Kde na Linuxu monitorovat proudy a teploty Intel CPU?

kolz

Kde na Linuxu monitorovat proudy a teploty Intel CPU?
« kdy: 17. 11. 2017, 10:57:31 »
Poradíte, kde na linuxu monitorvat proudy a teploty, abych měl ekvivalentní náhradu HWMonitor, Hwinfo32? Zajímá má jednak nějaký povedený GUI program, tak i samotný bakend program. Nebo už to má linux v sobě a dá se to číst přes /sys?
 Jde mi o hodnoty Cpu (Package/IA,GT) power[watty], DRAM power, Total DC Power, Teploty RAM, teploty package/ia/gt. Mám fedoru 25 a BOHUŽEL žere v klidu 1A a při prohlížení (scrollování apod, klikání) 2.3A, zatímco windows v klidu 0.5W/1A (napětí 8V)
« Poslední změna: 20. 11. 2017, 08:42:14 od Petr Krčmář »


Re:kde na linuxu monitorovat proudy a teploty intel CPU?
« Odpověď #1 kdy: 17. 11. 2017, 12:34:49 »
To je hodně závislý na hardware. Lepší monitoring mívají serverové motherboardy. U desktopových je to různý. Monitoring může být i proprietární, takže ve Windows nějaké hodnoty vidíš, ale z Linuxu je nedostaneš i kdyby ses na hlavu postavil (nejsou pro něj drivery).

Nejlepší je, pokud má motherboard IPMI. Pak použiješ freeipmi, ipmitool, ...

Pokud nemá, tak zkus https://www.linux-mint-czech.cz/2015/02/lm-sensors-aneb-jak-se-nam-to-hreje/ a uvidíš.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kde na linuxu monitorovat proudy a teploty intel CPU?
« Odpověď #2 kdy: 17. 11. 2017, 16:42:32 »
Mrknete na lm_sensors. GUI program: Psensor

Jenda

Re:kde na linuxu monitorovat proudy a teploty intel CPU?
« Odpověď #3 kdy: 17. 11. 2017, 16:44:59 »
Z toho napětí mi přijde, že jde o notebook? Smart Battery Interface je dostupný přes /sys, na každém stroji jinde, pohledej:

find /sys/devices/|grep voltage
find /sys/devices/|grep power_now
find /sys/devices/|grep current

U mě je takhle na jednom notebooku dostupné napětí a proud a na druhém napětí a výkon.

kolz

Re:kde na linuxu monitorovat proudy a teploty intel CPU?
« Odpověď #4 kdy: 17. 11. 2017, 17:33:40 »
Pomocí find jsem nic nenašel (jen napětí baterky voltage BAT0 a pak). Všechny veličiny v dotazu jsou měřitelné na noteboocích s intel cpu od ivy bridge minimálně.


shady

Re:kde na linuxu monitorovat proudy a teploty intel CPU?
« Odpověď #5 kdy: 18. 11. 2017, 10:32:35 »
teplota CPU:
cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp
cat /sys/class/thermal/thermal_zone1/temp

ak nie presne toto, tak nieco v /sys/class/thermal/