Total Commander a gtksu

Fantomas

Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #30 kdy: 19. 02. 2017, 20:57:06 »
O to vubec nejde, tady jde o to, ze:
1. JardaP lze o tom, ze ve windows se pracuje defaultne pod root/superuserem
2. Linuxaci lyncujou linuxaka jen proto, ze potrebuje windows aplikaci
3. wine jak ostatne kazdej opensource je nedodelek protoze neumi poradne ficet pod sudo (sudo je shodou okolnosti dalsi berlicka - nedodelek)
Ad 1. i jako administrator se pracuje s user pravy, pro admin pravy je potreba odkliknout povoleni. Trapne je, ze to znovu nechce heslo, to povazuji za velice nedbale.
Ad 2. lyncuji ho za pouziti s root pravy, wine nebyl pro toto navrzen a buh vi, jake to muze prinest potize.
Ad 3. sudo uz pomalu miri na smetiste, nicmene stale funguje a v console to neni spatne reseni. Horsi to je v gui, tam gksudo uz nekdy nejde pouzit a v gnome snad ani neni zadana nahrazka.
Ad nedodelky, u profi softu i za stovky tisic jsou nedodelky taky, akorat cloveka dalekou vice vytaceji, u opensource s nimi vlastne pocitam. Se systemy si rad hraji a linuxove distra jsou pro moje zamereni idealni.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #31 kdy: 19. 02. 2017, 22:14:46 »
To si musite poridit distro Widle, tam je root jako defaultni user.

To je lez. Delate jak normalni user. Na jakoukoli "vyssi" akci se spusti elevation okno a je nutne to odsouhlasit. Rozdil mezi linuxem je jen ten, ze nemusite psat heslo.

1.) Nove zalozeny uzivatel je deaultne ve skupine administrators. Je tomu tak minimalne jeste na Widlich 7, na dlazdickach jsem to nezkousel.

2.) To, ze se musi odsouhlasovat nejake okno, je uplne jedno. Widlouser je zvykly na to, ze Widle porad s necim opruzuji a tak odklepavaji vse bez cteni a premysleni. Bodejt ne, kdyz dotazy jsou nekdy i dva, ne-li vic. Vysledkem je, z user pracuje defakto pod rootem, chcete-li adminem. Neopominme ani to, ze UAC je dle vseho znacne deravy a malware se tak obejde bez toho, ze by musel obtezovat uzivatele oknem se zadosti o navyseni privilegii. https://www.greyhathacker.net/?p=796

3.) System uzivatelskych prav s UAC ve Widlich je natolik matouci, ze clovek nikdy nevi, s jakymi pravy co dela. Jsem admin ale pak zjistim, ze vlastne nejsem, nebo zjistim, ze vlastne jsem, ale jen tak trochu.... To je tak strasny bordel, ze clovek nejspis jednou skonci tim, ze udela chybu. Ve starych Widlich nebo v Linuxu vim vzdy, co jsem. Bud jsem admin nebo ne. A podle toho vim, co muzu a co ne. No s UAC uz nikdo nevi nic.

1. JardaP lze o tom, ze ve windows se pracuje defaultne pod root/superuserem

Viz vyse. Jako lez to vypada jen na prvni pohled. Ale kdyz se do toho zastoura, uz to vypada jinak. Pricemz tedy do Widli je lepsi nestourat, protoze se vzdy ukaze, ze hovno smrdi a to tim vic, cim se do nej stoura.

Fantomas

Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #32 kdy: 19. 02. 2017, 22:59:12 »
Sorry Jardo, ale ve vsech trech bodech se pletes vyjma tvrzeni, ze uac je derave.

abc123

Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #33 kdy: 19. 02. 2017, 23:17:33 »
ono to vobec funguje TC cez wine? nevidi to len tu virtualnu win particiu ktoru ma namapovanu v sandboxe? alebo to ma pristup aj k celemu nadradenemu linuxovemu disku? a ked ano ako si ten kvazi windows poradi s lubovolnym FS typom ktory moze bezat o uroven vyssie na linuxe a o ktorom nema ani potuchy ako s nim pracovat?

