Reálné platy v IT

Miky

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #15 kdy: 23. 04. 2017, 20:35:31 »
Pokud se necháš zaměstnat přímo u korporátu, dostaneš v hrubém něco mezi 30 - 40 (podle těch srovnání), pokud půjdeš do nějaké mladší společnosti či agilnější společnosti, můžeš dostat i dvojnásobek, ale to je tvrdě vykoupeno za znalosti (neplést s praxí) a pozice se může jmenovat trochu jinak. Nejvíc si ale můžeš vydělat na pozici konzultanta a nechat se do korporátů prodávat, tam ty částky jsou úplně jiné.

Jak píšeš, Data science ještě u nás moc není, velké společnosti si na to najímají dodavatele a u nich to dělají šikovnější analytici.
Děkuji za dobrou odpověd. Jsem na začátku profesní dráhy, zvažuji jakým směrem se profilovat a jsem více, než ochotný učit se nové věci a tvrdě na sobě pracovat. Jak se člověk po letech zkušeností stane konzultantem?

Ahoj,
co se týče platů tak na to najdeš mnoho webů a diskuzí všude kolem. Tvůj dotaz je moc obecný.

Spíše než platem bych se zabýval zda to co chci dělat mě baví/bude bavit. Pochopil jsem, že jsi na začátku kariéry ale nevím zda v IT chceš dělat jen kvůli penězům nebo je to i Tvůj koníček.Konkrétní zaměření se dá během "IT kariéry" změnit (technologie,programovací jazyk atd.) takže vyzkoušej a uvidíš, která oblast bude zajímavější. Časem si sám zvolíš konkrétní specializaci. Jít do IT a volit si specializaci jen pro peníze je cestou do pekla.

V IT jsem něco málo přes 12 let,minulý rok jsem začal pracovat jako freelancer. Zabývám se SAPem, konkrétněji to nechci specifikovat... :-)

Na platy se nedívej jen v ČR ale ber celý evropský trh. Firmy už dnes začínaji nabízet projekty s takřka 100% HO takže stěhování není nutné. Jen tam jednou za 2-3 měsíce na pár dní přijedeš a jednou měsíčně vystavíš fakturu. Cena práce  závisí na náročnosti projektu a roli jakou v něm člověk zastává. Minimum je cca 5000 EUR/měsíc při 20 MD (1MD=8h práce).




SJ

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #16 kdy: 23. 04. 2017, 21:48:41 »
Děkuji za dobrou odpověd. Jsem na začátku profesní dráhy, zvažuji jakým směrem se profilovat a jsem více, než ochotný učit se nové věci a tvrdě na sobě pracovat.

Jseš ochoten tvrdě pracovat? Tak to jsi asi jedna z mála výjimek. No tak šup, vem krompáč, lopatu, koště a hurá ven, venku čeká spousta práce!! Jak to řekl Polívka, někdo na tomhle svinským světě musí dělat:
https://youtu.be/F1CCdFPh7hA?t=1h24m34s
Jediný, co má smysl, je hlína a co ti z ní vyroste. Všecko vostatní jsou 3.14čovinky.
Zas tak tvrdě ne...

SJ

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #17 kdy: 23. 04. 2017, 22:20:15 »
Ahoj,
co se týče platů tak na to najdeš mnoho webů a diskuzí všude kolem. Tvůj dotaz je moc obecný.

Spíše než platem bych se zabýval zda to co chci dělat mě baví/bude bavit. Pochopil jsem, že jsi na začátku kariéry ale nevím zda v IT chceš dělat jen kvůli penězům nebo je to i Tvůj koníček.Konkrétní zaměření se dá během "IT kariéry" změnit (technologie,programovací jazyk atd.) takže vyzkoušej a uvidíš, která oblast bude zajímavější. Časem si sám zvolíš konkrétní specializaci. Jít do IT a volit si specializaci jen pro peníze je cestou do pekla.

