Zahraniční služební cesta - příplatky

Zahraniční služební cesta - příplatky
« kdy: 21. 07. 2017, 15:55:20 »
Ahoj, mám dotaz na kolegy, kteří jezdí na zahraniční služební cesty. Jak to u vás ve firmě funguje co se týká výdělků? Ze zákona firma platí diety, můžu platit ještě kapesné (až 40 %) a někde mají dokonce speciální příplatky za rizikové země apod. Jde mi o to srovnat, jak to kde chodí...

Bavil jsem se s jedním známým a když mi vyjmenoval jaké všechny příplatky dostane za zahraniční služebku k běžnému platu, tak to jsem koukal.


gary

Re:Zahraniční služební cesta - příplatky
« Odpověď #1 kdy: 21. 07. 2017, 16:16:53 »
Praha -> Německo. Jen stravné (dle zákona), když chceme, tak i pojištění. Žádný jiný finanční bonus mi z toho nečouhá. Nefinanční bonus je zkušenost práce v mezinárodním týmu.
Jinak hotel, půjčení auta a prokazatelné náklady jdou logicky na firmu (firemní kartou).

d

Re:Zahraniční služební cesta - příplatky
« Odpověď #2 kdy: 21. 07. 2017, 18:40:52 »
Nám firma samozdřejmě platí hotel a veškerou dopravu, i třeba taxi z letiště do hotelu a z hotelu na místo výkonu práce nebo půjčení auta když je potřeba. a taky cestovní pojištění. Jako odměna - jenom diety. Záleží do které země jedeš ale já co jsem byl v Belgii nebo Itálii tak jsem s dietama vždycky vyšel a vždycky mi z nich zbylo i na pár piv k večeři

?

Re:Zahraniční služební cesta - příplatky
« Odpověď #3 kdy: 21. 07. 2017, 20:09:09 »
No tak asi taky záleží co tam budeš dělat. Jestli budeš betonovat podlahy nebo obkládat koupelny, tak buď rád, že ti zajistí ubytovnu s polákama a úkáčkama.

aaa

Re:Zahraniční služební cesta - příplatky
« Odpověď #4 kdy: 22. 07. 2017, 10:05:52 »
Vsetko aspon trochu suvisiace s cestou platim firemnou kreditkou. Odmena: mozem sa dobre najest, mame 70 eur na den na jedlo. Ked to neminiem, tak to zostane firme.


OMG

Re:Zahraniční služební cesta - příplatky
« Odpověď #5 kdy: 22. 07. 2017, 20:03:06 »
Pokud jedeš do běžných evropských (a srovnatelných) zemí, tak očekávej diety, na kterých něco málo vyděláš - pokud se nehodláš stravovat ve slušných restauracích.
Diety bys měl dostat předem a v měně daného státu. Na počítání diet jsou různé tabulky - záleží jak dlouho jsi ten den v dané zemi a jaká jídla (snídaně, oběd, večeře) ti poskytl (zaplatil) zaměstnavatel. Občas se vidí taková situace, že zaměstnavatel platí hotel včetně snídaně (anebo dokonce i dalších jídel), nicméně ti zaplatí diety jako kdyby ta snídaně nebyla. Je to malý daňový podvod, ale Andrej po tom zatím nejde (možná od příštího roku bude elektronická evidence diet). Doporučuji ti, abys s dietami ty nepodváděl zaměstnavatele, přijde se na to velmi snadno.

Záleží na povaze cesty a práce, ale můžeš vydělat i na přesčasech - typicky budou podporovány, abys tam tu práci udělal co nejrychleji a vrátil se z drahé cesty zpět. Pozor na počítání přesčasů - pokud strávíš den na cestě, tak se ti počítá pouze odpracovaných 8 hodin.

Pokud jedeš sám, tak budeš nějak muset platit hotel - možná dostaneš zálohu na náklady, kterou potom vyúčtuješ podle skutečných nákladů, možná dostaneš platební kartu.

Jinak mimo diety (a případné přesčasy) nemáš dle zákona nárok na žádné peníze navíc za to, že jsi v cizině. A obvykle firmy taky nic navíc neplatí.

Pokud se týká rozvojových zemí, tak tam je problém, že na dietách většinou nevyděláš. Ty diety jsou nízké, protože v té zemi je papírově levno. Jenomže levno je tam pro toho, kdo tam žije jejich stylem života. Tedy ten kdo si kupuje maso plné červů na tržnici pod pařícím sluncem atd. Pokud si chceš udržet zdravotně-hygienický standard naší země, tak je možné, že tě tam jídlo vyjde dráž než v západní Evropě. Za cestu do takové země je obvyklé, že zaměstnavatel dobrovolně pustí nějaký příplatek navíc. Anebo ti zaměstnavatel zajišťuje stravování v hotelu evropského typu. Anebo bereš hodně jako základní plat s tím, že cestování do horoucích pekel k té práci patří.

Velké množství příplatků za služebku je IMHO neobvyklé. Samostatná kapitola jsou projektové prémie, ale s těmi to chodí v každé firmě jinak.

jmeno

Re:Zahraniční služební cesta - příplatky
« Odpověď #6 kdy: 23. 07. 2017, 13:18:53 »
Vyfotim uctenku pomoci expensify a penize prijdou dalsi mesic. Neni problem taxi, snidane, obed ani lepsi restaurace (80+€ s vinem). Jedine co zatim neni je busineess class :/.

Tomask

Re:Zahraniční služební cesta - příplatky
« Odpověď #7 kdy: 23. 07. 2017, 15:06:05 »
Diety a kapesné dnes dává snad každý korporát. Já jezdím průměrně týden za měsíc do různých zemí, kde máme projekty, a s výjimkou Singapuru mi vždycky zbyde okolo 30 Eur denně. letenky,ubytko, taxiky a repre výdaje hradí samozřejmě firma.