ČR - státní správa v digitálním věku zamrzla na úrovni psacího stroje

Kate

3.  rok v rodném čísle je dvojmístný,takže po sto letech od vynálezu RČ (od roku 2054) se čísla začnou opakovat, což by důchodovou správu založenou na papírové kartotéce, která je vynalezla, nemohlo nijak ohrozit.

To by šlo obejít rozšířením RČ o dva další znaky roku pro nově narozené. Stará čísla by mohla zůstat, jen by se parsovala jinak.


Michal Kovačič

3.  rok v rodném čísle je dvojmístný,takže po sto letech od vynálezu RČ (od roku 2054) se čísla začnou opakovat, což by důchodovou správu založenou na papírové kartotéce, která je vynalezla, nemohlo nijak ohrozit.

To by šlo obejít rozšířením RČ o dva další znaky roku pro nově narozené. Stará čísla by mohla zůstat, jen by se parsovala jinak.

Hmmm... To by určitě šlo - předpokládalo by to projekt tak za 500mio na asi 10 let (minimálně) a i pak by polovina agend nebyla kompatibilní. Raději bych sem nešťoural.

K tématu: https://soundcloud.com/czpodcast-1/cz-podcast-169-s-michalem-blahou-nejenom-o-egovernmentu
Velmi doporučuju, člověk se tam dozví trochu z nadhledu příčinu tady těch problémů.
Taky jsem to chtěl odkázat, je to hodně zajímavej poslech. Je vidět, že když se chce, tak to jde. Británie a Estonsko jsou jasné důkazy.

Stačí se kouknout třeba na https://petition.parliament.uk/ - znáte nějaký podobně jednoduchý/použitelný/moderní český státní web? Já ne.

qwertz

Zase bych to s tím obdivem k digitálnímu pokroku nepřeháněl. V GB musí podezřelý pod pohrůžkou mnohaletého vězení sám proti sobě vypovídat (vydat heslo k datům apod.)

To je jako váš vzor? VždyŤ je to horší než Eurosojuz.

To je jako váš vzor? VždyŤ je to horší než Eurosojuz.
Nikdo netvrdí, že zrovna v tomhle. UK je vzorem hlavně v tom, jak razantně se pustili do UX, jak ho vzali vážně a profesionálně. Estonsko je zase vzorem v odvaze k adaptaci nových přístupů - i za cenu toho, že jako jedni z prvních jdou do velkého rizika (elektronické volby vs ruští hackeři apod.).


gp

Kate a mnozí jiní zamrzli na úrovni psacího stroje. Číslo pojištění, které rovnou obsahuje pohlaví, datum a místo narození je výhodné pro správu, pro kterou je snadná práce jejího zaměstnance (úředníka, lékaře, pokladní na nádraží, řidiče autobusu,...) přednější než soukromí jejího občana. To samosebou v padesátých letech bylo.
Pokud se ale rozhodneme, což jsme se schválením ústavy rozhodli, že soukromí je důležitější než pohodlí*), pak je potřeba rodná čísla demontovat stejně, jako jiné pomníky té nešťastné doby.
*) jde nejen o pohodlí zaměstnanců správy, ale i o pohodlí občana, třeba zakladatele tohoto vlákna.

Asi potřebujeme nějaké přechodné období mezi papírovou totalitní správou s rodnými čísly nebo trvalými bydlišti a digitální demokratickou správou s ochranou soukromí, aby i všichni ajťáci pochopili, že občané nejsou majetek státu a jejich osobní údaje jsou výhradně jejich.

Pokud se ale rozhodneme, což jsme se schválením ústavy rozhodli, že soukromí je důležitější než pohodlí
Já teda, kdybych třeba podával daňové přiznání a mohl bych si vybrat, jestli tam budu pět stránek vyplňovat ručně, nebo se mi to celý vyplní z dat, která o mě má stát v registrech, tak všema dvaceti beru automatické vyplnění. A myslím, že nejsem sám.

Něco jinýho je, jestli má mít jakákoli úřednice přístup k jakýmkoli údajům o mě. To by samozřejmě nemělo být možné, o tom žádná. Nikdo asi nestojí o to, aby se pozemková úřednice mohla koukat na jeho sociální situaci.

Kate

Kate a mnozí jiní zamrzli na úrovni psacího stroje.

Ehm. Jak jsi z mého popisu aktuální situace vyvodil, že jsem „zamrzla na úrovni psacího stroje“?

To že je RČ přežitek nijak nerozporuji, jen jsem zpracovávala jeden projekt kolem centrálnich registrů, tak vím jak to „funguje“ :)

M.

Asi potřebujeme nějaké přechodné období mezi papírovou totalitní správou s rodnými čísly nebo trvalými bydlišti a digitální demokratickou správou s ochranou soukromí, aby i všichni ajťáci pochopili, že občané nejsou majetek státu a jejich osobní údaje jsou výhradně jejich.

To přechodné období, kdy by postupně mělo dojít k eliminaci/zániku rodných čísel a jejich nahrazení IKMPSV (z kterého už nejde nic jak pohlaví/datum určit) snad už nějakou dobu běží?
Ale je pravda, že jsem neviděl asi IS, kdterý by počítal s tím, že člověk mu sdělí místo RČ to IKMPSV jako přípustná alternativa. :-)

martyd__.

