Probíjí notebook?

Re:Probíjí notebook?
« Odpověď #15 kdy: 18. 05. 2017, 13:06:51 »
@Jose D:   :-) ano ta kategorie se jmenuje SELV nebo taky bezpečnostní třída II (ty dva pojmy se překrývají jenom částečně) ale evidentně není SELV jako SELV. Podle mého čím mizernější je izolace mezi vinutími ve VF trafu, tím větší kapacitu toho kondíku mezi primárem a sekundárem musí výrobce použít (aby do prostoru nesvítilo VF rušení, tzn. aby měnič dostal "EMCčka") a tím víc to pak šimrá. Vytloukání klínu klínem: parazitní kapacita mezi vinutími se musí "přerazit" explicitně přidaným kondíkem mezi studenými konci. Viz moje schémátka v odkazu výše.

VF trafo je jedna z nejdražších součástek ve spínaném měniči. Čím levnější zdroj, tím větší je šance, že bude "šimrat". Zlaté časy kdy zdroj byl železné trafo na 50 Hz, kde bylo dost místa na libovolně tlustou izolaci mezi vinutími a kapacitní vazba při té frekvenci zanedbatelná.

@Pavouk106: než od stolu spekulovat, je mnohem lepší se podívat, jak je to doopravdy. To "zjištění skutečného stavu" je zábavné. Uchopte multimetr, nastavte na střídavý proud a nějaký malý rozsah (AC, mA) - cílem je měřit proud v řádu jednotek miliampérů nebo spíš míň. Měřte mezi "sekundární zemí" (@Jose D:  :-b) == mezi mínus výstupem měniče a ochranným kolíkem v zásuvce ve zdi. Měřte každý z obou napájecích adaptérů zvlášť a porovnejte naměřené hodnoty. Případně můžete zkusit měřit napětí naprázdno (tytéž dva body, jako když jste měřil proud).

Pro pořádek: šimrá proud protékající lidským tělem. Ale určité napětí naprázdno je potřeba, aby elektřina překonala odpor lidského těla (hlavně asi přechodový odpor suchá kůže / kov) = aby vůbec nějaký proud tekl. Pokud má multimetr přepnutý na "napětí" konečnou impedanci, bude naměřené napětí "naprázdno" do jisté míry úměrné již zmínéné parazitní kapacitě a případnému výslednému proudu při dotyku. Tzn. vyšší naměřené napětí zhruba znamená, že to asi víc šimrá.

Pokud má ten DELL kostru opravdu přímo zemněnou, naměříte nula proudu i nula napětí. Mně doma šimrá třeba minivěž od Philipsu (do zdi dvoukolík). Nakousnuté jablko má sklon dělat napájecí adaptéry rozměrově pidi = pidi budou taky rozměry VF trafa uvnitř, možná trochu vyšší spínací frekvence - a jsme zpátky u parazitní kapacity (tloušťka izolace mezi vinutími a 2*pí*f*C). Ono se říká, že bílé krabičky s nakouslým jablkem jsou krásné i uvnitř - nějaké jejich zdroje už jsem viděl rozlousknuté, vzhledově plošák řekněme OK, ale konstrukce hodně prostorově stísněná a evidentně se moc nepočítalo s opravitelností (což je zde nepochybně off topic).