E-mail a čas přijetí v jiném časovém pásmu

Maxlink

E-mail a čas přijetí v jiném časovém pásmu
« kdy: 31. 08. 2017, 18:48:19 »
Ahoj, jak je to s emailem a časem odesílání a následným příjmem klientem v jiném časovém pásmu ? Dostál jsem GMT+5 aktuálně dostávám emaily v gmailu přepočítané na můj lokální čas, trochu mi to vadí, protože vlastně nevím kdy to odesílatel odeslal aniž bych počítal, myslel jsem, že vztažný je právě čas u odesílatele, jak to tedy je ?
« Poslední změna: 31. 08. 2017, 23:19:53 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:E-mail a čas
« Odpověď #1 kdy: 31. 08. 2017, 19:43:12 »
V hlavičce Date je to, co tam odesílatel vyplní, typicky jeho lokální čas (e.g. Date: Thu, 31 Aug 2017 14:10:53 -0500). MUA to většinou přepočítává na místní čas získaný z locales. Například v Thunderbirdu se dá originální hlavička zobrazit pomocí mailnews.headers.extraExpandedHeaders=Date.

JardaA

Re:E-mail a čas
« Odpověď #2 kdy: 31. 08. 2017, 20:38:02 »
Ahoj, jak je to s emailem a časem odesílání a následným příjmem klientem v jiném časovém pásmu ? Dostál jsem GMT+5 aktuálně dostávám emaily v gmailu přepočítané na můj lokální čas, trochu mi to vadí, protože vlastně nevím kdy to odesílatel odeslal aniž bych počítal, myslel jsem, že vztažný je právě čas u odesílatele, jak to tedy je ?

Pokud Vám na zjištění času opravdu záleží (v jednotlivých případech), koukněte se zdrojového textu daného emailu (Thunderbird - Ctrl+U, Google Mail - "Zobrazit originál"). V hlavičcce je uvedeno, kudy ten email putoval a jsou tam i časy s uvedením časového posuvu od UTC, třeba "Thu, 31 Aug 2017 11:09:52 -0700 (PDT)". U nás je v létě posun +0200, tj.  oproti předchozímu máme o 9 hodin více.
Ještě poznámka - časy (nejen) vkládají poštovní servery, co tam napíší, je jejich věc, nijak se to neověřuje. U velkých providerů bude nastavení (přesnost, zóna) určitě v pořádku, u malých firem je to věcí místního administrátora.

Miroslav Šilhavý

Re:E-mail a čas přijetí v jiném časovém pásmu
« Odpověď #3 kdy: 01. 09. 2017, 14:43:28 »
myslel jsem, že vztažný je právě čas u odesílatele, jak to tedy je ?

Logika je jednoduchá. U Vašeho programu sedíte Vy, a časy jsou zobrazeny ve Vašem časovém pásmu.
Kdyby tomu tak nebylo, tak napříč nultým poledníkem byste dostával e-mail dřív, než by byl odeslán - a to by bylo asi pro většinu lidí víc matoucí.

Rozumím, že existují případy, kdy chcete hledět i na to, v kolik hodin tamního času odesílatel zprávu poslal, ale na to Vám nezbývá než si to ručně přepočíst (běžné, komerční, mailové klienty), nebo úpravou nastavení (jinými zmíněný Thunderbird).

Další matoucí skutečností bude reprodukování hlaviček v při odpovědích, kdy Váš i mailový klient druhé strany bude do citace převádět hlavičku podle vlastního nastavení.

Vzhledem k tomu, že je zvykem, že čas se zobrazuje v zóně čitatele (záměrně neříkám příjemce, protože se můžete dívat do své Odeslané pošty), přijde mi lepší si na takový stav zvyknout. Je ale možné, že máte na tolik specifickou situaci, kdy toto není dobrá rada.