3.  rok v rodném čísle je dvojmístný,takže po sto letech od vynálezu RČ (od roku 2054) se čísla začnou opakovat
nj, asi nikdo nečekal, že tady budeme otravovat ještě tak dlouho :)

gp

Kate: RČ je přežitek. Už jeho tvůrci museli předpokládat, že sto let je dost vzdálená budoucnost, aby do té doby bylo opuštěno. Ale navrhnout teď, jak jeho životnost prodloužit, je podle mě známkou buď mentálního setrvání v době jeho vzniku, nebo - a to je snad ještě horší - poznání, že tam zatvrdnul celý obor a nic jiného, než opečovávat ten přežitek nám nezbývá.
M. P.: jenže zajistit, aby berní úřednice mohla koukat jen na ty údaje, které jí přísluší a které jí dovolíš, je dosti obtížný proces, ne technicky, ale legislativně. Opět, nezapomínejme, že stát není firma, nedělá to, co nařídí šéf, ale jen a pouze to, co nařizuje zákon. Pokud chceme mít daňové přiznání na pár řádek, pak máme chtít jednoduché daňové zákony a ne, aby si stát sám vypočítal, kolik máme kdo zaplatit.

Kate

Kate: RČ je přežitek. Už jeho tvůrci museli předpokládat, že sto let je dost vzdálená budoucnost, aby do té doby bylo opuštěno. Ale navrhnout teď, jak jeho životnost prodloužit, je podle mě známkou buď mentálního setrvání v době jeho vzniku, nebo - a to je snad ještě horší - poznání, že tam zatvrdnul celý obor a nic jiného, než opečovávat ten přežitek nám nezbývá.
Ne, byla to jen rychlá poznámka jak se dá daný problém řešit. Stejně tak i doufám, že ten problém řešit nebudeme nikdy muset a přejde se na identifikátor co o člověku nevypráská hned dva údaje najednou sám o sobě :) (a ještě jako identifikátor těžce selhává kvůli své teoretické proměnlivosti)

Ivan Nový

Kate a mnozí jiní zamrzli na úrovni psacího stroje. Číslo pojištění, které rovnou obsahuje pohlaví, datum a místo narození je výhodné pro správu, pro kterou je snadná práce jejího zaměstnance (úředníka, lékaře, pokladní na nádraží, řidiče autobusu,...) přednější než soukromí jejího občana. To samosebou v padesátých letech bylo.
Pokud se ale rozhodneme, což jsme se schválením ústavy rozhodli, že soukromí je důležitější než pohodlí*), pak je potřeba rodná čísla demontovat stejně, jako jiné pomníky té nešťastné doby.
*) jde nejen o pohodlí zaměstnanců správy, ale i o pohodlí občana, třeba zakladatele tohoto vlákna.

Asi potřebujeme nějaké přechodné období mezi papírovou totalitní správou s rodnými čísly nebo trvalými bydlišti a digitální demokratickou správou s ochranou soukromí, aby i všichni ajťáci pochopili, že občané nejsou majetek státu a jejich osobní údaje jsou výhradně jejich.

Řešení je zavedení ústavního práva vlastnit a nosit zbraň pro netrestané a svobodné občany. Jako v USA. Bez registrace a povolování úřady. Dokud to nebude, tak budeme jen otroci státní správy, kteří si to více či méně ani neuvědomují. Za první republiky každý mohl vlastnit loveckou zbraň, bez povolování úřady. Toto právo bylo zrušeno Němci za Protektorátu Čechy a Morava a v období ruské okupace u nás už zůstalo.



tisnik

Ne, byla to jen rychlá poznámka jak se dá daný problém řešit. Stejně tak i doufám, že ten problém řešit nebudeme nikdy muset a přejde se na identifikátor co o člověku nevypráská hned dva údaje najednou sám o sobě :) (a ještě jako identifikátor těžce selhává kvůli své teoretické proměnlivosti)

Dokonce bych řekl, že pro určité období (minimálně Husákovy děti) šlo z RČ odvodit i místo narození. Předpokládám, že jednotlivé matriky dostaly nějaké předčíslí, které používaly. Takže tři údaje, ke kterým se dnes dostane kdekdo.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Dokonce bych řekl, že pro určité období (minimálně Husákovy děti) šlo z RČ odvodit i místo narození. Předpokládám, že jednotlivé matriky dostaly nějaké předčíslí, které používaly. Takže tři údaje, ke kterým se dnes dostane kdekdo.
Ano, byly přidělené nějaké rozsahy, prvních X čísel tady, další tam... Možná by šlo něco dohledat... on je ještě problém, že rodná čísla musí být dělitelná 11, takže v jeden den se mohlo narodit v celé ČSR jen cca 900 kluků a 900 holek. To nebyl zase takový problém, tolik dětí se nerodilo, ale výjimečně se mohlo stát, že někde nestačilo přidělené množství RČ pro daný úřad a pak se to muselo buď s někým vyhandlovat, nebo tam prostě něco plácli a to byl pravděpodobně důvod těch případů se zdvojeným RČ.