V IT jsem něco málo přes 12 let,minulý rok jsem začal pracovat jako freelancer. Zabývám se SAPem, konkrétněji to nechci specifikovat... :-)

Na platy se nedívej jen v ČR ale ber celý evropský trh. Firmy už dnes začínaji nabízet projekty s takřka 100% HO takže stěhování není nutné. Jen tam jednou za 2-3 měsíce na pár dní přijedeš a jednou měsíčně vystavíš fakturu. Cena práce  závisí na náročnosti projektu a roli jakou v něm člověk zastává. Minimum je cca 5000 EUR/měsíc při 20 MD (1MD=8h práce).
IT je vážnou oblastí mého zájmu již od 10 let, ale ve specializaci stále tápu. Nakonec jsem zvolil BI protože
  • V ČR je pouze jediný obor, který toto vyučuje (když nepočítám VŠE) a poptávka je vysoká
  • Množství dat za posledních 10 let vzrostlo podle Googlu 30x
  • BI je možné považovat za dobrý start k Data Science a odtuď k ML/AI, které mě velmi přitahuje.
Byla to spíše volba rozumu a zjistil jsem, že BI
  • má tendenci se zvrhnout čistě v reporting
  • je to velice rutinní desk-job
  • nejste ten, kdo vaše závěry používá
Považuji se za analytického typu, ale mám také špetku podnikavého ducha. Vlastním eshop a nějakou dobu jsem se pohybovat na burze jako komoditní day-trader.
To byl důvod, proč jsem zvažoval BA a kreativnější práci Pythonu (jelikož mám základy zejména s Pandas, Sci-kit, Matplotlib, ... a Python je jeden z nejpopulárnějších nástrojů v ML/AI dev).
V konečném důsledku však vždy mluvějí peníze, protože s nimi je snadnější se konečně přesunout na pozici, která vám sedí nejvíce (certifikace) a realizovat některé věci (firma může být velice nákladná záležitost).

Miky

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #18 kdy: 23. 04. 2017, 22:59:05 »
Ahoj,
co se týče platů tak na to najdeš mnoho webů a diskuzí všude kolem. Tvůj dotaz je moc obecný.

Spíše než platem bych se zabýval zda to co chci dělat mě baví/bude bavit. Pochopil jsem, že jsi na začátku kariéry ale nevím zda v IT chceš dělat jen kvůli penězům nebo je to i Tvůj koníček.Konkrétní zaměření se dá během "IT kariéry" změnit (technologie,programovací jazyk atd.) takže vyzkoušej a uvidíš, která oblast bude zajímavější. Časem si sám zvolíš konkrétní specializaci. Jít do IT a volit si specializaci jen pro peníze je cestou do pekla.

V IT jsem něco málo přes 12 let,minulý rok jsem začal pracovat jako freelancer. Zabývám se SAPem, konkrétněji to nechci specifikovat... :-)

Na platy se nedívej jen v ČR ale ber celý evropský trh. Firmy už dnes začínaji nabízet projekty s takřka 100% HO takže stěhování není nutné. Jen tam jednou za 2-3 měsíce na pár dní přijedeš a jednou měsíčně vystavíš fakturu. Cena práce  závisí na náročnosti projektu a roli jakou v něm člověk zastává. Minimum je cca 5000 EUR/měsíc při 20 MD (1MD=8h práce).
IT je vážnou oblastí mého zájmu již od 10 let, ale ve specializaci stále tápu. Nakonec jsem zvolil BI protože
  • V ČR je pouze jediný obor, který toto vyučuje (když nepočítám VŠE) a poptávka je vysoká
  • Množství dat za posledních 10 let vzrostlo podle Googlu 30x
  • BI je možné považovat za dobrý start k Data Science a odtuď k ML/AI, které mě velmi přitahuje.
Byla to spíše volba rozumu a zjistil jsem, že BI
  • má tendenci se zvrhnout čistě v reporting
  • je to velice rutinní desk-job
  • nejste ten, kdo vaše závěry používá
Považuji se za analytického typu, ale mám také špetku podnikavého ducha. Vlastním eshop a nějakou dobu jsem se pohybovat na burze jako komoditní day-trader.
To byl důvod, proč jsem zvažoval BA a kreativnější práci Pythonu (jelikož mám základy zejména s Pandas, Sci-kit, Matplotlib, ... a Python je jeden z nejpopulárnějších nástrojů v ML/AI dev).
V konečném důsledku však vždy mluvějí peníze, protože s nimi je snadnější se konečně přesunout na pozici, která vám sedí nejvíce (certifikace) a realizovat některé věci (firma může být velice nákladná záležitost).

Pokud jsou ve hře hlavně peníze a je tam základ toho, že daná oblast člověka i baví pak je BI z mého pohledu vhodná volba na kterou se zaměřit.
BI je zkratka pod kterou se skrývá mnoho věcí, není to jen reporting.

