Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu

Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« kdy: 19. 01. 2011, 15:34:22 »
Zase jsem objevil v linuxu další zákeřnost. Nabootoval jsem live CD a linux má takovou vlastnost, že to cédéčko ven nevydá a hotovo. Vůbec nejde vysunout. A co horšího - nepomůže ani restart do windows. CD zůstalo dokonale zamčené v mechanice a nešlo vůbec vyndat. Ani příkazem vysunout ani zmáčknutím čudlíku na vypalovačce. To si snad někdo dělá srandu. Počítač jsem musel úplně vypnout a zapnout, abych to cédéčko dostal ven. Nebo mám snad použít dláto a sekyru? Jak někdo může vymyslet takovou zhovadilost? Proč to ten linux takhle blbě zamyká? To snad udělal někdo schválně, aby mě naštval. Jak je možné, že se ta mechanika neodemkla ani po restartu počítače?


pecko

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #1 kdy: 19. 01. 2011, 15:46:27 »
fuuuu, huste:D ale poviem ti to takto. nabootuj si akykolvek system (trebars aj ten tvoj milovany windows) z hdd a ten si potom odpoj (=vybratiu cd z mechaniky). no a potom 3x hadaj, preco asi niekto vymyslel taku zhovadilost v tom linuxe, ako je zamykanie mechaniky, ked je z nej nabootovane. co sa tyka jej zotrvania v zamknutom stave aj po restarte, to je skor chyba tej mechaniky alebo ineho hw. toto sa jednoducho normalne nestava;) skus rovnake cd v inom pc... a este drobna ripomienka. ak si dal z cd nabootovany linux riadne vypnut, posledny krok vypinania je to, ze ti vysunie mechaniku a caka na stlacenie "enter". inak sa nevypne/nerestartne. cize ak si z neho len "vytrhol kabel", potom sa necuduj, ze sa to k tebe zachovalo rovnako, ako ty k tomu...:D

X125

Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #2 kdy: 19. 01. 2011, 15:48:05 »
michal-20: Další provokace?

Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #3 kdy: 19. 01. 2011, 16:34:23 »
Zase jsem objevil v linuxu další zákeřnost. Nabootoval jsem live CD a linux má takovou vlastnost, že to cédéčko ven nevydá a hotovo. Vůbec nejde vysunout. A co horšího - nepomůže ani restart do windows. CD zůstalo dokonale zamčené v mechanice a nešlo vůbec vyndat. Ani příkazem vysunout ani zmáčknutím čudlíku na vypalovačce. To si snad někdo dělá srandu. Počítač jsem musel úplně vypnout a zapnout, abych to cédéčko dostal ven. Nebo mám snad použít dláto a sekyru? Jak někdo může vymyslet takovou zhovadilost? Proč to ten linux takhle blbě zamyká? To snad udělal někdo schválně, aby mě naštval. Jak je možné, že se ta mechanika neodemkla ani po restartu počítače?

Dlato a sekyru? Ach jo.

Pouzij mozek!!! (treba i souseduv, to je jedno)
Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme

martas

Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #4 kdy: 19. 01. 2011, 17:02:55 »
heh,ano za vše může linux a autor článku je vědátor,na nějž nemáme..
což třeba ono live cd nabootovat a nahrát do ram ? ..divné,ale proveditelné,dokonce v celkové odezvě rychlejší,než hrabat za běhu do mechaniky pro data.
pak dokonce distribuce sama nabízí vyjmutí media a uvolní tak případnou vypalovačku pro další použití.
to,že se někdo nedokáže ani podívat na dvířka mechaniky a jeden malý otvor o velikosti 2mm použít pro vyjmutí media .. no,asi na to opravdu neměl a počítač má první den..

poslechnu si třeba,jak by tuto situaci řešil s live windows :-D


trubicoid2

Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #5 kdy: 19. 01. 2011, 17:18:46 »
noooo mozna Michal provokuje, mozna ne

ja mam LG BD vypalovacku a ta se chova dost divne, at v ni je jeakykoliv bootovatelny CD (nejenom s linuxem, treba memtest, nebo instalacka widli)

mozna je to kolize bootovaciho BIOSu s AHCI nebo co, kazdopadne pri nabootovani linuxu z HDD, jestli je v mechance CD dostavam dost divny timeouty:

[   92.393315] ata5: hard resetting link
[   97.747184] ata5: link is slow to respond, please be patient (ready=0)
[  102.439185] ata5: COMRESET failed (errno=-16)
[  102.439196] ata5: hard resetting link
[  107.793191] ata5: link is slow to respond, please be patient (ready=0)
[  112.485190] ata5: COMRESET failed (errno=-16)
[  112.485201] ata5: hard resetting link
[  117.839184] ata5: link is slow to respond, please be patient (ready=0)
[  147.521183] ata5: COMRESET failed (errno=-16)
[  147.521195] ata5: hard resetting link
[  152.569184] ata5: COMRESET failed (errno=-16)
[  152.569193] ata5: reset failed, giving up
[  152.569204] ata5: EH complete

a mechanika samozrejme potom nefunguje, neobjevi se /dev/sr0 a ani vysunout cudlikem nejde. jen kancelarskou sponkou :)

a jak Michal uz rikal, pomuze jen tvrdy = studeny restart, normalni restart ne

neco je spatne ve spolupraci BIOS-AHCI-mechanika a nezavisi to od OS

Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #6 kdy: 19. 01. 2011, 18:05:52 »
noooo mozna Michal provokuje, mozna ne
.................
neco je spatne ve spolupraci BIOS-AHCI-mechanika a nezavisi to od OS

a to je presne ono

Citace: michal-20
Zase jsem objevil v linuxu další zákeřnost.