Vie mi niekto vysvetlit rozumny usecase?

co sa tyka mna ja som nikdy nevedel prist na chut tym dvojtabovym ci ako sa nazyvaju spravcom suborov :) ci na windowse ci na linuxe. Na linuxe som sa vela krat porovnaval s kolegami ci uz z windows brandze alebo s linuxakmi ktori pouzivali nativne dvojtabove manazery a stale som bol produktivnejsi :) staci si len zapamatat tych 10-15 cli toolov ktore vam nahradia vsetky funkcionality a neexistoval pripad v ktorom by boli rychlejsi, alebo presnejsi :)

nobody(ten pravej)

Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #34 kdy: 20. 02. 2017, 03:20:23 »
ono to vobec funguje TC cez wine? nevidi to len tu virtualnu win particiu ktoru ma namapovanu v sandboxe?[...] FS typom ktory moze bezat o uroven vyssie na linuxe a o ktorom nema ani potuchy ako s nim pracovat?

aplikace bezici pod WINE ma pristup ke vsem souborum jako uzivatel pod kterym to bezi, filesystem to absolutne nijak nemusi resit, protoze od WiNE ma proste vse jiz zpristupnene...

dvoupanelovej spravce souboru ma sve uplatneni stejne jako cli nastroje, to ze umis (nebo si to myslis?) pouzivat cli nastroje neznamena ze vhodna kombinace obojiho (v podobe midnight commander) neni pohodlnejsi a/nebo rychlejsi ;


nobody(ten pravej)

Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #35 kdy: 20. 02. 2017, 03:36:26 »
Sorry Jardo, ale ve vsech trech bodech se pletes vyjma tvrzeni, ze uac je derave.
ale neplete...
1.  uzivatel zalozen pri instalaci je logicky automaticky ve skupine administrator, protoze jak by (domaci/nedomenovej) uzivatel asi jinak resil administratorske ukony se systemem kdyz by byl dostupnej v celem systemu jedinej interaktivni ucet co by byl jen user?? ;)

2a. je pravda ze naprosta vetsina uzivatelu Windows odtukne jakekoliv okno ktere na ne vyzkoci, v naproste vetsine tuknou na OK nebo Ano, resp. souhlasnou odpoved protoze to neresi ani text nad tim nectou, pak je urcita skupina co ma strach a na vsechno tuka Zrusit nebo Ne, resp. nesouhlasnou odpoved... a naproste minimum ci precte na co jsou dotazani a podle toho odpovi... uvedom si ze je rec o vsech uzivatelich, tedy vcetne tve babicky...

2b. UAC je falesnej pocit, protoze lze bez vedomi uzivatele obejit, pomoci powershellu pustis "jako administrator" zmeny v registrech ktere UAC vypnou...

3. i kdyz je uzivatel administrator tak nema full prava, protoze nad nim je systemovej ucet system
v GNU/Linuxu je root full administrator z ktereho system nedela nesvepravneho...

nobody(ten pravej)

Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #36 kdy: 20. 02. 2017, 03:41:06 »
No asi proto, ze TC je lepsi nez mc/krusadery. tady nejde jen o  F5 a F8, TC ma tolik ficur ze na jeho nahradu v linuxu potrebujete tak 5 aplikaci.

to jsou jen nabiflovane kecy co si predavaj namysleni BFU ;)
Krusader ma vice moznosti nez TotalCommander, jako priklad napr.  porovnani moznosti "Synchronizaci Adresaru": https://s9.postimg.org/k3thl9ilr/Krusader_Vs_Total_CMD_Synchronizace_Adresare.png

Fantomas

Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #37 kdy: 20. 02. 2017, 08:27:40 »
ale neplete...
Ad 1. uzivatel, ktery je ve skupine administrators, pracuje stejne s normalnimi user pravy. Tento pozadavek byl splnen u vist a plati i u 10. Vse dalsi je sekundarni.
Ad 2. nechapu, co jsi tim chtel sdelit, neni tam spojitost s prispevkem od Jardy. Ano, pracovat s admin pravy je otazka jednoho kliku, coz je porad lepsi nez mit tyto prava trvale jako v xp. Potvrzovani bez hesla je bohuzel polovicate reseni. Falesny pocit bezpeci to je v pripade manualniho vypnuti.
Ad 3. system ucet je ve widlich snad od nt3.5 a oddelit systemovy ucet od adminskeho neni spatna myslenka, protoze ten system to proste potrebuje. A nesvepravnost se uz vyskytuje v linuxu take.

