ČR - státní správa v digitálním věku zamrzla na úrovni psacího stroje

m.

Ahoj...
ve Znojmě je státní/městká správa v jedné budově, kde si obšan vyřídí
{občanský průkaz,pas[ministerstvo vnitra]; řidičský průkaz[ministerstvo dopravy]}

v únoru jsem si ve Znojmě vyřídil nový občanský průkaz:
- přišel jsem, sedl jsem do komory, kde mě digitálně vyfotili, podepsal jsem formulář a za pár dnu si vyzvedl občanku

Nyní jsem zjistil, že mi vyexpiroval řidičský průkaz, tak jsem šel do stejné budovy pro nový s domněním, že fotku si vezmou z databáze pod mým ID, která byla zhotovena pro občanku, ale tam po mě je vyžadována klasická/fyzická papírová fotografie! Se sklamáním jsem odešel zhotovit a teď mi stále vrtá hlavou jak je to dnes v roce 2017 možné.

Moje banka (KB), bez toho abych se staral, mi pohlídá expiraci platební karty, s předstihem mi zašle email, že mi zhotovuje novou a následně mi až domů zasílá bezpečnostní PIN, ale státní správa funguje v neuvěřitelné říši klacků.....ach jo

No a ted si predstav, ze nekdo ten formular, co jsi pracne vyplnil a podepsal nekam zalozil, jiny ho prepsal do pocitace, pak to nekam poslali, na druhe strane si z toho vytiskli zase formular, udelali prukazku, prepsali zase vsechno do pocitace, vytiskli, poslali s obcankou zpatky, a tam to zase urednik prepsal do pocitace a vytiskl...

Ve statni sprave zavest pocitac znamena, ze se to bude delat jeste jednou navic na pocitaci ;-)


Baba

Na jednu stranu rodné číslo je osobní údaj čili tajné, ale na druhou stranu DIČ podnikajících fyzických osob je věc veřejná. A teď babo raď.

Ale já se v těch věcech opravdu nevyznám. Ty extra buřty jsou jednoduchý, ty se jenom ohřejou....

j

...
Pokud se chces pohadat, tak je podle zakona muzes poslat dozadeke, protoze data ktery uz stat ma, si maj birokrati (ze zakona) obstarat sami. A je na nich, jestli si tu fotku vytisknou ...

A jinak, jestli se uz budes fotit, vem si peknej kastrol a vyfot se snim na hlave, at je aspon nejaka sranda.

Na jednu stranu rodné číslo je osobní údaj čili tajné, ale na druhou stranu DIČ podnikajících fyzických osob je věc veřejná. A teď babo raď.
Opet, bez se pohadat na urad, a oni ti udelaj dic stejne jako firme = stejny jako IC. Ale budes se muset pohadat. Je to na tobe.

... jeste jednou navic ...
Zapomen, nejmin 5x.

Lopata

Pokud se chces pohadat, tak je podle zakona muzes poslat dozadeke, protoze data ktery uz stat ma, si maj birokrati (ze zakona) obstarat sami. A je na nich, jestli si tu fotku vytisknou ...
Byl by k tomuto nějaký zdroj (odkaz na příslušný zákon)? Rád bych ten argument v praxi použil, ale chtěl bych si být jistý, ať to není jen "jeden rooťák povídal...".

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Byl by k tomuto nějaký zdroj (odkaz na příslušný zákon)? Rád bych ten argument v praxi použil, ale chtěl bych si být jistý, ať to není jen "jeden rooťák povídal...".
taky bych to uvital, jsem ochotný do toho boje jít, pač ještě jsem se s tou fotkou nevratil...
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


JardaA

To je proto, že výrobu OP má na starost vnitro a výrobu ŘP ministerstvo dopravy. A každý z nich jede na jiných techlogiích. Starají se o to různé firmy.
Stát by měl mít vlastní divizi/ministerstvo technologii a dělat to sám/integrovaně - stát prostě musi! fungovat jako funkční celek.

