Windows mi zpomaluje celý PC

Zatnaktel

Windows mi zpomaluje celý PC
« kdy: 31. 01. 2011, 19:19:48 »
Ahoj,
mám jeden velký problém. Měl jsem na notebooku Windows XP, zanedlouho jsem si tam nainstaloval LinuxMint 10. Poslední dobou se mi počítač začal značně zpomalovat, i když jsem na Linuxu pořád a na Win nikdy, schválně jsem se na Win koukl, napsalo mi to, že WIndows je požkozen nebo tam ani není. Nejde spustit a ani opravit. Na Linuxu mi CPU lítá až na 100% a seká se mi to při každé prkotině. Opravdu mě to štve. :'(

Poradí mi někdo, jak SMAZAT Windows? Opravdu ho tu nechci a chci mít svůj počítač rychlý. Díky.   :-\


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #1 kdy: 31. 01. 2011, 19:25:04 »
Ze by si michal-20 poridil noveho usera, kdyz dostal ban na 30 dni?

Zatnaktel

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #2 kdy: 31. 01. 2011, 19:27:56 »
Cože?

Zatnaktel

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #3 kdy: 31. 01. 2011, 19:30:03 »
michal-20

Pokud tu byl nejaky spamujici uzivatel a dostal ban, ja to nejsem, ja jsem clovek co potrebuje radu. Prosim  :'(

Kit

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #4 kdy: 31. 01. 2011, 19:41:01 »
Obávám se, že Windows v tom tentokrát budou nevinně. Příčinu zjistíš nejjednodušeji asi příkazem top v konzoli. U každého procesu je uvedeno, kolik % času procesoru asi zkonzumuje a podle toho sjednáš nápravu.

Oddíl s Windows snadno zlikviduješ programem fdisk. Příčinu zpomalení však hledej v tom systému, který máš aktuálně nabootovaný.

JardaP: Tvá odpověď mi zní jako od trolla. Když nechceš pomoct, nereaguj.


BubakB

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #5 kdy: 31. 01. 2011, 19:45:42 »
Naformátujte oddíl pomocí programu mkfs. Syntaxi se dozvíte v man stránkách programu:
Kód: [Vybrat]
man mkfs
Poté můžete připojit tento oddíl pomocí programu mount, nebo jej definovat v /etc/fstab a tím jej nechat připojit automaticky po bootu.

Zatnaktel

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #6 kdy: 31. 01. 2011, 19:51:05 »
A kde mám ty programy hledat nebo jak je mám spustit? Každý den operační systémy nemažu, takže v tom nemám jaksi praxi.

Zatnaktel

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #7 kdy: 31. 01. 2011, 19:55:04 »
top

Dobrá, do konzole jsem top napsal, vyjel mi seznam zřejmě veškerých procesů... nevím, ale rozhodně tam jsem! Co dál

Zatnaktel

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #8 kdy: 31. 01. 2011, 19:58:30 »
U každého procesu je uvedeno, kolik % času procesoru asi zkonzumuje
To tam je.


a podle toho sjednáš nápravu.
Ale jak?

Zatnaktel

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #9 kdy: 31. 01. 2011, 20:04:01 »
Ale zajimavé je, že mi to najdenou vyletí. Z ničeho nic. Při jakékoli práci... Normálně to jede, v pohodě a pak se to najednou kousne - všechna okna a tím to končí.

Kit

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #10 kdy: 31. 01. 2011, 20:04:59 »
Dobrá, do konzole jsem top napsal, vyjel mi seznam zřejmě veškerých procesů... nevím, ale rozhodně tam jsem! Co dál
Skvělé. Pod černým pruhem je seznam spuštěných procesů seřazených od největšího žrouta času procesoru po téměř nečinné (sloupec %CPU). Úplně vlevo je číslo toho procesu, úplně vpravo jeho název. Když stiskneš klávesu k, můžeš mu zadat číslo procesu, který má ukončit. Nejdřív se však ujisti, že to chceš udělat. Osobně mívám na 1. pozici Firefox a ten zpravidla ukončit nechci.

Mám docela podezření, že tě zlobí nějaká pitomá flashová animace - třeba v nějaké reklamě. Na takové zloděje času procesoru platí např. Flashblock.

Zatnaktel

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #11 kdy: 31. 01. 2011, 20:12:01 »
Ano, přesně tak. Osobně tedy nevím, co bych tam měl vypínat. Jsou tam většinou jen ty věci, které mám otevřené a to je FF a terminál.

Ne, reklama ne, ty si radši ale bloknu. Můžu se zaptat jak? Je na to nějaká funkce u FF?

A díky za pomoc.

Zatnaktel

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #12 kdy: 31. 01. 2011, 20:17:35 »
Pravda, s flashem mi to vylítne až na 38%. Jak to mám bloknout?
Proč mi ale dřív takhle nelítal?

Kit

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #13 kdy: 31. 01. 2011, 20:23:55 »
Pravda, s flashem mi to vylítne až na 38%. Jak to mám bloknout?
Proč mi ale dřív takhle nelítal?
Flashblock je doplněk Firefoxu. Najdeš ho na https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/flashblock/

Dělá to proto, že dřív flashové aplikace nepsali idioti. Když do takového programu dáš nekonečný cyklus bez řízení časovačem, spotřebuje veškerý dostupný čas procesoru.

Zatnaktel

Re: Windows mi zpomaluje celý PC
« Odpověď #14 kdy: 31. 01. 2011, 20:31:00 »
Dobrá, bloknuto. Nevíš, jak mám smazat ten Windows? Stejně ho tam nepotřebuju.