Nový router pro OpenWRT

r223

Nový router pro OpenWRT
« kdy: 26. 03. 2017, 22:28:13 »
Ahoj,
tak jsem si konečně pořídil pevnou IPv4 adresu abych mohl rozjet 6in4 tunel od HE. Funguje to dobře, ale zřejmě z důvodu relativně starého routeru (1043 V1, ram  upgrade na 64MB :D ) asi na poloviční rychlosti než v4. Router už plánuju vyměnit delší dobu, otázkou je,za co.
Ideál - dobrá podpora a stabilita wifi (ideálně ac, v ntb to mám, ale podmínkou to není), 128-256 ram (běží mi tam i vlastní deamon, plánuju ještě další věci), gigabit lan, 2USB, ideálně jednou interní.
Jde mi o zkušenost....
Díky
« Poslední změna: 27. 03. 2017, 23:33:07 od Roman Bořánek »


ksfj

Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #1 kdy: 26. 03. 2017, 22:38:41 »
he ma bohuzel prazsky bod dlouhodobe presmmerovan nekam do eu. proto rychlost nic moc.

Lol Phirae

Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #2 kdy: 26. 03. 2017, 22:50:45 »
he ma bohuzel prazsky bod dlouhodobe presmmerovan nekam do eu. proto rychlost nic moc.

To presměrování do Berlína s rychlostí teda moc nesouvisí, leda s latencí.

r223

Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #3 kdy: 26. 03. 2017, 22:56:11 »
Limituje to router. Ve v 4 připojení dává asi  40M, Ve v6 asi půlku, ale zatížení routeru vyletí k maximu...

HonzaC

Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #4 kdy: 27. 03. 2017, 14:13:33 »
V poslední době se taky dívám po novém routeru. Podle https://wiki.openwrt.org/toh/recommended_routers  moc vhodných routerů není.  Vychází mi tady jenom D-Link DIR-860L nebo TP-Link   Archer C7 AC1750. Píší tam, že mají problémy s implementací u výkonějších platforem. Otázka je jakou má OpenWRT perspektivu. Část vývojářů odešla k LEDE. Tady se mi líbí podpora Linksys WRTxx00AC, což by měly být routery se stejným SoC jako Turris Omnia, ale za poloviční cenu.


r223

Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #5 kdy: 27. 03. 2017, 16:32:20 »
Díky za typ, tenhle seznam jsem neznal. S LEDE je to dost mrzuté, protože je to zase další štěpení už tak malé komunity...

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #6 kdy: 27. 03. 2017, 17:04:01 »
Doporučuji před 6in4 od HE, se kterým mám zkušenosti rovněž, 6to4. Funguje to lépe, pingy jsou desetinové oproti pingům přes HE tunel.

I miredo mi vychází lépe, než 6in4, a nevyžaduje veřejnou IP adresu.

Díky možnosti dynamického DNS je jedno, že se IP adresa mění.

nobody(ten pravej)

Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #7 kdy: 27. 03. 2017, 19:30:53 »
[...] S LEDE je to dost mrzuté, protože je to zase další štěpení už tak malé komunity...
takze vyvojari co presli do LEDE meli podle tebe zustat u OpenWRT a koukat se jak jejich patche jsou neustale odmitane, nikdo nechce nic resit a celkove vyvoj stagnuje... a vytisknout si na tricka "Nestepime ale hovno se deje?" ;)

ten nazor se "stepenim"/"tristenim" je proste mor... "nikdo" nevnima ze jde o presun k lepsimu a/nebo pridani konkurence a/nebo oziveni vyvoje a/nebo vetveni vlasnosti a/nebo vetveni nekompatibilnich cilu a/nebo...

knizmi

Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #8 kdy: 27. 03. 2017, 21:08:22 »
Vychází mi tady jenom D-Link DIR-860L nebo TP-Link   Archer C7 AC1750. Tady se mi líbí podpora Linksys WRTxx00AC, což by měly být routery se stejným SoC jako Turris Omnia, ale za poloviční cenu.

S jmenovanými zařízeními bych přidal jednu zkušenost a pár názorů:
Archer C7 je super volba, pokud člověk chce bezproblémové zařízení. S výkonem CPU už to ale taková hitparáda není, ten MIPS má z hlediska výkonu nejlepší léta za sebou. Sám jsem na něm donedávna provozoval OpenVPN tunel a trojčlenkou jsem došel k závěru, že dokáže (a teď doufám, že nekecám - už je to nějaký pátek, co jsem to měřil) protunelovat cca 20 - 30 Mbit/s.

DIR-860L má proti Archeru o trochu vyšší takt a je to dvoujádro, ale pořád jen MIPS. Nevím, jestli software pro ten 6 in 4 tunel jede na více jádrech - pokud ano, tak zde by asi bylo výkonu dost i na tohle. Na cokoliv jiného je ho samozřejmě habaděj.
Tahle platforma má co se týče podpory celkem slušný potenciál do budoucna. Pracuje na ní (a je za to placen broadcomem) jeden z nejaktivnějších vývojářů LEDE, ale se současnou 17.01 si nejsem jistý, jestli je to 100% stabilní - ve fórech se v poslední době objevilo několik stížností na výkon a chování 5GHz wifi.

U Linksysů WRTxx00AC se podpora liší model od modelu a před koupí je potřeba googlit a kouknout na OpenWRT/LEDE fóra. Obecně bych řekl, že ty postavené na Qualcommu fungují líp než na ostatních platformách (což platí i u ostatních výrobců).

