Ideální distribuce pro mě

Ideální distribuce pro mě
« kdy: 15. 01. 2011, 16:55:38 »
ahojte všichni,
chci se seriozně zeptat na to, jaká distribuce je nejlepší. Vím, že to nejde říct, upřesním tak mé požadavky. Jsem odkojená Windows, chtěla bych mít funkční konzumaci obsahu jako je web, email, skype, icq, flash hry jako Farmville na facebooku. Dále si pouštím DVD filmy a mp3 samozřejmě. Bylo by dobré, aby fungoval nějaký grafický program na úpravu foteček. Mám USB TV kartu Aver. Předpokládám, že MS Office nepoběží, tak nějakou náhradu, která umí excel grafy a základní matematická makra. Taky vlastně rychlou čtečku PDF, i když vím, že ani na Windows to není zázrak.
Pár známých doporučuje ubuntu, ale těch jsem našla taky několik verzí  :(, ale web mají docela čtivý. Mám 2G paměti, tak by to ani nemusel asi být nějaký extra profi optimalizovaný linux.
Také mám doma WIFI router, ale to asi nebude problém v žádné distribuci.
Děkuji moc za rady, pokouším se i sama aktivně něco přečíst, zatím jsem dohledala ještě pro začátečníky Suse a Mandrivu.
Důvod, proč to řeším, je ten, že bych ráda eliminovala zbytečné platby za originální Windows apod., pokud se skutečně ukáže, že to pro běžné fungování není nutné.
díky moc všem ochotným, co mě neopošlou hnedka někam  ;)


Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #1 kdy: 15. 01. 2011, 17:09:37 »
Vítej na fóru! Já doporučuji to Ubuntu, všichni začátečníci kolem mě ho používají. Existují různé podverze jako Kubuntu nebo Xubuntu, ale ty bych vynechal. Důvod pro volbu je jednoduchý: Ubuntu má nejvíce lidí - je k němu nejvíce návodů a nejvíce lidí je schopno ti pomoci s případným problémem. Co se týče zmíněného desktopového software, ten samozřejmě najdeš naprosto stejný ve všech distribucích.

Začni Ubuntu a až se časem rozkoukáš, tak můžeš přejít jinam. Tedy v případě, že ti něco nebude vyhovovat. Velmi dobrým pomocníkem ti může být česká příručka o Ubuntu. Tam najdeš všechno podstatné.

Leonardo

Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #2 kdy: 15. 01. 2011, 17:24:42 »
No pokud ti to pomúže začínal jsem před cca 2 lety s tímhle http://knihy.cpress.cz/Book.asp?ID=4517&SearchText=Mandriva+2010&SearchType=10, je to možná přesně co hledáš, Openoffice místo MS Office, Kword místo Wordu. Jen některé věci (flash, adobe reader, skype, atd.) hledej u výrobce. Pokud si nebudeš nebudeš vědet s něčím rady, hoď čočku/monitor sem: http://orion.qcm.cz/mailman/listinfo/mandrivalinux nebo sem: http://mandrivalinux.cz.

Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #3 kdy: 15. 01. 2011, 17:29:43 »
Mě nějak nenapadlo mrknout i na skutečné papírové knížky, jenom jsem klasicky googlila. Každopádně děkuji za tipy, zajdu příležitostně do knih.
Mám ještě jeden dotaz, četla jsem na netu, že je možné linux pustit nějak paralelně s windows jako virtuální počítač. Výhodou je prý, že se pak vůbec nic neděje s nainstalovanými windows a s daty. Bohužel detaily se nějak nechytám, ale mám úplně nový notebook, možná by to šlo. Kdybyste někdo znal nějaký český návod anebo anglický pro blbce, tak bych ocenila, nevím, zda rovnou mazat windows pro případ, že by něco nešlo jak má.
Vím, naotravuju se, ale když ono jenom procházení webů je někdy zmatečné bez diskuze s živými lidmi.  :-X

Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #4 kdy: 15. 01. 2011, 17:50:46 »
Aj ja by som bol za Ubuntu, pretože ho sám používam už 2 roky a som s ním spokojný.

