Sociální informatika FI MUNI

Naoemi

Sociální informatika FI MUNI
« kdy: 06. 10. 2017, 11:18:46 »
Ahojte, nájdu sa tu nejakí študenti oboru Sociálna informatika na Masaryčke? Plánujem si podať na tento obor prihlášku, baví ma totiž sociológia, avšak viem, že študovať sociológiu samú o sebe je viac menej zbytočné a tak, keď som uvidela obor sociálna informatika, veľmi ma zaujal. Obavy mám však z toho, že som sa nikdy programovať neučila a preto sa chcem opýtať, či sa dá štúdium zvládnuť aj bez základov programovania? Či mi reálne budú stačiť prednášky a semináre na to, aby som sa do toho "dostala"? Čo sa týka logického rozmýšľania, nie som génius, ale nejaký veľký problém som s matikou nikdy nemala, mala som ju tiež ako maturitný predmet.
Dík za každú radu :)


Salok Caju

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #1 kdy: 06. 10. 2017, 11:35:43 »
A čo je to prosím ťa za obor? Názov Sociálna informatika mi evokuje teda riadny paskvil.....


Digi

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #3 kdy: 06. 10. 2017, 14:28:42 »
Moje zkušenost je taková, že nejlepší je se zaměřit obecně a pak až se specializovat. Mladí lidi co vybíraj kterou školu se moc nevyznaj, neví podle čeho se orientovat, jejich rodiče taky ne. Proto hodně lidí naletí na "cool" znějící obory s neznámýma slovama v názvu, o kterých vlastně nikdo nic neví, aby pak zjistil, že je to na hovno. Třeba v tomhle případě strávíš hodně času studiem humanitních věcí, určitě na úkor IT, abys pak zjistil, že IT je to podstatný. Tu sociální část se doučíš intenzivně za měsíc dva, stačí si něco načíst. To se nedá říct o té IT části.
Trochu jsem do toho nahlídl a tyhle obory se všelijak uměle vymýšlí bez ohledu na poptávku na trhu!, aby školy měly víc studentů a rozšířily spektrum. Třeba u tohodle oboru to cílí na technický diletanty a holky. Páč to zní kool, ne, studuješ sociální informatiku. Ale pokud jsi o tom odted neslyšel, bude to asi na hovno. (tenhle princip neplatí obecně, ale na tyhle obory určitě).

robotron

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #4 kdy: 06. 10. 2017, 14:59:02 »
Ja slysel uz i o socialni ekologii. Vypocetni zemepis je proti tomu tvrdej jak jadro.


Jerry

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #5 kdy: 06. 10. 2017, 15:18:04 »
když se potápí titanik tak se pak už každý stará jen sám o sebe o svoje vlastní přežití
což je logické a myslím že je to i správné .... :-\

asdf111

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #6 kdy: 06. 10. 2017, 15:40:47 »
neviem preco ludi s takym profesionalnym profilom ako prezentuju na stranke trapia nejakym programovanim :) V nadnarodnych korporaciach bude urcite dopyt po takychto ludoch. Ale s istotou limitne sa bliziacej nekonecnu sa nikdy nestretnu s programovanim :)

Ivan Nový

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #7 kdy: 06. 10. 2017, 15:46:35 »
Někdy to bývá taky tak, že se obor koncipuje tak, aby se na něm zaměstnalo co nejvíce učitelů, studenti jsou pak zbytečně zatěžováni množstvím předmětů, nic se neučí pořádně, ale zkoušek mají plno. Je-li obor nový, tak se stává, že škola ho chce zrušit, protože nemůže naplnit další ročníky, pak učitelé dělají vše proto, aby stávající studenty vyhodili. A pokud obor vznikl jako požadavek ze státní správy, je to nejhorší, názory se tam mění jako počasí, protože nemají žádný vztah k realitě. Rušení oboru je pak velmi pravděpodobné.

A studenti lítají na bakalářkách i státnicích, hlava nehlava, ať už umí, či neumí.

Obor, pod kterým si potenciální zaměstnavatel nedokáže sám nic představit, vám nijak nepomůže, protože na pohovoru nejde prodat. Jen vzbudí nedůvěru hned na začátku.

linuxak

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #8 kdy: 06. 10. 2017, 15:54:46 »
Tam uz jen chybi slovo gender

pipp

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #9 kdy: 06. 10. 2017, 16:23:56 »
Ahoj,

pro zacatek uvedu, ze nejsem studentem uvedeho oboru. Pokud kouknes na obor Socialni informatika ve studijnim katalogu FI (https://www.fi.muni.cz/katalog/obory_html/bc-soci.xhtml.cs), tak zjistis, ze programovani se nevyhnes - minimalne a zaklady programovani a uvodni kurz Javy Te neminou. Bude tam i nejaka algoritmizace a automaty. Vsechno z toho se da zvladnout, ale logicke uvazovani se kazdopadne bude hodit.

FI jsem absolvoval uz pred nejakym casem a tehdy tam moc mezioborovych programu nebylo. Ale to se meni a na rozdil od ostatnich si myslim, ze to je dobre. Mezi uspesne jak na FI, tak v naslednem uplatneni patri informatika v kombinaci s prirodovednymi obory, pravem a psychologii. A nevidim duvod proc informatika a sociologie by byt nemohla. Napr. kombinace bezpecnost IT + sociologie ma uplatneni uz ted.