za chvili mu ty Widle nepujdou (jako kazdy Widle), a bude to svadet na OS, ktery videl jen ze screenshotu.

nemluve o tom, ze tady furt na Linux nadava, a spousti si LiveCD?
« Poslední změna: 19. 01. 2011, 18:08:30 od smartin_xx »
Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme

ET

Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #7 kdy: 19. 01. 2011, 18:36:26 »
a nebude spatna mechanika - zkus vymnenit, pokud to jde ?

noooo mozna Michal provokuje, mozna ne

ja mam LG BD vypalovacku a ta se chova dost divne, at v ni je jeakykoliv bootovatelny CD (nejenom s linuxem, treba memtest, nebo instalacka widli)

mozna je to kolize bootovaciho BIOSu s AHCI nebo co, kazdopadne pri nabootovani linuxu z HDD, jestli je v mechance CD dostavam dost divny timeouty:

[   92.393315] ata5: hard resetting link
[   97.747184] ata5: link is slow to respond, please be patient (ready=0)
[  102.439185] ata5: COMRESET failed (errno=-16)
[  102.439196] ata5: hard resetting link
[  107.793191] ata5: link is slow to respond, please be patient (ready=0)
[  112.485190] ata5: COMRESET failed (errno=-16)
[  112.485201] ata5: hard resetting link
[  117.839184] ata5: link is slow to respond, please be patient (ready=0)
[  147.521183] ata5: COMRESET failed (errno=-16)
[  147.521195] ata5: hard resetting link
[  152.569184] ata5: COMRESET failed (errno=-16)
[  152.569193] ata5: reset failed, giving up
[  152.569204] ata5: EH complete

a mechanika samozrejme potom nefunguje, neobjevi se /dev/sr0 a ani vysunout cudlikem nejde. jen kancelarskou sponkou :)

a jak Michal uz rikal, pomuze jen tvrdy = studeny restart, normalni restart ne

neco je spatne ve spolupraci BIOS-AHCI-mechanika a nezavisi to od OS

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #8 kdy: 19. 01. 2011, 18:45:52 »
trubicoid2: Ja tu zase mam vypalovacku, tusim Liteon a u te se zase suplik dost casto, ale ne vzdycky, da po pouziti otevrit akorat prikazem eject. Druha vypalovacka ve stejnem pocitaci to nedela.

Kit

Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #9 kdy: 19. 01. 2011, 19:24:58 »
trubicoid2: Ja tu zase mam vypalovacku, tusim Liteon a u te se zase suplik dost casto, ale ne vzdycky, da po pouziti otevrit akorat prikazem eject. Druha vypalovacka ve stejnem pocitaci to nedela.
Příkaz eject používám častěji než tlačítko na mechanice. Možná by nebylo marné, zejména pro začátečníky, to tlačítko obsloužit právě jako příkaz eject. To by se ale tvůrcům distribucí muselo chtít.

Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #10 kdy: 19. 01. 2011, 19:34:11 »
Citace
nemluve o tom, ze tady furt na Linux nadava, a spousti si LiveCD?
A na co používat příkaz eject? Co takhle tlačítko vysunout? A jaký to má důvod, aby cdromka zůstala zamčená i po restartu? Bug? Pamatuju, kdy jsem zkoušel linux před pěti lety a problém s mechanikou byl tenkrát stejný na úplně jiném počítači. A ani po pěti letech to neopravili.

A nenadávám jenom na linux. Windows nepodporuje chvění oken a to mi na nich vadí. Taky mě štve, že se to po každém updatu musí furt restartovat. Ale každý systém má své mouchy. A s tou zamčenou mechanikou mě to fakt dohnalo k šílenství. A vůbec celý ten počítač mi jenom komplikuje život. Furt jenom sedím u bedny a řeším kraviny v linuxu. Místo toho jsem třeba mohl jít do hospody chlastat. Kdysi počítače nebyly a žilo se bez nich spokojeně. A teď je každý analfabet, pokud není alespoň odborník na windoze. Já si asi koupím nějakou digihru a budu hrát chytání palačinek nebo chobotnici místo toho počítače.
« Poslední změna: 19. 01. 2011, 19:38:32 od michal-20 »

Radek

Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #11 kdy: 19. 01. 2011, 19:35:50 »
Kdysy se mi to s nějakym livkem taki stalo, pomohlo korektně livko ukonéčit nebo ve widlich zapnout přehravač cd a dat vysunout, tlašitko mechanika hold nebrala ale sw přikaz ano. po vysunuti bylo vše ok.

Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #12 kdy: 19. 01. 2011, 19:40:59 »
Ale ono to nejde ani windowsovým příkazem vysunout. Musí se to vypnout a zapnout. A až potom to jde.

Kit

Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #13 kdy: 19. 01. 2011, 19:44:50 »
A na co používat příkaz eject? Co takhle tlačítko vysunout?
Příkaz eject dělá 2 úkony:
- odpojí souborový systém na CD
- vysune CD

Pokud souborový systém odpojíš např. příkazem umount, bude tlačítko pro vysunutí CD fungovat. Když systém to CD používá, tlačítko pro vysunutí je záměrně blokováno.

Re: Jak vyrazit ven cédéčko a nepřijít k úrazu
« Odpověď #14 kdy: 19. 01. 2011, 19:53:26 »
Ale ono zůstane blokováno i po restartu počítače zpět do windows, chápeš? Zkoušel jsem i vytrhnout kabely za chodu a opět vrazit zpátky. A systém spadne do modré obrazovky jenom kvůli vytaženým drátům z mechaniky. To je taky dost neadekvátní reakce. Namísto bluescreenu by stačila chybová hláška, že nefunguje cdrom a hotovo.