Zadávací dokumentace k SW projektu

DIK

Zadávací dokumentace k SW projektu
« kdy: 08. 11. 2017, 17:40:42 »
Ahoj všem,
rád bych se zeptal místních IT projekťáků (nebo někoho kdo se v tom vyzná) na věci kolem sw vývoje/projektové dokumentace.
Jsem admin a příležitostný programátor, takže toho moc nevím, tak to berte v potaz :-)

Vývoj SW si představuji nějak takto:
 - jsem zákazník (znalý firemního procesního řízení, ale ne IT pojmů a tak) který si chce nechat udělat software na míru (třeba specifické CRM) -> svými odbornými slovy sepíšu co chci a jak to má fungovat -> po pár iteracích s SW firmou by mělo vzniknout vzájemně  odsouhlasené zadání, které je placené, že?

No a teď to hlavní.
Co bych  měl  a můžu očekávát od solidní SW firmy?  Rád bych jako zákazník do ruky dostal nějaký dokument/odborné zadání, které bych mohl poslat více SW firmám a získal tak více konkurenčních nabídek. Předpokládám, že mi rámcově nacení cenu práce a hrubý časový harmonogram a já si pak vyberu.

Jak se takovému dokumentu říká a co by měl obsahovat?  Nebo mi klidně doporučtě nějaký pěkný, né moc dlouhý zdroj, kde si o této problematice počtu...

Snad jsem nenapsal nějakou blbost a díky za každý feedback.

Díky moc,
Dik

« Poslední změna: 08. 11. 2017, 17:58:33 od Petr Krčmář »


BzF

Re:Zadávací dokumentace k SW projektu
« Odpověď #1 kdy: 08. 11. 2017, 21:15:14 »
Např. Cílový koncept (BluePrint) či Studie proveditelnosti.

Všechno, co budete požadovat :) Popis požadavků na samotnou funkcionalitu SW, dodávaný HW, licence všeho druhu, SLA, školení, testovací prostředí, migraci stávajících dat, helpdesk...

Součástí může být i průzkum trhu, aby se zjistila alespoň přibližná cena (I když ta se může výrazně změnit na základě detailní analýzy, kterou poté obvykle dělá dodavatel řešení. Nebývá občas od věci dát do smlouvy možnost odstoupit po realizace (a zaplacení :)) analýzy před samotnou implementací - můžete zjistit, že některou/celou funkčnost za ty peníze, co by to stálo, nechcete).

Zkuste zapátrat v Registru smluv https://smlouvy.gov.cz/, třeba tam něco zajímavého najdete.

andy

Re:Zadávací dokumentace k SW projektu
« Odpověď #2 kdy: 08. 11. 2017, 22:08:48 »
Kroky mas popisane napr tu https://www.tutorialspoint.com/software_engineering/software_development_life_cycle.htm
To co myslis je asi requirements specification, ale pre projekty kde to potrebujes maju tieto dokumenty stovky stran, takze len tak zadarmo ti to asi nikto nevypracuje.

SB

Re:Zadávací dokumentace k SW projektu
« Odpověď #3 kdy: 09. 11. 2017, 10:31:25 »
Přehled životního cyklu softwareového projektu od ICT-unie.

Re:Zadávací dokumentace k SW projektu
« Odpověď #4 kdy: 09. 11. 2017, 12:09:12 »
...

To, co hledáte je Feasibility study (studie proveditelnosti). V ní musí odborná firma zpracovat Vaše business požadavky (požadavky od jednotlivých oddělení) do nějakého celku, popsat klíčové funkční a mimofunkční požadavky. Bude záležet na připravenosti Vaší firmy, jestli taková studie už může suplovat aspoň část zadávací dokumentace.

Zadávací dokumentace pak vychází z této studie. Definuje požadavky na prostředí (např. implementace do současné infrastruktury), může, ale nemusí obsahovat požadvky na architekturu řešení. To si musíte dobře rozmyslet, protože u zadavatele (ve Vaší firmě) budou jednotlivá oddělení dávat své požadavky odlišně. Některá oddělení popíší řešení už hotovou (požadovanou) architekturou (procesy, výstupy, ...), jiná oddělení popíší jen požadované funkčnosti. Oba postupy jsou možné, ale jsou neslučitelné dohromady. Z toho pak vzniká nejvíc realizačních a kompetenčních sporů.

Výsledkem má být zadávací dokumentace, na kterou může předložit svoji nabídku více soutěžitelů. Pokud zadání bude příliš rigidní, omezíte počet soutěžitelů a možná se připravíte o dobré návrhy řešení. Pokud bude zadání příliš volné, můžete dostat systém, který nebude ve výsledku naplňovat očekávání.

Dodavatel by se měl vybírat i podle zkušeností s oborem a definovat obor očekávatelných (nepsaných) vlastností. V případě sporů s dodavatelem pak taháte za kratší konec provazu. Cokoliv, co jste zapomněli vyspecifikovat, může stát obrovské částky - někdy oprávněně, někdy jako reakce na vyhrocené vztahy.

Je o tom spousta literatury, a dva zákazníci a dva dodavatelé nejsou nikdy stejní.


DIK

Re:Zadávací dokumentace k SW projektu
« Odpověď #5 kdy: 09. 11. 2017, 14:59:36 »
Díky moc všem za příspěvky!
Tak jsi jdu problematiku trochu nastudovat  :-\
Díky Dik

Re:Zadávací dokumentace k SW projektu
« Odpověď #6 kdy: 09. 11. 2017, 16:00:00 »
Díky moc všem za příspěvky!
Tak jsi jdu problematiku trochu nastudovat  :-\
Díky Dik

Podle mě to trochu "voní" tím, že vedení společnosti to chce přehodit na ajťáky, ale v této části by měl projekt vést někdo z vedení, a IT by mělo být jen součástkou v realizaci.