Které BSD dneska doporučíte?

Milfaus

Které BSD dneska doporučíte?
« kdy: 22. 10. 2017, 11:07:43 »
Ahoj,

Miroslav Šilhavý chválil BSD, ale není to jen on, jsou i další lidé, kteří si BSD systémy chválí..

Já mám o BSD systémech rámcový přehled, resp. měl jsem někdy v roce 2010 a je to zase 7 let.
Všichni víme, že projekty jsou trendy a za dva roky po nich neštěkne ani pes.

Taky se za těch 7 let určitě ledasco změnilo.
Jaký BSD systém byste doporučili, dobré by bylo, aby měl možnost virtualizace (aby pod ním šlo pouštět virtuální mašiny) - to je určitě nové, před sedmi lety to moc nešlo.

Taky by se hodilo, aby nebyl příliš obskurní, aby se vůbec dalo sehnat VPSko, kde ho vůbec můžeš provozovat (samozřejmě že ne pro virtualizaci).

FreeBSD/OpenBSD?
« Poslední změna: 22. 10. 2017, 20:40:01 od Petr Krčmář »


Re:BSD
« Odpověď #1 kdy: 22. 10. 2017, 11:23:52 »
Jaký BSD systém byste doporučili, dobré by bylo, aby měl možnost virtualizace (aby pod ním šlo pouštět virtuální mašiny) - to je určitě nové, před sedmi lety to moc nešlo.

Já víc poradit nedokážu, než co už jsem psal. Virtualizace mám výhradně pod vmware, a jako cílový OS znám FreeBSD. Mně vyhovuje, že některé úkoly, které jsem dřív řešil novou VPS, tak dnes řeším pomocí ZFS a jail. Vytvořit nový jail trvá chvíli, aktualizovat jej taky, a když doslouží, tak smažu celý ZFS dataset a mám hotovo. Když je dost paměti, mám na základním systému povolenou deduplikaci, protože hlavní OS a jaily mají všechny binárky stejné, tedy absolutně deduplikovatelné.

Na OpenBSD mě neskutečně láká firewall pf, který je ve FreeBSD taky, ale ve starší verzi. Od OpenBSD mě odrazuje absence jailů a hlavně LibreSSL, která je skvělá, ale ne všechno se proti ní přeloží.

S virtualizací neporadím vůbec.

Milfaus

Re:BSD
« Odpověď #2 kdy: 22. 10. 2017, 11:31:52 »
Když už BSD, tak by to ty Jaily asi chtělo ne?
(Uvažuji, neútočím.)

Bez jailů mi to přijde takové "na půl cesty".

Re:BSD
« Odpověď #3 kdy: 22. 10. 2017, 11:35:11 »
Když už BSD, tak by to ty Jaily asi chtělo ne?
(Uvažuji, neútočím.)

Bez jailů mi to přijde takové "na půl cesty".

No chroot na OpenBSD řeší to samé, ale podle mě méně pohodlně na správu.

remet

Re:BSD
« Odpověď #4 kdy: 22. 10. 2017, 11:38:41 »
O cem trendy na 2 roky to jako mluvis? Ja pouzivam FreeBSD letos 20 let.

Mozna jsem spatne pochopil podton z tveho prispevku, ale pomoci *BSD se nestanes pro okoli zajimajsi a neziskas vic lajku. Je to proste OS z meho pohledu primarne na servery/routery, ikdyz v poslednich letech uz se da celkem slusne pouzit i na desktop... Pokud te neoslovilo pred 7 lety, tak te neoslovi ani ted. Ale to neni nic zleho nebo osobniho - me treba nevyhovuje Linux a spousta lidi si ho nemuze vynachvalit...

Jinak osobne VPS nepouzivam a virtualizaci nepouzivam... Stroju mam dost i na pokusy a nez resit nejake IO problemy a nekompatibility... aktualne mam FreeBSD na 10ti mych strojich a staram se jeste o 20 dalsich serveru.


Re:BSD
« Odpověď #5 kdy: 22. 10. 2017, 11:46:40 »
O cem trendy na 2 roky to jako mluvis? Ja pouzivam FreeBSD letos 20 let.

Vysvětlím Vám za Milfause, o čem mluví. Přes 7 lety byl linux dobře našlápnutý a řešil hodně bolestí tehdejšího IT světa velmi dobrým způsobem. Ten náskok ztratil, a tudíž do výběru se znovu dostávají všechna možná řešení.

Jinak osobne VPS nepouzivam a virtualizaci nepouzivam... Stroju mam dost i na pokusy a nez resit nejake IO problemy a nekompatibility... aktualne mam FreeBSD na 10ti mych strojich a staram se jeste o 20 dalsich serveru.

Virtualizace je hlavně o jednodušší spravovatelnosti a škálovatelnosti, a není to s ní tak dramatické, jak popisujete. Celkově virtualizace práci (správu) šetří, proto se s ní pracuje.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:BSD
« Odpověď #6 kdy: 22. 10. 2017, 12:11:39 »
No chroot na OpenBSD řeší to samé, ale podle mě méně pohodlně na správu.

Nema jail byt nahodou nejak lepsi, nez chroot, ze ktereho utikaji uz i pionyri z pomocne skoly?

Milfaus

Re:BSD
« Odpověď #7 kdy: 22. 10. 2017, 12:20:54 »
Virtualizace je

Já virtualizuji hodně, většinově používám Debian, čistou instalaci a věci si přidávám ručně, žádné "základní prostředí". A Virtualizace je od toho, abych neměl všechno nacpané na jedné nebo dvou mašinách a nebyl v tom bordel. Mimo to, zastávám minimalismus, snažím se omezit počet nainstalovaných věcí.

