ČR - státní správa v digitálním věku zamrzla na úrovni psacího stroje

Žádná výzva, ale ihned pokuta 2.000,-.
Ráno jsem navštívil úřednici, která byla podepsána v dopise, ale byla to marná řeč....Ach jo....v době digitálního věku
pocituji, že se ze mne stává rychlým tempem pravičák.

Ty zákony se vlečou desítky let a nikdo je nezmodernizoval na digitální věk. Úřadům nic nebrání, aby se chovali vstřícně, ale také je k tomu nic nenutí. Oni si splní nutné minimum a žijí dál. Samozřejmě by bylo fér, aby se stát odvděčil minimálně těm, kteří mají dobrovolně datovou schránku tím, že jim pošle nejdřív upozornění a pak teprve přistoupí k represi. V trestním právu se tomu říká zásada subsidiarity trestní represe. Bohužel, do správního práva se promítá jen okrajově a pomalu (po zásazích vysokých soudů).

Krásným příkladem státní prasárny je to, že když si dobrovolně zřídíte datovou schránku, od té chvíle už nesmíte podávat daňové přiznání papírově nebo v PDF. Musíte už jen XML, jinak Vám vymlasknou pokutu 2000 Kč (a nemohou od ní upustit). Např. živnostníkovi-řemeslníkovi se pak být zodpovědným občanem skvěle vyplatí. Nic nezmůžete tím, že výkladově onen paragraf nedává smysl, proč by vznikala povinnost při dobrovolně zřízené datovce. Ale než to někdo prosoudí, uplyne tak 5 let, pokud se do toho vůbec kdo pustí.

Podobný případ, jako popisujete, se mi stal u daně z nemovitosti. U všech daní platí, že daň je splatná po jejím vyměření. Vyměření daně může nastat dvěma způsoby: 1) podáním přiznání, 2) daňovým výměrem. V obou případech Vám rukama projde papír, kde vidíte částku daně i se Vám tím připomene, že daň musíte zaplatit. U daně z nemovitosti jsou ale tři odlišná pravidla. Za prvé, pokud se daň od loňska nemění, nepodáváte přiznání, ale musíte zaplatit daň ve stejné výši jako loni. Za druhé, u daně z nemovitosti se daň považuje za vyměřenou ke konci ledna, a správce daně nemusí daňový výměr posílat. A za třetí, onen (neodeslaný) daňový výměr je jen založený ve spisu správce daně, ale podle zákona se má za to, že Vám byl doručen. ... A vy si pak zřídíte datovou schránku, a stát se k vám zachová diskriminačně - všem ostatním pošle poštou dopis s upozorněním na daň + složenku, ale Vám s datovkou nepošle nic. A najednou Vám přijde rovnou daňová exekuce na daň z nemovitosti - v mém případě 206 Kč + 500 Kč náklady exekuce. Opět, nezmůžete nic. U soudu by pravděpodobně neobstálo, že zahájili exekuci na základě fikce doručení, ale budete se se státem soudit kvůli pětistovce?


ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
ad) Miroslav Šilhavý
teda peknej hnus s tou datovou schrankou

v mem pripade me udivilo, že nikdo se nobtěžoval, mě nějak vyzvat k nápravě, ale rovnou to osolili pokutou 2000,-Kč
proč zrovna 2 proč ne jen 200,-Kč nebo 500,-Kč.
Dá se vůbec někde pro běžného pěšáka jako já, dopátrat toho sazebníku, kterým to oni vyhodnotili?
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
pocituji, že se ze mne stává rychlým tempem pravičák.

Bordel a zla vule neni vysadou levice. Ty neznaji politickych hranic a nas cesky bordel ma hluboke koreny v dobach, kdy tu kradla pravice. Prestava, ze pravice s tim neco udela, je naivni. Pravice neudela nic, dokud nebude mit na krku nuz a to tim spise, ze na rozdil od levice nemusi ani predstirat, ze ji jde o lidi. Urednik bude nadale zit v blazenem pocitu, ze je radovemu obcanu nadrazeny, jelikoz v ruce trima razitko, symbol moci. Cesky system je nastaven tak, aby obcan byl na kazdem kroku ojeban o co nejvyssi castku. Urady se nemusi namahat cokoliv oznamovat, oznamuji az nasledujici pokuty. Tim vychovavaji obcany dle zasady, ze chybami se clovek uci. Co na tom, ze chyba je ve zpusobu, jakym urad funguje.

