Místo probuzení začne boot

Místo probuzení začne boot
« kdy: 01. 02. 2011, 14:56:05 »
Ahoj, mám 64b linux Mint Debian edition, ale stejně se mi notebook choval i s 32b Maverick Meerkat. Problém je v tom, že se notebook neprobudí z hibernace, místo toho normálně nabootuje.
V Ubuntu to podle mého tehdejšího názoru mohlo být tím, že jsem ho nainstaloval bez swapovací partition (mám v notebooku 3 GB RAM, což mi běžně stačí nebo vytvořím dočasně swapfile) a vytvořil ji až později, až když jsem se dozvěděl, že je potřeba k hibernaci. Říkal jsem si teda, že se tam třeba musí ještě něco někde nastavit, a vzhledem k tomu, že jsem stejně chtěl vyzkoušet mírně jiné distro, tak jsem nainstaloval zmíněný Mint.
Tam se ale k mému nemilému překvapení situace opakovala, přestože jsem swapowací partition vytvořil již během instalace. Samotná hibernace podle mě funguje (ať už přes GUI nebo přes sudo acpitool -S), obrazovka zhasne, rozsvítí se LEDka disku, ale disk výrazně nechroupe (což by poukazovalo na sekvenční zápis...) a po chvilce se noťas vypne. Jak jsem ale psal, po opětovném startu se systém neobnoví, ale proběhne nový boot.
Ještě dodám, čistě HW věc to není, ve Woknech hibernace jde. Suspend to RAM funguje bezproblémově všude (včetně probuzení). Můžete mě nakopnout, co by mohlo být špatně?Díky za případné rady.
« Poslední změna: 01. 02. 2011, 15:29:15 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém s probuzením z hibernace
« Odpověď #1 kdy: 01. 02. 2011, 15:24:41 »
Me hibernace chrochta akorat prikazem pm-hibernate (nevzpominam si, v kterem to je balicku a stejne mam jine distro). Zkuste, co to dela u vas.

Dan

Re: Problém s probuzením z hibernace
« Odpověď #2 kdy: 01. 02. 2011, 15:27:47 »
Tak pokud to ve Woknech jde, tak proc mit za kazdou cenu na notasu Linux...

Re: Problém s probuzením z hibernace
« Odpověď #3 kdy: 01. 02. 2011, 15:37:33 »
Me hibernace chrochta akorat prikazem pm-hibernate (nevzpominam si, v kterem to je balicku a stejne mam jine distro). Zkuste, co to dela u vas.
OK, vyzkouším a dám vědět.

Tak pokud to ve Woknech jde, tak proc mit za kazdou cenu na notasu Linux...
právě že ne za každou cenu, ale za nulovou (peněžní) cenu. Nechce se mi platit za licenci nebo se trápit s cracky a "černým svědomím"

Re: Místo probuzení začne boot
« Odpověď #4 kdy: 01. 02. 2011, 15:48:50 »
Zkuste při bootu poslat kernelu parametr na swap partition (resume=/dev/sd???).
A na spuštěném PC zkontrolovat, že máte swap partition správnou. Já jednou udělal chybu, že jsem swap sice mountoval, ale zapomněl ho inicializovat pomocí mkswap a kernel ho při pokusu o hibernaci přeskočil (pro hibernaci se použije první nelezený swap oddíl).

Toto jsou ale jen obecné rady, jestli se Ubuntu liší, nevím.


Re: Místo probuzení začne boot
« Odpověď #5 kdy: 01. 02. 2011, 17:12:00 »
Tak jsem to zkusil  s těma pm-utils. Výsledek je ten, že se proběhl nějaký pokus o hibernaci, ale počítač se ani nevypnul a naběhnul na login screen (Zajímavější a horší je fakt, že už se tak odteď chová při pokusu o hibernaci pořád, takže nemůžu zkusit předchozí radu s parametrem v grubu). Fakt nevím proč.

Něco jsem zkusil vytáhnout pomocí dmesg | tail, ne tolik zkrácená verze je na Pastebinu..

[20220.448708] ACPI: Preparing to enter system sleep state S4
...
[20220.684936] PM: Creating hibernation image:
[20220.688038] PM: Need to copy 114000 pages
[20220.688038] PM: Normal pages needed: 114000 + 1024, available pages: 639414
[20220.688038] PM: Hibernation image created (114000 pages copied)
[20220.688776] Enabling non-boot CPUs ...
[20220.689129] SMP alternatives: switching to SMP code
[20220.696870] Booting processor 1 APIC 0x1 ip 0x6000
[20220.684740] Initializing CPU#1
...
[20220.812659] CPU1 is up
[20220.813039] ACPI: Waking up from system sleep state S4
...
[20221.760064] sd 2:0:0:0: [sda] Starting disk
[20221.820383] PM: writing image.
[20221.820394] PM: Cannot find swap device, try swapon -a.

