Kolik jste vydělávali jako studenti?

bludik

Kolik jste vydělávali jako studenti?
« kdy: 06. 09. 2017, 14:59:30 »
Ahojte, snad niesom jediny koho zaujima ake su platy vyvojarov na part-time. Celkom casto tu vidam aj otazky tohto charakteru, tak ma napadlo zalozit vlakno na tuto temu, kde by ste mohli napisat vase skusenosti so mzdou na part-time (kolko hod. do tyzdna, aka mzda, a mesto) a verim ze mnoho studentom, ktory si hladaju pracu a rozmyslaju aku mzdu na pohovore povedat, to pomoze.

Moja skusenost je taka, ze zo zaciatku by som bral cokolvek co prislo, pracoval som ako .net-ak, za 75 kc/hod a mojou jedinou praxou v .net boli projekty v skole. Po dvoch rokoch som presiel inam a mam 250 kc/hod. Mesto Ostrava. Co vy?
« Poslední změna: 06. 09. 2017, 19:26:26 od Petr Krčmář »


jpu

Re:Kolko ste zarabali ako studenti na part-time?
« Odpověď #1 kdy: 06. 09. 2017, 15:18:32 »
prva brigada popri vyske, praca z domu, 6e/h (cca 156kc), nulove skusenosti so C# a .Netom. Potom som si zalozil zivnost a robil som za vacsie sumy.

bludik

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #2 kdy: 06. 09. 2017, 19:55:52 »
php, html, css, js ... kosice -> 4e na hodinu

Buri

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #3 kdy: 06. 09. 2017, 20:25:44 »
Ja som programoval asi dva mesiace v turbo Pascale a dostal som za to počítač 486 aj s klávesnicou myšou a monitorom.  Ale dnes je to úplne irelevantné, len som si zaspomínal.   :)

student

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #4 kdy: 06. 09. 2017, 20:26:51 »
labview, Ostrava, brigada, zacatek ve druhaku na VS, prvni 3 mesice 90 na hodinu pak  105


Milfaus

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #5 kdy: 06. 09. 2017, 21:17:50 »
Na střední jsem si přivydělával něco okolo tří až pěti tisíc měsíčně, spravoval jsem počítáky, psal webovky a tak. Zmrzka tenkrát stála pětikorunu a v Mekáči stál "drahý" hamburger asi dvacku. Takže dnes by to bylo asi patnáct táců. Na VŠ jsem už dělal vedlejšák ve firmě a vydělával si okolo dvaceti. Kluci, kteří dělají VŠ, si dneska vydělají mezi patnácti a třiceti. Samozřejmě se bavíme o odborné práci. Hodně firmám se hodí kluk, který pomáhá ajtíkovi, ten těch 15-20 dostane bez keců. Když umí lepit kód, tak těch 25 dostanou, někteří jdou i přes těch třicet. Ono to odpovídá asi polovině platu zaměstnance. ITík si dnes přijde na 45-60 hrubého. (Jasně, jsou flákači, co dělají za 30, ale ti buď nemají praxi, nebo makají čtyři hodinky denně.) Lepiči kódu 35 když dělají web, 45 za C#. Programátoři 60 až 80 tisíc mimo Prahu. V Praze pak 60 až 120, podle toho, kde se chytí. Nedávno jsem viděl inzerát "hledáme programátora s praxí, nástup 28000".

Kokota poznáte tak, že studuje IT, ale plní regály v Tesco :-D
Dneska je tak hrozný hlad po ITkách, že si sehnat odbornou brigádu (čti praxi) fakt není problém.

A jestli někdo plnil regály v Tesco v době krize 2008-2011, nemusí být vůbec nýmand, tenkrát nebyla práce pro lidi se slušnou praxí natož pro studenty. Dneska je situace naprosto opačná. Nástupní platy se dnes pohybují 60-80 u lidí s +5-ti lety praxe.