Jinak k tomu výkonu - opravdu musí náročné věci dělat přímo ten router? Nedávno jsem si na hraní pořídil Raspberry a všechny náročnější věci (tunel, blokování reklam, transmission, NAT) jsem přesunul na něj. Na Archeru mi teď běží akorát printserver, jinak slouží jen jako AP a switch. Pokud je autor tématu se stávajícím řešením až na výkon spokojen, tak doporučuju zvážit i tuhle variantu. Ne nutně Raspberry, ale prostě nějaký malý domácí server.

A na závěr poznámka k forku projektu a štěpení. V tomto případě se opravdu nic neštěpí, protože k LEDE přešli všichni (doslova) aktivní vývojáři.

Lol Phirae

Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #9 kdy: 28. 03. 2017, 00:27:27 »
S LEDE je to dost mrzuté, protože je to zase další štěpení už tak malé komunity...

Co to meleš? LEDE narozdíl od té OpemWRT zdechliny funguje....

r223

Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #10 kdy: 28. 03. 2017, 09:15:51 »
ten nazor se "stepenim"/"tristenim" je proste mor... "nikdo" nevnima ze jde o presun k lepsimu a/nebo pridani konkurence a/nebo oziveni vyvoje a/nebo vetveni vlasnosti a/nebo vetveni nekompatibilnich cilu a/nebo...

Realita bývá jiná. Typicky vzniknou dvě nekompatibilní větve s menší podporou...než míval původní projekt...

r223

Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #11 kdy: 28. 03. 2017, 09:20:01 »
Vychází mi tady jenom D-Link DIR-860L nebo TP-Link   Archer C7 AC1750. Tady se mi líbí podpora Linksys WRTxx00AC, což by měly být routery se stejným SoC jako Turris Omnia, ale za poloviční cenu.

S jmenovanými zařízeními bych přidal jednu zkušenost a pár názorů:
Archer C7 je super volba, pokud člověk chce bezproblémové zařízení. S výkonem CPU už to ale taková hitparáda není, ten MIPS má z hlediska výkonu nejlepší léta za sebou. Sám jsem na něm donedávna provozoval OpenVPN tunel a trojčlenkou jsem došel k závěru, že dokáže (a teď doufám, že nekecám - už je to nějaký pátek, co jsem to měřil) protunelovat cca 20 - 30 Mbit/s.

DIR-860L má proti Archeru o trochu vyšší takt a je to dvoujádro, ale pořád jen MIPS. Nevím, jestli software pro ten 6 in 4 tunel jede na více jádrech - pokud ano, tak zde by asi bylo výkonu dost i na tohle. Na cokoliv jiného je ho samozřejmě habaděj.
Tahle platforma má co se týče podpory celkem slušný potenciál do budoucna. Pracuje na ní (a je za to placen broadcomem) jeden z nejaktivnějších vývojářů LEDE, ale se současnou 17.01 si nejsem jistý, jestli je to 100% stabilní - ve fórech se v poslední době objevilo několik stížností na výkon a chování 5GHz wifi.

U Linksysů WRTxx00AC se podpora liší model od modelu a před koupí je potřeba googlit a kouknout na OpenWRT/LEDE fóra. Obecně bych řekl, že ty postavené na Qualcommu fungují líp než na ostatních platformách (což platí i u ostatních výrobců).

Jinak k tomu výkonu - opravdu musí náročné věci dělat přímo ten router? Nedávno jsem si na hraní pořídil Raspberry a všechny náročnější věci (tunel, blokování reklam, transmission, NAT) jsem přesunul na něj. Na Archeru mi teď běží akorát printserver, jinak slouží jen jako AP a switch. Pokud je autor tématu se stávajícím řešením až na výkon spokojen, tak doporučuju zvážit i tuhle variantu. Ne nutně Raspberry, ale prostě nějaký malý domácí server.

A na závěr poznámka k forku projektu a štěpení. V tomto případě se opravdu nic neštěpí, protože k LEDE přešli všichni (doslova) aktivní vývojáři.

Díky, přesně takové reference a zkušenosti jsem potřeboval. Jde mi hlavně o to, aby mě to nějak zásadně neomezovalo, a bylo to pokud možno bezproblémové. Nic moc náročného na tom nemám, ale je škoda, když router zabíjí reálně 40Mbps konektivitu na 20...

Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #12 kdy: 28. 03. 2017, 15:50:13 »
Nedávno jsem si na hraní pořídil Raspberry a všechny náročnější věci (tunel, blokování reklam, transmission, NAT) jsem přesunul na něj.

Myslíte to Raspbery Pi, které má sdílený ethernet port s USB? Nezminuji, že ethernet má pouze 100 Mbits.
Když něco levnějšího, tak jste si měl koupit Pine A64 a když něco výkonnějšího, tak Odroid C2/XU4.
Víceméně s Vaším řešením souhlasím. Kupte si: Marvell ESPRESSOBin + ARM board a nebudete litovat.

BTW: Pokud by jste sehnal Omnii za 5-6k, tak by se o tom dalo uvažovat.

knizmi

Re:nový router pro OpenWRT
« Odpověď #13 kdy: 28. 03. 2017, 18:06:53 »
Myslíte to Raspbery Pi, které má sdílený ethernet port s USB?
Ne, myslím to s gigovým portem a ethernetem na pci-e sběrnici. /s
Na tyhle věci to jednak pro moje použití naprosto stačí (YMMV) a taky jsem tam psal, že to nemusí být nutně malina a že už jsem ji měl doma.