Jakou grafickou kartu vybrat?

Jakou grafickou kartu vybrat?
« kdy: 23. 01. 2011, 14:43:17 »
Vzhledem k tomu, že mně moje ATI odešla do křemíkového nebe stojím před výběrem nové grafické karty. Jsou v současné době pod linuxem (a KDE) lépe podporovány grafiky od ATI nebo Nvidie? Rozhoduji se mezi radeonem série 5000 a Nvidia GForce 430/450.
Jaká je podpora KWinu a jeho compozitoru?
Funguje u nějaké grafické karty akcelerované přehrávání videa?
Jak je to s podporou OpenGL? Vím, že u ATI byly občas problémy se špatným vykreslováním rozhraní blenderu, pokud byl zapnutý compositing kwinu. Je to u Nvidie lepší nebo je to stejně mizerné?
Jak je to s délkou podpory (vím, že u ATI člověk nikdy neví, jestli v nové verzi xorg bude jeho karta podporovaná, použitelné open source ovladače jsou v nedohlednu) - mohu u Nvidie počítat alespoň s pětiletou podporou?
Jak to vypadá s podporou pomalu ale jistě přicházejícího waylandu?

Případně u levnějších modelů budou problémy menší, nebo s inovacemi KDE (kdesi jsem četl, že bude používat OpenGL 3) se dostanu, tam, kde jsem byl?
« Poslední změna: 25. 01. 2011, 11:00:22 od Petr Krčmář »


Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #1 kdy: 23. 01. 2011, 15:48:02 »
Urcite by som siel do nVidie. Teraz odhliadnuc od vykonu. ATi je sice lacnejsia, ale tie ovladace, to je skratka humus. Priklad:

Mam jeden domaci komp len na behanie po nete atd. Mam tam nvidiu 4600 128mb. s drivermi ziadny problem, raz za 2-3 mesiace je update. Nasiel som doma ATi X1650 512mb coz je podstatne novsia grafika (high-end z 2006) tak som si povedal ze to tam prasknem. No proprietarny driver som nerozchodil (pisal som aj tu na forum), opensource drivere mi znizili celkovu odozvu systemu oproti VESA asi o 20% (neviem ako to je mozne). V navode som sa docital ze drivere robi ATi uz len pre rady 4000 a 5000.

Priklad2 : teraz na roote bola spravicka ze firefox4 ma problemy s hardwarovo-akcelerovanym rendrovanim pod linuxom. ze to funguje bezchybne na driveroch od nvidie.

branchman2

Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #2 kdy: 23. 01. 2011, 16:12:46 »
Moje skusenosti, znamkovanie ako v skole:
NVidia - kvalitne (1) proprietarne drivere, tazko pouzitelne (4) opensource drivere.
ATI - horsie (2-) proprietarne drivere, nekvalitne (3) opensource drivere

Ak si velky zastanca opensource, tak ATI; inak jednoznacne NVidiu.

Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #3 kdy: 23. 01. 2011, 17:11:48 »
Vzhledem k tomu, že mně moje ATI odešla do křemíkového nebe stojím před výběrem nové grafické karty. Jsou v současné době pod linuxem (a KDE) lépe podporovány grafiky od ATI nebo Nvidie? Rozhoduji se mezi radeonem série 5000 a Nvidia GForce 430/450.
Jaká je podpora KWinu a jeho compozitoru?
Funguje u nějaké grafické karty akcelerované přehrávání videa?
Jak je to s podporou OpenGL? Vím, že u ATI byly občas problémy se špatným vykreslováním rozhraní blenderu, pokud byl zapnutý compositing kwinu. Je to u Nvidie lepší nebo je to stejně mizerné?
Jak je to s délkou podpory (vím, že u ATI člověk nikdy neví, jestli v nové verzi xorg bude jeho karta podporovaná, použitelné open source ovladače jsou v nedohlednu) - mohu u Nvidie počítat alespoň s pětiletou podporou?
Jak to vypadá s podporou pomalu ale jistě přicházejícího waylandu?

Případně u levnějších modelů budou problémy menší, nebo s inovacemi KDE (kdesi jsem četl, že bude používat OpenGL 3) se dostanu, tam, kde jsem byl?