Milfaus

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #6 kdy: 06. 09. 2017, 21:24:41 »
Doplnění:

Jsou mimořádné rozdíly v platech podle projektů!!!

Programovat v Cčku kontroléry není žádná zadek, ale kluci to dělají za 28-32 tisíc!!!!
Nekecám!!!!!
Říkám jim, jste debilové ne? Umíte programovat, kua dobře programovat, jste borci a děláte za almužnu?
To ten dělník ve Škodovce má víc!
Kdyby tam alespoň měli havaj, tak neřeknu, ale mají tam frmol, odpovědnost, honí termíny, stres, vyprcaj jim kaďák a ještě za to dostanou 28-32 tisíc??? Asi mají rádi sadomaso...

Web dělají vesměs podprůměrní lepiči kódu, zkrachovalci a ti, kteří se jinde nechytli.
Tam ty platy jsou často taky hrozně mizerné, 32-42 tisíc standard.
Ale zase plat odpovídá kvalitě lepiče.

Nejlépe platí velké korporace, jenže korporátní prostředí není pro každého, v korporacích se i mimo Prahu podíváte ke sto tácům.

Průměrný programátor C#, C, Java atd. se pak podívá mezi 50 až 70 tisíc nástup, později si vyknučíte další prašule.
Nezbytný je profil na linkedu, uvést tam kontakty a prezentovat svoje výsledky.

Jako ITk koukám po práci a chci něco mezi 45 a 60ti, větší hodnotu nemám, menší taky ne.

Fidget Spinner

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #7 kdy: 06. 09. 2017, 21:28:05 »
V Brne som začínal ako manuálny tester - klikač za 100. Po necelom roku som si niečo naštudoval o testovacích procedurách a nastúpil do druhého korporátu ako tester automatizace za 150, čo je ekvivalent 25k hrubého na fulltime... čo mi zatial tesne pred štátnicami postačuje :)

anonym

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #8 kdy: 06. 09. 2017, 22:37:22 »
Hm pozeram tu vase platy tak ma to nuti zamysliet sa ... mam 2 roky praxe na vyvoji c# (asp.net, javascript), nastupil som v prvaku s nulovou praxou za 60kc. Odvtedy mi plat nerastol, ale je pravda ze ani ja som to od niekoho neziadal, co mi pride asi teraz dost malo ked citam tie komentare. U koho si ziadate vyssi plat? U priameho nadriadeneho, alebo mam sa na to opytat niekde na personalnom? Je to moja prva praca, a tak neviem ako to funguje. (Brno) Dik

Fidget Spinner

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #9 kdy: 06. 09. 2017, 22:57:54 »
Na Urad prace CR......... ;D

Ale vazne, v CZ je doporucena mzda, a ta je pre IT ludi 100...takze ak ti dali menej, dal by som si na tvoju firmu pozor a rovno niekam presiel.... S jednym rokom prace (prepocitane na fulltime) v .NET si najdes v Brne pracu hned.

anonym

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #10 kdy: 06. 09. 2017, 23:10:59 »
S tym "jednym" rokom praxe si mam na polovicny uvazok zaziadat teda kolko? Nerad by som bol zas podhodnoteny. Pracovat viem samostatne, vacsinu veci aj ked som nevedel dohladal som si vacsinou sam, takze zbytocne som kolegov neotravoval. Radil by som sa medzi takych spolahlivejsich juniorov (skromne). 150 hod je ok? Alebo skusit viac?

