Mám použít UEFI nebo klasický Legacy

JT

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #15 kdy: 04. 05. 2017, 21:59:57 »
Legacy, je s tím menší opruz a funguje to-


Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #16 kdy: 04. 05. 2017, 22:16:51 »
EFI. Je s tím menší opruz a funguje to.

nobody(ten pravej)

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #17 kdy: 04. 05. 2017, 23:09:35 »
MBR není redundantní, má jen 4 oddíly, extended partition je workaround.
ty ses taky workaround, extended partition umoznuje neomezene mnozstvi logickych oddilu (coz je vice nez jen 128 celkem u GPT) a fungovalo to normalne uz kdyz si tahal kacera po dvore ;)

hlavne ale neni problem mit MBR, dat 2 primarni partisny Windows (1-boot, 2-system), na 3 primarni udelat LVM ktere
umoznuje neomezeny pocet (v pripade historickeho lvm1 "jen 255") a 4 primarni partisna zustane treba nevyuzita ;)

nobody(ten pravej)

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #18 kdy: 04. 05. 2017, 23:15:56 »
na openSUSE ti to pujde i se SecureBootem [...]

btw: Ubuntu jde se SecureBootem i UEFI rezimem od verze 12.04, tedy uz 5let...

qwertz

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #19 kdy: 05. 05. 2017, 08:32:22 »
ty ses taky workaround, extended partition umoznuje neomezene mnozstvi logickych oddilu (coz je vice nez jen 128 celkem u GPT) a fungovalo to normalne uz kdyz si tahal kacera po dvore ;)
A co to tedy je? Misto tabulky s popisem oddilu mate retezec EBR pres cely disk (takze ho musite cely prolezt, abyste vubec zjistil co mate za oddily na disku) a pri poskozeni jednoho EBR ztratite informaci o vsech nasledujicich oddilech!!! To neni workaround?

Ten neomezeny pocet je jen teoreticky, ve skutecnosti jich treba linux podporuje jen 12 (protoze ma 15 slotu z toho 3 primary partitions). Windows jsou na tom podobne. Do 128 s GPT jste hooodne daleko.

Citace
hlavne ale neni problem mit MBR, dat 2 primarni partisny Windows (1-boot, 2-system), na 3 primarni udelat LVM ktere
umoznuje neomezeny pocet (v pripade historickeho lvm1 "jen 255") a 4 primarni partisna zustane treba nevyuzita ;)
To neni problem ani s UEFI. Zadny z uvedenych prikladu neni problem s UEFI. Misto toho tady porad cteme neco o tom, ze s legacy BIOS se muzeme drbat levou nohou za pravym uchem, takze to vlastne funguje a proto je to lepsi nez UEFI (kde to btw funguje lepe a efektivneji)


Fantomas

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #20 kdy: 05. 05. 2017, 09:25:27 »
Pokud ti win+linux s uefi pojedou v pohode, tak nech uefi. Ja bych to alespon zkusil, mbr se stejne casem stane nepouzitelnym a nepouzivanym.

KStanley

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #21 kdy: 05. 05. 2017, 10:27:09 »
A dá se nějak zmenšit velikost EFI oddílu? Mě docela štve, že si to sebere 500 MB a dohromady k ničemu.

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #22 kdy: 05. 05. 2017, 10:42:10 »
Ja jsem pro uefi. Boot je u me s uefi rychlejsi a zda se me to i prehlednejsi.

Nevidim duvod nejit s dobou. Bios je taky bezne bezne spraseny..

Uefi oddil muze byt treba jen 50mb.

Fantomas

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #23 kdy: 05. 05. 2017, 11:10:38 »
A dá se nějak zmenšit velikost EFI oddílu? Mě docela štve, že si to sebere 500 MB a dohromady k ničemu.
Mel by jit v gparted, je to fatkovy oddil s nazvem ESP, ja davam 100mb.

qwertz

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #24 kdy: 05. 05. 2017, 11:34:22 »
A dá se nějak zmenšit velikost EFI oddílu? Mě docela štve, že si to sebere 500 MB a dohromady k ničemu.

