Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ???

klokan

Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ??? - DOPLNĚNÍ
« Odpověď #15 kdy: 02. 11. 2017, 02:04:19 »
S Linuxem se stalo totéž, co s Windows a s Macosem: vyvíjí se, aby byl stále relevantní a odpovídal novým požadavkům. To si někdy vyžaduje zásadní překopání userlandu (wayland, systemd, předtím přechod ze ZMAGIC na ELF atd...), někdy zavedení nových API v jádře (netlink, cgroups, namespaces...) a tyto si někdy zase vyžadují nahrazení starých utilit novými.


Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ??? - DOPLNĚNÍ
« Odpověď #16 kdy: 02. 11. 2017, 07:01:44 »
S Linuxem se stalo totéž, co s Windows a s Macosem: vyvíjí se, aby byl stále relevantní a odpovídal novým požadavkům. To si někdy vyžaduje zásadní překopání userlandu (wayland, systemd, předtím přechod ze ZMAGIC na ELF atd...), někdy zavedení nových API v jádře (netlink, cgroups, namespaces...) a tyto si někdy zase vyžadují nahrazení starých utilit novými.

Já proti tomu nemám nic, iproute2 je velmi pohodlný nástroj pro linux. Na FreeBSD je síťování jiné, a jeho sada nástrojů (ifconfig / netstat) má zase úplně jiný účel. V linuxu je VRF řešeno jinak než na FBSD, proto i nástroje fungují jinak.

Mimochodem, co je ZMAGIC? Já si pamatuju, že Linux přecházel z a.out na ELF, ale ZMAGIC mi nic neříká.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ???
« Odpověď #17 kdy: 02. 11. 2017, 07:51:32 »
Kam se podělo to druhé vlákno ?

Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ???
« Odpověď #18 kdy: 02. 11. 2017, 08:02:16 »
Vlakna byla sloučena.

ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ???
« Odpověď #19 kdy: 02. 11. 2017, 08:02:31 »
Kam se podělo to druhé vlákno ?

Sfúzovalo s tímto :D


Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ??? - DOPLNĚNÍ
« Odpověď #20 kdy: 02. 11. 2017, 08:10:28 »
S Linuxem se stalo totéž, co s Windows a s Macosem: vyvíjí se, aby byl stále relevantní a odpovídal novým požadavkům.
Na MacOSu i *BSD ifconfig, netstat i route pořád je. Nevyvíjí se nebo neodpovídají novým požadavkům? :)

ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ??? - DOPLNĚNÍ
« Odpověď #21 kdy: 02. 11. 2017, 08:19:48 »
S Linuxem se stalo totéž, co s Windows a s Macosem: vyvíjí se, aby byl stále relevantní a odpovídal novým požadavkům.
Na MacOSu i *BSD ifconfig, netstat i route pořád je. Nevyvíjí se nebo neodpovídají novým požadavkům? :)

Kód: [Vybrat]
$ cat /etc/debian_version
9.2

$ sudo ifconfig --version
net-tools 2.10-alpha

$ netstat --version
net-tools 2.10-alpha
Fred Baumgarten, Alan Cox, Bernd Eckenfels, Phil Blundell, Tuan Hoang, Brian Micek and others
+NEW_ADDRT +RTF_IRTT +RTF_REJECT +FW_MASQUERADE +I18N +SELINUX
AF: (inet) +UNIX +INET +INET6 +IPX +AX25 +NETROM +X25 +ATALK +ECONET +ROSE -BLUETOOTH
HW:  +ETHER +ARC +SLIP +PPP +TUNNEL -TR +AX25 +NETROM +X25 +FR +ROSE +ASH +SIT +FDDI +HIPPI +HDLC/LAPB +EUI64

$ sudo route --version
net-tools 2.10-alpha
+NEW_ADDRT +RTF_IRTT +RTF_REJECT +I18N +SELINUX
AF: (inet) +UNIX +INET +INET6 +IPX +AX25 +NETROM +X25 +ATALK +ECONET +ROSE -BLUETOOTH
HW:  +ETHER +ARC +SLIP +PPP +TUNNEL -TR +AX25 +NETROM +X25 +FR +ROSE +ASH +SIT +FDDI +HIPPI +HDLC/LAPB +EUI64

V posledním Debianu taky :) a funkční, stačí doinstalovat příslušný balíček, ale je to psal Petr Krčmář, jsou hodně dlouho obsolete a emulovány.