Zkusím svůj pohled trochu popsat.
Za poslední dobu narostl výkon a klesla cena tak, že si můžeme dovolit mít hromadu dat na jednom místě, vytvářet relace a dělat nad nimi náhledy v reálném čase. Obecný název je BigData, každý to zná, každý to občas použije. Zatím nikdo moc neví co s tím a jak to využít ale každý to chce :-)
Bez ohledu na technologickou platformu bude největší zájem o lidi s analytickým myšlením, kteří dokáží sami vymyslet a udělat relace mezi zdánlivě nesouvisejícími daty a z nich výstup, který bude pro firmu přínosný. Je tady i těsná vazba s IoT.

Jednoduchý příklad, který mě teď  v rychlosti napadl:

Výrobní firmy dnes vesmeš používají model just in time delivery. Dodavatele mají v okruhu X kilometrů, kterým zasílají objednávky a termín doručení. Je to křehký řetězec kdy jednodenní výpadek jednoho z dodavatelů může ohrozit výrobu celé fabriky a pak jsou prostoje. Stačí aby se vyskytly vhodné meteoroligcké podmínky kdy ráno prší a odpoledne mrzne... Propojením dat ze skladů, meteorolické předpovědi, teplotních senzorů na tase (IoT), dopravního zpravodajství, GPS poloh kamiónu by se teoreticky dala v předstihu vymyslet protiopatření (dřívější odjezd kamionů,změna trasy, větší objednávka, vyslání sypačů s předstihem, změna výrobního plánu dle dat ze skladů pokud to technologie výrobní linky umožňuje, atd.).

Nemusela by to být nudná práce a bude docela kreativní. Nástroje existují a zlepšují se. Chybí však kreativní lidé, kteří umějí tyto nástroje využít a dodat výsledek "šitý na míru" konkrétnímu zákaznikovi.

m

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #19 kdy: 23. 04. 2017, 23:19:06 »
Když je tu ta debata o platech, máte někdo jen pro zajímavost přehled kolik má člověk například ve sdružení CZ.NIC? Nebo v podobné instituci? Mluvím o pozicích programátorů hlavně případně správců serverů. Může se to pohybovat jako mezi 20-30k? Nebo jsme někde na 40-50k?

Díky, Vesle

tak prumerny plat v nic de dopocitat z vyrocnich zprav ... v 2015 meli 84 zamestnancu a naklady na mzdy neco pres 72 000 000 , coz mas rocne prumer skoro 860 000 superhrube mzdy na zamestnace coz jsi v 2015 byl na prumeru nejakych 54000 :)


ass

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #20 kdy: 24. 04. 2017, 13:31:30 »
...vyslání sypačů s předstihem...

Jj, taky máme takové u nás ve firmě, jaksi nechápou, že změnit postupy atd. není otázka 1-2 měsíců, ale trochu víc než se to naučí všichni a nedělají chyby...
Jako jo, když se analyzuje a pak změní systém, ale změny z měsíce na měsíc podle toho co vypadne z bigdata a není předem personál zaučen? Hmm, až místo lidí budou roboti, pak ano, zatím co jsi napsal je pohádka pro zasedání na poradách...

Ivan Nový

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #21 kdy: 24. 04. 2017, 13:42:34 »
...vyslání sypačů s předstihem...

Jj, taky máme takové u nás ve firmě, jaksi nechápou, že změnit postupy atd. není otázka 1-2 měsíců, ale trochu víc než se to naučí všichni a nedělají chyby...
Jako jo, když se analyzuje a pak změní systém, ale změny z měsíce na měsíc podle toho co vypadne z bigdata a není předem personál zaučen? Hmm, až místo lidí budou roboti, pak ano, zatím co jsi napsal je pohádka pro zasedání na poradách...

Ani roboti to nezvládnou, čím budou inteligentnější, tím se více budou podobat lidem a výhody strojů budou postupně ztrácet.

SJ

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #22 kdy: 24. 04. 2017, 22:20:01 »
...vyslání sypačů s předstihem...

Jj, taky máme takové u nás ve firmě, jaksi nechápou, že změnit postupy atd. není otázka 1-2 měsíců, ale trochu víc než se to naučí všichni a nedělají chyby...
Jako jo, když se analyzuje a pak změní systém, ale změny z měsíce na měsíc podle toho co vypadne z bigdata a není předem personál zaučen? Hmm, až místo lidí budou roboti, pak ano, zatím co jsi napsal je pohádka pro zasedání na poradách...
Já jsem také toho názoru, že jediný způsob, jak posunout věci dopředu je přirozeně vyjet ze zajetých pořádků, ale myslím, že tahle debata se nám začíná tímto trochu zvrhávat. Držme se prosím tématu.

