Isopropyl alkohol na čistění

j

Re:Isopropyl alkohol na čistění
« Odpověď #30 kdy: 08. 08. 2017, 09:27:04 »
Na prumyslovy elektronice to nebude, ale na v malym vyrabenych plosnacich se trebas pouziva kalafuna jakozto protioxidacni prektyti ... a rozpousti to samozrejme lih. Z ceho sou ty plastove vypadajici prekryty netusim, ale lihem bych to taky neriskoval. Natoz benzinem, protoze to bude jeste horsi.

Jinak se da koupit pena, rozhodne to teda neni levny, ale funguje to paradne, staci danou vec postrikat tou penou a papirovejma ubrouskama setrit.


Milfaus

Re:Isopropyl alkohol na čistění
« Odpověď #31 kdy: 08. 08. 2017, 09:37:12 »
Ad mravenci, psal jsi o etanolu, proto jsem to opravil na ocet:

a jednak ethanol oxiduje právě na kyselinu mravenčí, jestli se nemejlím.

A odlučování některých měkčidel není rozpouštění a navíc se to zřejmě týká situace, kdy by to bylo ponořených v etanolu trvale. Tedy čistit plasty etanolem, metanolem, isopropanolem je víceméně bezpečné. Na rozdíl od třeba acetonu a chloroformu.

Benzín bohužel většinou zanechává rezidua. Což původní tazatel nechce.

Ano, pamatoval jsem si, že jeden z jednodušších alkoholů oxiduje na kyselinu mravenčí, je to skutečně methanol nikoliv ethanol, děkuji za opravení. Ale jinak máš zjevně problém porozumět psanému textu příteli. On se ten isopropanol nepoužívá jen tak, jeho odpaření je natolik rychlé, že nestihne ten plast poleptat, OBVYKLE.

Ale ani ten "izáč" není tak bezpečný.

Jako příklad třeba zde:
https://www.puffitup.com/Vertigo-Quad-Flame-Torch-Lighter-p/dyna.light-stinger.htm
Požádej někoho, ať ti to přeloží:
Note: Do NOT clean with isopropyl alcohol, it will degrade the gas tank and cause leaking.

A na dalších produktech je výslovně uvedeno:
"DO NOT CLEAN WITH BENZENE, ALCOHOL OR OTHER SUCH SOLVENTS"

Takže mě opravdu neukecáš, na čištění se má používat to, co výrobce určil.
Řada alkoholů včetně oblíbeného isopropylu poškozuje některé plasty.
Ale je pravda, že když na to seru a nemá to cenu, tak to klidně vezmu ředidlem, děj se vůle boží.

Milfaus

Re:Isopropyl alkohol na čistění
« Odpověď #32 kdy: 08. 08. 2017, 09:44:46 »
Na prumyslovy elektronice to nebude, ale na v malym vyrabenych plosnacich se trebas pouziva kalafuna jakozto protioxidacni prektyti ... a rozpousti to samozrejme lih. Z ceho sou ty plastove vypadajici prekryty netusim, ale lihem bych to taky neriskoval. Natoz benzinem, protoze to bude jeste horsi.

Tam se spíš používá kalafuna rozpuštěná v acetonu.
Pro takové ty samo-domo věci.

Jinak, takové ty babské rady od trubicoida jsou vážně zázrak, protože koupit u nás čistý alkohol je poměrně obtížné.
To, co se tu koupí, bude nejspíš denaturák podle metody B, která je u nás tuším podstatně běžnější.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Denaturovan%C3%BD_ethanol#Sm.C4.9Bs_1b

Směs 1b
solventní nafta 4 ml
petrolej 2 ml
technický benzin čistící 1 ml

Takže po tom jeho čištění tam může zůstat okem sotva postřehnutelný film od nafty a petroleje.

Re:Isopropyl alkohol na čistění
« Odpověď #33 kdy: 08. 08. 2017, 13:57:37 »
Nemusi, alespon na ten isop. Prijde to jako normalni balik.
Skvělý, díky!

karlik

Re:Isopropyl alkohol na čistění
« Odpověď #34 kdy: 08. 08. 2017, 17:47:46 »
Na prumyslovy elektronice to nebude, ale na v malym vyrabenych plosnacich se trebas pouziva kalafuna jakozto protioxidacni prektyti ... a rozpousti to samozrejme lih. Z ceho sou ty plastove vypadajici prekryty netusim, ale lihem bych to taky neriskoval. Natoz benzinem, protoze to bude jeste horsi.

Tam se spíš používá kalafuna rozpuštěná v acetonu.
Pro takové ty samo-domo věci.

Kalafuna se už dávno nepoužívá na "protioxidacni prektyti", bo je hygroskopická a časem lepí a u CMOS snižuje vstupní odpor a způsobuje polovodivé cestičky/zkraty.
Používala se u možná v 70tých a možná 80tých letech u PCB s tranzistory 105NU70 a TTL obvody 7400 .
A i tehdy se doporučoval ochranný lak (pamětníci znají libar...).

