Zasáhne live distribuce do mého disku?

VikiDator

Zasáhne live distribuce do mého disku?
« kdy: 03. 03. 2010, 13:08:54 »
Zdravim vsechny,
zajima me jedna vec (jsem linux zacatecnik)- pokud nabootuju z live distribuce,muzu si byt jisty,ze mi system nezmeni ani jediny bit na hdd s windows,ktery mam v notebooku?
Chci s linuxem trochu experimentovat,ale tato obava me odrazuje.
Je to tedy uz z principu vylouceno,nebo to zalezi na konkretni distribuci?
Je moznost timto zpusobem (live) bez obav zkouset i malo zname ditribuce?
Vsem dekuji za zasveceni do dane problematiky.
« Poslední změna: 03. 03. 2010, 16:33:16 od Petr Krčmář »


Re: Live distribuce
« Odpověď #1 kdy: 03. 03. 2010, 13:20:15 »
Jedinou jistotou je vyndat disk – to jde u notebooku vcelku snadno  :) Nebo také zakázat řadič disku v BIOSu.

Většina live distribucí v zájmu uživatelského komfortu disky připojuje, popřípadě jsou připojeny initrd systémem při hledání LiveCD kořene.

Pokud disk nevyndáš, obvykle se dá nějakou volbou zakázat připojování disku (u Slaxu například nomount). I tak ale může být disk poškozen neuváženým zapisováním do souborů /dev/[hs]d*

VikiDator

Re: Live distribuce
« Odpověď #2 kdy: 03. 03. 2010, 14:59:22 »
Dekuju za radu.U myho notebooku to bohuzel snadno nejde,musel bych ho cely rozebrat :(
Pokud bych zakazal radic v biosu tak ani tak to nebude 100%ni?
Ten prikaz 'nomount' predpokladam az po najeti systemu napsat do konzole (tim padem asi nejistota zapisu),nebo se to uz da spustit nejakym zpusobem s timto parametrem?
A posledni veta je pro me Cina. Fakt jsem linux panic :D

rob

Re: Zasáhne live distribuce do mého disku?
« Odpověď #3 kdy: 07. 03. 2010, 22:20:42 »
Predpokladate spatne, nomount je parametr predavany jadru. Jestli chcete opravdu experimentovat, doporucuji si nainstalovat linux na virtualni stroj. Vetsina novejsich procesoru virtualizaci podporuje. Zkuste napriklad Virtuabox.

Re: Zasáhne live distribuce do mého disku?
« Odpověď #4 kdy: 08. 03. 2010, 10:10:36 »
tak trochu nesuhlasim tu s tvrdeniami... ako vzdy :)

linuxove livecd treba brat ako nastroj. je to presne to iste, ako ked mas system nainstalovany, no s jednou vynimkou - nepotrebuje pevny disk, plne postacuje CD/USB a operacna pamet pocitaca.

Kazde LiveCD si moze pripojit disk, a teda pouzivatel moze pouzit livecd napriklad na zalohu dat na disku ci zmazanie suboru ktory sa napriklad z windows zmazat neda tak jednoducho (napriklad rozne virusovite blbosti). ak livecd system pustis a KOREKTNE ho vypnes, teda nedas tvrdy reset, tak s diskom totalne nic neurobi.

Princip je jednoduchy: livecd si zisti, co je v pocitaci - cpu, ram, hdd. disk pripoji, aby bolo mozne s nim pracovat ak si to bude uzivatel zelat. pri vypinani sa vypinaju vsetky sluzby, vratane pripojenia diskov.

myslim, ze sa urcite nemusis bat, ze by sa Ti disk znicil castym skusanim roznych LiveCD distribucii.


Re: Zasáhne live distribuce do mého disku?
« Odpověď #5 kdy: 08. 03. 2010, 11:04:10 »
Původní otázka zněla, zda je změna disku z principu vyloučena. Jednoznačná odpověď tedy zní nikoli, taková změna vyloučena není.

Dokonce i při korektním vypnutí bude HDD pravděpodobně změněn, neboť s každým připojením/odpojením se obvykle aktualizují metadata souborového systému.

I v případě, že livecd harddisk nepřipojí, je třeba zachovávat obezřetnost, třeba takový příkaz
Kód: [Vybrat]
yes > /d3v/5da (záměrně pozměněno)
bez problému přepíše celý disk.


VikiDator

Re: Zasáhne live distribuce do mého disku?
« Odpověď #6 kdy: 15. 03. 2010, 17:38:25 »
Diky vsem za odpovedi. Zil jsem v domeni, ze live distribuce zacne pracovat s diskem az kdyz si to vyslovne preju a pripojim ho.Instalaci do virtualu jsem nechtel delat,na mym pocitaci je to docela pomale a krome toho ma spatne zkusenosti napr. s fungovanim nekterych sitovych sluzeb.
Slo mi vylozene o to,abych si nepodelal svuj hlavni studijne pracovni komp.
Ale vyresil jsem to salamounsky- sebral jsem pritelkyni ntb ktery stejne skoro nepouziva a budu zkouset na nem.
Jestli jsem to teda dobre pochopil- livecd si vetsinou disk pripoji, ale dokud s hdd nezacnu pracovat, bude se jednat max. o zapis metadat?
Pokud mi sem nekdo napise jasny prikaz na odpojeni hdd, abych ho presto omylem nesmazal, budu rad.Proste odpojeni kdyz uz jsem nabootovany v systemu...
Samozrejme si to muzu najit sam, ale vy uz vite o co mi jde, tak abych nenasel nejakou blbost, ktera dela neco jineho :)
Jeste jednou diky vsem.