Medo

Podobný případ, jako popisujete, se mi stal u daně z nemovitosti. U všech daní platí, že daň je splatná po jejím vyměření. Vyměření daně může nastat dvěma způsoby: 1) podáním přiznání, 2) daňovým výměrem. V obou případech Vám rukama projde papír, kde vidíte částku daně i se Vám tím připomene, že daň musíte zaplatit. U daně z nemovitosti jsou ale tři odlišná pravidla. Za prvé, pokud se daň od loňska nemění, nepodáváte přiznání, ale musíte zaplatit daň ve stejné výši jako loni. Za druhé, u daně z nemovitosti se daň považuje za vyměřenou ke konci ledna, a správce daně nemusí daňový výměr posílat. A za třetí, onen (neodeslaný) daňový výměr je jen založený ve spisu správce daně, ale podle zákona se má za to, že Vám byl doručen. ... A vy si pak zřídíte datovou schránku, a stát se k vám zachová diskriminačně - všem ostatním pošle poštou dopis s upozorněním na daň + složenku, ale Vám s datovkou nepošle nic.
Sorry, oquotoval som toho trochu viac a trochu mimo misu (bavime sa tu o CZ)
Chlapci, gulam ocami...
1. Suhlas
2. Hej ? To mate nejak divne nastavene. Na SK si spravca dane (mesto, obec) vymeria kedy chce a nasledne posle.
(mesta cca v marci, obce aj v juni). A poslat musi, inac im to ludia omlatia o hlavu. Minimalne musis vediet variabilny symbol, a cislo uctu, ktore sa mohlo za rok zmenit. To by ti mal oznamit vo vlastnom zaujme spravca dane.
3. Vid bod 2 -  musi poslat, lebo nema v ruke dorucenku, a teda doklad, ze ma na zaklade coho vymahat.
Nic som nedostal. smola ...

Datove schranky u nas su kapitola sama o sebe. Momentalne ti spravca dana (ale vobec, akykolvek subjekt) posle spravu, pride ti dorucenka .. prevadzkovatel (NASES) ju potvrdi za teba, ze prijima postu ..a ...samotna priloha nikde .. Proste ti zo sudu pride dorucenka, ale nevies co od teba chcu. Vie to dorazit aj za 3-5 dni ...
A ceresenicka na torte je fakt, ze tam maju logicku chybu v pocitani dni, kedy sa na reakciu (platnost dorucenky) nemaju pocitat sviatky a vikendy - ale u nas ti to NASES spocita, a tym ta okrati o cas na reakciu ...
Na paradu ...

Michal Schwarz

... A vy si pak zřídíte datovou schránku, a stát se k vám zachová diskriminačně - všem ostatním pošle poštou dopis s upozorněním na daň + složenku, ale Vám s datovkou nepošle nic...
Doporučuju zřídit si "daňovou informační schránku" (http://www.financnisprava.cz/cs/dane-elektronicky/danovy-portal/danova-informacni-schranka). Vůbec to sice neřeší příčinu problému, tzn. to že FÚ nic neposílá a najednou přijde s pokutou :-(((, ale máte tam pak aspoň online přístup ke všem daňovým záležitostem které se vás týkají. A autentizace se tam dá řešit i přes datovku. Pro přehled o tom, jaké daně jsem kdy zaplatil, jestli se FÚ domnívá že mám nějaký nedoplatek, atd. je to užitečná věc, rozhodně lepší než muset volat na FÚ a zjišťovat něco telefonicky.


Pirát

Tak šup a volit Piráty !!!!!

Doporučuju zřídit si "daňovou informační schránku" (http://www.financnisprava.cz/cs/dane-elektronicky/danovy-portal/danova-informacni-schranka). Vůbec to sice neřeší příčinu problému, tzn. to že FÚ nic neposílá a najednou přijde s pokutou :-(((, ale máte tam pak aspoň online přístup ke všem daňovým záležitostem které se vás týkají. A autentizace se tam dá řešit i přes datovku. Pro přehled o tom, jaké daně jsem kdy zaplatil, jestli se FÚ domnívá že mám nějaký nedoplatek, atd. je to užitečná věc, rozhodně lepší než muset volat na FÚ a zjišťovat něco telefonicky.

DIS samozřejmě mám, ale jestli ji používáte, víte, že tam stát zapisuje často hovadiny. Např. na silniční dani Vám dopředu vyměří daň podle loňska a v DIS vypadá splatná (dlužná), i když reálně není (např. jste vozidlo prodal). Správci daně si tím šetří práci, a narovnání na reálný stav dělají až na konci roku. Takže ani daňová informační schránka není všespásná.