Mam ATI HD Radeon 3450, po Ubuntu (9.10 a 10.04), Fedore a CentOS, kde to neslo nebo bylo naprosto nestabilni jsem zvolil Mandrivu 2010.2 a voila, compiz bezi na plny pecky (sam). Jediny uskali je u nekterych Java web-her, kde se to lehce drbe (kdyz vypnu compiz tak to jde v pohode), ale to me netizi :)

Osobne bych sel do nVidie. Ta je bezproblemova.
Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme

Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #4 kdy: 23. 01. 2011, 18:53:01 »
Ja mám postaršiu ATI HD 3870 a na Ubuntu 10.10 a Debian Squeeze bez problémov v Gnome.

$ glxgears
49120 frames in 5.0 seconds = 9823.957 FPS
$ fgl_glxgears
9656 frames in 5.0 seconds = 1931.200 FPS
« Poslední změna: 24. 01. 2011, 15:13:45 od felix0 »


qui

Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #5 kdy: 23. 01. 2011, 19:09:41 »
Že někomu funguje bez problémů Ati znamená, že buď má štěstí nebo má správný zastaralý software. Na notebooku mám Ati HD 4500 a proprietální ovladače způsobují, že celý systém se kousne pokud běží compiz a přepnu do terminálu nebo uspím počítač. Opensource ovladače mají problém s výdrží baterie.

nou

Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #6 kdy: 23. 01. 2011, 19:15:21 »
mam starsiu radeon 3870 a beha na ubuntu 10.10 naramne. a phoronix uvolnil nejake benchamrky kde to ma behat este rychlejsie.

mam taktiez 5850 a k samotnemu Blenderu. mam problem ak dam pustit fullscreen. to sa mi objavuju rozne artefakty, treba otvorit v okne a funguje v poriadku. popripade vypnut compiz.

a k nvidii to ze som u kamarata videl na jeho notase artefaktit pri scrolovani vo firefoxe a inych programoch je tiez dost nahovno. nic nie je stopercentne ani ta vasa ospevovana nvidia.

ghost

Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #7 kdy: 23. 01. 2011, 19:43:51 »
Mam Ubuntu 10.04 LTS x64, grafika integrovana ATI Radeon 4200 se side port memory a jsem spokojeny. Full HD video jede bez zaseknuti, akcelerovane prostredi taktez v pohode.

Pouzivam uzavrene ovladace.

glxgears:
9391 frames in 5.0 seconds

fgl_glxgears:
Using GLX_SGIX_pbuffer
2217 frames in 5.0 seconds = 443.400 FPS

Problemy:
1. blender, nejak se nema rad s compizem -> musi se vypinat, pak v pohode
2. po zapojeni dvou monitoru jde vykon dolu ... cca o 30%

fkd

Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #8 kdy: 24. 01. 2011, 00:36:09 »
Urcite nVidia - usetrite si par rokov zivota. O ATI ani neuvazujte. Teda, jedine v pripade, ze zboznujete frustraciu pri nastavovani a hladani dovodov preco sa vam seka stroj.

Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #9 kdy: 24. 01. 2011, 09:17:36 »
Před časem jsem na desktopu měnil ATi Radeon 9250 za nVidii GeForce 5200FX, protože proprietární ovladače Radeonu nechodili vůbec. Ani s nVidií to ale nebyl žádný zázrak - po každém updatu driverů (distribuce Fedora) se ty proprietární ovladače nějak pokazily a musel jsem to řešit.  >:( Na druhou stranu po vyřešení problémů chodili ovladače vždy bezvadně. V současné době mám na notebooku ATi Radeon HD 5470 a ten chodí bezvadně i s proprietárními ovladači. Takže si myslím, že u novějších karet je to celkem jedno. 8)

Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #10 kdy: 24. 01. 2011, 10:04:21 »
Já mám s ATi celkem solidní zkušenost. Mám Mobility Radeon HD4570 a proprietární ovladače šlapou i s akcelerací velmi slušně.

