Strategie při posílání životopisů

Prvnak

Strategie při posílání životopisů
« kdy: 10. 11. 2017, 00:45:46 »
Ahoj, možná trochu blbý dotaz, ale hledám job (IT) a zvažuju 2 strategie posílaní životopisů a nevím která je lepší.

1) Pošlu CV třeba do 10 firem najednou. Budu pozván na 8 pohovorů v rozmezí 3 týdnů. V prvním týdnu uspěju na 2 pohovorech... tak co teď? Mám říct že si to rozmyslím a počkat na výsledky všech pohovorů? Rád bych znal všechny možné nabídky a pak si vybral... ale bude firma čekat třeba 14 dní než se rozmyslím? Nebude to třeba i kontraproduktivní, pokud řeknu že si to rozmyslím? Např. že firma kvůli tomu dá přednost někomu, kdo nabídku akceptuje hned.

2) Poslat jedno CV, počkat na odpověď, případně pohovor a jeho výsledek. Pokud nebude úspěch, poslat CV do další firmy v pořadí. Takto můžu nabídku akceptovat hned, ale nedozvím se nabídky ostatních firem. Neztratím ale příležitost u firmy, která mě přijala tím, že řeknu že si to rozmyslím a zároveň nemusím odmítat pozvání na pohovory od dalších firem (asi by si řekli WTF proč se hlásí když ani nepřijde na pohovor). Tento postup může ale trvat dlouho, protože celý proces může trvat i měsíc, po několika neúspěších mohu být i měsíce bez práce.

Pro mě jako uchazeče je lepší 1), ale je tam to riziko odmítnutí, protože si firma může myslet že jsem vyčůraný... co je lepší? Případně jak to děláte vy?



sj

Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #1 kdy: 10. 11. 2017, 01:17:06 »
V klidu se ozvi vícero firmám (ale nepřežeň to (minimálně při domlouvání pohovorů), mít 10 pohovorů za týden se dělá obtížně). Můžeš očekávat že mnohé firmy ti samy řeknou že mají několik kandidátů a že se ti ozvou (třeba) do týdne dvou kdyby tě brali. Přinejmenším u nás se to tak dělá. A i pokud jde o uchazeče u kterého jsme rozhodnuti že vyhovuje tak se i tak ozýváme až po pár dnech.

Pravděpodobně ti řeknou že se ozvou i kdyby tě nebrali (ale v nemálo případech se firma ani neozve přestože to slíbí).

Osobně bych doporučil nechat si na rozmyšlenou tak 1-2 týdny, pokud bys byl vyloženě zářivý tak by mohli akceptovat i více, ale to je nepravděpodobné. Nicméně vše záleží na domluvě.

Btw, v případě 1 si firma nebude myslet že jsi vyčůraný, bude si myslet že jsi normální. Od prvního kontaktu po pohovor to může trvat klidně 1-2 týdny, může být více kol pohovorů (např. u nás je první s lead programátorem a jedním managerem, následuje potenciálně druhé (v případě že lead prog. odsouhlasí dostatečné kvality uchazeče) s majitelem společnosti). Kdybys volil postup 2 - jak dlouho si můžeš dovolit být nezaměstnaný? 3 měsíce? 6 měsíců?

Prvnak

Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #2 kdy: 10. 11. 2017, 01:36:56 »
Kdybys volil postup 2 - jak dlouho si můžeš dovolit být nezaměstnaný? 3 měsíce? 6 měsíců?

