Samba - extrémně pomalé načítání roamujících profilů

Tutti Frutti

Na Gentoo x64 (velmi slušně dimenzovaný, čtyřjádro, gigabajty RAM, load average: 0.02, 0.03, 0.06;  Timing buffered disk reads:  430 MB in  3.00 seconds = 143.31 MB/sec) mám Sambu 3.0.37 (poslední stabilní verze). Je na ní zapnuta podpora serverových (roamujících profilů). Ta vcelku dobře funguje. Problém začal být s jednou stanicí, kde přihlášení do Windows trvá desítky minut. U ostatních stanic v síti (podobné HW konfigurace jako pomalá stanice) vše funguje dobře.

Zkoumal jsem profil problematické stanice a zjistil jsem, že obsahuje přes 20 tisíc souborů a celkem několik GB dat. Problém jsem zúžil na několikagigabajtový PST z Outlooku, který jsem přesunul z profilu uživatele na síťový disk. Čekal jsem, že tím bude problém vyřešen.

Bohužel, není zcela. Po odhlášení ze stanice (a tedy aktualizaci profilu na serveru) jsem prozkoumal Sambový adresář s profily a zjistil jsem, že souborů změněných v daný moment je několik desítek o souhrnné velikosti 50MB.  Přesto dalším přihlášení na stanici trvalo skoro 10 minut (vše na 100Mbit síti). To je sice zřetelné urychlení, ale pořád mi to přijde dost na to, že celý profil byl přesně v tom stavu, v jakém byl před asi 20 minutami uložen a tudíž teoreticky k synchronizaci mezi serverem a klientem není vůbec nic.

Máte někdo tušení, co prověřit? Jak se vlastně serverový profil chová? Čekal bych, že zkontroluje, zda u souboru sedí atime a velikost a to je vše. Nedokážu si představit, že u bratru 20 tisíc souborů by server porovnával tyto údaje 10 minut.

Dík za jakékoliv tipy, které mi mohou pomoci. Strýček Google něco našel, ale prakticky nic k věci. Díky.