Milfaus

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #11 kdy: 06. 09. 2017, 23:17:14 »
Někde jsem tu viděl tenhle vtip:

Šel jsem za šéfem a řekl mu, že bych chtěl přidat.
On se spokojeně usmál, poplácal mě po rameni a říká "To jsem rád, že to sám říkáš, tak přidej, přidej!"
...
Po pár dnech jsem šel za šéfem znova a říkám, že bych chtěl přidat.
Rozesmál se.
...
Za měsíc jsem to zkusil znovu.
Seřval mě, sejmul mě, abych měl pocit, že si přidat nezasloužím. Omatlal mi o ústa ty průsery, které jsem udělal. To je jasné, kdo nic nedělá, nic nezkazí.
...
Za dva měsíce, když se průsery celkem umetly, jsem šel za šéfem a říkám, že bych chtěl přidat.
Vyděšeně se na mě podíval a zeptal se, jestli to myslím vážně.
Když jsem přisvědčil, že ano, zkusil zahrát infakrt.
...
Všechno jsem si vychytal, musím za šéfem jít, když má dobrou náladu, po obědě, dobré je mu na stole nechat větrník, že kolegové slaví. Zavolat jeho manželce a zeptat se, jestli si štrejchnul. Ověřit si horoskop, ustřihnout mu telefon a říct všem kolegům, že jestli ho dneska někdo nasere, zapálím mu auto.
Šef byl v dobré náladě! A slíbil, že to zařídí.
...
Po měsíci jsem to připomenul.
...
Po měsíci jsem to připomenul.
...
Po měsíci jsem to připomenul.
Prý se už něco chystá.
...
Po měsíci jsem to připomenul.
Prý už to skoro bude, určitě nějaká ta tisícovečka.
...
Šef mi nakráčel do kanceláře a vítězoslavně se raduje "Je to schválené! Byla to bitva, ale ředitel ti schválil 500Kč!!"

.... No a milé děti, TAKHLE TO DĚLÁ DEBIL!!!

Jak se to dělá správně?
  • Podívám se, jakou mám cenu na trhu práce!
  • V práci si vezmu volno, víš, já mám pracovní pohovor, hele, líbí se mi tady, FAKT BYCH TU S TEBOU CHTĚL BÝT ŠÉFE!!
    Kua jak rád!!!! Né, nejsi hajzl!! To ne! Fakt tě mám rád! Ale víš, oni mi nabízí 56 tisíc a Máňa chce ty nový silikozy!
  • Uvidíme!

ptc

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #12 kdy: 07. 09. 2017, 07:43:06 »
Jak se to dela spravne ?

Takovehle borce jsme co chteli pridat tu meli taky, po hodinovem pohovoru na HR odchazeli s podepsanou vypovedi na dohodu.

Tak se to dela spravne (ale z pohledu HR) :-)

X125

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #13 kdy: 07. 09. 2017, 08:47:08 »
vypovedi na dohodu

Výpověď je jednostranný právní akt, dohoda dvoustranný. Těžko to zkombinuješ.

Když se firmě vyplatí lidi propouštět a snadno najde nové (které musí zaškolovat a chvíli trvá, než jsou přínosem), proč ne.

M.

Re:Kolik jste vydělávali jako studenti?
« Odpověď #14 kdy: 07. 09. 2017, 08:54:38 »
Když beru až čas při vysoké v Brně, doba cca 1990-1995, tak jsem prvně dělal manuálně za 150 Kč/hod, to bylo tahání síťoviny, ze začátku ještě 10Base2/5, pak přes 10BaseTX  a 100VG-AnyLAN až k 100BaseTX. Pak spíše administrace unixů (obvkyle věci typu SCOUnix, UnixWare, ULTRIX, následně i Linux), to už bylo zajimavější.
Pokud jsem k tomu něco programoval, tak to jsem obvykle dělal výměnným obchodem: jedna upravená tabulka do účta, vstupenka Metallica (cca pětikolo za hoďku snažení), DOS softík pro sync počítačů přes modem výměnou za modem US Robotics V.*( cca 2 týdny večerní snahy v TurboPascale za 15 kKč nebo kolik tenkrát stál), monitorovací systém pro nějaké signály výměnou za notebook (to bylo už asi 3 měsíce práce v C/ASM Z80 a noťasy tenkrát stávaly tak k 100 kKč)....
Pak člověk nastoupil do práce a na nějakou dobu si i pohoršil, než řádná mzda dosáhla brigádníckých úrovní. :-)