Skid

Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ???
« Odpověď #22 kdy: 02. 11. 2017, 09:17:30 »
Na tohle jsem narazil pred nekolika mesici pri upgradu pracovniho Debiana na 9tku. Prekvapuje me, jak pozde aktualizujete  ;D ;D ;D
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ???
« Odpověď #23 kdy: 02. 11. 2017, 10:13:38 »
Na tohle jsem narazil pred nekolika mesici pri upgradu pracovniho Debiana na 9tku. Prekvapuje me, jak pozde aktualizujete  ;D ;D ;D
Ty nástroje jsou ale deprecated už 18 let. Překvapuje mne, jak dlouho používáte zastaralé nástroje…

m

Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ??? - DOPLNĚNÍ
« Odpověď #24 kdy: 02. 11. 2017, 10:13:53 »
S Linuxem se stalo totéž, co s Windows a s Macosem: vyvíjí se, aby byl stále relevantní a odpovídal novým požadavkům.
Na MacOSu i *BSD ifconfig, netstat i route pořád je. Nevyvíjí se nebo neodpovídají novým požadavkům? :)

ne , jen maji jine rozhrani ..

a rozhodne toho umi 'ip' na linuxu radove vice nez 'ifconfig'

Jenda

Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ??? - DOPLNĚNÍ
« Odpověď #25 kdy: 02. 11. 2017, 10:19:01 »
S Linuxem se stalo totéž, co s Windows a s Macosem: vyvíjí se, aby byl stále relevantní a odpovídal novým požadavkům.
Na MacOSu i *BSD ifconfig, netstat i route pořád je. Nevyvíjí se nebo neodpovídají novým požadavkům? :)

Na Linuxu to AFAIK historicky bylo tak, že nešlo mít víc IP adres na jednom rozhraní a musely se tam dávat aliasy, které ale byly rychlý hnusný hack (nic jiného - iptables, ani třeba "ifconfig eteh0:5 down" - s aliasy nefunguje), pak to někdo opravil, ale nechtělo se mu měnit syntaxi ifconfigu, tak udělal nový příkaz ip, který rovnou implementuje NETLINK (nevím jestli pak dodělali, že ifconfig taky konfiguruje pomocí netlink).

MacOS a *BSD mají „trochu jinačí“ ifconfig, nebo neumí nastavit více IP(v4) adres na jedno rozhraní?

Každopádně z výše popsaného důvodu ifconfig na Linuxu nefunguje od jádra 2.2 z roku 1999 - takže mě překvapuje, že se teď někdo diví. Přijde mi to jako podobně divná „setrvačnost“ jako jak se ve všech PHP tutoriálech používají mysql_* funkce, lepení dotazů ze stringů a magic escape, i když je to už 10+ let překonáno, přímo si to říká o SQL injection, deprecated, a v PHP7 dokonce oficiálně odstraněno.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ???
« Odpověď #26 kdy: 02. 11. 2017, 10:42:09 »
Ifconfig porad funguje, ale neumi vsechno. Lidem, kteri akorat obcas sundaji ci nahodi interface nebo vypisi konfiguraci, porad staci. Ostatni si holt budou muset precist manual k ip a zapamatovat si aspon neco.

Skid

Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ???
« Odpověď #27 kdy: 02. 11. 2017, 11:03:11 »
Na tohle jsem narazil pred nekolika mesici pri upgradu pracovniho Debiana na 9tku. Prekvapuje me, jak pozde aktualizujete  ;D ;D ;D
Ty nástroje jsou ale deprecated už 18 let. Překvapuje mne, jak dlouho používáte zastaralé nástroje…
To je mozne, vzhledem k tomu, ze to jste byl jeste na skole jste predpokladam do linuxu nikdy prikaz ifconfig nezadal, ze?  ;D ;D ;D
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ???
« Odpověď #28 kdy: 02. 11. 2017, 12:19:06 »
Ifconfig porad funguje, ale neumi vsechno. Lidem, kteri akorat obcas sundaji ci nahodi interface nebo vypisi konfiguraci, porad staci. Ostatni si holt budou muset precist manual k ip a zapamatovat si aspon neco.
Pokud za „funguje“ označujete, že to občas dělá něco jiného, než by mělo, občas něco nezobrazí… Vypsat konfiguraci si tím klidně můžete, ale nikdy nevíte, zda se vám vypsalo všechno.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se stalo s Linuxem (debian9, redhat7) ???
« Odpověď #29 kdy: 02. 11. 2017, 13:50:24 »
Vypsat konfiguraci si tím klidně můžete, ale nikdy nevíte, zda se vám vypsalo všechno.

Je mozne, ze od urcite verze jadra nebo neceho uz se to moc pouzivat neda. Zatim jsem tedy nenarazil na to, aby mi nechodilo shozeni a nahozeni interfacu nebo vypis zakladni konfigurace, jako ip, netmask a MAC.

Bohuzel, ip je novy prikaz z frikulinske skoly, tak jako systemd, vsechno naplacano v jednom. Clovek aby si vytiskl manual a povesil na zed, protoze kdo si to ma pamatovat.