Jak se posunout dál?

Kentus

Re:Jak se posunout dál?
« Odpověď #15 kdy: 08. 05. 2017, 15:24:12 »
Pokud tě baví sítě, zaměř se na síťové programování. Prozkoumej jak funguje síťový subsytém v Linuxu.


Jerry

Re:Jak se posunout dál?
« Odpověď #16 kdy: 08. 05. 2017, 16:10:33 »
nechceš bejt radši právník ? plat kolem 150000 liber ročně máš jistej
a nástupní je 50000 liber ....

http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/11554820/How-much-are-lawyers-really-paid.html

Franta <xkucf03/>

Re:Jak se posunout dál?
« Odpověď #17 kdy: 08. 05. 2017, 17:29:01 »
Aktuálně jsem v kvintě (ekvivalent 1. ročníku SŠ) na gymplu, zajímám se o IT. Aktuálně jsem poslední dobou dával dohromady svůj PC, domácí síť, PC v rodině a tak. Pročítám různá fóra, ale vidím že se nic moc nového nedozvídám. Mám přehled jakýsi všeobecný přehled hodně malé základy programování, fyzika matika v pohodě, ale prostě moc nevím jak dál, škola je mi v tomhle nepomůže, naše informatika je práce s MS office, jediná užitečná věc, co jsem se tu naučil je psát všemi deseti  :(. Dopuručili byste mi nějaké knížky, arduino nebo třeba úplně něco jiného? Problém je, že i nevím do čeho konkrétně bych chtěl v budoucnu jít - možná IT consultant, ale fakt nemám jasno.

S konzultantem počkej až ti bude tak třicet a budeš mít něco za sebou – konzultant pracuje samostatně, musí mít hodně zkušeností a rozhled (tedy pokud to nemá být švindl typu, kdy jedna firma nasadí do druhé firmy nejméně potřebného zaměstnance a fakturuje za něj těžké peníze do doby, než se ukáže, že je ten člověk k ničemu).

Takže si vyber, jestli chceš být spíš správce systému nebo programátor. A podle toho si rozšiřuj znalosti:

a) správa GNU/Linuxu (nejčastější distribuce – měl bys mít nějaké základy .rpm i .deb světa), sítě (TCP, IP, VLAN, ethernet, WiFi, DNS, NTP…), webové servery (Apache, Nginx), Poštovní servery (Postfix, Dovecot), OpenLDAP, NFS, Samba, databáze (PostgreSQL, MariaDB…), verzovací systémy (Mercurial, Git, Subversion – správa serveru), virtualizace (KVM, Xen, LXC, Docker…), continuous integration (CI – Jenkins) atd.

b) programování – obecná teorie, algoritmizace, základy, SW inženýrství + nějaký hlavní jazyk (Java, C, C++, Python, PHP…) + takové ty všudypřítomné věci (SQL, XML, XPath, XSLT, WSDL, regulární výrazy) + verzovací systémy a CI z pohledu programátora + nějaké to skriptování (Bash, find, xargs, grep, sed… klasické unixové příkazy) + základy OS a sítí.

V obou případech je fajn mít přesah do té druhé skupiny. Až budeš mít nějaké základy z výše uvedeného, tak budeš moci dělat reálnou práci (a ne jen mlít pantem) a nějaká firma tě zaměstná a následně tam nasbíráš další znalosti a zkušenosti. Pokud nejsi v nějaké vyložené nouzi, tak bych doporučoval po SŠ pracovat maximálně na půl úvazku a jít na vysokou. Během SŠ leda nějaké brigády přes léto nebo práci po večerech a o víkendech (to spíš leda přes známé, protože nikdo cizí nebude chtít čekat, jestli práci dokončíš včas nebo se na to vyflákneš a půjdeš chlastat).

Kromě programování a administrace taky můžeš testovat – pokud budeš tester „klikač“, tak nic moc nepotřebuješ, je to spíš o pečlivosti a o povaze; pokud budeš tester, který píše automatické testy, tak to má zase blíž k programování – můžeš to dělat jako začínající programátor.

Velká výhoda je svobodný software – můžeš si číst zdrojáky a všechno je veřejné (verzovací systém, správa chyb/požadavků, e-mailová komunikace, vydávání nových verzí), je to jako kdybys byl zaměstnaný ve vývojářské firmě a nechali tě do všeho nahlédnout. Pro začátek můžeš přispět testováním, hlášením chyb, překlady SW a dokumentace do češtiny… zkus si nějaký program stáhnout a zkompilovat ze zdrojáků, časem pak opravit nějakou chybu nebo dopsat novou funkcionalitu.

P.S. a jestli jsi z Prahy nebo Brna, tak přijď někdy na sraz OpenAltu (jsou jednou měsíčně). Další místa, kde se můžeš něco naučit: vpsFree, czFree.Net, Brmlab.

Re:Jak se posunout dál?
« Odpověď #18 kdy: 08. 05. 2017, 18:34:23 »
Ta věta byla zavádějící, zkusím ji vysvětlit. Teď nemám tušení co dělat, mám nějakou představu, která se teoreticky uskuteční za mnoho let a na 80% bude mimo nicméně ostatní jsou asi ještě méně pravděpodobné. Ve finanční tísni nejsem, je mi 16 => nemusím to řešit.
A nejsem ani (až tak) naivní upřímně někoho bez vzdělání a zkušeností asi těžko někdo zaměstná.
Z Prahy ani Brna nejsem.

Ivan Nový

Re:Jak se posunout dál?
« Odpověď #19 kdy: 08. 05. 2017, 19:56:53 »
@Krysta24
Držím palce, zakousněte se do toho a nepouštějte :-)))