Čtverečky místo českých znaků v terminálu

TM

Čtverečky místo českých znaků v terminálu
« kdy: 27. 11. 2017, 19:09:17 »
Dobrý den, jsem začátečník a nemůžu zjistit proč v terminálu nemůžu psát české znaky, píše to čtverečky místo znaků. Prosím poraďte. Nainstalovaný mám system Debian. Děkuji.
« Poslední změna: 27. 11. 2017, 20:36:38 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problém s českými znaky v terminálu
« Odpověď #1 kdy: 27. 11. 2017, 19:23:17 »
Pust v terminalu prikaz locale a okopiruj sem vystup.

TM

Re:Problém s českými znaky v terminálu
« Odpověď #2 kdy: 27. 11. 2017, 19:32:41 »
Tady to prosím je

LANG=cs_CZ.UTF-8                                                                                   
LANGUAGE=                                                                                         
LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"                                                                             
LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"                                                                           
LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"                                                                             
LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8"                                                                           
LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"                                                                         
LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"                                                                         
LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"                                                                             
LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"                                                                             
LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"                                                                           
LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"                                                                         
LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"                                                                       
LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"                                                                   
LC_ALL= 

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problém s českými znaky v terminálu
« Odpověď #3 kdy: 27. 11. 2017, 19:37:37 »
LANGUAGE=                                                                                         

Tohle by IMO mělo být LANGUAGE=cs

Zkus:

Kód: [Vybrat]
$ sudo dpkg-reconfigure locales

A označ v dalším kroku minimálně cs_CZ.UTF-8 (pokud náhodou nejsou) a v dalším kroku cs_CZ.UTF-8 vyber jako výchozí.
Nejpozději po novém přihlášení by ti to mělo fungovat. Pokud ne, dej vědět, můžou to být např. ještě písma ap.

TM

Re:Problém s českými znaky v terminálu
« Odpověď #4 kdy: 27. 11. 2017, 19:49:29 »
Tak jsem to udělal, restartoval server a výsledek je stejný

LANG=cs_CZ.UTF-8
LANGUAGE=
LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"
LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"
LC_ALL=


ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problém s českými znaky v terminálu
« Odpověď #5 kdy: 27. 11. 2017, 20:02:53 »
Tak jsem to udělal, restartoval server a výsledek je stejný

Jo počkej, ty to pouštíš na textové konzoli, ne v terminálu pod X Serverem! No tos neřek'!

Pak je to OK a musíš si nakonfigurovat písmo...

Takže správný příkaz:

Kód: [Vybrat]
$ sudo dpkg-reconfigure console-setup
kdybys nezvládl toho Next, Next wizarda, dej vědět...

j

Re:Problém s českými znaky v terminálu
« Odpověď #6 kdy: 27. 11. 2017, 20:04:21 »
Mno ... podivej se spis do nastaveni toho terminalu (ty aplikace) ze ktery tam lezes, tohle nema s locale moc spolecnyho. Mas IMO nejakou kravinu tam. Bud blbej font nebo blby nastaveni lokalizace ...

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problém s českými znaky v terminálu
« Odpověď #7 kdy: 27. 11. 2017, 20:09:21 »
podivej se spis do nastaveni toho terminalu (ty aplikace) ze ktery tam lezes

Tak to je ještě třetí možnost, kde může být problém. Ale kdo má vědět, kde vlastně ten problém má, když to pořádně nenapíše, že :).

TM

Re:Problém s českými znaky v terminálu
« Odpověď #8 kdy: 27. 11. 2017, 20:14:20 »
Tak jsem to udělal, restartoval server a výsledek je stejný

Jo počkej, ty to pouštíš na textové konzoli, ne v terminálu pod X Serverem! No tos neřek'!

Pak je to OK a musíš si nakonfigurovat písmo...

Takže správný příkaz:

Kód: [Vybrat]
$ sudo dpkg-reconfigure console-setup
kdybys nezvládl toho Next, Next wizarda, dej vědět...