SJ

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #23 kdy: 24. 04. 2017, 22:23:08 »
Na platy se nedívej jen v ČR ale ber celý evropský trh. Firmy už dnes začínaji nabízet projekty s takřka 100% HO takže stěhování není nutné. Jen tam jednou za 2-3 měsíce na pár dní přijedeš a jednou měsíčně vystavíš fakturu. Cena práce  závisí na náročnosti projektu a roli jakou v něm člověk zastává. Minimum je cca 5000 EUR/měsíc při 20 MD (1MD=8h práce).
Na progrmátorské a BI pozice jsem našel jen minimum nabídek blížící se uvedenému. Máš na mysli SAP?

BushMan

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #24 kdy: 24. 04. 2017, 23:19:57 »
Na platy se nedívej jen v ČR ale ber celý evropský trh. Firmy už dnes začínaji nabízet projekty s takřka 100% HO takže stěhování není nutné. Jen tam jednou za 2-3 měsíce na pár dní přijedeš a jednou měsíčně vystavíš fakturu. Cena práce  závisí na náročnosti projektu a roli jakou v něm člověk zastává. Minimum je cca 5000 EUR/měsíc při 20 MD (1MD=8h práce).
Na progrmátorské a BI pozice jsem našel jen minimum nabídek blížící se uvedenému. Máš na mysli SAP?
Tak to nevim kde hledals protože pod 100k dělá snad jen lopata. A pro trchu vzdatného programátora je těch 500 euro takový dobrý základ.

SJ

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #25 kdy: 25. 04. 2017, 12:06:32 »
Na platy se nedívej jen v ČR ale ber celý evropský trh. Firmy už dnes začínaji nabízet projekty s takřka 100% HO takže stěhování není nutné. Jen tam jednou za 2-3 měsíce na pár dní přijedeš a jednou měsíčně vystavíš fakturu. Cena práce  závisí na náročnosti projektu a roli jakou v něm člověk zastává. Minimum je cca 5000 EUR/měsíc při 20 MD (1MD=8h práce).
Na progrmátorské a BI pozice jsem našel jen minimum nabídek blížící se uvedenému. Máš na mysli SAP?
Tak to nevim kde hledals protože pod 100k dělá snad jen lopata. A pro trchu vzdatného programátora je těch 500 euro takový dobrý základ.
Hmmm...absence institucioálního titulu nevadí?

Miky

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #26 kdy: 25. 04. 2017, 12:09:58 »
...vyslání sypačů s předstihem...

Jj, taky máme takové u nás ve firmě, jaksi nechápou, že změnit postupy atd. není otázka 1-2 měsíců, ale trochu víc než se to naučí všichni a nedělají chyby...
Jako jo, když se analyzuje a pak změní systém, ale změny z měsíce na měsíc podle toho co vypadne z bigdata a není předem personál zaučen? Hmm, až místo lidí budou roboti, pak ano, zatím co jsi napsal je pohádka pro zasedání na poradách...
Já jsem také toho názoru, že jediný způsob, jak posunout věci dopředu je přirozeně vyjet ze zajetých pořádků, ale myslím, že tahle debata se nám začíná tímto trochu zvrhávat. Držme se prosím tématu.

Do diskuzí přispívám málokdy a tohle bude můj poslední příspěvek zde.

Píšu své zkušenosti.

S IT jsem začal také v cca 10 letech a je to stále něco co mě baví. Konkrétní specializaci jsem si vybral protože ze všeho co jsem vyzkoušel mi to "sedlo" nejlépe.

Důležité je aby jsi přemýšlel "out of the box". Dá se to říct i tak, že hledej důvod/způsob jak něco udělat než důvod proč něco neudělat. Narazíš na spoustu lidí, kteří předhodí důvody, které Tě mají odradit ale nenech se. Poslechni si jejich argumenty a pokud mají hlavu a patu pak je zahrň do svého řešení. Je to jak říkáš způsob jak se posunout dále a vyjet ze starých kolejí.

