Osobne bych doporucil chytit se nejakyho opensource komunitniho projektu. Sice si tim v zacatcich nevydelas nic, ale ziskas neco mnohem podstatnejsiho - polozky do CV.
toto je naprosto k ničemu. V komerční sféře, nikoho nezajímá, že bastlíš nějaký opensource.
Nesouhlasím. Pokud někdo nemá žádnou komerční praxi (což tazatel nemá), ale může doložit něco jako příspívání do open-source projektu, tak je to velmi zásadní zvýhodnění vůči zbytku CVček, co nemají žádnou praxi.
Já osobně bych řekl, že přispívání do OSS projektu dá člověku hodně. Znamená to:
- komunikovat v angličtině na takové úrovni, že dokážete pochopit zadání a obhájit své řešení (tedy nevím, ale existuje vůbec nějaký OSS projekt v češtině?),
- dokázat naprogramovat nějakou funkcionalitu tak, aby splňovala zadání,
- pracovat s nějakým verzovacím systémem a bugtrackerem (v případě OSS projektu dokonce patrně modernějším, než na jaké pak narazíš v komerční praxi).
Ale pozor - chce to, abyste to v CV prodali tak, že je to průkazné a že se jedná o něco konkrétního. S důrazem na slova prokázat i na konkrétní. Lidí, co spravovali nějakou kolejní síť je podle životopisů asi více, než kolik celkem bydlelo lidí na všech kolejích. Lidí, co mají nějakou programovací praxi, ale nedokáží vytáhnout něco konkrétně svého, jsou taky plná CV.
Doporučoval bych nějaký odkaz na ten projekt, na nějaký jeho seznam komitů, odkaz na váš profil na tom projektu z kterého je jasné, že tam fakt přispíváte a že jenom tak nenafukujete CV.
Pokud je totiž někomu v komerční sféře někomu jedno, že máš OSS praxi, tak hlavně proto, že moc nevěří, že jsi opravdu něco dělal.