Na wiki.ubuntu.cz nájdeš návody od inštalácie až po nastavovanie všetkého možného.

Aj MS Office tam spustíš ale pod wine. Na základné operácie ti však bohato postačí aj OpenOffice, na fotky gimp, na hudbu a video vlc, na icq pidgin, pdf mail flash a web to máš rovnaké ako vo Windowse.

Hlavne sa budeš musieť o tom aj dosť poučiť, pretože je to zmena oproti Windowsu a trošku potrvá kým si zvykneš ale ja som s linuxom maximálne spokojný :)

Hlavne pri skoro každom probléme keď dáš do googlu ubuntu + kľúčové slová problému tak ti nájde spústu článkov ako to spraviť.

Tak veľa šťastia :)


FrostyX

Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #5 kdy: 15. 01. 2011, 17:54:07 »
Pan Krčmář má pravdu co se týká ubuntu. Používá ho hodně lidí a komunita je ochotná poradit. Co se týká knih, nemyslím si, že je to zas tak dobrý nápad.
  • Přecejen těch 500kč co kniha stojí není zrovna málo peněz.
  • Na http://wiki.ubuntu.cz/ najdeš návod na všechno co budeš potřebovat.
  • Myslím si, že se víc naučíš, když si ten systém sama projdeš. Ono je celkem bezproblémové v grafickém prostředí ubuntu cokoli najít.

Leonardo

Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #6 kdy: 15. 01. 2011, 18:16:29 »
Citace
že je možné linux pustit nějak paralelně s windows jako virtuální počítač
Ano, to jde s virtualboxem: http://www.virtualbox.org/, http://cs.wikipedia.org/wiki/VirtualBox (v tomto případě běží linux společně s windows) nebo si múžes stáhnout iso obraz označený jako live(viz zde:http://wiki.mandrivalinux.cz/#ziskani), který vypálíš ve windows na cd, s toho cd potom nabootuješ linux jako když bootuješ windows z pevného disku, rozdíl je v tom (o proti bootování windows z pevného disku), že v tomto případě se celý linux natáhne do paměti z cd a potřebné programy si buď vezme z cd nebo je "nainstaluješ" z repozitářú někde na netu. Pokud potom vypneš počítač nezústane z linuxu na disku ani ň, leda že by si klikla na ikonu instalace, potom vše na disku zmizí, tedy pokud nemáš zálohy :) .
Doufám, že jsem to napsal srozumitelně?

Nomen

Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #7 kdy: 15. 01. 2011, 18:21:02 »
Doporučuju ne Ubuntu, ale od něj odvozený Mint. Proč?
- Kodeky pro audio/video již ve výchozí instalaci.
- Flash již ve výchozí instalaci.
- Lepší skladba výchozích aplikací (IMHO).
- Plně kompatibilní s postupy i repositáři pro Ubuntu.

http://www.linuxmint.com/edition.php?id=52

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #8 kdy: 15. 01. 2011, 18:29:34 »
A já Ti doporučím Fedoru, jejich příručka totiž nemá chybu: ;-) http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:obsah , můžeš do ní nakouknout a uvidíš ;-)

Arthur

Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #9 kdy: 15. 01. 2011, 18:39:22 »
Pro plnohodnotne vyzkouseni je vyborne pouzit WUBI  -  Windows Ubuntu Installer.  Nainstaluje to Ubuntu jako druhy system vedle Windows, ale neni potreba rozdelovat disk - jako disk se pouzije velky soubor umisteny primo ve filesystemu Windows.  V podstate to nainstaluje aplikaci Ubuntu do Windows.  Ubuntu se samozrejme pousti jako samostatny system pri startu pocitace, akorat ze nebootuje primo z disku, ale z toho souboru.