Před cca 13 lety jsem dělal brigádu ve firmě, která prodávala PDA, dnes se tomu říká smart phone. Navigace tenkrát obsahovala v ČR jen hlavní dálniční trasy a velká města. Už tenkrát byla aplikace na geocaching.
Byla zábava si s tím hrát a objevovat možnosti. Už tenkrát jsem slyšel názory, že je to k ničemu, moc drahé, moc velké  atd. atd.

No podívej se teď jak se za velmi krátkou dobu změnil náhled a způsob.
Zatímco cestování tenkrát zahrnovalo papírovou mapu, čtení jízdních řádů a pokládaní dotazů v informačním kiosku. Tak dnes můžeš s malou krabičkou "smart phone" vyrazit takřka kamkoliv a bez jakékoliv znalosti se tam dostaneš, využiješ MHD, najdeš restauraci, nasdíliš polohu kamarádovi s místem srazu, apod. :-)

Během kariéry buduj vztahy a kontaky s lidmi i mimo IT. Reference a doporučení jsou důležité.
Technologie se vyvíji velmi rychle takže to co nejde dnes ať už z důvodu technologické nebo cenové může být realitou za pár let.

Přeji mnoho úspěchu.

SJ

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #27 kdy: 25. 04. 2017, 17:45:18 »
Do diskuzí přispívám málokdy a tohle bude můj poslední příspěvek zde.

Píšu své zkušenosti.

S IT jsem začal také v cca 10 letech a je to stále něco co mě baví. Konkrétní specializaci jsem si vybral protože ze všeho co jsem vyzkoušel mi to "sedlo" nejlépe.

Důležité je aby jsi přemýšlel "out of the box". Dá se to říct i tak, že hledej důvod/způsob jak něco udělat než důvod proč něco neudělat. Narazíš na spoustu lidí, kteří předhodí důvody, které Tě mají odradit ale nenech se. Poslechni si jejich argumenty a pokud mají hlavu a patu pak je zahrň do svého řešení. Je to jak říkáš způsob jak se posunout dále a vyjet ze starých kolejí.

Před cca 13 lety jsem dělal brigádu ve firmě, která prodávala PDA, dnes se tomu říká smart phone. Navigace tenkrát obsahovala v ČR jen hlavní dálniční trasy a velká města. Už tenkrát byla aplikace na geocaching.
Byla zábava si s tím hrát a objevovat možnosti. Už tenkrát jsem slyšel názory, že je to k ničemu, moc drahé, moc velké  atd. atd.

No podívej se teď jak se za velmi krátkou dobu změnil náhled a způsob.
Zatímco cestování tenkrát zahrnovalo papírovou mapu, čtení jízdních řádů a pokládaní dotazů v informačním kiosku. Tak dnes můžeš s malou krabičkou "smart phone" vyrazit takřka kamkoliv a bez jakékoliv znalosti se tam dostaneš, využiješ MHD, najdeš restauraci, nasdíliš polohu kamarádovi s místem srazu, apod. :-)

Během kariéry buduj vztahy a kontaky s lidmi i mimo IT. Reference a doporučení jsou důležité.
Technologie se vyvíji velmi rychle takže to co nejde dnes ať už z důvodu technologické nebo cenové může být realitou za pár let.

Přeji mnoho úspěchu.
Tohle je myslím jeden z nejhodnotnějších příspěvků, jaké vůbec mohly být řečeny.
Věci se vyvíjí dobrými nápady, zastáncům starých pořádků navzdory.

Na BI se mi libí, jak jednotlivé vzory vystupují z dat a míří na efektivitu. Vlastně, myslím si, že společnost s BI oddělením ani neptřebuje část managementu, protože data mluvejí sama za sebe.
Firmy se teprve učí objevovat sílu dat-Intelligence a vyšší stupeň integrace je přirozeně nevyhnutelný.
Zajímavé věci se však začínají dít, když se na data aplikuje prediktivní matematický nebo statistický model, např už jen s Poissonouv a exponenciální distribucí lze určit pravděpodobnost jevů ještě, než k nim dojde.
Pomocí klasifikace nebo clusteringu lze nabízet produkty/služby zákaznikům šitým na míru a mnohem více, než by bylo vhodné zde uvádět. Machine Learning posouvá možnosti na další úroveň a nástroje jako TenserFlow, Sci-kit nebo PyBrain jsou velmi šikovné.
ML/AI je nová elektřina - a data jsou v pozadí toho všeho.

