Nová linuxová distribuce pro PC

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #15 kdy: 05. 11. 2017, 10:36:43 »
@Killer7: Devuan mam na jednom netbooku a na Olinuxinu. Funguje, ale zatim je s tim par problemu. Ale ted jsem narazil na MX Linux a vypada zajimave.

Jeste se pokusim rozsirit vam vyber, abyste to rozhodovani mel slozitejsi: Void Linux(It features a hybrid binary/source package management system which allows users to quickly install, update and remove software, or to build software directly from sources with the help of the XBPS source packages collection.)


Fanous

Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #16 kdy: 05. 11. 2017, 11:40:45 »

Jestli chcete Arch tak nainstalujte cisty Arch. Jestli chcete z nejakeho duvodu Gentoo, tak to same.
Osobne nedoporucuji Manjaro pro nekoho, kdo chce Arch - Manjaro neni Arch, ma custom kernel a hlavne custom Grub. Ale jinak je to pekne KDE Plasma distro
Sabayon je blbost pro nekoho kdo chce Gentoo. To uz je Gentoo bliz treba Calculate Linux.

Plasmu budete mit urcite novejsi a bezproblemovejsi v Archi nez v Gentoo. Jinak Gentoo vs. Arch bylo probirano milionkrat, Google is your friend.

Pocitejte s tim, ze s obema jak Arch tak Gentoo budete mit urcite vic prace nez s Fedorou.

Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #17 kdy: 05. 11. 2017, 12:37:52 »
Manjaro jsem si zkusil ve VMware, není to špatná distribuce, možná bych si i zvykl, ale skutečně to není to co hledám, o Sabayonu jsem si něco přečetl a vyděsilo mně, že jsou tam dva package managery - Entropy a Portage. Nevím jak by to fungovalo, Portage vím co je, něco jsem si o tom přečetl na Gentoo Handbook, ale co je Entropy fakt nevím, jen jsem o něm četl, že už má předkompilované balíčky, což by se v určitých případech mohlo opravdu hodit.
Že s těmito distry bude více práce je mi jasné, ale připomenu, že jsem dříve na pracovním NB použílal Slackware, takže asi vím do čeho jdu.

Livan

Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #18 kdy: 05. 11. 2017, 12:38:23 »
Při googlení jsem také narazil na instalátor ArchAnywhere, který mně celkem zaujal.
Tak konkrétně s ArchAnywhere nemám moc dobré zkušenosti. Zkoušel jsem ho na třech mašinách a na všech se v prúběhu instalace vyskytovaly chyby. Na jednom notebooku se ani nedala dokončit instalace, na zbylých furt něco po instalaci haprovalo. Takže když Arch, tak čistou instalaci, nebo Antergos či Manjaro.

Fanous

Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #19 kdy: 05. 11. 2017, 13:02:40 »
Při googlení jsem také narazil na instalátor ArchAnywhere, který mně celkem zaujal.
Tak konkrétně s ArchAnywhere nemám moc dobré zkušenosti. Zkoušel jsem ho na třech mašinách a na všech se v prúběhu instalace vyskytovaly chyby. Na jednom notebooku se ani nedala dokončit instalace, na zbylých furt něco po instalaci haprovalo. Takže když Arch, tak čistou instalaci, nebo Antergos či Manjaro.

Antergos je dobre doporuceni. Je to v podstate cisty Arch s jednoduchou instalaci a kdyz zvolite KDE Plasmu tak je to minimalisticka instalace Plasmy bez zbytecneho balastu.



Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #20 kdy: 05. 11. 2017, 14:24:32 »
Ok, tak si to zrekapitulujme...

ArchLinux
Pozitiva:
+ AUR a Pacman - velké repozitáře
+ Rolling
+ Možnosti přizpůsobení systému
+ Bleeding-Edge

Negativa:
- Instalace z terminálu (nebyl by to takový problém, ale je to práce navíc...)
- (může být) systemd
- možná nestabilita balíčků z AUR

Antergos

Pozitiva:
+ Přístup k AUR
+ Snadná instalace v GUI
+ Repozitáře Archu
+ Rolling-Release

Negativa:
- OS předpřipravený vývojáři
- (může být) systemd
- možná nestabilita balíčků z AUR

Gentoo
Pozitiva:
+ Gentoo Handbook a Wiki
+ Portage
+ Instalace v live DVD
+ Rolling-Release
+ Možnosti přizpůsobení
+ (může být) OpenRC

Negativa:
- Kompilace (zkoušel jsem ho ve VMware, blbý Gparted se instaloval hodinu, 30 minut)
- Instalace v terminálu

Sabayon

Pozitiva:
+ Based on Gentoo
+ Jednoduchá instalace v GUI
+ Možnost kompilací, Emerge
+ Rolling Release

Negativa:
- Dva package managery  :o
- (může být) systemd

Fanous

Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #21 kdy: 05. 11. 2017, 17:16:02 »

Trochu vas nechapu - pisete jako negativa zaroven vlastni instalaci (z terminalu u Arche a Gentoo) a OS predpripraveny vyvojari (u Antergosu).
Jaka varianta k temto by tedy patrila mezi pozitiva???


Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #22 kdy: 05. 11. 2017, 17:53:45 »
To je tak, že mám samozřejmě raději GUI instalaci (třeba takovou jakou má Debian nebo CentOS), tedy v nějakém klikacím instalátoru, než v terminálu.

Každopádně jsem nejspíše dospěl řešení a toho, že na svůj desktop nainstaluji právě Antergos a Gentoo budu mít na notebooku.

Děkuji všem za rady.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #23 kdy: 05. 11. 2017, 18:00:14 »
Vite urcite, ze to nechcete zkusit obracene? Ona ta kompilace je dost zahul pro takovy notebook, i kdyz treba mate stroj se slusnym vykonem. A pokud na tom trvate, tak si aspon rozjedte distribuovanou kompilaci.

Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #24 kdy: 05. 11. 2017, 18:19:14 »
Předpokládám, že procesor i7 7700HQ je na kompilaci dostatečně výkonný, máte sice pravdu, že desktopový počítač s Ryzenem 7 by na tom byl lépe - nad tím bych se mohl ještě rozmyslet.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #25 kdy: 05. 11. 2017, 18:39:06 »
Předpokládám, že procesor i7 7700HQ je na kompilaci dostatečně výkonný....

O ten vykon tak moc nejde, spis o to, ze se ta vec musi uchladit a ventilatory vam pojedou na plne koule a mozna si i CPU zacne snizovat hodiny - to by se muselo zkusit. Kompilace Gentoo neni typicka uloha notebooku. Tam se pocita s tim, ze CPU se vetsinou jen tak placa a obcas narostou pozadavky, tak se to trochu zahreje a zase vykon spadne.

Jsou lidi, kteri maji Gentoo i na nevykonnem krapu, ale maji distribuovanou kompilaci nebo maji udelane vlastni repo binarek, ktere si zkompilovali na vhodnejsim stroji nebo takoveho neco - kdysi to tu nekdo zminoval.

Podeziral bych, ze Gentoo je distro, ktere by mohlo snizit zivotnost notebooku, zejmena na strojich, kde moc nedomysleli chlazeni. Vyschne tmel na chladici, kondenzatory, zarvou loziska ventilatoru.... A to vse je odmenou za to, ze clovek ceka kdovi jak dlouho, nez se to zkompiluje.

Krome toho notebook je delany na noseni nekam. Takze nekam prijdu, potrebuji aplikaci a "kurva, nemam ji nainstalovanou". No nic, ze tri ctvrti hodiny se to prece zkompiluje, pokud tedy nemam blbe use flagy, coz bych musel prenastavit a zacit znovu.

Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #26 kdy: 05. 11. 2017, 18:46:54 »
Tak si to ještě přeci jen promyslím nebo tam místo Genta hodím Sabayon, kde je možnost kompilovat, ale není to nutnost.

S chlazením by nebyl sebemenší problém, není to žádný firemní notebook, ale herní střep. Sice je těžší a objemnější, ale má vyřešené chlazení.

Fanous

Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #27 kdy: 05. 11. 2017, 20:30:42 »
Tak si to ještě přeci jen promyslím nebo tam místo Genta hodím Sabayon, kde je možnost kompilovat, ale není to nutnost.

S chlazením by nebyl sebemenší problém, není to žádný firemní notebook, ale herní střep. Sice je těžší a objemnější, ale má vyřešené chlazení.

Znovu si dovolim doporucit Calculate Linux namisto Sabaynu jako nahradu Gentoo. Je mnohem bliz Gentoo nez Sabayon, take ma repo s binarnimi balicky a moc povedenou KDE Plasma verzi.
Narozdil od Sabayonu nepoznate, ze nejste v Gentoo. Ma GUI instalator - sice trochu zmatecny, ale funguje dobre.
Jedina nevyhoda Calculate Lnux je mensi komunita.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #28 kdy: 05. 11. 2017, 20:33:56 »
@Killer7: Koual jste na ten Void?

Re:Nová Linuxová distribuce pro PC
« Odpověď #29 kdy: 05. 11. 2017, 21:44:52 »
2Fanous Na CalculateLinux jsem se díval, terminálová instalace není problém, ono si sice hodně lidí myslí, že instalace Gentoo je problém a je nějak složitá - dnes jsem si ho instaloval ve VMware, neni to složitý, jen to chce čas na kompilaci. Ale samozřejmě bych rád instalaci v GUI.
Gentoo mám ve výběru také proto, že si chci rozšířit znalosti Linuxu.

2JardaP Ano, díval, Void by mohl být dobrý systém, ale nenašel jsem u něj takovou podporu a tak propracovanou Wiki jako u Archu a Gentoo.


Výběr tedy finišuje a rozhoduji se mezi Antergosem a Gentoo s OpenRC.