Omlouvám se, nevím ani co je to X Server.
Zkusil jsem nastavit kde co ale nejde to. Našel jsem nějaký program puty do windows že to zkusím a tam je čeština v pořádku.

TM

Re:Problém s českými znaky v terminálu
« Odpověď #9 kdy: 27. 11. 2017, 20:17:19 »
Mno ... podivej se spis do nastaveni toho terminalu (ty aplikace) ze ktery tam lezes, tohle nema s locale moc spolecnyho. Mas IMO nejakou kravinu tam. Bud blbej font nebo blby nastaveni lokalizace ...
Aplikace se jmenu NetBans IDE 8.2 a pak terminál, ale žádná možnost nastavení kódování tam není.

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problém s českými znaky v terminálu
« Odpověď #10 kdy: 27. 11. 2017, 20:20:16 »
Tak jsem to udělal, restartoval server a výsledek je stejný

Jo počkej, ty to pouštíš na textové konzoli, ne v terminálu pod X Serverem! No tos neřek'!

Pak je to OK a musíš si nakonfigurovat písmo...

Takže správný příkaz:

Kód: [Vybrat]
$ sudo dpkg-reconfigure console-setup
kdybys nezvládl toho Next, Next wizarda, dej vědět...

Omlouvám se, nevím ani co je to X Server.
Zkusil jsem nastavit kde co ale nejde to. Našel jsem nějaký program puty do windows že to zkusím a tam je čeština v pořádku.

Kdybys měl desktop, tak ti na tom pojedou ty GUI aplikace :).

Takže jinak, potřebujeme vědět, co přesně děláš, kde ti to nefunguje.

Přihlásíš se přímo na textové konzoli toho stroje? Nebo se připojuješ nějak vzdáleně?

Pokud na textové konzoli, tak platí to s tím nastavením fontů přes:

Kód: [Vybrat]
$ dpkg-reconfigure console-setup
případně ještě:

Kód: [Vybrat]
$ dpkg-reconfigure keyboard-configuration
Pokud nějak vzdáleně, je pravděpodobnější, že chyba je v tom klientovi, kterým se na server připojuješ.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Čtverečky místo českých znaků v terminálu
« Odpověď #11 kdy: 27. 11. 2017, 20:39:48 »
Mozna by bylo jednodussi, kdybys vzal fotak a vyfotil monitor s prikladem, jak mu to nejde, hodil to na web  dal sem odkaz. Takle to vypada, ze jeden mluvi o voze a druhy o koze.

TM

Re:Čtverečky místo českých znaků v terminálu
« Odpověď #12 kdy: 27. 11. 2017, 21:13:14 »
Nevím jak se tady vkládají obrázky, tak snad to uvidíte.
http://www.imagehosting.cz/images/beznzvfgf.png

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Čtverečky místo českých znaků v terminálu
« Odpověď #13 kdy: 27. 11. 2017, 21:29:55 »
Nevím jak se tady vkládají obrázky, tak snad to uvidíte.
http://www.imagehosting.cz/images/beznzvfgf.png

Takže jestli to chápu správně, na Windows (nikoli na Debianu) pouštíte Netbeans IDE a v něm integrovaný Emulátor terminálu. Z něj se připojujete ssháčkem na stroj s Debian Linuxem, který má nastavené české locale. Terminál v Netbeans nezobrazuje v tom terminálu české znaky.

Pokud je to takto, tak je IMO viník Netbeans IDE potažmo jeho terminál, který neumí zobrazit znaky v kódování, ve kterém mu přicházejí z Linuxu. Jak sám píšete, Putty ten problém nemá, takže Linuxem to být nemůže. Nastavte si Netbeans terminál tak, aby uměl pracovat s UTF-8 (pokud to umí), osobně Netbeans znám jen velmi okrajově, tak nevím jak a zda to vůbec umí.

TM

Re:Čtverečky místo českých znaků v terminálu
« Odpověď #14 kdy: 27. 11. 2017, 22:37:38 »
Ano, je to přesně tak. Bohužel neexistuje žádné pořádné IDE, ani free ani placené :(