IPv4 sa údajne minú o polnoci

ondra.novacisko.cz

Re: IPv4 sa údajne minú o polnoci
« Odpověď #15 kdy: 02. 02. 2011, 08:44:12 »
Já se bojím především o nějaké laicky použitelné 4to6 řešení. Existuje spousta aplikací, které nikdy nebudou IPv6 aware a jejich uživatelé (samosprávci) zůstanou stejní nemehla jako jsou dosud, takže je třeba přijít s řešením, jak transparentně poskytnout IPv4 internet pro do budoucna pouze IPv6 sítě. Nevíte, je-li něco takového ve Windows (které je silně postavené na zpětné kompatibilitě)?

Na úrovni aplikace to problém není. Aplikace se buď connecti na IPv4 nebo poslouchá na IPv4, ale sama nemusí nic vědět o tom, zda je mezitím IPv4. Teoreticky tedy aplikace může udělat connect na IPv4 a přitom dostane IPv6 spojení vedoucí do IPv4 sítě. U naslouchání může OS otevřít port i na rozhraní pro IPv6, aniž  by to ta aplikace poznala, akorát adresa druhé strany (při předávání v SOCKADDR_IN)může být něco, co prošlo nějakým překladem podobný NATu, tj adresa třeba ze subnetu 10.0.0.0, která jednoznačně identifikuje druhou stranu jen po dobu spojení.


Re: IPv4 sa údajne minú o polnoci
« Odpověď #16 kdy: 02. 02. 2011, 09:08:40 »
Jasně, programátorsky to problém není, takový tunel mám napsaný za dvě hodiny.
Jenže předpokládám-li uživatele, kteří nechtějí nic instalovat, nastavovat, přemýšlet, ale chtějí, aby to fungovalo (a aniž já mám přístup k jejich PC) jako vždy, začínám se děsit budoucnosti. Vždyť já tu mám ještě fungující IPX/SPX.

Vážně neexistuje (ne v garáži, ale v majoritních desktopových OS) nic jako connect --> 212.34.29.13 <--> ffff::ipv4 <--IPv6 network--> ffff::ipv4 --> 212.34.29.13 --> listen?

Re: IPv4 sa údajne minú o polnoci
« Odpověď #17 kdy: 03. 02. 2011, 15:54:31 »
Už se stalo, IP adresy došly. Více bude v zítřejším článku.

Fletcher

Re: IPv4 sa údajne minú o polnoci
« Odpověď #18 kdy: 03. 02. 2011, 18:35:00 »
Zajímalo by mě, jak teď bude fungovat Hamachi a podobné služby, které využívají (teď už přidělené) "volné" rozsahy?  Koukal jsem, že 5.0.0.0/8 , který používá právě Hamachi dostal RIPE...

Re: IPv4 sa údajne minú o polnoci
« Odpověď #19 kdy: 03. 02. 2011, 20:25:54 »
Bude problém s routováním, protože ty adresní rozsahy se budou krýt. Zřejmě si to Hamachi nastaví tak, že dostane automaticky přednost, takže když poběží, tak se nedostaneš na servery z rozsahu 5.0.0.0/8, protože na těch adresách budou viset Hamachi klienti. Abys na ty weby mohl, budeš muset Hamachi vypnout.