Vyhody:
neni treba virtualizovat
vyzkousi se tim vsechen fyzicky HW v pocitaci (nikoliv jen ten virtualni)
neni treba rozdelovat disk
puvodni Windows zustanou plne v provozu
Ubuntu muze jednoduse pristupovat k datum z Windows
no a kdyby neco, da se to odinstalovat jako jakakoliv jina aplikace (ale to samozrejme nebude potreba)

Nomoney

Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #10 kdy: 15. 01. 2011, 19:07:09 »
Já jsem též za Mint, není zbytečně přeplácaný a jak už tady někdo zmiňoval, kodeky a flash jsou tam hned po instalaci. (člověk skutečně nainstaluje a může hned fungovat).

Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #11 kdy: 15. 01. 2011, 20:03:59 »
Přidávám se k Mintu, není tolik přeplácaný jak ubuntu. Na vyzkoušení není třeba nic instalovat, stačí nabootovat live cd, což má ale nevýhodu, že žádně změny se po restartu neuchovají.

Dobrá volba, pokud si chcete vyzkoušet jak to funguje, nic neinstalovat a mít po restartu uchovány programy a data, které jste přidala, doporučuji českou live distribuci Slax.
Stačí stáhnout 200 MB archív rozbait na USB disk, spustit prográmek, kterej upraví flashku na bootování, v biosu povolit boot z USB a je to. Po restartu naběhne slax, sice nechodí úplně vše vše jak má, ale je ideální na ozkoušení bez zásahu na disk.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #12 kdy: 15. 01. 2011, 21:28:54 »
Ahoj

Pokud chceš si Linux prozatím jen vyzkoušet, také bych ti doporučil buď český Slax na USB, nebo live CD/DVD některé distribuce Mint, Ubuntu, Fedora, nebo třeba Mandriva. Výhody popsali už kolegové přede mnou, já jen dodám, že např. Mandriva One (live) při startu hledá USB disky a pokud nějaký najde dokáže na něj ukládat nastavení systému, přidané programy a uživatelské soubory a při dalším startu systému je zase použít.

Mimo to Mandrivu lze získat (i v kamenném obchodě) s opravdu luxusní českou příručkou, obsahující i podrobný manuál k instalaci.       
« Poslední změna: 15. 01. 2011, 21:42:41 od D.A. Tiger »

Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #13 kdy: 16. 01. 2011, 09:53:26 »
Všem moc děkuji za rady  :D
Zkusila jsem ten WUBI, kdy se stáhnul program a všechno udělal sám a po zresetování jsem si mohla vybrat Ubuntu 10.04. Bohužel vůbec nefungoval internet, byl na ikoně WIFI vykřičník a chtělo to spoustu údajů na nastavení. Zkoušela jsem něco googlit, ale opravdu nejsem čistokrevný ajťák, spíš tak trochu amatér. Tak jsem to raději odinstalovala a stáhla jsem ten Virtual Box od Oracle. V tom jsem přesně podle návodu nainstalovala Ubuntu 10.10 a internet funguje kupodivu  :D Akorát teda to jede strašně malinkatý, na googlo mělo pár lidí stejný problém, že jim nejde rozlišení nad 800 a museli tam něco docela komplikovaně nastavovat. Ale hlavně že to jede aspoň takto  ;)

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Ideální distribuce pro mě
« Odpověď #14 kdy: 16. 01. 2011, 10:19:25 »
@D.A.TIGER vidíš, jsem Mandrivák, ale Mandrivu bych nedoporučil ... jo být tak kniha v elektronické podobě, jako to má Fedora ... to by bylo úplně jiné kafíčko. Buď si listuješ online, nebo stáhneš PDF ... ale komunita kolem Mandrivy, Fedory, Debianu je u nás naprosto super, kdežto lidé kolem Ubuntu mne kdysi dávno hodně zklamali.