Ekvivalence kategorií

CuriousFunctionalist

Ekvivalence kategorií
« kdy: 09. 06. 2017, 09:37:38 »
Ze zvědavosti se učím teorii kategorií kvůli vhledu do FP a překvapilo mě, že ekvivalence kategorií nemusí být v rámci CT symetrická, což mi připadá jako spor s běžnou definici. Měl by někdo vysvětlení či příklad?


t

Re:Ekvivalence kategorií
« Odpověď #1 kdy: 09. 06. 2017, 22:33:18 »
Já mám sice matematiku vystudovanou, ale zdaleka se nevyznám ve všem. a když něco nevím, tak buď si to najdu v nějaké knize a nebo se zeptám na nějakém matematickém fóru.
Jedno hodně dobré je tady:
https://math.stackexchange.com/
Je to fórum primárně zaměřené na matematiku z dalších témat je to matematika, potom dlouho nic, potom zase matematika, potom fyzika a potom vše ostatní  8)

Ivan Nový

Re:Ekvivalence kategorií
« Odpověď #2 kdy: 10. 06. 2017, 08:27:24 »
Protože nejde o relaci "ekvivalence", ale relaci "ekvivalence kategorií" a ta je definována existencí isomorfismů mezi kategoriemi, ekvivalence nevzniká na základě nějakého prostého vztahu, ale na základě zachovávání skládání zobrazení.

Ivan Nový

Re:Ekvivalence kategorií
« Odpověď #3 kdy: 10. 06. 2017, 08:31:53 »
Zajímavý zdroj informací https://ncatlab.org/nlab/show/HomePage

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ekvivalence kategorií
« Odpověď #4 kdy: 10. 06. 2017, 13:46:48 »
Protože nejde o relaci "ekvivalence", ale relaci "ekvivalence kategorií" a ta je definována existencí isomorfismů mezi kategoriemi, ekvivalence nevzniká na základě nějakého prostého vztahu, ale na základě zachovávání skládání zobrazení.
Ne, nejde o isomorfismus kategorií, to by byla skutečně symetrická relace. Jde o definici pomocí přirozené transformace z id.


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ekvivalence kategorií
« Odpověď #5 kdy: 29. 06. 2017, 11:12:10 »
Protože nejde o relaci "ekvivalence", ale relaci "ekvivalence kategorií" a ta je definována existencí isomorfismů mezi kategoriemi, ekvivalence nevzniká na základě nějakého prostého vztahu, ale na základě zachovávání skládání zobrazení.
Ne, nejde o isomorfismus kategorií, to by byla skutečně symetrická relace. Jde o definici pomocí přirozené transformace z id.
Isomorfismy moc nefungují, jsou příliš silné, například kategorie konečných grup a kategorii grup s nosnou množinou z ω nejsou isomorfní, i když jsou "přirozeně ekvivalentní", proto se ekvivalence kategorií definuje pomocí přirozených transformací skládajících se z mono/epimorfismů, akorát když neumíme dokázat oba směry, potřebujeme axiom výběru (což ale není nijak kontroverzní).