Co je nutné znát před studiem informatiky?

Tereza

Co je nutné znát před studiem informatiky?
« kdy: 19. 09. 2017, 10:06:46 »
Ahoj, jsem v trochu blbý situaci, tak doufám, že mi dobří lidé internetu poradí :)
Po roce medini jsem se rozhodla s tím "seknout" a protože jsem si nedala přihlášku jinam, mám rok volno a (zase) přemýšlím, kam dál.
Na gymplu jsem měla seminář programování (je mi jasné, že to byl spíš takový vtip ;) ) a matiku jsem zvládala celkem ok (do doby, než jsem se začala věnovat B a Ch kvůli medincíně), nědy mě dokonce bavila :D.
Má otázka zní: má člověk s minimální ( v podstatě žádnou) znalostí informatiky šanci zvládnout vš?
Dá se potřebné znalosti doučit za rok (jedu na aupair do anglie a volna by mělo být dost), abych tam potom přežila?
a poslední: Doporučili byste mi, s čím začít (jazyk, knihy, online kurzy atd?)
« Poslední změna: 19. 09. 2017, 10:59:10 od Petr Krčmář »


Milfaus

LOL  ;D Medicínu jsi nechala, protože jsi se asi dost neučila a chceš dělat IT?  ;D ITci jsou jediný, co opravdu něco studují, abys mohla dělat IT, musí tě to zaprvé setsakra bavit a zadruhé je potřeba číst, číst, číst a číst! Pokud by tě to tak bavilo, určitě by ses neptala! (Mimo to, první tři roky jsou obvykle JENOM o matematice, hodně tam učí tragédi, co o IT taky nic neví.)

A ano, ITci jsou dobře placený, takže v kolektivu manžela, co se o tebe postará, najdeš. Ale k tomu nepotřebuješ studovat IT, nauč se vařit kafe a nějaké zajímavé pelíškové techniky.  ;D

Jestli jsi trochu natvrdlá, jdi studovat něco jako tenhle:
http://www.lidovky.cz/nebavila-je-xenofobie-tak-studenti-vytvorili-mobilni-hru-bojuje-proti-predsudkum-gjo-/zpravy-domov.aspx?c=A170824_141442_ln_domov_sk

Nebo obecně jakékoliv gender studies :-D
Známá s IQ 78 to v pohodě dala a dnes má magisterský titul právě z toho.

balki

Spytam sa vopred, aky druh informatiky?  Cisto softver, alebo hw/siete?

Ja som studoval softwerove inzinierstvo, cize analyzu, navrh softveru a programovanie. Z mojho hladiska bolo potrebne:
- vediet matematiku na urovni stredoskolskej maturity
- vediet fyziku na urovni stredoskolskej maturity
- vediet aspon trochu nejaky programovaci jazyk, na strednej sme celkom seriozne programovali v turbo pascale, aj ked cas je iny. Znalost algoritmizacie tiez pomohla (na urovni knihy https://www.databazeknih.cz/knihy/algoritmy-a-struktury-udajov-164165 ale neviem, ci je to v dnesnych casoch relevantne)
- vediet anglictinu na urovni stredoskolskej maturity

Cek

Re:Co je nutné znát před studiem informatiky?
« Odpověď #3 kdy: 19. 09. 2017, 11:06:26 »
Jedine, co si vezmi z Milfausova komentare je, ze Te to musi bavit, jinak to stoji zaprd at uz budes v IT delat cokoliv.

IT uz je dneska hodne siroke pole, takze je potreba si taky zkusit ktera oblast by to mela byt.

Zkusil bych se, byt Tebou, mrknout na online kurzy pro zacatecniky z ruznych smeru a uvidis jestli Te neco zaujme.