Jsem z toho trochu jelen. Při uspávání tam nevidím noc, co by hovořilo o nějakém selhání, přesto se ale už systém ani korektně neuspí, ale znovu startuje. (nikoli však kompletní restart počítače). Nechápu ale proč je řádek s  PM: writing image. až za tím probouzením... nebo to neznamená zápis na disk? Pak nemůže najít swap device, když se ale opět přihlásím, tak vidím, že je připojený.
Pro jistotu připojuju /etc/fstab:

# <file system>  <mount point>   <type>         <options>                  <dump>  <pass>
/dev/scd0        /media/cdrom0   udf,iso9660    user,noauto                0       0
proc             /proc           proc           nodev,noexec,nosuid        0       0
UUID=2d...4b     /home           ext4           rw,errors=remount-ro       0       1
UUID=84...85     /               ext4           rw,errors=remount-ro       0       1
UUID=99...5d     swap            swap           sw                         0       0
none             /tmp            tmpfs          size=3G,noatime,mode=1777  0       0

/home je sda4 (ikdyž jsou na disku jen tři oddíly, dřív byly čtyři, tak se tak pořád hlásí), / je sda1 a swap je sda2. Mám to radši ale pomocí UUID, občas připojuju externí disk, tak aby nebyla paseka. Každopádně se mu nedaří z mě neznámého důvodu ten swap najít.

trubicoid2

Re: Místo probuzení začne boot
« Odpověď #6 kdy: 01. 02. 2011, 17:19:50 »
no a je swap zapnutej? a jak je velkej? cat /proc/swaps

Re: Místo probuzení začne boot
« Odpověď #7 kdy: 01. 02. 2011, 17:36:56 »
jj, psal jsem, že je připojený.
cat /proc/swaps
Filename   Type       Size     Used    Priority
/dev/sda2  partition  4095992  121120  -1

Re: Místo probuzení začne boot
« Odpověď #8 kdy: 01. 02. 2011, 17:49:21 »
Jak jsem psal, zkuste:
swapoff -a
mkswap /dev/sda2
swapon -a

Re: Místo probuzení začne boot
« Odpověď #9 kdy: 01. 02. 2011, 17:51:15 »
Tak mě napadá, není potřeba ještě jádru nějak říct, že má na probouzení použít tu a tu partišnu? Já nikdy hibernace nepoužíval, takže nevim...

Re: Místo probuzení začne boot
« Odpověď #10 kdy: 01. 02. 2011, 17:58:22 »
To je parametr resume=/... Nicméně pokud si dobře pamatuji, mělo by jádro automaticky použít první nalezený swap (právě z důvodu, že ukládá image pouze na první nalezený swap).

Re: Místo probuzení začne boot
« Odpověď #11 kdy: 01. 02. 2011, 17:59:34 »
Jak jsem psal, zkuste:
swapoff -a
mkswap /dev/sda2
swapon -a
nepomomohlo, mimo změny UUID to nemělo žádný efekt.

Re: Místo probuzení začne boot
« Odpověď #12 kdy: 01. 02. 2011, 18:04:21 »
Jestli máte v /etc/fstab mounting na základě UUID, je třeba změnit i to. Ale vedle toho ... napadá mě problém s ACPI/kernelem (ono toho není moc co vymyslet). Díval jste se na Google, jestli jste osamělý s tímto problémem u daného stroje?

Re: Místo probuzení začne boot
« Odpověď #13 kdy: 01. 02. 2011, 18:21:11 »
Jestli máte v /etc/fstab mounting na základě UUID, je třeba změnit i to. Ale vedle toho ... napadá mě problém s ACPI/kernelem (ono toho není moc co vymyslet). Díval jste se na Google, jestli jste osamělý s tímto problémem u daného stroje?
ad UUID, to jsem samozřejmě ve fstab změnil
a co se týče kernelu, to mi nezdá. když to dělá na Mintu (LMDE) problémy a předtím s Ubuntu taky. A co se týče HW specific věci, tak nevim (to mě dělal problémy modul ath5k wifiny Atherosu při suspend to RAM - po probuzení nešla wifina, ale to jsem vyřešil, resp. obešel.)
no asi se na to vykašlu, pokud tu už nikoho nic nenapadne. Já jen že jsem si dost zvyknul počítače vůbec nebypínat a jenom uspávat (a notebook hibernovat pokud se jde někam ven a je mimo zásuvku). Sice je to škoda, ale nepřekonatelný problém ta nefunkční hibernace není. Přesto ale děkuju za rady, pokud vás ještě něco třeba napadne.

Re: Místo probuzení začne boot
« Odpověď #14 kdy: 02. 02. 2011, 07:05:49 »
No, ano. Hibernace je něco, co prostě funguje (ale má 100 míst, kde může přestat). Můžete mít problém právě se swapem, ale pokud nepřehlížíme nějakou opravdu velkou hloupost, tak je můj další tip nějaká závážnější chyba v jádře - nikoliv doslova, ale např. neúplná kompatibilita driveru s některým vaším zařízením, které celou snahu pošle do kytek. Já, jako Gentooista bych vzal kernel, vypnul podporu většiny "divných" zařízení (WiFi, Bluetooth, IrDA, DVB, v4l, ...), pořádně zkontroloval nastavení a pokusil se o totéž s minimálním systémem (tedy žádné high-level aplikace, prosté acpid).

A pokud jste tak zatím neučinil, vážně se podívejte, jestli váš problém s vaším notebookem už neřešil někdo před vámi. Právě u notebooků je fajn, že jsou stejné a týká se to i problémů (a řešení), tedy často netřeba vynalézat kolo.

A pokud si mám rýpnout - za čas, který strávíte rozcházením tohoto jste mohl mít vyděláno na licenci Windows (samozřejmě, jde jen o rýpnutí a tak to berte, protože takhle to úplně nefunguje - nicméně je to často opomíjený faktor).