GR

Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #11 kdy: 24. 01. 2011, 10:48:21 »
Ježiš, tolik špatných zkušeností! Já mám na svém obstarožním ntb nějakou integrovanou Ati, bazilion let starou a jede tak akorát (výkon nic moc, compiz ani nezapínám, je to prostě starej ntb, ale grafika mu jede), na PC jsem Nvidii 7600GT vyměnil (po tom, co mi odešla) za Ati AH4650 a obé jelo bez problémů. S tou novou ati (a proprietárníma ovladačema) nevidím nejmenší problém, dokonce i Amnesiu si na ní zahraju bez problémů. Tak jako tak, s Nvidiou a ani s Ati bych to prostě neviděl tak černě.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #12 kdy: 24. 01. 2011, 13:28:55 »
Nešetl jsem odpovědi, píšu jen za sebe.

Měl jsem ATI HD5570, nepodařilo se mi jí rozject tak, abych byl spokojenej (mluvím o ovladačích přímo od ATI, ne open source). Zkoušel jsem všechnomožný, ale vždycky jsem skončil stejně.

Koupil jsem GTS450, jen přihodil věci okolo NVidie (ovladač, změnil konfigurák - jedu na Gentoo, jinde to možná udělá systém sám...) a od tý doby piánko.

Dřív jsem měl i Radeon X700 a měl jsem s nim obdobný problémy (nakonec ho ATI označila za "starej a nepodporovanej").

Co se dalších otázek týče (Blender, wayland, ...) tak nedokážu odpovědět. Grafiku používám na hraní (ať už her pro Linux, nebo přes Wine).

Akcelerace videa - když čumim na video, grafika (GTS450) si zvedne takt a roztočí víc větrák. Znamená to, že je video akcelerováno grafikou? Pokud ano, tak to je odpověď na Tvojí otázku :-)

TomboyTom

Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #13 kdy: 24. 01. 2011, 13:43:30 »
Mam Ubuntu 10.04 LTS x64, grafika integrovana ATI Radeon 4200 se side port memory a jsem spokojeny. Full HD video jede bez zaseknuti, akcelerovane prostredi taktez v pohode.

Pouzivam uzavrene ovladace.

glxgears:
9391 frames in 5.0 seconds

fgl_glxgears:
Using GLX_SGIX_pbuffer
2217 frames in 5.0 seconds = 443.400 FPS

Problemy:
1. blender, nejak se nema rad s compizem -> musi se vypinat, pak v pohode
2. po zapojeni dvou monitoru jde vykon dolu ... cca o 30%

Ehm ehm, myslím si, že lžete!

Ati/AMD nemá implementovanou podporu virtuální synchronizace obrazu videa pro Xv, tak přes co jej přehráváte? Přes Xv máte TEARING! což není v pohodě!
(A nebo to valíte přes opengl, ale to musíte mít natvrdo zaplý Vsync pro opengl, což znamená drastické snížení výkonu v opengl (Compiz počítaje).
Že se Vám HD video neseká je tím, že máte výkoný procesor (i blbý Athlon II na 2,8 ghz s přehledem kousá HD video) což ale neřeší samotnou otázku dekódování videa grafickou kartou, která má sice UDV v.2 ale v linuxu to není patřičně implementováno, takže zbytečně topíte procesorem, když by to mohla dát grafická karta při nižším TDP...
(Max TDP NB u 785G je 22w, ve Windows 7 zvládá tento čip dekodovat video při 200Mhz, což může být odhadem 18W)
Akcelerace Flashe třeba na youtube tedy taky v nedohlednu.
V linuxu tento čip nemění automaticky frekvenci dle potřeby.
Neskutečný memory leak na Xorg procesu (po několika hodinách má xorg i 500MB!!!)
Xorg taky neskutečně vytěžuje CPU (proč při nic nedělání musí lítat xorg k 15% CPU?!)
Ve 2D je ta jejich proprietární architektura nesmyslně pomalá, žeprej to opravili, ale ani prd!

Svobodné ovladače v jedné větě: Sice nemají tearing na Xv protože mají KMS, a jsou rychlé ve 2D ale ve 3D (opengl dosahují tak 10 % výkonu fglrx), takže taky nepoužitelné.