No a musis pocitat s tim, ze takovych volu jako je Milfaus potkas v IT vic nez obvykle.....spousta lidi v IT se citi jako ti nejlepsi a musej to davat okoli hodne najevo aby se v tom ujistili. Staci je ignorovat.

phi

Re:Co je nutné znát před studiem informatiky?
« Odpověď #4 kdy: 19. 09. 2017, 11:07:55 »
a poslední: Doporučili byste mi, s čím začít (jazyk, knihy, online kurzy atd?)
Zacni timhle: http://railsgirls.com/ , urcite ti tam nejaky kurz vyjde. Pak uvidis. Milfaus je sice sovinisticka bachyne, ale ma pravdu, ze upsat se do IT znamena celozivotne studovat. Na druhou stranu, to delaji i medici a spousta dalsich, mozna vsichni co profesne za neco stoji. Neni to az takovej hardcore, jak tu nekteri tvrdi, ale bezpracny taky ne.


Tereza

Re:Co je nutné znát před studiem informatiky?
« Odpověď #5 kdy: 19. 09. 2017, 11:11:35 »
Miluji česká fóra ... člověk poprosí o radu a dostane odpověď "nauč se pelíškové techniky" - z medicíny odcházím, neb mě práce lékaře neláka. Pokud 10+ hodin denně není "dost učení" tak pardon, jdu na pracák. (jen tak pro informaci, do druháku jsem se bez problémů dostala, nevyhodili mě ;) )
Ostatním děkuji za odpovědi :)

Fernet

Re:Co je nutné znát před studiem informatiky?
« Odpověď #6 kdy: 19. 09. 2017, 11:20:06 »
Miluji česká fóra ... člověk poprosí o radu a dostane odpověď "nauč se pelíškové techniky" - z medicíny odcházím, neb mě práce lékaře neláka. Pokud 10+ hodin denně není "dost učení" tak pardon, jdu na pracák. (jen tak pro informaci, do druháku jsem se bez problémů dostala, nevyhodili mě ;) )
Ostatním děkuji za odpovědi :)

Holt si přišla mezi asociály, takže tomu odpovídají ty reakce :)
Ale nezoufej, nejsou všichni takoví, vlastně takové magory, jako je milfaus se už moderní společnosti snaží držet někde v kutlochu a moc je neukazovat lidem :)

Na IT má podle mě každý, komu nesmrdí matematika a celoživotní vzdělávání.
Nutná podmínka je opravdu to, že tě to musí bavit. 
Ty máš výhodu v tom, že umíš chemii a biologii, což by ti mohlo v budoucnu otevřít dveře tam, kde IT člověk bez rozhledu v těchto oborech nebude mít šanci.

Re:Co je nutné znát před studiem informatiky?
« Odpověď #7 kdy: 19. 09. 2017, 11:41:29 »
Miluji česká fóra ... člověk poprosí o radu a dostane odpověď "nauč se pelíškové techniky" - z medicíny odcházím, neb mě práce lékaře neláka. Pokud 10+ hodin denně není "dost učení" tak pardon, jdu na pracák. (jen tak pro informaci, do druháku jsem se bez problémů dostala, nevyhodili mě ;) )
Ostatním děkuji za odpovědi :)

Dobrý den,
já si myslím, že by bylo nejprve dobré si říct, jestli chcete vystudovat, nebo se tím i živit. Pokud se IT chcete opravdu i živit, tak ani v IT není 10 hodin dost. Medicína je trochu zvláštní v tom, že tam se snaží, aby studenti, kteří tomu nechtějí obětovat vše, vůbec školou neprošli. V IT pravděpodobně projdete. Ale také vím, že pokud Vás obor nebaví, pokud se mu už nyní dobrovolně nevěnujete 12 hodin denně, pak v něm úspěšná asi nebudete.

Myslím, že o tom jsou ve skutečnosti reakce ostatních, kteří z Vašeho dotazu, stejně jako já, cítí, že opravdové zapálení pro obor nemáte. Takové rady možná pak znějí nepřátelsky, nebo hodnotící, ale ve skutečnosti je to upozornění, že se pokukujete po oboru, který se neustále vyvíjí, mění, a kde je celoživotní vzdělávání naprostou nezbytností.