Miky

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #28 kdy: 25. 04. 2017, 18:01:45 »
Na platy se nedívej jen v ČR ale ber celý evropský trh. Firmy už dnes začínaji nabízet projekty s takřka 100% HO takže stěhování není nutné. Jen tam jednou za 2-3 měsíce na pár dní přijedeš a jednou měsíčně vystavíš fakturu. Cena práce  závisí na náročnosti projektu a roli jakou v něm člověk zastává. Minimum je cca 5000 EUR/měsíc při 20 MD (1MD=8h práce).
Na progrmátorské a BI pozice jsem našel jen minimum nabídek blížící se uvedenému. Máš na mysli SAP?
Tak to nevim kde hledals protože pod 100k dělá snad jen lopata. A pro trchu vzdatného programátora je těch 500 euro takový dobrý základ.
Hmmm...absence institucioálního titulu nevadí?

Reagoval jsem dříve než jsem si přečetl Tvůj poslední příspěvek. Takže ještě dodatek k tomuto.

V IT se obecně na tituly moc nehraje i když to v nabídce práce často najdeš. Za chvíli bude potřeba titul i na uklízečku :-) Tady rozhoduje to co reálně umíš a pokud neumíš, moc se to obkecat nedá a velice rychle se na to příjde.

Za život jsem potkal pár lidí, které by jsi v IT vůbec nečekal. Jeden dělal hasiče a dnes je z něj architekt pro cisco networking, další původně vyučený kuchař velice dobře zastává pozici windows server architekta. Začínali na nižší support pozici a postupně se vypracovali. V době, kdy začínali jim bylo okolo 22-24 let.

Tím ale netvrdím, že VŠ je pro IT zbytečná.
Určitě ji budeš potřebovat pokud se rozhodneš věnovat biomedinským systémům, vývoj výpočetních aplikací, vývoj aplikací/systémů kde kombinuješ znalosti z daného oboru atd..  Největší přínos VŠ pro člověka v IT je z mého pohledu obecně matematika.

Co se týče pozic a platů, zkus mrknout na monster.com . Dále najdeš určitě i něco na linked-in síti a pro start-upy můžeš zkusit nový angel.co

A jak už jsem uvedl BI je zkratka pod kterou se skrývá mnoho věcí a každý si ji vykládá trochu jinak. Zkus ve vyhledávání změnit klíčová slova, najdeš jiné pozice a teprve z popisu pozice uvidíš zda jde zhruba o to co hledáš.

Ještě jednou, přeji mnoho úspěchů.

 

SJ

Re:Reálné platy v IT
« Odpověď #29 kdy: 26. 04. 2017, 16:50:07 »
Reagoval jsem dříve než jsem si přečetl Tvůj poslední příspěvek. Takže ještě dodatek k tomuto.

V IT se obecně na tituly moc nehraje i když to v nabídce práce často najdeš. Za chvíli bude potřeba titul i na uklízečku :-) Tady rozhoduje to co reálně umíš a pokud neumíš, moc se to obkecat nedá a velice rychle se na to příjde.

Za život jsem potkal pár lidí, které by jsi v IT vůbec nečekal. Jeden dělal hasiče a dnes je z něj architekt pro cisco networking, další původně vyučený kuchař velice dobře zastává pozici windows server architekta. Začínali na nižší support pozici a postupně se vypracovali. V době, kdy začínali jim bylo okolo 22-24 let.

Tím ale netvrdím, že VŠ je pro IT zbytečná.
Určitě ji budeš potřebovat pokud se rozhodneš věnovat biomedinským systémům, vývoj výpočetních aplikací, vývoj aplikací/systémů kde kombinuješ znalosti z daného oboru atd..  Největší přínos VŠ pro člověka v IT je z mého pohledu obecně matematika.
To byl/je i můj pohled na věc. Nedávno jsem na Quora napsal příspěvěk týkající se efektivity vzdělání: https://www.quora.com/Is-a-30k%2B-college-degree-in-Business-Analytics-overrated-when-you-can-take-Coursera-classes-and-get-certified-in-SAS-independently-and-save-money/answer/Stanislav-Jir%C3%A1k?srid=agE4
Stále však platí, že nemít titul je jako lézt do kopce a mnoho HR oddělení to jednoduše používá jako filtr. Nevím, jak za hranicemi, ale dovedu si představit, že v tom případě je absence ještě podstatněji silnější nevýhoda. Již jsem se znovu-přihlásil k dokončení teleinformatiky na FEKT VUT (FIT nema kombinovany-distancni program).
Děkuji za odpovědi.