Právě moc dlouho ne, tak měsíc nebo dva, pak bych už potřeboval práci. Kdybych nespěchal, asi volím strategii #2 (kterou jsem defakto začal, ale první pohovor nebyl úspěšný a celý proces trval skoro 3 týdny, tak mě to donutilo o tom popřemýšlet), ale takhle to taky vidím na tu první. Chtěl sem hlavně vědět jak to mají ostatní, případně jak to chodí. Díky  :)

Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #3 kdy: 10. 11. 2017, 04:52:24 »
Na toto neexistuje úplně univerzální rada. Normální zaměstnavatel by měl pochopit, když mu řeknete, že máte ještě 2-3 pohovory, a že, ačkoliv se Vám jeho nabídka velmi líbí (:))), rád byste absolvoval i ten zbytek. Bude to vypadat jak vstřícně, tak realisticky. Samozřejmě, pokud ta nabídka práce bude opravdu výjimečná, tak pak byste neměl váhat a taktizovat. Někteří zaměstnavatelé přecijen mohou být tak trochu ješitní a sami si mohou vybírat podle určitého klíče, jak s nimi kdo komunikuje.

Není vhodné mít těch pohovorů velké množství. Práci můžete vzít jen jednu, a pokud Vám práci nabídne 8 z 10 potenciálních zaměstnavatelů, tak u 7 nenastoupíte, a budete mít u nich už určité minus, kdybyste se u nich chtěl o práci ucházet později.

sj

Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #4 kdy: 10. 11. 2017, 11:50:15 »
S tím malým minus kvůli odmítnutí nabídky si dovolím nesouhlasit. Z mého laického pohledu je to naprosto normální. Pokud je firma (lidé v ní) tak ješitná, tak by možná ještě autor ocenil že ji nebudou obtěžovat.

Co naopak může být zapamatováno je když uchazeč přijde na pohovor pozdě nebo dokonce nepřijde bez omluvy vůbec. V obou případech zejména pokud se uchazeč ani neozve, tak to vypadá blbě.

PS, pokud některou nabídku vezmete, tak se ozvěte tam kde máte domluvené pohovory a oznamte jim že již jste něco nalezli, ocení to mnohem víc než když na vás všichni čekají a vyplýtvají čas kdy mohli mluvit s někým jiným.

Btw, moje otázka jak dlouho si můžete dovolit být nezaměstnaný nesledovala získání odpovědi, měla být spíše takovým wake up called, který měl ukázat že je postup 2 silné neobvyklý. Ten se může hodit člověku který je aktuálně zaměstnán a ví že si může dovolit vybírat, takže se nehlásí na průměrné pozice.


qwertz

Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #5 kdy: 10. 11. 2017, 12:56:08 »
Můžeš očekávat že mnohé firmy ti samy řeknou že mají několik kandidátů a že se ti ozvou (třeba) do týdne dvou kdyby tě brali. Přinejmenším u nás se to tak dělá. A i pokud jde o uchazeče u kterého jsme rozhodnuti že vyhovuje tak se i tak ozýváme až po pár dnech.

Už jsem si všiml, že přístup některých zaměstnavatelů je vrcholně idiotský. Nejsou lidi, na seniorní pozici se často přihlásí 0-2 lidi, většinou nikdo, ale firmy mají čas nechat ležet životopis někde 14 dní klidně i 2 měsíce, než si uchazeče pozvou na pohovor, a po pohovoru dělat další dny jako drahoty.

Takových komiků, co se člověku ozvou v době, kdy už pracuje jinde, přestože měli zájem hned, je docela hodně. Hlavně pak brečte, že nejsou lidi.

Kit

Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #6 kdy: 10. 11. 2017, 13:09:33 »
Oba přístupy mi připadají extrémní. Pošlu životopis jedné firmě, druhý den se mi ozvou a pozvou mě na pohovor. Pokud ne, pošlu životopis další firmě. Po pohovoru mi zpravidla oznámí, že se do týdne ozvou. Víc času ode mne stejně nedostanou, neboť už posílám životopis další firmě.

Paralelně ani sériově to prostě není ono, je potřeba se inspirovat architekturou RISC.

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #7 kdy: 10. 11. 2017, 13:22:05 »
Já to dělám tak, že posílám životopis denně, většinou zpočátku ty nejlépe vyhovující práce, a později i ty horší.

V každém případě, pokud vás zaměstnavatel chce hned vzít, případně vám nabízí práci každý, říkáte si nízko, ta platová částka by měla být nastavena tak, že zaměstnavatel bude tak trochu váhat, z toho vycítíte, že je to maximum co se dá říct.