Aceton a líh se nedoporučuje na PCB, protože molekuly jsou tak malé, že časem prolnou přes součástku do čipu a např. MOSFET "odejde" v řádu měsíců - ne hned.
Takové chyby se pak špatně hledají, dnes to funguje, za čtvrt roku po "ošetření" lihem je PCB deska "mrtvá".   ;D

 


Milfaus

Re:Isopropyl alkohol na čistění
« Odpověď #35 kdy: 08. 08. 2017, 19:08:49 »
Kalafuna se už dávno nepoužívá na "protioxidacni prektyti", bo je hygroskopická a časem lepí a u CMOS snižuje vstupní

A proč to říkáš mně? Já to neuváděl jako reprezentativní příklad.
Nicméně pravda je taková, že kalafuna se používá i dnes u kusové výroby, ostatně když jsem lepil různé pitzoviny s ESP12, používal jsem jí.

A o pronikání lihu do součástek mám pochybnosti. I ten líh se odpařuje velice rychle.

Trubicoid2

Re:Isopropyl alkohol na čistění
« Odpověď #36 kdy: 08. 08. 2017, 21:52:33 »

Jako příklad třeba zde:
https://www.puffitup.com/Vertigo-Quad-Flame-Torch-Lighter-p/dyna.light-stinger.htm
Požádej někoho, ať ti to přeloží:
Note: Do NOT clean with isopropyl alcohol, it will degrade the gas tank and cause leaking.

Matlafousi: nejsem tvůj přítel a překládat mi to nikdo nemusí. Jinak jsi uvedl pěkný příklad tiskárny poháněné butanem :) :) :)

Takže se zklidni a přečti si zadání. Tazatel chce čistit isopropanolem nebo něčím podobným levným. Rozpustnosti ničeho vůbec neřeší, takže klíd ...

Já mu na to psal, že iso je stejně nejlepší. Další varianty jsou etanol a metanol, ale každej má svou nevýhodu. Etanol 96% pa si normálně koupíš, ale platíš obrovskou cenu http://www.thermofisher.cz/produkty/etanol-p-a-96-vcetne-spotrebni-dane-285-kc-l-1000-ml. Denaturák sem taháš až ty, ten se opravdu nehodí kvůli reziduům.

Milfaus

Re:Isopropyl alkohol na čistění
« Odpověď #37 kdy: 08. 08. 2017, 22:31:04 »
Matlafousi: nejsem tvůj přítel a překládat mi to nikdo nemusí. Jinak jsi uvedl pěkný příklad tiskárny poháněné butanem :) :) :)

Já se na tebe snažil být jen milý blbicoide :-D Tak se hned nečerti.
Když píšeš kraviny, reaguju no :-D

Vašek

Re:Isopropyl alkohol na čistění
« Odpověď #38 kdy: 09. 08. 2017, 08:33:40 »
V tiskárnách s tím prý čistí válce, tak by toho měli mít spoustu.

Milfaus

Re:Isopropyl alkohol na čistění
« Odpověď #39 kdy: 09. 08. 2017, 10:33:52 »
V tiskárnách s tím prý čistí válce, tak by toho měli mít spoustu.

"Izáč" je velmi běžné průmyslové čistidlo.
Kupodivu, ač jsem si to myslel, zdá se, že jediné omezení prodeje je od 18-ti let.

j


Jenda

Re:Isopropyl alkohol na čistění
« Odpověď #41 kdy: 09. 08. 2017, 20:25:08 »
Kalafuna se už dávno nepoužívá na "protioxidacni prektyti", bo je hygroskopická a časem lepí a u CMOS snižuje vstupní odpor a způsobuje polovodivé cestičky/zkraty.

OSP finish desek před pájením je něco podobného, ne?

karlik

Re:Isopropyl alkohol na čistění
« Odpověď #42 kdy: 09. 08. 2017, 21:37:09 »
Jo, je to něco podobného.
Chtěl jsem jen upozornit na úskalí použití kalafuny na PCB.
Párkrát se mi stalo, že se deska po natření kalafunou (a vysušení) začala chovat nepředvídatelně.
Po umytí a nastříkání lakem bylo vše OK.
Tak aby si někdo nerval zbytečně vlasy, proč mu to na zkušební desce jede a na plošném spoji se to chová nevyzpytatelně.
Zajímavé je, že jsem se setkal s podobným chováním i u profi desek za desítky tisíc Kč. Kousek desky byl zalitý nějakou bílou zalévací hmotou, a po pár letech ta deska přestala fungovat (po odřezání hmoty zas jede...).
Nové součástky -> vysoký vstupní odpor -> polovodivý spoj -> nepředvídatelné chování.

Jinak IPA se s trochou glycerolu používá na dezinfekci rukou.
A jestli si myslíte, že jsou chlapi čuňata a neumívají si po toaletě ruce, je to pravda.
A jestli si myslíte, že jsou něžná stvoření čistotná a po toaletě si umívají ruce, není to pravda.  :D