rob

Re: Zasáhne live distribuce do mého disku?
« Odpověď #7 kdy: 15. 03. 2010, 18:38:13 »
Pokud mas debian-based distribuci, treba ubuntu, tak muzes zkusit tohle ...
Zjistis co je pripojeno
Kód: [Vybrat]
mounta odpojis, budeli potreba, prikazem
Kód: [Vybrat]
umount dir | devicePredas mu parametr jako slozku, ke ktery je disk pripojenej nebo nazev zarizeni (napr. umount /dev/sda3).
Pokud ti nevyhovuje virtualni stroj, muzes zkusit jeste dual-boot https://help.ubuntu.com/community/WindowsDualBoot

RapMan

Re: Zasáhne live distribuce do mého disku?
« Odpověď #8 kdy: 16. 03. 2010, 08:47:57 »
Ahoj, nemej takovy strach. Live-CD napr. Ubuntu si pri bootovani "osaha", jaky hardware mas v PC, po nabootovani v polozce Mista bude tento disk videt. Ale teprve kdyz na nej kliknes, tak v tu chvili se pripoji tzv."primountuje".

Re: Zasáhne live distribuce do mého disku?
« Odpověď #9 kdy: 17. 03. 2010, 09:17:20 »
Přesně tak, není čeho se bát. Live CD si jen připojí disk, nic víc, nic méně. Nebál bych se ani zapisovat na takto připojený disk - NTFS-3G (ovládač pro připojení a zápis do NTFS disků) je již velmi kvalitní. Sám mám v počítači Mandrivu (nainstalovanou) a Windows XP a není problém zapisovat na NTFS disk, používám ho jako sdílený mezi XP a Mandrivou.




VikiDator

Re: Zasáhne live distribuce do mého disku?
« Odpověď #10 kdy: 17. 03. 2010, 18:24:45 »
Vsem moc diky.
Poradite mi, kde najdu nejaky kvalitni (podle vas) a uceleny serial o linuxu?
Od uplnych zacatku, aby to melo nejakou logickou posloupnost a slo to do hloubky postupne
a podle toho co v danou chvili potrebuju vedet?
Samozrejme root.cz budu navstevovat porad;)

Re: Zasáhne live distribuce do mého disku?
« Odpověď #11 kdy: 17. 03. 2010, 18:30:50 »
Já začínal s touto volně a legálně dostupnou knihou v češtině, pojednává však výhradně o základech v Mandrivě:

http://www.bibri.net/Mandriva/doc/manual-mdv-2008.1cz_Instalacni_a_uzivatelska_prirucka.pdf

Je sice asi dva roky stará, ale v češtině. Jsou tam popisovány začátky se systémem atd.

VikiDator

Re: Zasáhne live distribuce do mého disku?
« Odpověď #12 kdy: 27. 04. 2010, 15:41:32 »
Dekuji, podivam se na to. Radeji bych ale neco o linuxu obecne.O principech atd. ktere se prolinaji napric distribucemi.Jak velka cast te knihy je obecna? Nechci se ted naucit,jak administrovat Mandrivu,ale spis obecne veci a az me nejake distro 'dostane', venovat se mu pote hloubeji...

Mam jeste jeden dotaz a nevim,jestli kvuli tomu zakladat novy topic.
Na starem PC (PIII 500MHz, 256MB, 8GB HDD) mam osekana XP, ale neni to ono,predevsim kvuli pomalemu disku.Vypnul jsem i av a moc se to nezlepsilo.
Uvazoval jsem o Xubuntu,ale nejsem si jisty,jestli bych si pomohl,preci jen je to o dost novejsi system nez XP.
Co byste mi doporucili,abych nemusel porad cekat a nervovat se? Chtel bych,abych v zakladu mohl pracovat s *.doc a exportovat do pdf.Cili neco jako OOffice,ale min narocneho? Na tech XP mam OO taky a docela se to da,tak nevim,mozna bych skoncil zase u OO,jen na linuxu.

Predem dekuji za rady.

karlos

Re: Zasáhne live distribuce do mého disku?
« Odpověď #13 kdy: 27. 04. 2010, 17:17:34 »
Pro osahani bych si troufal doporucit Ubuntu instalovane primo z windows WUBI. vyhradite mu jiste misto na nejake partition a pri bootu se vam zobrazi moznost vyberu mezi obema systemy. kdyz neco zkazite nebo vas to nebude bavit tak ve slozce Ubuntu na zvolene partition je uninistal a pak muzete znova instalovat. Akorat ta partition na kterou to nainstalujete nebude v ubuntu videt. sam takhle testuju - ve virtualboxu neotestujete kompatibilitu HW-drivers. (mel jsem takhle problem s USB WIFI donglem ktery mi proste nejel a jinak to otestovat a zkouset proste neslo)

VikiDator

Re: Zasáhne live distribuce do mého disku?
« Odpověď #14 kdy: 27. 04. 2010, 18:28:39 »
Diky za nazor,ale myslim,ze pro vyse popsany stroj by Ubuntu nebyla spravna volba.
Oproti osekanym XP bych si spis pohorsil.Po startu se mi v nich spousti 15 procesu a presto jsou velmi line...
Navic zadny zvlastni HW na tomto PC pouzivat nebudu,takze o ovladace strach nemam.
Max. tak nejakou flashku nebo bezdratovou klavesnici...