Dneska bych ty zaměstnavatele asi filtroval platově, prostě bych řekl, chci 80-100k (příklad) a když se budete držet u horní hranice, vezmu to hned, jinak to budu muset zvážit.

Trupik

Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #8 kdy: 10. 11. 2017, 13:39:48 »
Určite podľa bodu 1)

Ak budeš postupovať podľa bodu 2) môžeš pôsobiť lenivým dojmom a to žiaden zamestnávateľ vidieť nechce.

Kit

Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #9 kdy: 10. 11. 2017, 13:41:34 »
Dneska bych ty zaměstnavatele asi filtroval platově, prostě bych řekl, chci 80-100k (příklad) a když se budete držet u horní hranice, vezmu to hned, jinak to budu muset zvážit.

V takovém případě musí uchazeč říct, že chce 100k. Rozmezí 80-100k je špatně. Když náborář nabídne jen 80k, je to na zvážení nebo na licitaci (Co mi k těm 80k můžete ještě nabídnout?)

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #10 kdy: 10. 11. 2017, 16:41:31 »
Z meho pohledu cloveka co nabory delal a mam s tim zkusenost i z okoli bych to videl spise na bod 1. Je uplne normalni, ze uchazec zada o misto u nekolika zamestnavatelu najednou. Podle seniority se primo umerne snizuje pocet posit, na ktere clovek odpovida tak, aby spise odpovidali jeho profilu.
Pomaha si udelat zebricek zadanych pozic od nejlepsi, kterou by clovek preferoval po nejmene preferovanou. Pokud se mi naskytne nabidka spoluprace u dream jobu a z meho listu top one tak nema cenu chodit na dalsi pohovory, nicmene je slusnost jim dat vedet ze clovek nedorazi, protoze uz se s nekym domluvil. U srovnatelnych pozic bych si ale urcite cas na rozmyslenou vzal, protoze casto jsou nabidky zavadejici v psane forme a osobni setkani mnohe zmeni. Clovek by byl v takove situaci urcite sam proti sobe, kdyby kyvnul na prvni nabidku kterou dostane. Maloktera a spise zadna firma vam nerekne hned na pohovoru ze vas bere. Proc by to meli ocekavat od vas?

hdjfhdkf

Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #11 kdy: 10. 11. 2017, 17:17:43 »
Pošlu CV třeba do 10 firem najednou. Budu pozván na 8 pohovorů v rozmezí 3 týdnů

... tak to muzes zustav k klidu protoze pokud nejsi hvezda tak osm z deseti te nepozve ... .

Plechovy podporovatel

Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #12 kdy: 10. 11. 2017, 17:34:46 »
Pošlu CV třeba do 10 firem najednou. Budu pozván na 8 pohovorů v rozmezí 3 týdnů

... tak to muzes zustav k klidu protoze pokud nejsi hvezda tak osm z deseti te nepozve ... .

Navic urcita a podle mne dost velka cast inzeratu (zejmena tedy z pracovnich portalu) je na pozice, ktere neexistuji, a slouzi pouze ke sberu dat.
Site je potreba rozhodit ze siroka, ale ne zas tak moc.

Salok Caju

Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #13 kdy: 11. 11. 2017, 17:05:31 »
Ale dávaj pozor aby si moc neprifarboval životopis - mohlo by sa ti stať to isté čo jednému chlapcovi:
https://9gag.com/gag/aOBAAoN



zrejme iba vtip, keďže takáto vec sa nedá vymáhať, ale beztak.

Anonym

Re:Strategie při posílání životopisů
« Odpověď #14 kdy: 15. 11. 2017, 18:44:57 »
To je umplně jednoduché, já práci třeba mám, budu teď mít pohovory a všem řeknu, že nástup možný v únoru nebo březnu, že do té doby nemůžu. Samozřejmě můžu, ale do toho jim nic není.. Do té doby mám času dost.