Toto jsem ve firmě řešil víckrát, nakonec jsem vedl úvahu o rozdělení projektů:
1. Projekty, které jdou neustále dopředu, a které mají speciální požadavky.
U takových mám v rozpočtu zahrnuto, že jedou na vlastní VPS (případně aspoň FreeBSD jailu). Těm udržuji prostředí, jaké si řekne programátor a počítám s tím, že to něco stojí. Nepodařilo se mi nikdy nakombinovat na stejný server projekt se speciálními požadavky a "běžné" projekty.
2. Projekty "vyrob a zapomeň".
To jsou projekty, kde zákazníkovi předáte verzi, a nepočítá se s dalším (průběžným) vývojem. Někdy je to dáno typem projektu (jednorázovka, k určité příležitosti), jindy je to dáno budgetem nebo přístupem (očekáváním) zákazníka. V tom případě mají programátoři k dispozici server, kde je aktuální Debian / FreeBSD, který udržím až do konce životnosti ve své verzi.
Tím mi historicky vznikly servery s Debian 7, 8, 9, které udržuji.
3. Udržované projekty
Ty vznikají ze skupin 2 tím, že se na nich aspoň čas od času pracuje, a je tedy časová dotace na to, tyto projekty aspoň pomalu migrovat na vyšší verze prostředí.
4. Databázové servery
PostgreSQL a MySQL, resp. MariaDB mám vždy na oddělených strojích, výjimkou jsou projekty ve skupině 1. Tím si mohu dovolit, že se nemusí dělat změny v práci s databází, i když povýším zbytek prostředí.
5. Využívání FreeBSD a jailů
Dobře se mi osvědčilo pracovat v jailech na FreeBSD. Tím můžu mít s poměrně malou režií k dispozici víc kombinací prostředí.
Summa summarum: nejprve je potřeba rozdělit projekty podle toho, na co je budget. Pak je jistě potřeba trochu držet zpátky programátory, ne vždy a všude je možné jim dělat custom prostředí. Instalovat z neoficiálních repozitářů lze, ale o to více je problematická otázka udržitelnosti prostředí. Často tyto repozitáře uhynou, nebo podporují jen nejnovější debian, a pak jste nahraný. Naopak, tam kde je budget, lze jít stále dopředu. Pak je docela zajímavé zvážit FreeBSD, jeho systém instalace z portů má nesporné výhody v těchto situacích. Lze tam nakombinovat verze daleko volněji, než u Debiana.