Sám jsem bohužel naletěl na rady podobných odborníků jako jste Vy, kteří píšou po fórech, že na tom jede linux v pohodě! NEJEDE. Zkouším pravidelně přes rok distribuce Ubuntu, Debian, Fedora, Opensuse a Archlinux ve různých verzích a konfiguracích a NEJEDE TO V POHODĚ.

Pokud Vám nedělá radost někoho navést na zbytečné utracení 2.000 kč, tak příště nelžete!

ghost

Re: Grafická karta - poraďte zkušenosti (KDE, Blender, ...)
« Odpověď #14 kdy: 24. 01. 2011, 13:54:31 »
Mam Ubuntu 10.04 LTS x64, grafika integrovana ATI Radeon 4200 se side port memory a jsem spokojeny. Full HD video jede bez zaseknuti, akcelerovane prostredi taktez v pohode.

Pouzivam uzavrene ovladace.

glxgears:
9391 frames in 5.0 seconds

fgl_glxgears:
Using GLX_SGIX_pbuffer
2217 frames in 5.0 seconds = 443.400 FPS

Problemy:
1. blender, nejak se nema rad s compizem -> musi se vypinat, pak v pohode
2. po zapojeni dvou monitoru jde vykon dolu ... cca o 30%

Ehm ehm, myslím si, že lžete!

Ati/AMD nemá implementovanou podporu virtuální synchronizace obrazu videa pro Xv, tak přes co jej přehráváte? Přes Xv máte TEARING! což není v pohodě!
(A nebo to valíte přes opengl, ale to musíte mít natvrdo zaplý Vsync pro opengl, což znamená drastické snížení výkonu v opengl (Compiz počítaje).
Že se Vám HD video neseká je tím, že máte výkoný procesor (i blbý Athlon II na 2,8 ghz s přehledem kousá HD video) což ale neřeší samotnou otázku dekódování videa grafickou kartou, která má sice UDV v.2 ale v linuxu to není patřičně implementováno, takže zbytečně topíte procesorem, když by to mohla dát grafická karta při nižším TDP...
(Max TDP NB u 785G je 22w, ve Windows 7 zvládá tento čip dekodovat video při 200Mhz, což může být odhadem 18W)
Akcelerace Flashe třeba na youtube tedy taky v nedohlednu.
V linuxu tento čip nemění automaticky frekvenci dle potřeby.
Neskutečný memory leak na Xorg procesu (po několika hodinách má xorg i 500MB!!!)
Xorg taky neskutečně vytěžuje CPU (proč při nic nedělání musí lítat xorg k 15% CPU?!)
Ve 2D je ta jejich proprietární architektura nesmyslně pomalá, žeprej to opravili, ale ani prd!

Svobodné ovladače v jedné větě: Sice nemají tearing na Xv protože mají KMS, a jsou rychlé ve 2D ale ve 3D (opengl dosahují tak 10 % výkonu fglrx), takže taky nepoužitelné.

Sám jsem bohužel naletěl na rady podobných odborníků jako jste Vy, kteří píšou po fórech, že na tom jede linux v pohodě! NEJEDE. Zkouším pravidelně přes rok distribuce Ubuntu, Debian, Fedora, Opensuse a Archlinux ve různých verzích a konfiguracích a NEJEDE TO V POHODĚ.

Pokud Vám nedělá radost někoho navést na zbytečné utracení 2.000 kč, tak příště nelžete!

1. Nic jsem natvrdo nenastavoval, neupravoval. Po instalaci jsem vybral nesvobodne ovladace a takto mi to proste jede. Co je nebo neni implementovano me celkem nezajima, protoze mi to proste jede.
Uznavam, ze flash je treba v opere bida. Ve ff s flash blockem si povolim co potrebuju, takze je to lepsi.

2. nemam duvod lhat, takze si Vas utocny ton vyprosuju

3. vystupy glxgears a fgl_glxgears jsou zkopirovane z konzole

4. full HD video mi proste jede bez trhani, mam AMD Phenom II X4, ktery mi pri normalni praci a i pri prehravani HD videa jede na 800MHz. Vytizeni procesoru ted nevim, podivam se az budu doma.

5. "Xorg taky neskutečně vytěžuje CPU (proč při nic nedělání musí lítat xorg k 15% CPU?!)" zajimave, ale takove vytizeni procesoru nepozoruju