakticky lze na to samé SN rovnou nainstalovat i Win10, ale vzhledem k jejich otravnosti to snad za to ani nestojí. Kupodivu špatná není ani kombinace Win8 + Classic shell. Tam lze stále aktualizace konfigurovat normálně a přitom to má dlouhou podporu.
Nálepka je hezká, ale pokud člověk nezná historii uvedeného PK, může být k ničemu. Často se stává, že uvedený PK na COA byl prodán ještě X lidem separátně, případně byl už dávno zablokován, protože je ho někdo v minulosti aktivoval na 100 počítačích. Nebo může být zablokován třeba měsíc po nákupu, protože ho prostě stále používá X lidí.

Podpora Windows 8 už skončila, podporován už je jen Windows 8.1. Mainstreamová podpora končí příští rok v lednu, úplná pak v roce 2023.
https://support.microsoft.com/en-us/lifecycle/search?alpha=windows%208

Virtualizace Windows 10 OEM:

(iv) Používání ve virtualizovaném prostředí. Tato licence vám dovoluje nainstalovat pouze jednu instanci softwaru a používat ji v jednom zařízení, bez ohledu na to, zda jde o fyzické, nebo virtuální zařízení. Pokud chcete software používat ve více virtuálních zařízeních, musíte si pro každou instanci pořídit samostatnou licenci.

https://www.microsoft.com/en-us/Useterms/OEM/Windows/10/Useterms_OEM_Windows_10_Czech.htm

Není tedy problém mít virtuálku Windows OEM, se kterým jste koupili počítač, na linuxu, který jste do něj nainstalovali následně.

V praxi se tolerule ledasco, automatický aktivační systém toho snese dost, když je potřeba mluvit s člověkem, při slušném jednání a vysvětlení situace, většinou není problém nalézt uspokojivé řešení.



JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #41 kdy: 09. 12. 2017, 14:45:44 »
Nálepka je hezká, ale pokud člověk nezná historii uvedeného PK, může být k ničemu. Často se stává, že uvedený PK na COA byl prodán ještě X lidem separátně, případně byl už dávno zablokován, protože je ho někdo v minulosti aktivoval na 100 počítačích. Nebo může být zablokován třeba měsíc po nákupu, protože ho prostě stále používá X lidí.uspokojivé řešení.

Coz me nezajima. Koupim na ebay zabaleny originalni OEM, jsem majitelem fyzicke nalepky a at si to MS nejak vyresi. Ze nekdo pouziva muj aktivacni kod neni moje vina.

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #42 kdy: 09. 12. 2017, 15:44:44 »
Coz me nezajima. Koupim na ebay zabaleny originalni OEM, jsem majitelem fyzicke nalepky a at si to MS nejak vyresi. Ze nekdo pouziva muj aktivacni kod neni moje vina.

Software není zboží. Kupujete práva a musíte je kupovat od toho, kdo má práva je dál prodávat. Platí princip omezené důvěry. Tedy, patrně kamennému krámku budete důvěřovat, ale čím méně renomovaný (pevný) zdroj to je, tím více ostražitý byste měl být. Držení COA, či instalačního média není úplně dostatečné k tomu důvěřovat, že se jedná o legální prodej.

?

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #43 kdy: 09. 12. 2017, 17:34:45 »
Coz me nezajima. Koupim na ebay zabaleny originalni OEM, jsem majitelem fyzicke nalepky a at si to MS nejak vyresi. Ze nekdo pouziva muj aktivacni kod neni moje vina.
Jo jo, jako když koupím levně originál zabalený iPhone, a pak mi přijde originál zabalená cihla. No a můžu si jít pak stěžovat do Apple, že je ten iPhone nějakej pokaženej, že jsem ho koupil originál zabalenej a že je ještě v záruce, tak ať mě ho opraví nebo vymění.

Re:jak na občasná windows legálně ?
« Odpověď #44 kdy: 09. 12. 2017, 17:47:24 »
Jo jo, jako když koupím levně originál zabalený iPhone, a pak mi přijde originál zabalená cihla. No a můžu si jít pak stěžovat do Apple, že je ten iPhone nějakej pokaženej, že jsem ho koupil originál zabalenej a že je ještě v záruce, tak ať mě ho opraví nebo vymění.

To asi ne, ale podle Jardy by Vám do cihly měli nahrát přinejmenším iOS.