Mám použít UEFI nebo klasický Legacy

Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« kdy: 04. 05. 2017, 13:31:46 »
Ahoj, mám nový laptop co přišel s Win10 a UEFI (+ Secure Boot). Chci na něj nainstalovat Win7 + Linux.

Přečetl jsem několik článků o UEFI, kde se více méně píše to samé. Ano, po vypnutí Secure Boot mi půjde s UEFI i Linux. Mimochodem jej musím vypnout i kvůli Win7.

Nicméně... Má vůbec smysl si UEFI nechat nebo mám přepnout bootování do klasického Legacy. To, že to jde je jedna věc, ale zda mi to něco vůbec přinese je druhá věc. Zatím jsem názoru, že přepnu na Legacy.

Asi bych chtěl slyšet i názor někoho dalšího...

Díky
« Poslední změna: 04. 05. 2017, 13:37:07 od a903user »


legacy

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #1 kdy: 04. 05. 2017, 13:53:12 »
Pokud nebudes pouzivat tu soucasnou instalaci W10, tak to muzes s klidnym srdcem prepnout do Legacy za predpokladu ze na disku nebudes chtit mit vice jak 4 primarni partitions (v legacy (mbr) muzes vice partitions vytvorit jako extended partition), s UEFI (gpt) muzes vytvorit o mnoho vice primarnich partitions.
SecureBoot nepotrebujes, to se vypina jako prvni.
Pokud jde UEFI prepnout do Legacy rezimu, v klidu to pro sve pouziti (W7+Linux) muzes udelat.
Pokud se rozhodnes nechat UEFI a tebou zvolene distro umi bootovat z UEFI, muzes to pouzit.

qwertz

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #2 kdy: 04. 05. 2017, 13:53:38 »
Legacy mod má smysl jen pro obskurni systémy bez podpory UEFI. Jinak je to úplná blbost.

UEFI nativně používá GPT (dělení disku) a dokáže bootovat z /efi/boot partition všechny nainstalované OS, takže si nepřepisují zavádeč (viz chováí Windows). Použití legacy modu přináší jen komplikace (i když linux má na MBR+GRUB+GPT workaround).

barney

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #3 kdy: 04. 05. 2017, 15:17:32 »
Legacy nepouzivat !
Niektory hw nemusi fungovat v Legacy rezime. Mam skusenost s touchpadom u Acer laptopu pripojenym cez I2C zbernicu.

trubicoid2

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #4 kdy: 04. 05. 2017, 16:03:30 »
dřív říkali, že UEFI bude bootovat rychleji, ale není tomu tak

s jedním starším lenovo workstation bylo strašný drbání to UEFI rozjed, pak jsem se na to vyprd a jedu legacy


Fanous

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #5 kdy: 04. 05. 2017, 16:16:39 »

Proč jako Legacy nepoužívat a proč by byl úplná blbost?

Používám Legacy i na nejnovějších strojích a pro mé použití je mnohem lepší / jednodušší než UEFI, které mi nijak nechybí. 4 primary partišny mi stačí a s Legacy mám mnohem jednodušší multiboot třeba s OpenBSD. A v pohodě nabootuji například Tails...

qwertz

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #6 kdy: 04. 05. 2017, 18:08:11 »
Proč jako Legacy nepoužívat a proč by byl úplná blbost?

Například GPT (128 partitions vs. 4, zdvojená tabulka oddílů), multiboot přímo z firmware (neperou se zaváděče - viz Windows), podpora aktuálního HW (nemusí starý BIOS vůbec podporovat)....

Citace
Používám Legacy i na nejnovějších strojích a pro mé použití je mnohem lepší / jednodušší než UEFI, které mi nijak nechybí.
Jednodušší v konkrétně čem? Boot z MBR je neskutečná prasárna (koukněte jak to řeší GRUB s použitím  stage1, stage 1.5, stage2), s multiboot to vlůbe nepočitá, MBR není redundantní, má jen 4 oddíly, extended partition je workaround. Všechno je několikrát složitější a je snazší, aby se to rozbilo.

Citace
4 primary partišny mi stačí a s Legacy mám mnohem jednodušší multiboot třeba s OpenBSD. A v pohodě nabootuji například Tails...
Boot obskurních zastaralých OS je jediná výhoda, kterou legacy boot má. Jediná.

uefi

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #7 kdy: 04. 05. 2017, 18:52:04 »
Tazatel se ptal na "UEFI nebo klasický Legacy", ne "MBR nebo GPT".
Ano, UEFI znamená nutnost boot z GPT a problém boot z MBR.
MBR umí samozřejmě více než 4 diskové oddíly.
Ano, GRUB je prasárna, lilo se celý vejde do MBR.
UEFI - to je ten hack s diskovým oddílem na začátku disku se souborovým systémem licencovaným a patentovaným firmou Microsoft? :)
 

Fanous

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #8 kdy: 04. 05. 2017, 19:28:10 »

UEFI - to je ten hack s diskovým oddílem na začátku disku se souborovým systémem licencovaným a patentovaným firmou Microsoft? :)

Ano, a dotažený k "dokonalosti" například Lenovem :-)

Trupik

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #9 kdy: 04. 05. 2017, 20:26:19 »
Asi som spiatočník, ale pre mňa "UEFI" je skratka pre "úplne zbytočné problémy navyše".

qwertz

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #10 kdy: 04. 05. 2017, 20:46:00 »
UEFI - to je ten hack s diskovým oddílem na začátku disku se souborovým systémem licencovaným a patentovaným firmou Microsoft? :)
No o ten MS nemá patentovaný FAT ale extended filenames.

Ano, a dotažený k "dokonalosti" například Lenovem :-)
No ještě že BIOSy některých výrobců totálně rozesraté nejsou. Teď jste nás fakt uklidnil.

barney

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #11 kdy: 04. 05. 2017, 20:57:05 »
EFI partition nemusi byt na zaciatku disku. Moze byt kludne na konci.
EFI partition nemusi byt FAT32. To, ze Dell UEFI podporuje iba FAT32 EFI partition je druha vec. Podobne to je u inych vyrobcov dosiek.
UEFI standard nebrani vyrobcovi UEFI pouzit iny suborovy system.

Ake mate problemy s UEFI? Ja som sa este so ziadnymi problemami s UEFI nestretol. Jedine nepodpora niektorych OS a napr. Memtest86 (ta GPL verzia) nepozna UEFI.

m

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #12 kdy: 04. 05. 2017, 20:57:19 »
na openSUSE ti to pujde i se SecureBootem, a vsadim bych se ze i s Fedorou (za podminky ze je spravne implementovany)

rozhodne bych uz nezapinal na modernich deskach legacy BIOS ( v tuto dobu se jedna a buggy emulaci BIOSu)

Trubicoid2

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #13 kdy: 04. 05. 2017, 20:57:35 »
Já konkrétně s lenovem a uefi narazil na tuto nečekaně výbornou věc: http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTIyOTg

Takže za mě legacy, poněvadž je to menší oprusk

jhbs

Re:Mám použít UEFI nebo klasický Legacy
« Odpověď #14 kdy: 04. 05. 2017, 21:51:17 »

Legacy.  Pouzivat FOSS system jako je GNU/Linux na proprietarnim uzavrenem malware velikosti kernelu (rozumej UEFI) je totalni hovadina.