Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?

kamen

Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« kdy: 15. 05. 2017, 07:40:45 »
zdar!

s rostouci cenou bitcoinu zacinaji byt poplatky nezanedbatelnou polozkou transakce.
propokus jsem si koupil btc a poplatek transakce byl 0.00130175 BTC (125.895 sat/B) => cca $2.34
pozdeji jsem si preposlal bitcoiny a nastavil poplatek na minimalni a transakce zatim nebyla potvrzena.

dotaz zni: je to pri stavu site dnes bezne platit za jeden prevod 55 CZK nebo delam neco spatne?

ps: prosim silkulove s odpovedmi typu "nepouzivej bitcoin" nebo jine flamovite chytrolinstvi, sve rady si pro dnesek nechejte pro sebe
« Poslední změna: 15. 05. 2017, 08:41:00 od Petr Krčmář »


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:poplatky bitcoin - nedelam neco blbe
« Odpověď #1 kdy: 15. 05. 2017, 08:36:32 »
to by mne taky zajimalo jestli i dnes lze prevadet za 0,- Kc.

Pred par lety kdyz jsem nejake drobne mel tak v penezence Electron slo manualne nastavit 0 (defaultne tam byl nastaven nejaky poplatek bylo nutno zmenit na 0) ale nezkousel jsem jestli a za jak dlouho platba probehne ...

Trupik

Re:poplatky bitcoin - nedelam neco blbe
« Odpověď #2 kdy: 15. 05. 2017, 08:39:23 »
https://blockchain.info/charts/avg-block-size
Ponuka na zaradenie do bloku je fixná (1MB a šmitec), dopyt po zaradení transakcie do bloku rastie. Preto rastú aj poplatky. Ponuka a dopyt.

Bitcoin je na malé transakcie neefektívny a podľa mňa je to tak dobre. Bitcoin má iné prednosti.

i

Re:Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« Odpověď #3 kdy: 15. 05. 2017, 10:59:33 »
Ano, je to den odedne horší, zájem o bitcoin evidentně roste neúměrně jeho propustnosti. proto dnes zuří válka mezi dvěma tábory které se snaží prosadit dvě různé změny.

Mě v každém případdě poslední měsíc transakce s poplatkem 0.0002 (tj. dnes asi 8 Kč) prochází přibližně za 24 hodin, dříve mi procházeli do 20ti minut. Používám ale jednoduchou peněženku s jednou adresou odpovídá to asi 120staoshi/byte, poplatky transakcí z HD peněženek budou asi nákladnější (více zdrojových adres).

Uvidíme jak se vyvyne LTC, ten nedávno implementoval jednu z těch navrhovaných změn, pokud se to ujme, tak by mohl být LTC pro platby a BTC pro uchování hodnoty. Mě trochu vadí že i ten LTC má nekonečný blockchain. co se týče velikosti blockchainu se mi docela líbí PASC (PascalCoin), Ten má zase ale úzké hrdlo v počtu peněženek vytvořených za jednotku času.

Každopádně je to evoluce v reálném čase a je zajímavé jí sledovat.

none_

Re:Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« Odpověď #4 kdy: 15. 05. 2017, 11:40:10 »
Mel bych dotaz trochu mimo.

Z toho co tady pisete mam pocit, ze pokud bych chtel bitcoin pouzit na nakup kafe, tak musim pocitat s tim, ze za nej zaplatim minimalne dvakrat tolik nebo si na nej pockat do zitrka?


Trupik

Re:Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« Odpověď #5 kdy: 15. 05. 2017, 11:58:53 »
Mel bych dotaz trochu mimo.

Z toho co tady pisete mam pocit, ze pokud bych chtel bitcoin pouzit na nakup kafe, tak musim pocitat s tim, ze za nej zaplatim minimalne dvakrat tolik nebo si na nej pockat do zitrka?
Bitcoin na nákup kávy nikdy nebol dobrý prostriedok. Aj v dobách, keď poplatky boli nulové, čakať na potvrdenie transakcie desiatky minút je príliš veľa.

Ibaže by si chcel kúpiť kávu "na tony" priamo z Brazílie, potom Bitcoin má zmysel. Len neviem či na taký obchod nájdeš protistranu.

Re:Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« Odpověď #6 kdy: 15. 05. 2017, 12:00:50 »
Mel bych dotaz trochu mimo.

Z toho co tady pisete mam pocit, ze pokud bych chtel bitcoin pouzit na nakup kafe, tak musim pocitat s tim, ze za nej zaplatim minimalne dvakrat tolik nebo si na nej pockat do zitrka?

Ty na kafe typicky necekas, protoze kavarna neceka na potvrzeni v blockchainu a staci ji, ze byla submitovana transakce, ktera za to kafe plati (oni ti ostatne nejspis to kafe prinesou a teprve pak resi placeni, stejne jako v kavarne za koruny). Kdo si pocka, je ta kavarna.

none_

Re:Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« Odpověď #7 kdy: 15. 05. 2017, 13:33:17 »
Aha, diky za odpoved. To ale v podstate znamena, ze bitcoin nemuze nahradit klasickou menu. To je trochu skoda. Myslel jsem, ze to je jeho hlavnim smyslem.

Re:Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« Odpověď #8 kdy: 15. 05. 2017, 13:41:33 »
Aha, diky za odpoved. To ale v podstate znamena, ze bitcoin nemuze nahradit klasickou menu. To je trochu skoda. Myslel jsem, ze to je jeho hlavnim smyslem.