Tohle tady přece bylo. Dříve mělo všechny doklady (OP, pas, řidičák, techničák, zbrojní pas apod.) na starosti vnitro (konkrétně okresní/obvodní správa SNB). Občanka platila 10 let, pak se bouchnutím razítka prodloužila o dalších deset (u důchodců se dával beran "Bez omezení"), řidičáky omezení platnosti neměly vůbec.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Tohle tady přece bylo. Dříve mělo všechny doklady (OP, pas, řidičák, techničák, zbrojní pas apod.) na starosti vnitro (konkrétně okresní/obvodní správa SNB). Občanka platila 10 let, pak se bouchnutím razítka prodloužila o dalších deset (u důchodců se dával beran "Bez omezení"), řidičáky omezení platnosti neměly vůbec.
proto říkám...komunisty na ně!
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

SB

Stát by měl mít vlastní divizi/ministerstvo technologii a dělat to sám/integrovaně - stát prostě musi! fungovat jako funkční celek...

Tohle mělo být v kompetenci Ministerstva informatiky, než jej zrušili. I dnes by mělo kurevské práce. A vůbec by nemuselo být velké. Když teď není, tak si to každé ministerstvo nekoordinovaně jebe po svém.

wsh

K tématu: https://soundcloud.com/czpodcast-1/cz-podcast-169-s-michalem-blahou-nejenom-o-egovernmentu

Velmi doporučuju, člověk se tam dozví trochu z nadhledu příčinu tady těch problémů.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
K tématu: https://soundcloud.com/czpodcast-1/cz-podcast-169-s-michalem-blahou-nejenom-o-egovernmentu
Velmi doporučuju, člověk se tam dozví trochu z nadhledu příčinu tady těch problémů.

keci keci keci...proc o tom tam velesahle kecat?
proste vytvorim divizi drapnu lidi a jedem
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
No jo ona technologie fotky je neuvěřitelně sofistikovaná a každá firma to má jinak. A nikdy nikoho nenapadlo rodne_cislo.jpg

Si pamatuju, ze na skole nam prednasejici rikal, ze rodne cislo neni unikatni, tak at ho nikdy nepouzivame jako klic v db. Uz to snad napravili?

David

No jo ona technologie fotky je neuvěřitelně sofistikovaná a každá firma to má jinak. A nikdy nikoho nenapadlo rodne_cislo.jpg

Si pamatuju, ze na skole nam prednasejici rikal, ze rodne cislo neni unikatni, tak at ho nikdy nepouzivame jako klic v db. Uz to snad napravili?

U rodnych cisel je to problem a navic postupem casu vznikly ruzne metody jak rodne cisla generovat. Nam prednasejici v ramci takoveho dotazu doporucil sestavit vlastni kod ktery bude unikatni.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Si pamatuju, ze na skole nam prednasejici rikal, ze rodne cislo neni unikatni, tak at ho nikdy nepouzivame jako klic v db. Uz to snad napravili?
"Mělo" by být unikátní, ale sem tam se to nepovede (což je chyba a pokud se na to přijde, mělo by to být napraveno). Nicméně to stejně není nejlepší údaj pro primary key, už jen proto, že to není dobře použitelné pro cizince. Z vlastní zkušenosti vím, jak to dopadá, když je rodné číslo primárním klíčem v nemocniční databázi (říkalo se tomu číslo pojištěnce, protože ačkoliv to bylo to stejný, číslo pojištěnce nebyl osobní údaj)... měsíce u cizinců mužů začínali 21 a u žen 71, za lomítkem se to dopočítávalo, aby to prošlo kontrolou a prostě bordel...

Kate

Od přechodu na centrální registr obyvatelstva by k duplicitám RČ docházet nemělo (v době kdy byl zaváděn ovšem vypluly na povrch vtipné situace. Například po světě běhal člověk který na úřadě zjistil že je mrtvý, protože byl do tohoto stavu v databázi přehozen jiný člověk se stejným RČ a podobně)

Ale opravdu je jako primární klíč špatně ze dvou důvodů: 
1) cizinci
2) může v průběhu života dojít k jeho změně. Vesměs jsou to důvody kvůli kterým se „restartuje“ celé narození člověka i s rodným listem, takže osvojení (změní se rodné příjmení a poslední čtyřčíslí RČ) a změna pohlaví (mění se rodné jméno, často i příjmení a RČ)

gp

3.  rok v rodném čísle je dvojmístný,takže po sto letech od vynálezu RČ (od roku 2054) se čísla začnou opakovat, což by důchodovou správu založenou na papírové kartotéce, která je vynalezla, nemohlo nijak ohrozit.