Archivace na drahý Blu-ray nebo na DVD

P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Archivace na drahý Blu-ray nebo na DVD
« Odpověď #30 kdy: 27. 06. 2017, 22:50:56 »
Nic novějšího než BDXL nebude. A ta BDXL média se nejspíš taky neujmou, jelikož jsou už několik let drahá a nedostupná, tak je nikdo nekupuje a nepoužívá, tak zůstanou drahá a nedostupná.


qwertz


P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Archivace na drahý Blu-ray nebo na DVD
« Odpověď #32 kdy: 28. 06. 2017, 16:03:34 »
Ne, nic dalšího už nebude. Nebo možná bude, ale za takovou pálku, že to nebude efektivně. Ceny nynějších kotoučků stlačil dolů mediální warez, který si tam lidi pálili, vznikla velká poptávka a úměrně tomu klesly ceny. Dnes už ale pálení warezu není perspektivní, používají se jiná úložiště. Ceny médií se jen vezou setrvačností, a nová technologie už nemá šanci na takové rozšíření. Těch několik nadšenců, co jdou proti proudu a na to archivují, protože vědí že to přežije víc katastrof než HDD nebo flash, to nevytrhne.

nobody(ten pravej)

Re:Archivace na drahý Blu-ray nebo na DVD
« Odpověď #33 kdy: 28. 06. 2017, 23:13:15 »
[...] 3 stovky [...] DVD mechaniku [...] BR stojí 6x [...] cena zůstává nesmyslně vysoká [...]

tohle vazne nechapu, tak bud chces zalohovat normalne, nebo nenormalne, nebo vubec... ale fnukat ze je BR Mechanika za 1800Kc nesmyslene vysoka? :-D ja kupoval v dobach kdy byl plat ~1/5 dnesnich CD vypalovacku za 15000Kc... a to uz byla levna proti tem o par let drive co se prodavali za 100000Kc ;)

qwertz

Re:Archivace na drahý Blu-ray nebo na DVD
« Odpověď #34 kdy: 29. 06. 2017, 07:31:54 »
Už jsem to tu psal. Jde o množství. Pro archivaci pár GB je DVD ideální. Pokud zálohujete stovky GB, je asi lepší volbou BD. Aktuálních 30-50GB ročně mi přijde tak na hraně DVD vs. BD. Proto ten dotaz.

Vzhledem ke klesající konkurenci i kvalitě nepředpokládám, že mechanika bude držák a vydrží 10 let. Pak ta investice roste, stejně tak pokud koupíte jednu stolní a druhou přenosnou kvůli notebookům.


archivace

Re:Archivace na drahý Blu-ray nebo na DVD
« Odpověď #35 kdy: 29. 06. 2017, 08:09:57 »
Už jsem to tu psal. Jde o množství. Pro archivaci pár GB je DVD ideální. Pokud zálohujete stovky GB, je asi lepší volbou BD. Aktuálních 30-50GB ročně mi přijde tak na hraně DVD vs. BD. Proto ten dotaz.

Jeste jsi porad neuvedl jestli to mnozstvi chces archivovat prubezne nebo 1x rocne.
Odpoved(i) jsi dostal na obe varianty vcetne fakticke doplnujici informace od nobodyho v postu #23.

Dostal jsi i odpoved na typ BD vypalovacky co umi i ta DVD (at uz m-disc nebo dtd).
Jestli ted resis zivotnost mechaniky tak opet plati jednoducha odpoved - mas na to, resp. chces do toho investovat (podle toho jak si cenis tech dat) -> kup si tech vypalovacek vice. Nemas na tu BD? Tak nic neres a kup DVD mechaniku co umi m-disc a dtd a pal na dvd.

qwertz

Re:Archivace na drahý Blu-ray nebo na DVD
« Odpověď #36 kdy: 29. 06. 2017, 08:59:15 »
Nevím jestli četnost archivace má na toto vliv. Disk jze pálit na etapy jako multisession, a vypálit 2BD nebo 10DVD na konci roku asi vyjde nastejno. Daky je otazník nad délkou pálení a typem připojení. USB 2.0 BD vypalovačky umí 6x, což je těsně pod hranicí propustnosti USB, otázkou je co se stane, když datový tok bude kolísat.

Když se budou disky pálit menší než maximální rychlostí pro dané médium, řekněme poloviční kvůli kvality zápisu, pro DVD to znamená 8x a délku zápisu 7min, u BD to znamená 4x a délku zápisu 24min. BD vypaluje rychleji na 1GB dat, ale zase je burn delší což zvyšuje pravděpodobnost chyby na jednom disku.

Možná plácám blbosti, ale alespoň to díky tomuhle brainstormingu promyslím. Názory ostatních se hodí.
Původně jsem začínel s tím, že koupím novou DVD mechaniku, média typu audioCD převedu na FLAC, hodím všechno na HDD, a optická média postupně zlikviduju. Jenže pro archivaci je koncept "write-once / read-many" poměrně unikátní, tahle data jsou odolná proti náhodnému přepisu či malwaru, takže jsem to začal přehodnocovat. Nakonec možná k tomu BD dospěju, uvidíme.