V tehle podobe urcite ne. Ale zaroven neni dnesni podoba bitcoinu vytesana do kamene a i nad nim se da ledacos postavit.

kamen

Re:Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« Odpověď #9 kdy: 15. 05. 2017, 21:31:18 »
ahoj,

dik za kultivovanou diskuzi!

tak s tim velmi nizkym poplatkem to neproslo a ted mi visi nepotvrzena transakce :-).

myslim, ze proste tady funguje kapitalizmus a kdo plati, ten jede. coz je super, i kdyz jak tu jeden z vas psal, neni to pro bezne "takoveto domaci zvykani" uzivani.

ted uz chapu proc nektery z tech bitcoin taboru  preferuji mensi velikost bloku, ktera podle toho jak to chapu (opet to tu jeden z vas psal), je tou cennou komoditou. s casem bude bitcoin budto jen pro klub bohacu a nebo se proste zvetsi prostor pro transakce (at uz to bude jakkoliv). resp. mozna s rostouci cenou BTC k USD pak budou mit vsechny BTC jen tezari :-). takze se to urcite nekde ustali presne podle toho kde to bude kapital nejvice poptavat.

no a ted jdu resit tu zaseklou transakci :-))

at zije cisty neregulovany kapitalizmus!!!

Trupik

Re:Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« Odpověď #10 kdy: 16. 05. 2017, 06:43:42 »
kamen: necháp ma zle - ja nechcem bitcoin len pre boháčov. Ale som proti zväčšovaniu bloku, pretože prevádzkujem plný node a tak vidím koľko celý blockchain zaberá disku a bandwidth. A viem, že keď bloky nejak významne narastú oproti súčasnému stavu, tak už si plný node nebudem môcť dovoliť. V istom slova zmysle potom to bude len pre bohatých, lebo plné nody bude prevádzkovať len zopár ťažiarov a hotovo. Pri tak malom počte nodov sa Bitcoin stane zraniteľným v niekoľko centrálnych bodoch.

Re:Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« Odpověď #11 kdy: 16. 05. 2017, 07:11:46 »
Fee můžeš zvýšit i u odeslané nezařazené transakce, pokud to podporuje tvůj klient...

kamen

Re:Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« Odpověď #12 kdy: 16. 05. 2017, 07:51:38 »
Trupik: vsak ja to nechtel napsat v zadnem pripade zle, jestli to tak vyznelo tak to nebyl zamer. bitcoin po letech znovu objevuji a tak si "nahlas" (nahlas - s umyslem pomoci osvetlit problematiku i ostatnim) opakuji principy a jejich dusledky.

v zasade chci byt bohaty (jako asi my vsichni :-) ), takze mi nevadi, kdyz jednou bude pro bohace a nebude mi vadit, i kdyz bude pro beznou masu.

K te velikosti, pokud to dobre chapu, segragated whitness by mohlo byt reseni (pokud jsem dobre pochopil  velmi zjednodusene: oddeluje to transakce do samostatnych bloku a jen zaznamenava hashe tech predpisu transakci, ze jo?).

kamen

Re:Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« Odpověď #13 kdy: 16. 05. 2017, 08:03:56 »
Ondra Satai Nekola:
dostudoval jsem ruzne moznosti. pouzivam referencni bitcoin-qt/core. nejsnazsi mi vyslo snizit expiraci lokalniho mempool, tim uvolnit transakci ze sveho klienta, potom abadontransaction (pozor to vede v nasledujicim kroku k oznaceni odesilatele resp. tx-index jako doublespend), nasledne zopakovat transakci s vyssim poplatkem (v tuto chvili vam to sit/ostatni oznaci za pokus o doublespend), .. chvili napeti.. a transakce je potvrzena (v rychlosti podle toho jaky date poplatek).

ps: pokud jsem uvedl nejakou nepresnost, rad se necham opravit, v realite vsak vyse popsany postup zafungoval. rad uslysim jak to lze udelat jednoduseji, treba i jinymi zpusoby (Opt-in RBF, CPFP,..).

pozn:  abadontransaction - opusti transakci jen v lokalnim mempoolu (ostatni/na siti je stale jako aktivni - asi tam i zustane jako nepotvrzeny doublespend)


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poplatky bitcoin - nedělám něco špatně?
« Odpověď #14 kdy: 16. 05. 2017, 10:32:59 »
pokud tohle ma byt zpusob jak BTC pouzivat pak je jasne ze BTC ma naslapnuto do ztracena

jako penezni prostredek smeny nesmysl protoze vysoke poplatky
jako investice pochybne kdyz je schopne udelat +/- 900% behem 2 let (2013-2017), kde je stabilita meny ?

volume na urovni 250 mil. usd denne je k smichu, to je jen hracka pro spekulanty co nepotrebuji moc penez aby delali kurzotvorne obchody (prelevani z jedne sve kapsy do druhe a zpet, pump and dump)

doufam ze na troskach BTC vznikne neco rozumneho (ono BTC je i od pocatku minimalne nefer kdyz tvurci si ponechali pomerne znacny pocet BTC)

realita je takova ze se pouziva hlavne na darknetu na koupi/prodej drog a spol. diky "anonymite"

sam jsem zvedavej komu zustane cernej petr az lide vystrizlivi a prejdou na neco rozumnejsiho