At uz se rozhodnes jakkoliv, tak preji hodne zdaru!

Ivan Nový

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #10 kdy: 06. 10. 2017, 16:37:18 »
Ahoj,

pro zacatek uvedu, ze nejsem studentem uvedeho oboru. Pokud kouknes na obor Socialni informatika ve studijnim katalogu FI (https://www.fi.muni.cz/katalog/obory_html/bc-soci.xhtml.cs), tak zjistis, ze programovani se nevyhnes - minimalne a zaklady programovani a uvodni kurz Javy Te neminou. Bude tam i nejaka algoritmizace a automaty. Vsechno z toho se da zvladnout, ale logicke uvazovani se kazdopadne bude hodit.

FI jsem absolvoval uz pred nejakym casem a tehdy tam moc mezioborovych programu nebylo. Ale to se meni a na rozdil od ostatnich si myslim, ze to je dobre. Mezi uspesne jak na FI, tak v naslednem uplatneni patri informatika v kombinaci s prirodovednymi obory, pravem a psychologii. A nevidim duvod proc informatika a sociologie by byt nemohla. Napr. kombinace bezpecnost IT + sociologie ma uplatneni uz ted.

At uz se rozhodnes jakkoliv, tak preji hodne zdaru!

Tak já tam v programu semestrů viděl C i assembler.

Naoemi

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #11 kdy: 06. 10. 2017, 16:41:49 »
Ahoj,

pro zacatek uvedu, ze nejsem studentem uvedeho oboru. Pokud kouknes na obor Socialni informatika ve studijnim katalogu FI (https://www.fi.muni.cz/katalog/obory_html/bc-soci.xhtml.cs), tak zjistis, ze programovani se nevyhnes - minimalne a zaklady programovani a uvodni kurz Javy Te neminou. Bude tam i nejaka algoritmizace a automaty. Vsechno z toho se da zvladnout, ale logicke uvazovani se kazdopadne bude hodit.

FI jsem absolvoval uz pred nejakym casem a tehdy tam moc mezioborovych programu nebylo. Ale to se meni a na rozdil od ostatnich si myslim, ze to je dobre. Mezi uspesne jak na FI, tak v naslednem uplatneni patri informatika v kombinaci s prirodovednymi obory, pravem a psychologii. A nevidim duvod proc informatika a sociologie by byt nemohla. Napr. kombinace bezpecnost IT + sociologie ma uplatneni uz ted.

At uz se rozhodnes jakkoliv, tak preji hodne zdaru!


Ďakujem :) Ja sa práve programovaniu a IT vyhnúť nechcem, len ma zaujímalo, či je možné naučiť sa programovať počas štúdia bez predchádzajúcich základov.

Naoemi

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #12 kdy: 06. 10. 2017, 16:45:35 »
Moje zkušenost je taková, že nejlepší je se zaměřit obecně a pak až se specializovat. Mladí lidi co vybíraj kterou školu se moc nevyznaj, neví podle čeho se orientovat, jejich rodiče taky ne. Proto hodně lidí naletí na "cool" znějící obory s neznámýma slovama v názvu, o kterých vlastně nikdo nic neví, aby pak zjistil, že je to na hovno. Třeba v tomhle případě strávíš hodně času studiem humanitních věcí, určitě na úkor IT, abys pak zjistil, že IT je to podstatný. Tu sociální část se doučíš intenzivně za měsíc dva, stačí si něco načíst. To se nedá říct o té IT části.
Trochu jsem do toho nahlídl a tyhle obory se všelijak uměle vymýšlí bez ohledu na poptávku na trhu!, aby školy měly víc studentů a rozšířily spektrum. Třeba u tohodle oboru to cílí na technický diletanty a holky. Páč to zní kool, ne, studuješ sociální informatiku. Ale pokud jsi o tom odted neslyšel, bude to asi na hovno. (tenhle princip neplatí obecně, ale na tyhle obory určitě).

Ďakujem za názor, z časti súhlasím a určite nad tým popremýšľam. Aj keď na druhej strane nechcem ísť študovať čisto IT pokiaľ s programovaním nemám žiadne skúsenosti.

qwertz

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #13 kdy: 08. 10. 2017, 21:15:31 »
Trochu jsem do toho nahlídl a tyhle obory se všelijak uměle vymýšlí bez ohledu na poptávku na trhu!, aby školy měly víc studentů a rozšířily spektrum. Třeba u tohodle oboru to cílí na technický diletanty a holky. Páč to zní kool, ne, studuješ sociální informatiku. Ale pokud jsi o tom odted neslyšel, bude to asi na hovno. (tenhle princip neplatí obecně, ale na tyhle obory určitě).

Podobný paskvil bude obor "informační studia a knihovnictví" na FF UK. Budou volby a predseda Piratu to ma jako studium v CV. Co je to sakra za informačníé technologie bez jediného semestru matematiky?  ;D
Ale dotycny prej klientum navrhuje datove sklady.......

sadasdf

Re:Sociální informatika FI MUNI
« Odpověď #14 kdy: 08. 10. 2017, 22:19:41 »
Citace
Co je to sakra za informačníé technologie bez jediného semestru matematiky?  ;D

psychologie uzivatelu facebooku.....it tam je, matematika nikoliv :-D