Re:BSD
« Odpověď #8 kdy: 22. 10. 2017, 12:39:28 »
Já virtualizuji hodně, většinově používám Debian, čistou instalaci a věci si přidávám ručně, žádné "základní prostředí". A Virtualizace je od toho, abych neměl všechno nacpané na jedné nebo dvou mašinách a nebyl v tom bordel. Mimo to, zastávám minimalismus, snažím se omezit počet nainstalovaných věcí.

Souhlasím, na debianu to dělám stejně. Dokonce někdy skvěle pomáhá i prehistorický dselect, který řeší závislosti méně samočinně, ale více jdou vidět a ovládat.

Na FBSD si nastavíte /etc/src.conf (https://www.freebsd.org/cgi/man.cgi?query=src.conf), a nastavíte si, co v základu systému nechcete a překompilujete. Je tam toho víc, co se dá vyhodit. Já na to mám jeden stroj a ostatní si to pak instalují z předkompilovaných binárek pomocí NFS (jinak to trvá hodiny kompilovat na každém stroji).

Milfaus

Re:BSD
« Odpověď #9 kdy: 22. 10. 2017, 16:05:54 »
App, jak je ten svět malej, Rum vás prý zná! ;D
Prý jste se viděli v Liberci!

Skid

Re:Které BSD dneska doporučíte?
« Odpověď #10 kdy: 23. 10. 2017, 07:06:06 »
Za me FreeBSD.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

}-@@-{

Re:Které BSD dneska doporučíte?
« Odpověď #11 kdy: 23. 10. 2017, 07:59:58 »
Poslednich 15 let je docela popularni a odladeny macOS  8)

DavidZ

Re:Které BSD dneska doporučíte?
« Odpověď #12 kdy: 23. 10. 2017, 09:26:42 »
Ahoj,

za me OpenBSD. Jde si svou cestou cistoty kodu a bezpecnosti. Porad to je Unix. Co se tyka toho LibreSSL - tim, ze to delaji lide primo z OpenBSD mas jistotu, ze system i balicky jsou 100% kompatibilni. Utekl jsem pred lety z Linuxu, nevyhovuje mi smer kam se ubira jeho vyvoj (systemd atd).

Proc OpenBSD? Za me mnohem mene procesu, mnohem mensi sys naroky, mnohem cistejsi system (zadne /opt atd, proste jen zakladni adresare), oddeleny system a balicky, securita out of the box, vetsina veci bezi implicitne pod chrootem, ... co se tyka LibreSSL, doporucuji shlednout slajdy na https://www.openbsd.org/papers/bsdcan14-libressl/mgp00001.html ... no comments.

Jinak proc OpenBSD a ne FreeBSD? - me nevyhovuje kompilace balicku. Nemyslim si, ze to je produktivni. Na FreeBSD jsou taky binarni balicky, ale kompilace je preferovana... Na OpenBSD je v podstate "zakazana" - pokud clovek kompiluje, pak ztraci komunitni support. Ale tohle samozrejme zalezi na osobnich preferencich. Jinak filosofie je hodne podobna, mas oddeleny system a balicky.

Co se tyka hostingu - neni problem nainstalovat a rozbehat OpenBSD na Wedos VPS. I ta nejnizsi varianta v pohode staci na maly server s emailem, webem, gitem, ... co potrebujes. Jaily na OpenBSD nejsou, coz mi ale nevadi.

Co se tyka virtualizace, tady nemam zkusenosti.

K Linuxu bych se uz na serveru nevracel ... kdyz Linux, tak uz jedine jenom na desktopu.

D.

Re:Které BSD dneska doporučíte?
« Odpověď #13 kdy: 23. 10. 2017, 09:39:37 »
za me OpenBSD. Jde si svou cestou cistoty kodu a bezpecnosti. Porad to je Unix. Co se tyka toho LibreSSL - tim, ze to delaji lide primo z OpenBSD mas jistotu, ze system i balicky jsou 100% kompatibilni. Utekl jsem pred lety z Linuxu, nevyhovuje mi smer kam se ubira jeho vyvoj (systemd atd).

Jojo, dokážu s tím plně souhlasit. Já vypisoval svoje potřeby a svůj pohled na některé výhody. Osobně bych raději OpenBSD, ale zastavil jsem se na tom, co jsem psal: 1. jaily, které mi zjednodušují správu, 2. některé sw se proti LibreSSL nedají přeložit (a tedy neexistují ani jako binární distribuce v OpenBSD).

Uvažuji o tom, že některé opravdu speciální servery na OpenBSD přehodím, jen kvůli tomu, abych si zbořil bariéru a mohl objektivně sledovat vývoj obou systémů proti sobě.

daemon

Re:Které BSD dneska doporučíte?
« Odpověď #14 kdy: 23. 10. 2017, 16:53:18 »
Na FreeBSD jsou taky binarni balicky, ale kompilace je preferovana...

Určitě to stále platí? Onehdy jsem s kýmsi diskutoval na to téma a tvrdil mi, že dnes je preferovaná instalace z binárního repozitáře.
Což se mimochodem v poslední době snažím používat, ale není to úplně ono. Tuhle jsem potřeboval zabbixovou proxy s podporou SQLite, jenže ta ve standardním repozitáři není. Takže si asi budu dělat hromadně vlastní balíčky pomocí poudriere.