Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?

Alone

Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« kdy: 28. 07. 2017, 10:49:26 »
Zdravim, Kterou distribuci linuxu by jste doporucili jako nejrozumnejsi / nej simple / s rozumnym GUI pro vyukove ale i bezny provoz pro duchodce? (Idealne by to mohlo mit aj nejake specialni aplikace pro lepsi viditelnost, predcitani textu atd.)

Diky.


anonym123

Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #1 kdy: 28. 07. 2017, 11:07:35 »
Windows

Jenda

Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #2 kdy: 28. 07. 2017, 11:10:42 »
Libovolné, protože mu to někdo nastaví, a s distribučními mechanismy tak vůbec nepřijde do styku.

i

Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #3 kdy: 28. 07. 2017, 11:19:23 »
Asi ani ne tak která distribuce ale spíš které GUI a to záleží na tom jaké má zkušenosti, s čím dříve pracoval. nehledě na to že se dnes všechny dají přiohnout podle potřeby.

L

Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #4 kdy: 28. 07. 2017, 11:24:36 »
Já to vidím stejně jako kolega nahoře. Ideální linux pro seniory je windows. Pokud teda nechceš další rok řešit, že Máňa od vedle tam tu šipku má trochu jinak a nakonec tam stejně ty windows nainstalovat.


Alone

Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #5 kdy: 28. 07. 2017, 11:27:54 »
Chci explicitne Linux, jde castecne i o vyukove ucely :-)
Chapu ze GUI a vsechn ose da ohnout, ale nechci znovu vymyslet kolo kdyz uz existuje... Nesetkal se nekdo s jiz upravenou verzi napr. ubuntu nebo neceho pro seniory?

balki

Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #6 kdy: 28. 07. 2017, 11:33:09 »
Já to vidím stejně jako kolega nahoře. Ideální linux pro seniory je windows. Pokud teda nechceš další rok řešit, že Máňa od vedle tam tu šipku má trochu jinak a nakonec tam stejně ty windows nainstalovat.

Nie je pravda, susede, ktorej robim klobaskoveho inziniera sa furt nieco vo windows poserie. Nemozem jej dat linux, lebo jej to spravuje normalne nejaky pologramotny pribuzny, ktory si ani neuvedomil, ze za to treba platit.

Kdezto patricne upraveny linux zvladal aj moj otec, ktory mal pokrocileho alzheimera. Mal tinycore linux. Vo windows furt niekam zle klikol a robilo to blbosti. V linuxe si vzdy spolahlivo nasiel stranky s holymi babami.

macík

Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #7 kdy: 28. 07. 2017, 11:35:10 »
macOS

Jenda

Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #8 kdy: 28. 07. 2017, 11:36:39 »
Já to vidím stejně jako kolega nahoře. Ideální linux pro seniory je windows. Pokud teda nechceš další rok řešit, že Máňa od vedle tam tu šipku má trochu jinak a nakonec tam stejně ty windows nainstalovat.

Tak třeba v mém use-case nemá nikoho jiného, kdo by měl počítač, takže tohle nehrozí. A s Windows byly neustálé problémy, protože tam „pořád něco vyskakovalo“ (od updatů po rozbité reconnecty na wifi) a v podstatě cílem bylo to naskriptovat tak, aby to spouštělo Firefox bez jakýchkoli věcí navíc a možná Libreoffice/Abiword/whatever, opět pokud možno bez toolbarů, pomocí kterých se dá něco rozbít. Plus se hodí vzdálená plocha, a samozřejmě v dnešní době bez veřejných adres to chce VPN/SSH tunel. Neříkám, že se na Windows tohle naskriptovat nedá, ale pokud je na tom tazatel jako já (celý život používám jenom Linux a nic jiného neznám), tak to prostě nezvládne.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #9 kdy: 28. 07. 2017, 12:32:27 »
zalezi co pouzival predtim, jestli potrebuje jen prohlizec nebo neco dalsiho a co

zadne pokud mu nebudes delat support a administraci atd...

windows je imho mnohem uzivatelsky privetivejsi pro duchodce i pro tebe pokud nechces furt neco resit ...

Neviditelný

Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #10 kdy: 28. 07. 2017, 13:35:11 »
Tak z 90 % záleží na tom, co je to za člověka, co používal doteď a jak je všeobecně zdatný s používáním počítačů. Moje zkušenosti se rozpínají od lidí, kteří změnu tvaru ikonky Firefoxu vyhodnotí jako "rozbil se mi internet" po lidi, kteří nic netuše sedli k notebooku s Fedorou a XFCE, úplně bezproblémově našli prohlížeč, správce souborů, nástroje z LibreOffice a v pohodě pracovali. Můj děda (skoro osmdesátník) s absolutním přehledem zvládá androidí telefon včetně spousty pokročilejších funkcí.

Takže nejdříve se zamysli, co tvůj "zákazník" zvládne a podle toho se rozhodli, jak moc blbuvzdorné prostředí bude potřebovat. Bylo by vhodné určitě nějaké LTSkové distro. Pokud ti nevadí Debian, poslední stable verze by mohla posloužit. Na nějaké "extra pro seniory" a podobné krávovinky bych se asi vybodnul a použil software, co se běžně používá. Bude to dobře odladěné, lépe dokumentované a v případě problému se snáz dogooglíš řešení.

danny

Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #11 kdy: 28. 07. 2017, 13:45:26 »
Na jednom fóru pro začátečníky doporučovali toto: https://solydxk.com/ - sám s tím ale nemám zkušenosti.

Lol Phirae

Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #12 kdy: 28. 07. 2017, 13:46:01 »
Na nějaké "extra pro seniory"

Chmmm, to ještě nikdo nevydal Senilbuntu?  ;D

Jenda

Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #13 kdy: 28. 07. 2017, 13:46:52 »
Moje mama byla nespokojena snad s 3ma distrama, pokazde to bylo na ni takove "line", kdyz spustila Chrome tak to chvili trvalo a tak mackala a mackala a najednou tam mela oken 5 (hw byl jinak vcelku nadupany). Nakonec jsem pujcil starsi Macbook Air a po vikendu mi rekla ze si ho necha, ze to konecne funguje. Toz jsem ho koupil od kolegy a vyreseno.

x14

  • ***
  • 182
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Které distro Linuxu je nejvhodnější pro seniory?
« Odpověď #14 kdy: 28. 07. 2017, 13:55:33 »
Našim jsem dal kdysi Windows. Jenže to bylo furt zavirované a já nepřišel na to, jak to udělali.
Pak ten počítač shořel a já řešil, co dál. Dostali Mint s KDE.
Ikonu Firefoxu jsem dal na stejné místo, jako byla ve Windows, vedle toho jsem dal karty. Nastavil jsem jim automatické logování, s žádným heslem jsem je neobtěžoval. Udělal jsem malé úpravy v připojení internetu, aby to bylo po bootu automaticky plně funkční. A občas, když si vzpomenu a je před koncem měsíce, provedu update systému.
Myslím, že si ani nevšimli, že mají jiný systém  :)
Poučení: Nejvhodnější distro je to, který sám používám.