Milfaus

Re:Co je nutné znát před studiem informatiky?
« Odpověď #8 kdy: 19. 09. 2017, 11:47:40 »
takové magory, jako je milfaus se už moderní společnosti snaží držet někde v kutlochu a moc je neukazovat lidem :)

A Jobs byl co? Ha???
Ukázka přívětivosti a samaritánství ;D
Pokud máš ten pocit, tak si musím dát pozor, aby sis mě nepopletl s matkou Terezou!

pokud se mu už nyní dobrovolně nevěnujete 12 hodin denně, pak v něm úspěšná asi nebudete.
Má pravdu předseda! Mě museli od počítače odhánět, abych šel osahávat holky nebo alespoň střílet se vzduchovkou po zvířátkách! A tím nemyslím od hraní her, ale od programování a hrabání se v elektronice.

Teď tu mám ISBN 978-1-118-85991-959999 jako takové lehké čtení, má to jen 1200 stran, takže to je o hodně hubenější než nový C# 6 + .NET 4.6, protože ten je ve vícero dílech! A to mám dvacet let praxe.

Abcd

Re:Co je nutné znát před studiem informatiky?
« Odpověď #9 kdy: 19. 09. 2017, 11:55:34 »
takové magory, jako je milfaus se už moderní společnosti snaží držet někde v kutlochu a moc je neukazovat lidem :)

A Jobs byl co? Ha???
Ukázka přívětivosti a samaritánství ;D
Jobs byl ve svém oboru génius, ty jseš jenom debil. Pro tebe by měl být vzorem spíš Forrest Gump, když už máš IQ pod Trumpem, tak aspoň projevuj skromnost.

jk

Re:Co je nutné znát před studiem informatiky?
« Odpověď #10 kdy: 19. 09. 2017, 11:58:10 »
Za mě stačí čistě středoškolská matika. A jak tu často tvrdí celá řada taky-expertů, tak VŠ není na uživení v IT ani potřeba. Stačí se naučit nějakou populární technologii a dá se tím uživit celkem pěkně.

Bujon

Re:Co je nutné znát před studiem informatiky?
« Odpověď #11 kdy: 19. 09. 2017, 11:58:25 »
Mnoho korporatnich spolecnosti dela startovaci 3-4 mesicni kurzy kde si adepty vychovaji dle obrazu sveho. My mame testerku co byla predtim letuska a svou praci dela dobre. Je v tom samozrejme spousta samostudia, ale za tenhle pokus nic nedas a dokonce ti i neco zaplati. Vyhodou je ze budes mit spoustu kolegu co ti okamzite pomohu a poradi prakticky na rozdil od skolniho sterlniho a casto zastaraleho prostredi.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je nutné znát před studiem informatiky?
« Odpověď #12 kdy: 19. 09. 2017, 11:59:57 »
Základní předpoklad pro studium (nikoliv pro praxi) je matematika.
Práce lékaře v ČR by mě možná taky nelákala, ale na Západě jsou výdělky vyšší než v informatice a hlavně lepší perpektiva do budoucnosti. Nejzajímavější by pro mě byl výzkum, ale ten zase nebude zajímavý finančně.

trr

Re:co je nutné znát před studiem informatiky? dá se to doučit za rok?
« Odpověď #13 kdy: 19. 09. 2017, 12:00:05 »
ITci jsou jediný, co opravdu něco studují, abys mohla dělat IT, musí tě to zaprvé setsakra bavit a zadruhé je potřeba číst, číst, číst a číst!

A víš že existuje i něco jako eletrotechnické obory, strojírenské obory, matematika, fyzika, chemie? Myslíš že ti co to studují nemusí opravdu studovat?

Cek

Re:Co je nutné znát před studiem informatiky?
« Odpověď #14 kdy: 19. 09. 2017, 12:21:56 »

Teď tu mám ISBN 978-1-118-85991-959999 jako takové lehké čtení, má to jen 1200 stran, takže to je o hodně hubenější než nový C# 6 + .NET 4.6, protože ten je ve vícero dílech! A to mám dvacet let praxe.

Tyjo, 20 let praxe a porad zadny prachy? Viz odpoved ve vlaknu Navrat do CR
asi delas neco spatne ;-)

Odsud lidi hlavně utíkají, proč se vracet?

Kdybych mohl, taky jdu do (_._) jen na to zatím nemám prašule.