SB

Re:archivace na BR / DVD
« Odpověď #37 kdy: 29. 06. 2017, 13:33:12 »
...Disk připojíš a jedeš...

Nebo taky ne. Elektronika stárne, nově i kvůli ROHS. V případě jejího vyhoření se už k datům nedostanete. Ale hlavně je to přepisovatelné médium, ne zapisovatelné, takže smazat ho (nedopatřením, škodlivým SW, softwareovou chybou, ...) není problém.

SB

Re:Archivace na drahý Blu-ray nebo na DVD
« Odpověď #38 kdy: 29. 06. 2017, 16:11:19 »
Disk na domácí zálohování nebude ležet roky v trezoru, ale každý měsíc se na něj přihrají nová data.

Tak to mi nepřijde jako vůbec dobrý nápad, na archivační médium je lepší nehrabat, natož na něm něco přepisovat...

qwertz

Re:Archivace na drahý Blu-ray nebo na DVD
« Odpověď #39 kdy: 17. 07. 2017, 16:53:33 »
Používáte někdo BD-R média značky Mediarange?

qwertz

Re:Archivace na drahý Blu-ray nebo na DVD
« Odpověď #40 kdy: 20. 07. 2017, 20:08:57 »
Zajímavá story... Optická média jako dlouhodobě nejspolehlivější data archive.  ;D
https://community.spiceworks.com/topic/424891-best-long-term-backup-dvd-bluray-hdd

qwertz

Re:Archivace na drahý Blu-ray nebo na DVD
« Odpověď #41 kdy: 27. 07. 2017, 09:53:36 »
Nebude pro tebe lepsi nejaka stabilni placena cloudova sluzba?

V pripade ruseni sluzby te upozorni (ano, skutecne, proto pisu placena od stabilniho provozovatele) a budes mit cas si stahnout data zpet na HDD a rovnou je nahravat do jine sluzby.

Aktuální příklad jak Cloud vyjebal s uživateli
To že se přirozeně nekompetentní uživatelé nechali uchlácholit a nědělali sivlastní zálohy nechme stranou.
https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/zakaznici-koncici-firmy-s-eet-pokladnami-prisli-jsme-o-dulezita-byznysova-data-34872?dop-ab-variant=&seq-no=2&source=hp

Archiv, který závisí na někom jiném klidně může být, ale až X-tá záloha v pořadí. Spoléhat na to, že někdo jiný to udělá lépe, protože je "profesionál" je naivní.

Kit

Re:archivace na BR / DVD
« Odpověď #42 kdy: 27. 07. 2017, 10:22:46 »
V zásadě nevyprodukuju 100GB dat ročně, partnerka loni vyrobila 40GB fotek a rozhodně nemám pocit, že by bylo nutné je všechny archivovat, 100GB je spíše velmi nadsazený cíl pro kalkulaci teoretické návratnosti.

Podstatný je účel. Pokud někdo nafotí 4 GB měsíčně nebo i týdně, dal bych to pokaždé na 1-2 nové DVD a tím by byl problém vyřešen. Na disk napíšeš fixem období od-do a DVD založíš. Pokud to DVD využiješ jen z poloviny, tak to zas takový problém není.

V zásadě jsem tedy pro inkrementální přístup, na který by DVD mělo plně vyhovovat. Plus k tomu databázi, ve které bude uvedeno, na kterém DVD se konkrétní fotka nachází. Většina programů pro správu fotek již něco takového má.

David

Re:Archivace na drahý Blu-ray nebo na DVD
« Odpověď #43 kdy: 27. 07. 2017, 10:45:15 »
Temhle zpusob zalohovani je uplne o nicem navic kdyz musis delat vse rucne. Uz dnes existuje spousta softu, ktery zalohovani automatizuje a navic minimalizuje riziko chyby obsluhy. Kdo je extremne lidny poridi si TimeMachine.

qwertz

Re:archivace na BR / DVD
« Odpověď #44 kdy: 27. 07. 2017, 11:01:50 »
V zásadě jsem tedy pro inkrementální přístup, na který by DVD mělo plně vyhovovat. Plus k tomu databázi, ve které bude uvedeno, na kterém DVD se konkrétní fotka nachází. Většina programů pro správu fotek již něco takového má.

Po nedávném pořízení BD-R mechaniky už zálohování na DVD média nedává smysl. Cenu za GB má BR-D mnohem lepší, a výrazně delší je také udáváná životnost "spotřebních" BD-R médií.

BTW zlikvidoval jsem komplet sbírku AudioCD a různých DVD (při tom množství to muselo do sběrny) a zabralo to jen kousek 2.5HDD. Luxus. Ta úspora místa je enormní - vyhodil jsem i skříň :-). Čím méně optických archivů se vyrobí (1-2 ročně max) tím lépe. I za hodně let bude stačit krabice od bot.  ;D