Instalace Linuxu na Lenovo S205

Misfit

Instalace Linuxu na Lenovo S205
« kdy: 07. 09. 2017, 19:15:29 »
Zdravím,

v podstatě zadarmo jsem si koupil do školy Lenovo S205. Byly tam nainstalovaný Windowsy a chtěl sem nainstalovat Linux. Bohužel na konci instalace Debianu zahlásí chybu

Kód: [Vybrat]
grub-install dummy failed
a tím sem skončil. Zkoušel sem i Ubuntu 17.04. Tam to chybu nevypíše, ale stejně nenabootuju. Zkoušel sem taky postupovat podle návodu zde http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=58693.0

bohužel taky bezvýsledně. Nemáte někdo zkušenost s instalací Linuxu konkrétně na tento model?

Předem díky za odpověď.


xyz

Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #1 kdy: 07. 09. 2017, 20:56:43 »

brouk

Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #2 kdy: 07. 09. 2017, 21:19:48 »
Před lety jsem tam nainstaloval Kubuntu a funguje dobře na něm do teď. Přesně si už ty kroky nepamatuju, ale v mém případě ještě nebyla podpora UEFI při installaci takže to bylo dost přes ruku nějak takhle:

1) Ještě ve windows jsem pod win nainstaloval editor zavaděče systému (jméno už si nevzpomenu)
2) Pomocí něj nainstaloval a nastavil GRUB 1 (GRUB 2 z nějakého důvodu nefungoval)
3) Nainstaloval Kubuntu na jiný oddíl
4) Nastavil (z win) ten GRUB 1 aby nastartoval Kubuntu

vlna

Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #3 kdy: 08. 09. 2017, 11:30:28 »
Uvažoval jsem asi před měsícem, že ho koupím a našel jsem https://wiki.archlinux.org/index.php/Lenovo_IdeaPad_S205

Snad tam budou nějaké cenné a použitelné rady.

nou

Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #4 kdy: 08. 09. 2017, 13:39:30 »
Tento model som mal a Ubuntu 12.04 tam fungovalo dobre okrem suspend ktory koncil s ciernou obrazovkou. Hybernacia mi fungovala. Bootovalo to iba do UEFI bez moznosti prepnut do legacy. Po kazdom update grub som musel fixovat EFI boot polozku. Tiez ak bolo ubuntu ako prve v poradi tak nefungovala WiFi. Po poslednom update grub to ale BIOS uz nerozdychal a cely notebook ostal bricknuty.


Misfit

Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #5 kdy: 08. 09. 2017, 14:28:01 »
Tento model som mal a Ubuntu 12.04 tam fungovalo dobre okrem suspend ktory koncil s ciernou obrazovkou. Hybernacia mi fungovala. Bootovalo to iba do UEFI bez moznosti prepnut do legacy. Po kazdom update grub som musel fixovat EFI boot polozku. Tiez ak bolo ubuntu ako prve v poradi tak nefungovala WiFi. Po poslednom update grub to ale BIOS uz nerozdychal a cely notebook ostal bricknuty.

A poradil by jste mi prosím jak na to? :) To fixnutí bootu.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #6 kdy: 09. 09. 2017, 01:35:32 »
A poradil by jste mi prosím jak na to? :) To fixnutí bootu.

Řekl bych, že jste dostal odpověď hned v prvním příspěvku. Možná by nebylo od věci říct více jak to děláte. Notebook používá UEFI, pro což je obvykle potřeba:

1. Mít GPT rozdělení disku

2. Vytvořit systémovou EFI partici
(zbytek rozdělit jak je libo)

Máte to takto?

PS: Obvykle je dobré mít nejnovější verzi UEFI firmware / BIOSu, pomáhá to vyhnout se řadě bugům, které můžou způsobovat libovolné problémy.

sefrewfwefewf

Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #7 kdy: 10. 09. 2017, 09:48:03 »
neodporucam sa drbat s EFI tabulkami lebo sa to brickne(to mam overene), Da sa bootovat aj v legacy(na internete to ale nenajdes), ten notebook sa (asi) sam prepina na uefi/legacy asi podla  toho co na nom bolo posledne(alebo pocasia).Skus vymazat vsetok bordel po EFI na hdd, resetuj bios, nainstaluj tam normalne dajaky legacy bootloader a modli sa aby to fungovalo.

SB

Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #8 kdy: 10. 09. 2017, 11:41:13 »
Na disku S205 GPT nemám - chtěl jsem, ale nepodařilo se mi z toho nabootovat, tak jsem tam musel nechat MBR. Možná jsem udělal někde chybu, ale na jiných počítačích GPT používám.

Misfit

Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #9 kdy: 11. 09. 2017, 13:12:16 »
A poradil by jste mi prosím jak na to? :) To fixnutí bootu.

Řekl bych, že jste dostal odpověď hned v prvním příspěvku. Možná by nebylo od věci říct více jak to děláte. Notebook používá UEFI, pro což je obvykle potřeba:

1. Mít GPT rozdělení disku

2. Vytvořit systémovou EFI partici
(zbytek rozdělit jak je libo)

Máte to takto?

PS: Obvykle je dobré mít nejnovější verzi UEFI firmware / BIOSu, pomáhá to vyhnout se řadě bugům, které můžou způsobovat libovolné problémy.

Přesně tohle řešení nefungovalo.

Jak jsem problém vyřešil?
1. Pomocí gparted udělat new partition table na msdos(mbr).
2. V rufus programu(dělá bootable usb) sem nastavil MBR pro UEFI.
3. Nainstaloval.
4. Hotovo.

Vůbec nechápu, jak je možné, že to funguje.. Zkoušel sem snad všechny možné kombinace a najednou to zafungovalo. Díky všem za radu :)

Jablon

Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #10 kdy: 12. 09. 2017, 08:36:36 »
Mám to doma. Před rokem a půl jsem se na tom snažil rozjet Ubuntu - bez úspěchu. Zkoušel jsem Fedoru, Mint, atd. Jediné co se chytlo byl Debian ale taky dost přes koleno.

Jestli ti mohu poradit, vem to a zahoď to hodně daleko. Jsou to jenom nervy a ztráta času.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #11 kdy: 12. 09. 2017, 11:31:02 »
Přesně tohle řešení nefungovalo.

Jó, zabugovaných UEFI je v různých strojích povícero :o

Misfit

Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #12 kdy: 12. 09. 2017, 12:34:55 »
Nainstalované už to mám. Teď se ale zase vztekám u wifi :D

SB

Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #13 kdy: 12. 09. 2017, 13:49:49 »
Čili postupujete správně a vpřed. Nyní vás čeká flash BIOSu. (https://s205blog.wordpress.com/2014/12/31/best-bios-for-lenovo-s205/ - tuto verzi nemám ověřenou).

kk

Re:Instalace Linuxu na Lenovo S205
« Odpověď #14 kdy: 13. 09. 2017, 10:01:14 »
uefi jde nekdy vypnout tak, ze si nadtavite heslo do biosu - volba pro vypnuti tam po te magicky pribude.