2. Hej ? To mate nejak divne nastavene. Na SK si spravca dane (mesto, obec) vymeria kedy chce a nasledne posle.
(mesta cca v marci, obce aj v juni). A poslat musi, inac im to ludia omlatia o hlavu. Minimalne musis vediet variabilny symbol, a cislo uctu, ktore sa mohlo za rok zmenit. To by ti mal oznamit vo vlastnom zaujme spravca dane.
3. Vid bod 2 -  musi poslat, lebo nema v ruke dorucenku, a teda doklad, ze ma na zaklade coho vymahat.
Nic som nedostal. smola ...

Ano, to vše platí, vyjma daně z nemovitosti: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-338

§ 13a
Daňové přiznání
(1) Daňové přiznání je poplatník povinen podat příslušnému správci daně do 31. ledna zdaňovacího období. Daňové přiznání se nepodává, pokud je poplatník podal na některé z předchozích zdaňovacích období nebo daň byla stanovena na některé z předchozích zdaňovacích období z moci úřední a ve srovnání s tímto předchozím zdaňovacím obdobím nedošlo ke změně okolností rozhodných pro stanovení daně. V tomto případě se daň vyměří ve výši poslední známé daně a za den vyměření daně a současně za den doručení tohoto rozhodnutí poplatníkovi se považuje 31. leden zdaňovacího období; správce daně nemusí daňovému subjektu výsledek vyměření oznamovat platebním výměrem, platební výměr nemusí obsahovat odůvodnění, založí se do spisu a nelze se proti němu odvolat. Na žádost daňového subjektu mu správce daně zašle stejnopis platebního výměru, a to do 30 dnů ode dne, kdy žádost obdržel. Dojde-li ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně okolností rozhodných pro stanovení daně nebo ke změně v osobě poplatníka, je poplatník povinen daň do 31. ledna zdaňovacího období přiznat; v těchto případech lze daň přiznat buď podáním daňového přiznání nebo podáním dílčího daňového přiznání. V dílčím daňovém přiznání poplatník uvede jen nastalé změny a výpočet celkové daně.


Michal Schwarz

DIS samozřejmě mám, ale jestli ji používáte, víte, že tam stát zapisuje často hovadiny. Např. na silniční dani Vám dopředu vyměří daň podle loňska a v DIS vypadá splatná (dlužná), i když reálně není (např. jste vozidlo prodal). Správci daně si tím šetří práci, a narovnání na reálný stav dělají až na konci roku. Takže ani daňová informační schránka není všespásná.
Aha, to jsem netušil. DIS mám totiž jen jako fyzická osoba, a jediné co v ní občas zkontroluju, je nulový stav na dani z příjmů FO a dani z nemovitostí. Přišlo mi fajn, že tam vidím celý historický vývoj, a nenapadlo mě že ta aktualizace probíhá u některých položek s tak extrémním zpožděním. To nepotěší.

Aha, to jsem netušil. DIS mám totiž jen jako fyzická osoba, a jediné co v ní občas zkontroluju, je nulový stav na dani z příjmů FO a dani z nemovitostí. Přišlo mi fajn, že tam vidím celý historický vývoj, a nenapadlo mě že ta aktualizace probíhá u některých položek s tak extrémním zpožděním. To nepotěší.

No to je chyba pracovníků FÚ, kteří si tím usnadňují práci. Ono jim to tam svítí celý rok jako dluh. Další rok to v březnu zkontrolují podle přiznání, a podle toho to nechají vymlasknout i s úroky, nebo to výměrem zruší zpětně. Je to naprosto špatná praxe. Většinou jim tam stačí zavolat a opraví to, ale velmi nelibě.

Jinak jak datovky, tak DIS jsou určitě kroky správným směrem, jen to chce dotáhnout a udělat to víc vstřícně a méně buzeračně. :(

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Je realné, ze se se behem deseti let dockam digitalniho pohodli ze statní správy?
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jinak jak datovky, tak DIS jsou určitě kroky správným směrem, jen to chce dotáhnout a udělat to víc vstřícně a méně buzeračně. :(

Clovece, vy si snad myslite, ze statni sprava je tu od toho, aby slouzila obcanovi!

Je realné, ze se se behem deseti let dockam digitalniho pohodli ze statní správy?

Snad jedině s úbytkem testosteronu a kognitivních funkcí stářím....