Jediné omezení je dané filesystémem FAT32 - minimální velikost je 65527 sektorů. Pro disky s 4K sektory to je 256MB, u 512b sektorů je to 8x méně. (závisí to na logical sector size, nikoliv physical sector size)

https://wiki.archlinux.org/index.php/EFI_System_Partition

nobody(ten pravej)

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #25 kdy: 09. 05. 2017, 00:24:21 »
To neni workaround?
ne, neni, zamysli se znovu ;)

To neni problem ani s UEFI. Zadny z uvedenych prikladu neni problem s UEFI. Misto toho tady porad cteme neco o tom, ze s legacy BIOS se muzeme drbat levou nohou za pravym uchem, takze to vlastne funguje a proto je to lepsi nez UEFI (kde to btw funguje lepe a efektivneji)
copak rikam ze to je problem s UEFI nebo ze je tim MBR vyjimecne? NE, naopak ty ses tvarils ze s MBR je problem pocet primarnich oddilu, jasne sem napsat ze v praxi neni, tak pises ze s UEFI to jde taky, no a? slo o to ze s MBR to NENI PROBLEM, tak se netvar ze je ;) drbej se cim chces kde chces... ale cti a premyslej ;)

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #26 kdy: 09. 05. 2017, 08:33:32 »
Pekne zvrhla diskuse.

Vsechny moderni distribuce funguji s UEFI (podpora je v Grubu). Windows 7 s GPT taky funguji s UEFI/GPT. (Predpokladam, ze tazatel nechce pouzivat 32-bit Windows 7, ktere vyzaduji Legacy boot a MBR) Neni tedy duvod prechazet na Legacy boot, protoze:

- Windows UEFI podporuji
- Linux UEFI podporuje
- Prechod na Legacy boot ve Windows znamena zkonvertovat disk na MBR schema, nasledne preinstalovat wokenni zavadec do MBR a nakonec vytvorit novou databazi BCD (coz se da, ale i s Googlem je to postup try&cry)
- Prestane fungovat SecureBoot (pokud by ho tazatel chtel pouzivat)
- Prestane fungovat nektery HW (z mych zkusenosti nefunguje s Legacy bootem TPM 2.0)
- Legacy boot je na UEFI deskach implementovan jako modul kompatibility, tzv. CSM, tedy emulace BIOSu (funguje to, ale proc se s tim prat?)
- Legacy boot je potencialne nachylnejsi k rozbiti (prepis MBR zpusobi nenabootovani; oproti tomu pokud si nejaky system zavadeny UEFI bootem zmeni poradi bootovani systemu, muzete vyvolat UEFI boot menu a jednoduse vybrat a nabootovat system puvodni)
- Legacy boot s MBR vyzaduje pro GRUB "prostor nikoho", tedy nekolik sektoru mezi MBR a prvnim oddilem disku; tento prostor si zvykl zneuzivat kdekdo, tedy hrozi poskozeni (prepis) kodu GRUBu jinym obsahem a znefunkcneni bootu - UEFI tento problem nema, protoze GRUB je pritomen v EFI partition

S UEFI v Linuxu je treba naucit se jen par novych pristupu: pouzivat efibootmgr pro upravu UEFI boot menu, mountovat EFI partition do /boot/efi, pri obnove napr. pomoci SystemRescueCD bootovat taktez v UEFI rezimu, jinak se Grub nainstaluje spatne (do MBR), a tak.

Varianta Legacy boot + GRUB + GPT je mozna, pokud GRUBu vytvorite v GPT oddil o velikosti alespon 1 MB, ale dost oskliva. Navic nebude fungovat s Windows (10 ani 7).

Varianta Legacy boot + GRUB + MBR bootovala nase systemy desitky let. Je tedy i pres vsechny workaroundy (extended partition) a prasarny (instalace stage1.5 do "prostoru nikoho" mezi MBR a prvnim oddilem) lety proverena a vicemene funkcni. Jen v dnesni dobe uz trochu zpatecnicka. :)

SB

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #27 kdy: 09. 05. 2017, 13:30:56 »
To neni workaround?
ne, neni, zamysli se znovu ;)

Samozřejmě, že to není workaround, je to úplně obyčejná, klasická omrdávka.

xxxxx

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #28 kdy: 09. 05. 2017, 19:10:55 »
Ještě jedna poznámka, která tu tuším nepadla. Pokud vím, MBR (==Legacy, u win) rozdělení má limit velikosti jedné partition 2TB. Může být i na disku /či poli/ větším než 2TB, ale musí se povinně udělat více partition (<=2TB), pokud chci zpřístupnit celý disk.

Fantomas

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #29 kdy: 09. 05. 2017, 19:23:07 »
Ještě jedna poznámka, která tu tuším nepadla. Pokud vím, MBR (==Legacy, u win) rozdělení má limit velikosti jedné partition 2TB. Může být i na disku /či poli/ větším než 2TB, ale musí se povinně udělat více partition (<=2TB), pokud chci zpřístupnit celý disk.
To snad tady o mbr kazdy vi, ne?