Lopatlal

Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #38 kdy: 20. 02. 2017, 08:40:54 »
v Linuxu vim vzdy, co jsem. Bud jsem admin nebo ne. A podle toho vim, co muzu a co ne.

No to taky neni celkem pravda. Staci mit system s AFS nebo uz jen takovej selinux nebo chroot a muzete byti rootem a stejne vsechny prava nebudou.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #39 kdy: 20. 02. 2017, 13:56:24 »
Sorry Jardo, ale ve vsech trech bodech se pletes vyjma tvrzeni, ze uac je derave.

Aha, takze:

1) Novy user neni admin? Je to mozna 2 tydny, co jsem preinstalovaval W7 a videl jsem to tam jinak.

2) BFU neodsouhlasi cokoliv? Videl jsem neco jineho.

3) A zde je spatne co?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #40 kdy: 20. 02. 2017, 14:00:14 »
aplikace bezici pod WINE ma pristup ke vsem souborum jako uzivatel pod kterym to bezi, filesystem to absolutne nijak nemusi resit, protoze od WiNE ma proste vse jiz zpristupnene...

To neni tak uplne pravda. Zalezi na tom, jak ma Wine nakonfigurovane "disky". Defaultne, jestli mi pamet slouzi, je tam "disk", ktery zobrazuje home adresar a "disk", ktery zobrazuje /. Ty ja zasadne rusim a nechavam jen "disk", ktery namirim do nejakeho adresare.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #41 kdy: 20. 02. 2017, 14:04:20 »
1.  uzivatel zalozen pri instalaci je logicky automaticky ve skupine administrator, protoze jak by (domaci/nedomenovej) uzivatel asi jinak resil administratorske ukony se systemem kdyz by byl dostupnej v celem systemu jedinej interaktivni ucet co by byl jen user?? ;)

Bohuzel nejen uzivatel zalozeny pri instalaci, ale i ti ostatni. Kdyz chce clovek neprivilegovaneho usera, musi mu po zalozeni snizit prava. Nevylucuji, ze ve verzi Pro to muze byt jinak, ale v nejakem tom Home Premium nebo co jsem to instaloval je to takto redmondacky blbe. Jestli se dobre pamatuju, ve starych NT 4.0 se musel uzivatel mezi adminy prihodit, coz povazuji za zadouci situaci.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #42 kdy: 20. 02. 2017, 14:09:45 »
Ad 1. uzivatel, ktery je ve skupine administrators, pracuje stejne s normalnimi user pravy.

Coz vyjde uplne na stejno. Proste uzivatelova blbost vyzaduje jedno potvrzeni navic. Staci treba, aby si malware nahodil UAC okno a BFU to odklepne. A lepsi malware jednoduse projde eravym UAC a BFU nic nevi.

Citace
...coz je porad lepsi nez mit tyto prava trvale jako v xp.

Ale v XP to nebylo nutne. Kreteni z MS sice delaji kazdeho usera defaultne adminem, clovek ale mohl XP pouzivat pod neprivilegovanym uzivatelem, stejne jako byvalo zvykem v NT.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #43 kdy: 20. 02. 2017, 14:11:07 »
v Linuxu vim vzdy, co jsem. Bud jsem admin nebo ne. A podle toho vim, co muzu a co ne.

No to taky neni celkem pravda. Staci mit system s AFS nebo uz jen takovej selinux nebo chroot a muzete byti rootem a stejne vsechny prava nebudou.

Mozna, ale clovek aspon vi pro, co, jak a kdy a i to, ze si za to muze sam.

nobody(ten pravej)

Re:Total Commander a gtksu
« Odpověď #44 kdy: 20. 02. 2017, 19:30:54 »
[...]Kdyz chce clovek neprivilegovaneho usera, musi mu po zalozeni snizit prava[...]
nevim jak v Home, ale v W7Pro urcite pri zalozeni dalsiho uzivatele je ten jen v skupine Users

[...WINE...] Defaultne, jestli mi pamet slouzi, je tam "disk", ktery zobrazuje home adresar a "disk", ktery zobrazuje /. [...]
prave jde o to defaultne, ne jak si to uzivatel muze zmenit, pointa ale byla v tom ze abc123 se domnival ze ruzny Filesystem musi resit Win aplikace, pritom naopak vubec nic neresi a nemuze, protoze uz to dostane primontovane